Samsung SSD 960 PRO 1 TB – nowy król wydajności
SSD

Samsung SSD 960 PRO 1 TB – nowy król wydajności

przeczytasz w 3 min.

Samsung SSD 960 PRO to propozycja z absolutnie z najwyższej półki. Co tu dużo mówić - tak wydajnego dysku jeszcze nie testowaliśmy.

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5
Plusy

- rewelacyjna wydajność w testach rzeczywistych,; - rewelacyjna wydajność w teście długotrwałego obciążenia,; - rewelacyjna wydajność w testach syntetycznych,; - kompatybilny z nowymi laptopami,; - 5-letnia gwarancja z bardzo wysokim współczynnikiem TBW,; - cena adekwatna do możliwości...

Minusy

...ale bardzo wysoka w porównaniu do modeli pod SATA 6 Gb/s,; ...a do tego bliźniaczy model Samsung SM961 wychodzi taniej,; - niekompatybilny ze starszymi komputerami (brak adaptera PCIe),; - szkoda, że nie ma wersji z radiatorem.

Rok temu zadebiutowały nośniki Samsung SSD 950 PRO, które nieźle namieszały na rynku dysków SSD – zaoferowały one bardzo wysoką wydajność, przy zachowaniu rozsądnej ceny. W międzyczasie konkurencja jeszcze bardziej się zaostrzyła, bo inni producenci też zaprezentowali kilka interesujących modeli.

W tym roku producent postanowił jednak pójść o krok dalej i przygotował ich następców – mowa o dyskach SSD 960 PRO. Co prawda modele te zaprezentowano już pod koniec ubiegłego miesiąca na konferencji Samsung SSD Global Summit w Seulu, ale ich oficjalna premiera nastąpiła dopiero dzisiaj. Tak się składa, że jeden z nowych nośników trafił do naszej redakcji.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na nośniki Samsung SSD 960 PRO?

  • Jeszcze większa pojemność (512 GB - 2 TB)
  • Bezkonkurencyjna wydajność (do 3500/2100 MB/s)
  • Obsługa interfejsu PCI-Express 3.0 x4 i protokołu NVM-Express 1.2
  • Nowoczesne, wytrzymalsze kości pamięci MLC V-NAND
  • Kompatybilny z nowymi komputerami i laptopami
  • 5-letnia gwarancja (z wysokim współczynnikiem TBW)

Wprawdzie seria Samsung SSD 960 PRO została zaprojektowana na rynek konsumencki, ale tak naprawdę powinna ona zainteresować najbardziej wymagających klientów – szczególnie tych, którzy parają się ciut bardziej profesjonalnymi zadaniami. Potwierdza to również cena, bowiem jest ona zauważalnie wyższa od standardowych modeli korzystających z interfejsu SATA, ale znowu znacznie niższa w porównaniu do typowo profesjonalnych konstrukcji.

Nowe modele występują w jeszcze pojemniejszych wersjach, a przy tym oferują jeszcze wyższą wydajność. Warto jednak pamiętać, że do wykorzystania ich potencjału wymagany jest nowoczesny komputer lub laptop ze złączem M.2 32 Gb/s. Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem nowej serii jest długa, 5-letnia gwarancja z wysokim współczynnikiem TBW.

ModelSamsung SSD 960 PRO 1 TB
InterfejsPCI-Express 3.0 x4 (NVM Express 1.2)
FormatM.2 2280
Pojemność1 TB
Deklarowany odczyt maks.3500 MB/s
Deklarowany zapis maks.2100 MB/s
Deklarowany IOPS – odczyt440 000
Deklarowany IOPS – zapis360 000
Deklarowany pobór prądu5,3 W (praca), 0,04 W (spoczynek), 0,005 W (DevSLP)
Wytrzymałość1,5 mln godzin
KontrolerSamsung Polaris
Kości pamięciSamsung 3. gen MLC V-NAND
Pamięć podręcznaSamsung 1 GB LPDDR3
Wymiary80 x 22 x 2,35 mm
Waga8,5 g
Zastosowane technologieTRIM, S.M.A.R.T., AES 256, Auto Garbage Collection, DevSLP, Dynamic Thermal Guard
Gwarancja5 lat (ograniczona TBW - 800 TB)
Cenaokoło 3000 złotych

