Tenda Nova MW3 - mesh na start
Routery

Tenda Nova MW3 - mesh na start

przeczytasz w 2 min.

Tenda Nova MW3 (AC1200) to dwa urządzenia mogące zapewnić sieć WiFi na obszarze do 200m kwadratowych.

Ocena benchmark.pl
 • 4/5
Plusy

- bardzo ładny wygląd,; - cena adekwatna do możliwości

Minusy

- brak zarządzania przez www,; - zarządzanie tylko przez aplikację o dyskusyjnie wysokich uprawnieniach

Trudno powiedzieć czy fakt coraz powszechniejszego występowania routerów w wersji mesh to zasługa masowego wzbogacania się rodaków, a w związku z tym przeprowadzek do większych gospodarstw domowych, czy też zwykłej mody. Fakt pozostaje faktem, że modeli tego typu jest coraz więcej i każdy producent urządzeń udostępniających sieć drogą radiową nie chce pozostać w tyle.

Chińska firma Tenda, poprzez swój produkt noszący oznaczenie Nova MW3 (AC1200), także postanowiła, że nie zostanie w tyle. Sprawdźmy zatem co oferuje ona za około 350zł, czy poprawi problemy z brakiem zasięgu lub niewystarczającą prędkością sieci na jej skaraju?

Jak zbudowane są urządzenia Tenda Nova MW3

Tenda Nova MW3 do zestaw dwóch routerów, które dostarczane są w pudełku niewiele większym od nich samych.

Tenda Nova AC 1200 opakowanie

Same urządzenia mają kształt sześciokątów koloru białego, wykonanych z estetycznego plastiku, który jednak jest dosyć delikatny.

Tenda Nova AC 1200

Kostki są bardzo lekkie, przez co mają ewidentną tendencję do podążania śladami podłączonych do nich kabli. Dodatkowo sprzyja temu brak jakichkolwiek gumowych podkładek, czy w ogóle jakicholwiek gumowych elementów od dołu.

Spód to zaślepka wypełniająca całą dolną powierzchnię na której znalazły się otwory na kołki montażowe oraz naklejka z informacjami.

Tenda Nova AC1200 spód urządzenia

Trzeba przyznać, że ilość informacji, która została tam umieszczona robi wrażenie. Są tam tak przydatne rzeczy jak domyślna nazwa sieci bezprzewodowej wraz z hasłem dostępowym, nazwa modelu, numer seryjny, ale też adres MAC, parametry zasilania (9V, 1A) i informacje o numerze identyfikacyjnym FCC ID.

Jeżeli jesteście dociekliwi, a do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się z informacjami udostępnianymi przez FCC (Federal Communications Commission), to warto skorzystać z wyszukiwarki przez nich oferowanej i sprawdzić czego można dowiedzieć się na temat dzisiaj testowanego egzemplarza. W polach wyszukiwania należy wpisać dane jak na screenie poniżej, a dalej już sobie poradzicie.

Wyszukiwarka FCC

Odbiegliśmy jednak troszkę od tematu.

Na koniec opisywania wyglądu zewnętrznego pozostała górna powierzchnia. Normalnie można by było rzec, że nie ma tu nic specjalnego. Ot jakaś tam zaślepka, bez światełek, przycisków czy wyświetlaczy. Trzeba jednak przyznać, że producent stanął na wysokości zadania i górna powierzchnia to nie „byle jaka zaślepka”, ale wielopłaszczyznowa powierzchnia, która wygląda niesamowicie efektownie, a którą można przywrównać do falującej powierzchni morza. 
Dość powiedzieć, że autor niniejszego tekstu podobną strukturę w kolorze granatu ma ustawioną na pulpicie swojego komputera.

Tenda Nova AC1200

Trzeba przyznać, że od strony wizualnej routery Tenda Nova MW3, to bardzo ładne urządzenia, które po wyjęciu z pudełka mogą wywołać efekt WOW. Tym większe może być zaskoczenie, że całość kosztuje ~350zł, a w tej cenie nieraz zdarzało się, że producenci podchodzili "po macoszemu" do wyglądu zewnętrznego swoich produktów. 

A wam podobają się takie małe, białe kostki?

Tenda Nova AC1200

W opakowaniu znalazło się także miejsce na zasilacze dla każdego z urządzeń, kabel sieciowy oraz instrukcję obrazkową.

Zasilacze mają kable o długości 120cm, co w przypadku chęci zamocowania urządzeń na ścianie, może być wartością niewystarczającą.

Dane techniczne Tenda Nova MW3 (AC1200)

Standardy i protokołyIEEE802.3, IEEE802.3u
Interfejs2 gniazda WAN i LAN na głównym urządzeniu, zaś na drugorzędnych urządzeniach obydwa porty pracują jako LAN.
Anteny2*3dBi wewnętrzne
Przyciskireset
Zasilanie100-240V—50/60Hz
Wymiary90 x 90 x 90mm
Standardy Wi-FiIEEE 802.11ac/a/n 5GHz IEEE 802.11b/g/n 2.4GHz
Częstotliwości Wi-Fi2.4G: 2400MHz-2483MHz 5G: 5150MHz-5250MHz or 5725MHz-5825MHz
Prędkości5GHz: 867Mbps 2.4GHz: 300Mbps
Bezpieczeństwo Wi-FiMieszany WPA/WPA2-PSK (domyślnie)
Roaming Wi-FiIEEE802.11v/r
Typy połączenia internetowegoPPPoE, DHCP, statyczne IP, tryb mostu
Firewall

Ochrona przed:

 • UDP flood attack
 • TCP flood attack
 • Forbid ICMP flood attack
VPN
 • IPsec
 • PPTP
 • L2TP
Inne
 • Kontrola rodzicielska,
 • Sieć gościnna, 
Wymagania dla aplikacji mobilnej
 • Android 4.0+
 • iOS 8+