Audio

iPod Shuffle

przeczytasz w 5 min.

iPody to jedne z najmodniejszych odtwarzaczy na rynku. Ich fenomen tkwi zapewne w odpowiedniej promocji jaką stosuje producent i ciekawej stylistyce. Niestety, za to wszystko przyjdzie nam niemało zapłacić. Stąd pewnie drobny ukłon ze strony producenta, który wypuścił na rynek nieco skromniejszą i tańszą wersję popularnego playera. iPod Shuffle, bo o nim mowa, to niewielki odtwarzacz, który zachwyca swoją urodą i prostotą obsługi. Nie daje on nam co prawda tylu możliwości co jego starsi bracia, ale z pewnością dobrze wypełni swoje podstawowe zadanie. Oto nasze spostrzeżenia i uwagi z testów tego urządzenia.

  
Typ pamięci
flash
pojemność
512 / 1024 MB
możliwość rozbudowania pamięci
nie
typ odtwarzanych plików
MP3
nagrywanie
nie
zasilanie
Wbudowany akumulator
sposób ładowania
USB
czas pracy według producenta
12 godzin
czas pracy -przetestowany
~11 godzin (mp3)
interfejs z komputerem
USB 2.0
wyjścia/wejścia
Wyjście słuchawkowe,
wymiary
84 x 25 x 8 mm
waga
23 gramów
equalizer
brak
wyposażenie
Słuchawki, oprogramowanie, wisiorek, nakładki na słuchawki, naklejki, instrukcje
dodatkowe funkcje
-
instrukcja obsługi w języku polskim
Tak
(w wersji elektronicznej)
możliwość uaktualnienia firmware
TakWrażenia z użytkowania:

 • Trudno nie wspomnieć na samym początku o gustownym opakowaniu, w którym kupujemy to urządzenie. Niewielkie jasnozielone pudełko mieści w sobie odtwarzacz, słuchawki, wisiorek, instrukcje, oprogramowanie oraz krótki przewodnik wprowadzający w obsługę urządzenia.
 • Przy pierwszym kontakcie z iPodem Shuffle można odnieść mylne wrażenie, że mamy do czynienia z niewielkim pilotem do jakiegoś urządzenia. Smukła, częściowo zaokrąglona obudowa wyraźne uderza swoim minimalizmem - ograniczona ilość przycisków i brak wyświetlacza dodatkowo potęgują to wrażenie.
 • Obudowa jest wykonana z białego, dobrej jakości tworzywa sztucznego. Brak tu jakichkolwiek łączeń, śrubek, dzięki czemu całość sprawia wrażenie bardzo solidnego produktu.
 • Wymiary są naprawdę niewielkie - wysokość: 84mm, szerokość: 25mm i grubość 8mm! Po wsadzeniu playera do kieszeni kurtki lub spodni bardzo łatwo o nim zapomnieć. Brak jakichkolwiek wystających elementów bardzo pozytywnie wpływa na komfort użytkowania.
 • Znajdujące się na obudowie przyciski przypominają nieco stylistykę tradycyjnych iPodów, z tym, że tu mamy do czynienia ze zwykłymi przełącznikami, a nie "touch-padem" jak ma to miejsce w wyższych modelach.
 • Na przednim panelu umieszczono przyciski sterujące odtwarzaniem muzyki - "Play / Pause", 'następny', 'poprzedni' utwór oraz regulacja głośności. Na tylnej ściance znajdziemy jeden przełącznik oraz mały przycisk służący do sprawdzania poziomu baterii. Ten pierwszy uruchamia pracę odtwarzacza, a także pozwala na wybór trybu odtwarzania plików - 'po kolei' lub 'losowy'. Przycisk poziomu baterii zawiera w sobie mikro-diodę, która zapala się w trzech kolorach, dzięki którym możemy dowiedzieć się jaki jest obecny stan akumulatora.
 • Shuffle nie został wyposażony w wyświetlacz. Pod białą obudową ukryto diodę, która w zależności od trybu działania odtwarzacza przyjmuje kolor zielony lub pomarańczowy - np. gdy włączymy odtwarzacz świeci się ona w kolorze zielonym, gdy zablokujemy przyciski, zapala się na pomarańczowo.
  Specyficzny sposób komunikacji między iPodem a użytkownikiem może początkowo zastanawiać, ale w praktyce jest on bardzo wygodny i intuicyjny. Wadą rozwiązania jest słaba czytelność zapalającej się diody, gdy na obudowę pada bardzo jasne światło - np. w słoneczne dni. Trudno wówczas dostrzec jej kolor.
 • W dolnej części obudowy znajduje się ruchoma nakładka, po jej zdjęciu ukazuje nam się tradycyjne złącze USB. Identyczne rozwiązanie znajdziemy w większości Pendrive'ów.
  I tu Apple miło nas zaskoczył. Gdy zajrzeliśmy do wnętrza zatyczki okazało się, że zaczep opiera się na dwóch małych stalowych kulkach, które z pewnością bardzo długo zapewnią zwartość konstrukcji.
 • Tylko poprzez USB możemy naładować akumulator znajdujący się wewnątrz iPoda. Rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest z pewnością brak dodatkowych gniazd na obudowie odtwarzacza. Minusem okazuje się konieczność doładowywania jedynie poprzez podłączenie urządzenia do komputera. Nietrudno zadać sobie pytanie: co w sytuacji gdy bateria padnie, a komputera nie ma pod ręką?
 • Trochę słabo na tym tle wypada czas ładowania baterii. Instrukcja podaje, że wynosi on od 2 do 4 godzin. W praktyce są to 3-4 godziny co raczej nieszczególnie cieszy zwłaszcza że później urządzenie będzie działać maksymalnie 11-12 godzin.

