Płyty główne

Przegląd płyt mATX : AsRock 775Twins-HDTV

przeczytasz w 3 min.

Niby ciekawa propozycja, zarówno pod względem ceny jak i wyposażenia, ale pod kilkoma względami ustępuje testowanej już płycie Microstar RS482M-IL. Na domowego, taniego peceta raczej się nie nadaje, z

najważniejsze cechy
Micro-ATX
24.4cm x 24.4cm
podstawka CPU
LGA 775
Pentium D, Pentium 4, Celeron D
chipset
ATI Radeon Xpress 200
+ ULi 1573
chłodzenie pasywne
gniazda
2 x PCI,
1 x PCI Express x 16,
1 x PCI Express x 1,
1 x AMR
2 x ATA133 IDE
4 x Serial ATA
1 x FDD
zintegrowana grafika
Radeon Xpress 200
 
zintegrowany dźwięk
Realtek ALC850 7.1
 
zintegrowany LAN
Realtek PHY RTL8201CL 10/100
 
wyjścia/wejścia
na tylnym panelu
2 x PS/2, LPT, COM
4 x USB 2.0, 1 x RJ-45
6 jacków audio,
na płycie
2 x USB 2.0 (dla 4 portów)
VGA, TV-out, Gameport, CD-in
2 x FAN (CPU, CHA)
wyposażenie
(w pudełku)
akcesoria
1 kabel SATA, 1 zasilanie SATA,
1 kabel ATA100, 1 kabel FDD,
zaślepka tylnego panela,
dodatkowe śledzie
1szt z VGA i TV out HDTV
dodatkowe oprogramowanie
  

Płyta razem z najtańszym procesorem Socket 775, np: Intel Celeron D326, kosztowała by nas zaledwie ~570 zł. Jest to więc dość kuszący duet biorąc pod uwage poniesione koszty. Wkrótce przekonamy się, jak spisuje się sama płyta i dziwne połączenie chipsetów ATi X200 + ULi, oraz czy 2.5 GHz'owego Celerona D opartego na rdzeniu 'Prescott' będzie można wystarczająco cicho chłodzić.

Wyjścia audio 7.1 niestety tylko w postaci mini jacków. Złącze VGA i wyjście TV w standardzie HDTV, znajdują się na osobnym śledziu, który wpinany jest w płytę główną.

Po testach:

3D Mark 2003 - rozdzielczość 800x600

 • Instalacja
  Na początek sprostowanie dotyczące zapowiedzi tej płyty, które ukazało się tydzień temu. Myliliśmy się w kwestii rozpoznawania dysku SATA przez instalatora Windows XP lub 2000. Okazało się, że są nawet dwa sposoby. Do płyty co prawda nie jest dodawana dyskietka ze sterownikiem dla kontrolera SATA, ale wystartowanie z dołączonej płytki CD umożliwia nam wykonanie takiej dyskietki.
  Drugi sposób to włączenie w Biosie funkcji 'ATA Combination Mode' (sekcja IDE Configuration). Napęd optyczny należy wówczas przepiąć do drugiego złącza IDE2 (czarne), dysk SATA musi być wpięty w złącze SATA numer 1 (koloru niebieskiego) i instalator XP bez problemu wykrywa czysty dysk. Tak więc z zainstalowaniem XP'ka nie ma żadnych problemów.

  Jeśli chodzi o sam BIOS, to jest zadziwiająco dobrze wyposażony jak na płytę mATX tej klasy. Można nawet ustawić asynchroniczne taktowanie FSB CPU względem pamięci i PCIE.

  Przy okazji, będąc już w biosie, możemy przydzielić zintegrowanej grafice X300 od 32 do 256MB pamięci - w zależności od tego, ile RAMu będziemy mieć na płycie. Przy 512MB w zupełności wystarczy 64MB, a przy 1GB grafice można przydzielić 128MB. Więcej naprawdę nie ma sensu. Tej klasy chip graficzny i tak nie byłby w stanie wydolić z renderingiem grafiki, która wykorzystywałaby do tego ponad 128 MB danych.

  Instalacja systemu i sterowników do płyty przeszła bezboleśnie. Na koniec uaktualnienie sterowników Xpress 200 do najnowszej wersji 5.13 i audio Realteka do 3.80 i platforma była gotowa do działania.
 • Wydajność zintegrowanej grafiki
  Rdzeń graficzny chipsetu to procesor o kodowym oznaczeniu RC410, taktowany częstotliwością 300 MHz. Jeden procesor PixelShader, dwa VertexShader. Dwa potoki renderujące. Zgodność z ShaderModel 2.0. Rdzeń wyposażony jest w zintegrowany przetwornik RAMDAC 400MHz.

