Procesory

Test Phenom II X4 - nowe procesory AMD

przeczytasz w 2 min.

Na początku stycznia pojawiły się dwa czterordzeniowe procesory. Phenom II X4 975 jest obecnie najszybszym czterordzeniowcem w ofercie AMD, a Phenom II X4 840 najszybszym procesorem... Athlon.

AMD Phenom II X4 975 (3,6 GHz) i Phenom II X4 840 (3,2 GHz) to dwa nowe procesory czterordzeniowe dla gniazda AM3. Swoją premierę miały 4 stycznia. Nie mamy tu do czynienia z żadnymi nowymi technologiami, a jedynym usprawnieniem jest zwiększone taktowanie zegara. Nie można oczekiwać znaczącego zwiększenia wydajności - to stary, dobry Deneb (45 nm) pracujący w nieco wyższej częstotliwości.

 Procesory czterordzeniowe Phenom - nowe modele:

  • Phenom II X4 975 (3,6 GHz)
  • Phenom II X4 840 (3,2 GHz)
 
 

AMD Phenom II X6 - 6 rdzeni i jeszcze Turbo!

Pierwszy z nich to następca modelu 970, czyli do niedawna najszybszego czterordzeniowca w ofercie AMD. Pomimo swojego wieku procesory te wciąż cieszą się dużym powodzeniem ze względu na przyzwoitą cenę i dobrą wydajność.

Drugi z zaprezentowanych Phenomów (840) zaskakuje niską ceną - jest prawie dwa razy tańszy od 975 (patrząc na sklepowe ceny na rynku amerykańskim). Co zrobiło AMD, że może sprzedawać czterordzeniowy procesor Phenom II w tak atrakcyjnej cenie? Dokładnie przyjrzeliśmy się obu modelon i ich szczegółowy opis znajdziecie na następnych stronach.

Nie sposób nie zauważyć, że nie była to szczególnie ważna premiera - ani dla AMD, ani dla odbiorców. Oczywiście na rynku pojawia się nowy najszybszy czterordzeniowiec AMD, ale to raczej ukłon w kierunku użytkowników: firma zaznacza w ten sposób, że w platformie AM3 wciąż tkwi potencjał i że nie zamierza zapomnieć o jej użytkownikach, pomimo tego, że nowa platforma jest już na horyzoncie.

Na targach CES zaprezentowano pierwsze płyty z podstawką AM3+, a pierwsze wyniki Bulldozerów zaczynają przenikać do sieci. Nie mniej interesująca jest energooszczędna platforma AMD Brazos, której testy już wkrótce pojawią się na łamach benchmark.pl. Tym razem jednak sprawdzimy nowe modele dla platformy AM3.
 

Spis treści artykułu:


Procesory - testy i porady na benchmark.pl: