Serwery plików NAS

QNAP TS-210 czy D-Link DNS-320? Wybieramy NAS.

przeczytasz w 2 min.

Porównujemy dwa dyski NAS z obsługą macierzy RAID. Mogą wydawać się urządzeniami bardzo podobnymi, ale królują w dwóch innych pułapach cenowych.

Do przeprowadzenia tego testu zainspirowały nas wyniki w plebiscycie na Produkt Roku według Czytelników. Najwięcej głosów otrzymał w nim D-link 2xSATA DNS-323 - relatywnie ubogi w funkcje, ale bardzo tani.Drugie miejsce zajął oferujący większe możliwości, ale znacznie droższy QNAP TS-210. Postanowiliśmy sprawdzić co wpłynęło na taki właśnie rozklad głosów.
Już dawno nie prezentowaliśmy na łamach benchmark testów urządzeń NAS, z związku z tym przekazaliśmy dwa produkty z tej serii naszemu specjaliście. Otrzymaliśmy konkretny artykuł, z którego wszystkie się dowiemy.
 

QNAP TS-210 czy D-Link DNS-320?
 

Choć pozornie QNAP TS-210 i D-Link DNS-320 mogą wydawać się urządzeniami bardzo podobnymi, to nie jest to do końca prawdą.Mimo iż należą do niejako tej samej grupy urządzeń typu NAS, w których zamontować możemy dwa dyski twarde, nie są bezpośrednimi rywalami i  królują w zupełnie innych pułapach cenowych.

Obydwaj producenci są szanowanymi graczami na rynku rozwiązań sieciowych. QNAP od wielu lat wydaje zbierające same pochwały sprzęty typu NAS. Z  drugiej strony kto nie słyszał na przykład o routerach firmy D-Link? Jednakże różnice pomiędzy modelem TS-210, a DNS-320 są znaczne. Wszystko wyjaśni się w dalszej części testu, gdzie dokładniej przyjrzymy się prezentowanym urządzeniom.

Najważniejsze cechy

 QNAP TS-210D-Link DNS-320
cena~800 zł~430 zł
ProcesorMarvell 800MHzMarvell 800MHz
Pamięć RAM
256 MB128 MB
Maks. pojemność HDD
4000 GB4000 GB
Interfejs LAN10/100/1000 MBit/s10/100/1000 MBit/s
Złącza zewnętrzne1x RJ-45, 3x USB1x RJ-45, 1x USB
Zastosowanieserwer WWW
serwer plików
serwer iTunes
serwer FTP
serwer baz danych
media serwer
kopie zapasowe
serwer wydruku
stacja fotograficzna
stacja monitoringu
stacja pobierająca dane
serwer plików
serwer iTunes
serwer FTP
media serwer
kopie zapasowe
serwer wydruku
stacja pobierająca dane
Zarządzanietelnet, WWWWWW
Wymiary (Sz/Dł/Wy)85 x 218 x 165 mm102 x 130 x 193 mm
Waga0,9 kg1,22 kg
Gwarancja2 lata2 lata

» Pełna specyfikacja» Pełna specyfikacja

 

Co to jest NAS i do czego się nam przyda?

Urządzenie typu NAS (Network Attached Storage) pozwala na dołączenie zasobów pamięci dyskowych bezpośrednio do sieci komputerowej. Jest to niejako obudowa na dysk twardy, ze specjalnym i łatwym w obsłudze oprogramowaniem (najczęściej opartym na Linuxie) umożliwiająca dostęp do danych na każdym komputerze, lub urządzeniu z obsługą sieci. Coraz częściej też producenci poszerzają oprogramowanie o dodatkowe moduły do pobierania danych, wykonywania backupu plików lub wielu innych.

Istnieje wiele takich urządzeń różniących się parametrami i ilościami zatok na dyski. Wspólną ich cechą jest jednak to, że osoby decydujące się na ich wybór chcą rozwinąć swoją sieć lokalną lub stworzyć bezpieczny i wygodny magazyn danych.

Prezentowane dziś serwery mogące pomieścić dwie sztuki dysków twardych skierowane są zarówno do małych lub średnich firm, jak i  bardziej wymagających użytkowników domowych. Wszystko dzięki obsłudze macierzy RAID, dzięki którym możemy poprawić bezpieczeństwo dzięki replikacji danych.

Za wyborem takich urządzeń, zamiast na przykład dużych pecetów lub komputerów zbudowanych na płytach Mini-ITX, przemawia też kilka innych rzeczy. Po pierwsze bardzo niski pobór prądu. Po drugie wyspecjalizowane urządzenia są w stanie działać bezawaryjne przez bardzo długi czas.
Po trzecie ich wydajność jest często porównywalna z dużo droższymi konstrukcjami PCtów, a lista funkcji jest wystarczająca dla celów, w jakich będą wykorzystywane.