HDD

Samsung SpinPoint F1 HD753LJ - dużo miejsca za niewiele

przeczytasz w 2 min.

Dyski twarde systematycznie tanieją. Zwiększa się także ich pojemność. Dzisiaj 500GB nie robią na nikim wrażenia, a w sklepach pojawiają się już dyski o pojemności 2TB. Samsung SpinPoint F1 HD753LJ o pojemności 750GB to bardzo popularny dysk. 1 GB na tym dysku kosztuje zaledwie 32,5 gr.

Dysk posiada bufor o pojemności 32MB co pozytywnie wpływa na szybkość kopiowania małych plików. Oprócz tego dysk wyposażony jest w technologię NCQ (natywne kolejkowanie plików) zmniejszającą generowany hałas, zużycie głowicy oraz poprawiający szybkość odczytu. Technologię tę najlepiej opisuje obrazek, który można znaleźć również na wikipedii.

Talerze (trzy) kręcą się z typowa dla 3,5” dysków szybkością 7200 obr/min. Dysk komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu SATA II. Pobór prądu oscyluje około 8W. Średni czas dostępu wynosi 8,9ms

Dysk przetestowałem programem HD Tune.

 

Codzienne użytkowanie

Dysk sprawuje się bardzo przyjemnie. Kopiowanie przebiega szybko (kopiując pliki z mojego Seagate'a 7200.11 500GB prędkość transferu wg Visty wynosiła ok 74 MB/s), sprzęt nie zalicza częstych na innych dyskach chwilowych "zamrożeń". Jeśli chodzi o hałas generowany przez twardziela, to mam bardzo mieszane uczucia. Podczas zapisu dysk jest niesłyszalny, ale podczas odczytu... No właśnie. Tak głośnego dysku to ze świecą można szukać! Miałem do czynienia w sumie z trzema egzemplarzami i każdy potwornie wręcz mielił. Co do awaryjności - spotkałem się z egzemplarzem, w którym po 3 miesiącach pracy padły sektory MBR (Main Bootable Records - głowne sektory rozruchowe). W wyniku ich uszkodzenia każdy system po zainstalowaniu ładował się blisko 10 minut. Fajnie, nie?

 

Podsumowanie

Produkt Samsunga jest całkiem przyjamnym dyskiem, który jednak generuje hałas mogący odrzucić wielu potencjalnych kupców. Jest on dobrą alternatywą dla droższych dysków Western Digital i dla padających jak muchy dysków Seagate 7200.11. Samsung SpinPoint F1 HD753LJ to także najbardziej opłacalny dysk twardym na rynku.

PLUSY:

 • cena - od 245 zł.
 • wydajność
 • NCQ
 • 32 MB bufor
 • SATA II

MINUSY:

 • głośny podczas odczytu danych
 • dziwny odczyt z HDTune

 

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Bardzo duży błąd został popełniony w tej recenzji - ten "dziwny odczyt z HDTune" spowodowany jest tym, że podczas testu dysk był używany także przez system. Żeby mieć wiarygodne wyniki należy uruchomić system na innym dysku i dopiero potem przeprowadzić test - wtedy wykres będzie gładki :)
  • avatar
   Darius
   0
   Mój Maxtor DiamondMax 21 (250Gb) ma podobna odczyty tzn.
   czas dostępu - 15.5
   szyna transferu śr.- 13.7
   "Burst Rate"- 147.7
   a zużycie CPU to prawei 8%
   [email protected] napisał że dysk musi być używany tylko przez HD tunea nei przez HD Tune i system mój był niestety obciążony Vistą więcy wyniki są podobne.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dysk nie był obciążony - indeksowanie było wyłączone, plik wymiany ustawiony tylko na 256MB (komputer z 4GB RAM). Dysk po prostu słabo radzi sobie z transferem małych plików.