Sony KDL-32W705C - premierowy test telewizora do gier
Telewizory

Sony KDL-32W705C - premierowy test telewizora do gier

przeczytasz w 5 min.

Sony KDL-32W705C jest tanim, lecz dobrze wyposażonym 32-calowym telewizorem o rozdzielczości Full HD. Sprawdzamy, ile wart jest nowy model.

Ocena benchmark.pl
 • 3/5
Plusy

- Wysoki kontrast,; - bardzo dobre kolory na wprost,; - rewelacyjnie niski input lag,; - wbudowane Wi-Fi.

Minusy

- Bardzo duża degradacja kolorów pod kątem,; - spowolnione działanie menu.

W7C to, licząc „od dołu”, trzecia tegoroczna seria telewizorów Sony, która plasuje się pomiędzy budżetową R5C, a działającą pod Androidem W75C. Telewizory z serii W7C (gdzie „C” oznacza rok modelowy 2015) dostępne są z ekranami w trzech rozmiarach: 32, 40 i 48 cali. Testowany przez nas model KDL-32W705C jest zatem najmniejszym i najtańszym modelem z tej serii.

Telewizor jest bardzo zgrabny i ma minimalistyczną stylizację. Ramkę wokół ekranu wykonano z czarnego, dość błyszczącego tworzywa sztucznego. Górną, poziomą część ramki, którą widać gdy spojrzymy z góry, wykonano ze srebrnego plastiku o lustrzanym połysku. Z kolei materiał podstawy to najprawdopodobniej aluminium pokryte matowym lakierem. Jak już wspomnieliśmy na początku, 32W705C wygląda niemal identycznie jak ubiegłoroczny model z tej samej serii (tj. 32W705B). To naszym zdaniem spory plus, bowiem po zmieniać coś, co jest dobre. Zamiast tracić czas na opracowywanie nowej obudowy konstruktorzy mogą skoncentrować się na tym co najważniejsze, czyli na jakości obrazu i funkcjonalności.

Najważniejsze cechy telewizora:

przekątna 32 cali
rozdzielczość statyczna1920 x 1080 px
rodzaj wyświetlaczaLCD
cena w dniu testówok. 1999 zł
rocznik2015
istotne technologieDLNA, WiFi Direct, MHL
istotne złącza4x HDMI, 2x USB, optyczne
 pełna specyfikacja telewizora

Telewizor ma 4 gniazda HDMI: jedno z lewego boku i trzy z tyłu. Z boku są też dwa złącza USB oraz gniazdo słuchawkowe. Dla osób posiadających sprzęt starszego typu mamy dobrą wiadomość – nie zabrakło gniazda Scart (eurozłącze). Podobnie jak w poprzedniku, telewizor zasilany jest z zewnętrznego zasilacza, co ma swoje zalety i wady. Zmieniony pilot z zaokrąglonymi bokami jest nieco wygodniejszy od ubiegłorocznego i używa się go całkiem przyjemnie.

Sony KDL-32W705C jest telewizorem, w którym zastosowano wyświetlacz LCD o rozdzielczości statycznej Full HD (1920 x 1080 pikseli) podświetlony diodami LED.


Błędy odwzorowania palety szarości (delta E) przed (zielony) i po (niebieski) kalibracji.

Jak niemal we wszystkich telewizorach Sony, najlepszą jakość obrazu zapewniała kombinacja sceny kinowej i trybu kino1. W trybie tym zmierzyliśmy jasność czerni rzędu 0,027 cd/m2, co daje wysoki współczynnik kontrastu ANSI równy 4272:1 – to doprawdy znakomity wynik, dużo lepszy niż w wielu drogich telewizorach innych marek (np. Panasonicach AX800, AX900, CX700 czy Samsungach JU6400/7000, JS8500/9000).

W testowanym egzemplarzu czerń nie miała jakichkolwiek przejaśnień zauważalnych gołym okiem, co cieszy, choć trzeba przyznać, że w telewizorach o małym calażu nie jest to trudne do osiągnięcia (niepisaną regułą jest, że im większy ekran LCD, tym większe prawdopodobieństwo cloudingu). Nieskalibrowana jasność maksymalna wyniosła 205 cd/m2, minimalna 14 cd/m2.