Obsługa

 • Odtwarzacz włącza się i wyłącza błyskawicznie - co wcale nie jest tak oczywiste. W niektórych urządzeniach tego typu uruchomienie systemu trwa nawet kilka sekund - podobnie ma się sprawa z wyłączaniem.
 • Przyciski sterowania ("Play / Pause", itd.) działają bez zarzutu. Ich obsługa jest płynna i precyzyjna. Z jednej strony wciska się je bardzo delikatnie, z drugiej nie powinniśmy się obawiać, że spowoduje to częste przypadkowe ich przełączanie. Mimo to istnieje opcja ich zablokowania.
 • Blokowanie przycisków zostało rozwiązane w bardzo ciekawy sposób. Nie ma tu dodatkowego przełącznika, który pełniłby tę jedną jedyną funkcję. Blokada polega na dłuższym przytrzymaniu przycisku "Play / Pause". Po trzech sekundach włączane jest zabezpieczenie - jego wyłączenie wymaga ponownego przytrzymania stosowanego przycisku.
 • Drobną wadą przełącznika uruchamiającego Shuffle jest jego płynność przeskoku z pola "Off" na tryb normalnego odtwarzania i i odtwarzania losowego. Bardzo często, uruchamiając odtwarzacz, przełącznik prześlizguje się na tryb odtwarzania losowego.
 • Regulacja natężenia dźwięku jest bardzo płynna, a skala stosunkowo szeroka. Bez problemu możemy ustawić głośność na bardzo niskim poziomie.
 • Wgrywane do pamięci pliki audio sortowane są według kolejności ich umieszczania. Wszelkie manipulacje dotyczące układu plików możemy przeprowadzić tylko i wyłącznie z poziomu oprogramowania iTunes, które znajduje się w zestawie.
 • Drobnym utrudnieniem dla osób słuchających całych albumów okaże się brak możliwości płynnego przełączania między nimi. Niestety producent nie dodał takiej funkcji i zmuszeni będziemy do szybkiego przeskakiwania kolejnych utworów w celu odnalezienia początku interesującej nas "płyty".
  Obsługa odtwarzania staje się najprostsza wówczas, gdy słuchamy dużej ilości losowych utworów. Zwłaszcza wtedy uruchomienie trybu "shuffle" wydaje się bardzo praktyczne.
 • Przełączanie plików jest bardzo płynne - nie ma tu żadnego efektu opóźnienia gdy szybko klikamy w celu przeskoczenia nawet kilku, kilkunastu piosenek. Identycznie ma się sprawa z przewijaniem plików MP3.
 • Odtwarzacz nie został wyposażony w mechanizm korekcji dźwięku, ale naprawdę trudno jest cokolwiek zarzucić brzmieniu iPoda, a zwłaszcza dobrym słuchawkom, które dołączone są do zestawu - notabene jest to ten sam model, który znajdziemy w zestawie iPod, iPod mini, itd.