Samsung SSD 960 PRo 1 TB dysk SSD

Samsung SSD 960 PRO bazuje na całkowicie nowej konstrukcji, która od początku do końca została zaprojektowana przez koreańskich inżynierów – zarówno jeżeli chodzi o komponenty, jak i oprogramowanie (firmware). Producent przygotował też nową wersję sterownika i oprogramowania Samsung Magician. Nowa seria obejmuje modele o pojemnosci 512 GB, 1 TB i 2 TB, a do naszej redakcji akurat trafiła "średnia" wersja.

Jak to wygląda od strony technicznej? Na niewielkiej płytce drukowanej znalazł się 5-rdzeniowy kontroler Samsung Polaris, który wykorzystuje potencjał interfejsu PCI-Express 3.0 x4 oraz protokołu NVM Express 1.2 (częściowo). Jako ciekawostkę można dodać, że ten sam układ znalazł zastosowanie w ciut słabszej (i tańszej) serii SSD 960 EVO, a także w nośnikach Samsung SM961 i i PM961 przeznaczonych na rynek OEM.

Samsung SSD 960 PRO - HDP

Kolejną nowością jest pamięć – producent zastosował tutaj 3. generację kości pamięci Samsung MLC V-NAND, które składają się już z 48 warstw i korzystają z obudowy HDP (Hexadecimal Die Package). Rozwiązanie to pozwoliło stworzyć jednostronne nośniki o pojemności 1 TB i dwustronne o pojemności nawet 2 TB - do tej pory tak duże pojemności były niedostępne dla formatu M.2 2280. Oprócz tego na pokładzie znalazł się 1 GB pamięci podręcznej LPDDR3 (też produkcji Samsunga).

Samsung SSD 960 PRO - budowa

Inżynierowie przemyśleli też budowę dysku, bo poprzednia seria SSD 950 PRO borykała się ze zbyt wysokimi temperaturami, które powodowały spadki wydajności przy dłuższym obciążeniu (tzw. throttling). Wprawdzie nie zastosowano tutaj typowego radiatora, ale w naklejce znalazła się specjalna, miedziana warstwa, mająca wspomagać odprowadzanie ciepła – nie jest to rozwiązanie idealne, bo nośnik i tak solidnie się nagrzewa, ale za to bez problemu można go zamontować w laptopie, gdzie dyski z radiatorem po prostu się nie zmieszczą.

Samsung SSD 960 PRO - ATTO Disk Benchmark
W teście typowo syntetycznym nośnik Samsung SSD 960 PRO rzeczywiście osiąga wydajność zbliżoną do deklaracji producenta

Nowa konstrukcja ma przekładać się na świetną wydajność. Transfery sekwencyjne sięgają 3500 MB/s przy odczycie i 2100 MB/s przy zapisie, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia dochodzi do 440 000 IOPS przy odczycie i 360 000 IOPS przy zapisie. Jeszcze żaden konsumencki dysk nie mógł pochwalić się takimi osiągami, a też mało który profesjonalny dobija do takiego poziomu.

Pozostało jeszcze powiedzieć kilka słów o wytrzymałości dysku. Udzielana gwarancja trwa 5 lat, ale ograniczono ją współczynnikiem TBW na poziomie 800 TB – prawdę mówić jest to wartość praktycznie nie do wykorzystania w przypadku domowych zastosowań (daje to ponad 400 GB zapisywanych danych dzień w dzień przez cały czas trwania gwarancji).

Samsung SSD 960 PRo 1 TB dysk SSD

Jeszcze przed oficjalną prezentacją nośników producent zapowiadał, że SSD 960 PRO to jego najwydajniejszy dysk SSD. Jak będzie w rzeczywistości? Czy ma on szansę pokonać topowe modele konkurencji? Już za moment to sprawdzimy – zarówno w testach syntetycznych, jak i podczas realnego użytkowania.