Błędy odwzorowania barw (delta E) przed (zielony) i po (niebieski) kalibracji.

Odwzorowanie kolorów w ustawieniach fabrycznych trybu kino1 było bardzo dobre, a średni błąd (delta E) wyniósł zaledwie 2,6. Po dwupunktowej kalibracji balansu bieli błąd ten spadł do 1,6. Tak niskie błędy odwzorowania barw w połączeniu z wysokim kontrastem sprawiają, że obraz jest jednocześnie naturalny, plastyczny oraz wysoce atrakcyjny, a na wprost ogląda się go z dużą przyjemnością. Napisaliśmy „na wprost” bowiem pod kątem degradacja barw postępuje bardzo szybko: już przy niewielkim odchyleniu kolory bledną i to zarówno w pionie, jak i poziomie.

Jest to typowa „właściwość” matryc VA, choć warto zaznaczyć, że w tym konkretnym modelu wada ta jest szczególnie dokuczliwa. W związku z tym, naszym zdaniem, KDL-32W705C jest telewizorem do oglądania wyłącznie na wprost, no chyba że komuś nie zależy specjalnie na jakości kolorów.

W telewizorze zastosowano 60-hercową matrycę, w związku z czym rozdzielczość dynamiczna nie sięgnęła nawet 300 linii (nasze minimum pomiarowe). Krawędzie obrazów ruchomych były rozmyte (podobnie jak całe obrazy ruchome), ale nie zwielokrotnione. Po włączeniu trybu ruchu LED (TRLED), który ulokowano na samym dole opcji zaawansowanych, rozdzielczość dynamiczna wzrasta niemal do 1000 linii (nasze maksimum pomiarowe to 1080), co jest wynikiem typowym dla telewizorów klasy wyższej.


Struktura subpikseli wyświetlacza zastosowanego w Sony KDL-32W705C.

Niestety, TRLED włącza dość agresywną modulację podświetlenia, co niesie ze sobą również skutki uboczne: spadek jasności obrazu (z 219 cd/m2 do 27 cd/m2, czyli ponad 8 razy!), związane z modulacją podświetlenia migotanie oraz zwielokrotnienie konturów ruchomych obiektów (x3). Pomimo tego ostrość ruchu w tym trybie jest bardzo dobra, a telewizor bez trudu zdał nasz wymagający test „jednego piksela”.

Warto zaznaczyć, że KDL-32W705C, podobnie jak zdecydowana większość modeli klasy budżetowej i podstawowej, nie ma funkcji upłynniania (kompensacji) ruchu, bowiem zastosowany w nim procesor zapewne nie ma mocy obliczeniowej pozwalającej na interpolowanie dodatkowych klatek obrazu. Inaczej mówiąc, filmy możemy oglądać tylko i wyłącznie bez upłynniania, czyli takimi, jakimi je stworzył reżyser (co nie jest złe, ale z pewnością nie wszystkim przypadnie do gustu).

Obsługa plików multimedialnych nie jest najmocniejszą stroną KDL-32W705C. Telewizor bezproblemowo odtworzył pliki mkv, mov, mp4, mts (i/p), ale nie odtworzył takich formatów jak avi, flv, tp czy wmv. Z poprzednich testów wiemy, że podobnie zachowywały się odtwarzacze w ubiegłorocznych modelach Sony, tak więc sytuacja praktycznie bez zmian.

Niestety, zauważyliśmy pewne zacinanie się ruchomych obrazów przy odtwarzaniu niektórych plików z USB – nie wiemy z czego to wynika, bowiem ta sama pamięć USB działała prawidłowo w innych telewizorach (w tym także modelach Sony). Być może odpowiedzialna za to była dość wczesna wersja oprogramowania (2.294) – testowany model dopiero co pojawił się w sklepach, choć w chwili testu żadne aktualizacje nie były dostępne.

Sony KDL-32W705C - stopka

Opóźnienie sygnału (input lag) w trybach Gra-Standard i Gra-Oryginalny było zaskakująco niskie – zaledwie 13,2 ms. Co ciekawe, przy włączonym TRLED wzrosło zaledwie o 8,4 ms (czyli do 21,6 ms), co oznacza, że grając na kosztującym dwa tysiące złotych KDL-32W705C możemy cieszyć się zarówno rewelacyjnie niskim input lagiem, jak i wysoką rozdzielczością dynamiczną (ostrością ruchu), typową dla telewizorów klasy wyższej. Czyżby KDL-32W705C miał szanse na to, aby zostać przebojem wśród graczy szukających przystępnego 32-calowego wyświetlacza do gier? Wszystko wskazuje na to, że tak.

