Zasilacze

Chieftec GPS-350BB-101L

przeczytasz w 1 min.
 
Chieftec
GPS-350BB-101L
Moc (W)
350
PFC
Pasywne
Prąd dla +3.3v (A)
28
Prąd dla +5v (A)
30
Prąd dla -5v (A)
0,3
Prąd dla +12v (A)
18
Prąd dla -12v (A)
0.8
Prąd dla +5v SB (A)
2.0
Liczba wentylatorów
1
Średnica wentylatorów (cm)
12
Regulacje obrotów wentylatorów
Automat
Monitoring obrotów wentylatorów
Nie
Ilość wtyczek molex 12v
7+ 1xSATA
Ilość wtyczek FDD
2
Długość przewodu ATX (cm)
45
Maksymalna długość przewodów molex 12v (cm)
80 i 45 SATA
Długość przewodów FDD (cm)
80
Wyposażenie dodatkowe
Instrukcja, kabel sieciowy, śrubki

Zasilacz ten należy do rozpowszechniających się dość szybko modeli z jednym wielkim, 12-centymetrowym wentylatorem. Obietnice producentów i ich hasła reklamowe były dość zachęcające - wielki wolnoobrotowy wentylator miał zapewnić ciszę oraz niską temperaturę podzespołów zasilacza. Jednak w praktyce okazało się, że PSU z wentylatorem 12 cm hałasują sobie dość znacznie - niedopracowane konstrukcje i oszczędności producentów objawiały się dokuczliwym szumem wiatraka rozpędzającego się stopniowo coraz bardziej po włączeniu komputera.
Znana i ceniona za jakość firma Chieftec wprowadziła niedawno do sprzedaży zasilacz GPS-350BB-101L o mocy 350W, który wyposażony jest w wentylator 12 cm.

Po zamontowaniu w komputerze wentylator znajduje się na dolnej ściance zasilacza, bezpośrednio nad procesorem i zasysa powietrze, które zostaje następnie wypchane na zewnątrz przez ażurową, tylną ściankę zasilacza. Obieg powietrza w obudowie jest w ten sposób dodatkowo wspomagany, ale na radiatory zasilacza dostaje się ciepłe powietrze znad procesora... Zasilacz jest przy tym dość cichy, ale pod obciążeniem robi się już mniej ciekawie - wentylator przyspiesza i szumi nieciekawie.
Jakość wykonania jest dobra - wiązka ATX w oplocie, dość długie kabelki molex w odpowiedniej ilości pozwolą na zasilenie nawet rozbudowanej konfiguracji w dużej obudowie. Wadą jest zbyt krótki kabelek SATA, często dysk twardy umieszczony jest na samym dole obudowy i w tym przypadku 45 cm długości przewodu SATA może się okazać niewystarczające - naszym zdaniem ten kabelek powinien być podwójny oraz dłuższy.

W środku widać spore nagromadzenie elektroniki oraz dość duże i grube radiatory.Wentylator podłączony jest za pomocą małej wtyczki, nie będzie więc problemów z jego wymianą lub ewentualnym wpięciem w zasilanie dodatkowego regulatora obrotów. Podstawowe dane o zasilaczu oraz parametry jego pracy podaje tabliczka:

Według producenta zasilacz ma parametry typowe dla dobrych, 350-watowych konstrukcji.

W testach model GPS-350BB-101L wypada bardzo dobrze, utrzymuje napięcia w normie i ani razu nie zbliża się do granic tolerancji. Ten kosztujący mniej niż 200 zł zasilacz stanowi bardzo ciekawą propozycję dla typowych, średnio rozbudowanych zestawów komputerowych.

Zobacz testy zasilaczy.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!