Oprogramowanie i akcesoria

 • W opakowaniu z Shuffle znajdziemy dwie płyty CD. Pierwsza zawiera program iTunes oraz instrukcje obsługi w postaci elektronicznej. Druga płyta została dodana przez polskiego dystrybutora i mieści zestaw instrukcji do iPodów, w tym do opisywanego. Drobnym niedopatrzeniem okazuje się brak programu do odczytu plików "PDF".
 • O instalacji iTunes i używaniu playera mogą spokojnie zapomnieć użytkownicy Windows 98 w tym SE. Oprogramowanie stawia wyraźne wymogi: minimum Windows 2000 z najnowszym Service Packiem lub Windows XP - również z stosowaną poprawką.
 • Warto pamiętać o tym, aby najpierw zainstalować oprogramowanie, a dopiero później zabierać się za podłączanie playera do portu USB. Z doświadczenia wiemy, że większość użytkowników lekceważy tego typu zalecenia. W tym przypadku odwrotna kolejność może prowadzić do drobnych problemów.
 • Menadżer plików jakim jest iTunes działa bez zarzutu. Jego obsługa jest płynna, intuicyjna, a graficzny interfejs użytkownika nie stawia nas przed pytaniami bez odpowiedzi.
 • Program działa na zasadzie tworzenia własnej biblioteki utworów, które następnie mogą być kopiowane do pamięci odtwarzacza. Dodawanie utworów do biblioteki powoduje automatyczne skopiowanie pliku do pamięci iPoda. Oczywiście opcje tę można wyłączyć.
 • Proces wgrywania plików nie należy do szybkich - delikatnie mówiąc.
 • Plików MP3 nie da się umieścić w odtwarzaczu bez użycia iTunes - jeśli chcemy je z niego odtwarzać. Program nie tylko kopiuje pliki, ale także dopisuje je do bazy playera tak aby ten mógł je później odtworzyć. W dużej mierze jest to rozwiązanie mające na celu uniemożliwienie nielegalnego kopiowania nagrań muzycznych.
 • Urządzenie posłuży nam także jako tzw. pendrive. Po podłączeniu iPoda w ustawieniach menadżera Apple mamy możliwość uaktywnienia urządzenia, tak aby był rozpoznawany przez system jako dysk wymienny. Wówczas możemy wrzucić do niego wszystko co zechcemy, nawet pliki MP3, z tym że nie będzie ich można odsłuchać.
 • Drobna modyfikacja pozwala nam na pełne wykorzystanie pamięci do przenoszenia wszelkiego rodzaju danych. Pamięć sformatowana została w systemie FAT32 i nie powinno się dokonywać jakichkolwiek zmian w tej kwestii - włącznie z formatowaniem pamięci poprzez Eksplorator Windows.
 • Prędkość zapisu dla 100MB danych wynosi około 46 sekund.
OCENA
estetyka wykonania / trwałość
super
funkcjonalność (bogactwo funkcji)
całkiem nieźle
ergonomia (wygoda używania)
dobra
jakość odtwarzanej muzyki
całkiem nieźle
Największe zalety
- małe wymiary i waga
- prosta obsługa
Największe wady
- długi czas ładowania baterii
- duża płynność przeskoku z pola 'Off'
Ogólnie
(cena/możliwości)
dobrze

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!