KDL-32W705C nie chciał współpracować z naszą redakcyjną klawiaturą Microsoft All-In-One – po jej podłączeniu pojawiał się komunikat: „To urządzenie USB nie jest obsługiwane”. Dodajmy, że klawiatura ta cały czas bezproblemowo współpracowała z komputerami i innymi modelami telewizorów.

Generowany przez KDL-32W705C dźwięk był całkiem przyzwoity – czytelny, wyraźny, o lekkich pudełkowatych rezonansach. Oczywiście nie był też żadną rewelacją, ale z drugiej strony nie miał w sobie nic, co by przeszkadzało w odbiorze.

Wyniki testów

Najlepszy tryb obrazu: Film

Sony KDL-32W705C porównujemy z ubigłorocznym modelem KDL-40W605B. Więcej informacji na temat procedury testowej znajdziesz na stronie Jak testujemy TV.

Czerń i kontrast

Jasność czernicd/m2, mniej = lepiej

Sony KDL-32W705C 0,03
Sony KDL-40W605B 0,048

 

Kontrast ANSIwięcej = lepiej

Sony KDL-32W705C 4272
Sony KDL-40W605B 2560

 

Kontrast ON/OFFwięcej = lepiej

Sony KDL-32W705C 2170
Sony KDL-40W605B 2580

 

Gamma10 IRE

Sony KDL-32W705C 2,22
Sony KDL-40W605B 2,11

 

Kolory i szarości

Średni błąd odwzorowania barw (CIEDE94)

Sony KDL-40W605B 2,3
Sony KDL-32W705C 2,6

 

Temperatura barwowa(100 IRE, w Kelvinach)

Sony KDL-32W705C 6819
Sony KDL-40W605B 6130

 

Odwzorowanie ruchu

Upłynnianie ruchu: tak

Rozdzielczość dynamicznaskala 5 punktowa, więcej = lepiej

SonyKDL-32W705C 2
Sony KDL-40W605B 2

Input lag

Sony KDL-32W705C 13,2
Sony KDL-40W605B b.d.

Ocena z testów TV Sony KDL-32W705C

 • głęboka czerń i wysoki kontrast,
 • bardzo dobre odwzorowanie kolorów już w ustawieniach fabrycznych,
 • jednolita czerń bez przejaśnień,
 • wysoka ostrość ruchu dzięki funkcji TRLED (ale zobacz poniżej),
 • menu stosunkowo proste i łatwe w obsłudze (ale zobacz poniżej),
 • dobre opcje sortowania plików w odtwarzaczu multimediów,
 • rewelacyjnie niski input lag,
 • wbudowane Wi-Fi,
 • brak wymogu zakładania konta do instalacji aplikacji,
 • niezłe materiały i wykończenie,
 • całkiem wygodny pilot,
 • dobra zrozumiałość dialogów.

Sony KDL-32W705C

 • bardzo duża degradacja kolorów pod kątem,
 • bardzo niska ostrość ruchu przy wyłączonym TRLED,
 • migotanie i bardzo duży spadek jasności obrazu po włączeniu TRLED,
 • brak upłynniania ruchu (typowe w tej klasie),
 • tylko podstawowe opcje kalibracyjne (balans bieli),
 • niska skuteczność usuwania przeplotu,
 • mniej odtwarzanych formatów plików wideo od najlepszych rywali,
 • spowolnione działanie menu,
 • aplikacje (np. ipla, player, euronews) mają interfejs starego typu,
 • ogólnie przeciętne brzmienie.

Dla kogo jest KDL-32W705C?

Polecamy go tym wszystkim, którzy szukają taniego telewizora o wysokim kontraście, bardzo dobrych kolorach na wprost i niskim input lagu. Czy jest to zatem kandydat na dobry i tani telewizor dla graczy? Naszym zdaniem jak najbardziej tak.

Dla kogo nie jest KDL-32W705C?