  Mimo, że jest tu niby taki sam chip graficzny X300 co w testowanej już wcześniej płycie Microstar RS482M-IL (Socket 754), jego wydajność jest aż 30% słabsza. W nasz ulubiony "Pro Evolution Soccer 5" mogliśmy komfortowo pograć praktycznie tylko w rozdzielczości 640x480.
 • Ciężko ocenić, czy jest to spowodowane architekturą płyty, czy może obsługą dwóch typów pamięci, czy może słabszym wsparciem ze strony CPU?

  Sterowniki do grafiki mają już nowoczesny Panel Sterowania ATi i mamy w nich dostęp do regulacji barwy obrazu, ustawień trybów 3D OpenGL i Direct3D, ustawień ekranów i ustawień obrazu nakładki video.


 • Głośność i temperatura
  Największe zagrożenie w przypadku tej płyty pochodzi w pierwszej kolejności od CPU Intela. Celeron D326 z zegarem 2.53GHz nie wytwarza aż tak dużo ciepła i pracuje względnie cicho. Głównie dzięki funkcji 'CPU Quiet Fan' dostępnej w Biosie płyty. Dzięki niej można zredukować obroty wiatraczka do 85%, zachowując prawie bezgłośne działanie zestawu. Oczywiście wszystko zależy od użytego coolerka.
 • Jakość wyjścia TV i jakość wyjścia VGA
  Jakość z wyjścia D-Sub jest raczej słaba. No ale trzeba było się tego spodziewać, bo wyjście VGA jest na zewnętrznym śledziu, podpinane do płyty przez 'cienki' kabelek.
  Nie polecalibyśmy tej płyty na zestaw do biurowej pracy. Do gier jeszcze ujdzie, ale w trybie 2D, w rozdzielczości 1024 i 1280, czcionka nie jest za ostra. Różnica jest nawet zauważalna po podpięciu projektora - obraz ma nieco słabszą ostrość niż w płytach MSI i Gigabyte z wyjściami D-Sub wlutowanymi w tylny panel.

  Producent zdecydował się wyposażyć tę płytę tylko w wyjście TV w standardzie component (YPrPb) HDTV. Jakość obrazu jest co prawda najwyższa, ale tym samym ograniczył potencjalnych nabywców tej płyty tylko do użytkowników telewizorów/projektorów z wejściami component. To z jednej strony najlepsze wyjście TV, ale z drugiej strony najgorsze rozwiązanie. Jeśli dysponujecie telewizorem w wejściem composite lub S-video, od razu możecie skreślić tą płytę z listy zakupów. Możliwe jest co prawda podłączenie do wyjścia composite w telewizorze, ale obraz będziemy mieć jedynie czarno-biały.
 • Jakość dźwięku
  Jakość dźwięku jest nawet dobra, ale powtórzyła się historia znana nam już z poprzedniej płyty - bardzo cicho 'skwierczą', 'piszczą' (nie wiadomo jak to nawet nazwać) jakieś przetworniki napięcia, a w tym przypadku nawet nie tylko podczas odtwarzania muzyki, ale sporadycznie, w dowolnych momentach. O ile w dzień, w przy głośniejszej muzyce nie jest to zauważalne, to podczas 'nocnej ciszy', zaczyna wkurzać...

Podsumowując: Niby ciekawa propozycja, zarówno pod względem ceny jak i wyposażenia, ale pod kilkoma względami ustępuje testowanej już płycie Microstar RS482M-IL. Na domowego, taniego peceta raczej się nie nadaje, z uwagi na słabą jakość wyjścia VGA. Do tego nieco słabsza wydajność zintegrowanej grafiki, wyższa temperatura pracy zamontowanego CPU - trzeba się mocniej postarać, aby zestaw był cichy.

Przewyższa ją natomiast typem i jakością wyjścia TV - component HDTV, ale jednocześnie przeznaczona jest tylko dla posiadaczy odbiorników z takimi wyjściami. Testowany Gigabyte GA-K8N51PVMT-9 co prawda też oferuje takie wyjście, ale koszt takiej platformy jest prawie dwukrotnie wyższy. Tak więc jedyny atut AsRock 775Twins-HDTV, to chyba właśnie to wyjście TV, o którym producent celowo zasygnalizował w nazwie tego produktu.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!