To nie jest telewizor dla tych, którzy chcą mieć wysoką jakość odwzorowania kolorów pod kątem, np. na potrzeby oglądania w większym gronie.

Sony KDL-32W705C - ramka

Werdykt

 • główna zaleta: głęboka czerń i wysoki kontrast,
 • główna wada: bardzo duża degradacja kolorów pod kątem,

Naszym zdaniem Sony KDL-32W705C jest udanym telewizorem posiadającym zarówno cechy typowe dla klasy budżetowej, jak i podstawowej. Najlepiej sprawdzi się przy oglądaniu przez 1-2 osoby siedzące dokładnie na wprost ekranu. Ponadto, ze względu na bardzo niski input lag, Sony KDL-32W705C stanowi znakomitą propozycję dla graczy, którym go gorąco polecamy.

Powinny Cię zainteresować także:

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ryuhoshi
  3
  Podoba mi się ten fajny oksymoron który zastosowaliście w tytule :D "Telewizor do gier"
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Toshiba 42L7453DG (2330zł nowy)
   42 cale/1080p
   Inputlag: 12-19ms
   Do gier wyśmienity! :D

   Pasywne 3D
   Upłynnienie ruchu
   (te 2 funkcje tylko do filmów z powodu inputlag-a)

   POLECAM.

   Sony potrafi robić dobry hardware ale cenią się i to czasem srogo.

   • avatar
    Michur
    1
    Czekam na 4k z input lagiem poniżej 10ms najlepiej oled.
    • avatar
     jonny2003
     1
     Wg mnie nie jest to opłacalny TV.
     Już lepiej kupić Sony KDL-42W805B. Też Sony.
     Model wyższy. Lepszy obraz, brak problemów z kątami, ma upłynnianie, również bardzo niski input lag. Większy a kosztuje tylko około 200 zł więcej.
     Sony KDL-42W805B to model nieco starszy, dlatego stosunkowo niska cena, ale bardzo dobry.
     W przypadku Sony KDL-32W705C porostu płacimy "podatek od nowości" i dlatego taka śmieszna różnica w cenie pomiędzy TV z dwóch rożnych klas i do tego jeszcze rozmiarach.
     Zobaczcie sobie test nieco większego
     http://www.hdtvtest.co.uk/news/sony-kdl47w805a-201307043162.htm
     • avatar
      Kuciapa
      1
      Ja od 5 lat gram na Philips TV 32 calowym IPS i czekam na telewizor do gier na IPS 120 mhz :) myśle ze 32 cale jest najlepszy kolega ma 42 cale panasonica i sorka ale to już jest za duże chyba że wymusil by sobie rozdzialke 2k ale jego karta gtx 650 nie udzwignie tego
      • avatar
       Vieworld
       1
       ja rozumiem problemy jakie ma w705c ale proszę znajdźcie obecnie lepszy TV 32" z odwzorowaniem barw i głębia czerni..
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        ogólnie słabizna :D do 2000zł i tak brałbym 48AS640E, albo mniejszą i tańszą wersję tego modelu
        • avatar
         vegasnight9
         0
         za 2 tys to można dziś kupić bardzo dobre 48" z tamtego roku
         • avatar
          malyperelka
          -4
          Nie nadaje się dla graczy bo ma tylko 1080p.
          Nie od dziś wiadomo że Fury X rozwija skrzydła przy rozdziałce 4K. Sami redaktorzy testując Fury X zaniechali testów w Ful HD bo ta rozdzielczość to przeżytek i jest dla "słabych".
          Reasumując : Ten telewizor do skansenu.
          Lepsze jutro to Fury X i 4K.
          • avatar
           Viperus
           0
           czym się różni od KDL-40W705C ? Większa matryca czy i bebechy ?
           • avatar
            kremowykac
            0
            "Czy jest to zatem kandydat na dobry i tani telewizor dla graczy? Naszym zdaniem jak najbardziej tak."
            Warto by było porównać z jakimś monitorem dla graczy. Jak pod jakiegoś Xboxa czy PS to może i warto.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Fajny TV szkoda, że Sony tak mocno się ceni z modelami o większej przekątnej.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              To ja jednak uważam, że wygrywa z nim CX700 Panasonika z 4K
              • avatar
               suhmih
               0
               gram na 60 cali samsung h7000 i nie uwazam ze jest za duzy