TV-IP672W - megapikselowa kamerka PTZ do domu lub biura
Kamerki internetowe

TV-IP672W - megapikselowa kamerka PTZ do domu lub biura

przeczytasz w 5 min.

Kamerka TRENDnet TV-IP672W charakteryzuje się rozdzielczością WXGA, dwukierunkową komunikacją audio oraz funkcją PTZ (obrót w pionie i poziomie).

Producenci kamer IP coraz częściej wprowadzają do swoich produktów możliwości znane z profesjonalnych rozwiązań. Firma TRENDnet przysłała do naszej redakcji do testów kamerę TV-IP672W. Model ten charakteryzuje się rozdzielczością WXGA (1280x800 pikseli), dwukierunkową komunikacją audio oraz najważniejszą funkcją, czyli PTZ (obrót w pionie i poziomie). Kluczowym atutem jest możliwość pracy w sieci bezprzewodowej 802.11n. Sprawdźmy, jak kamera radzi sobie z monitoringiem.

Opis ogólny

Kamera TV-IP672W to kamerka PTZ która umożliwia nam podgląd w wysokiej rozdzielczości HD oraz obrót w pionie o 115stopnie a w poziomie o 340. Funkcja bardzo przydatna w miejscach gdzie można zamontować tylko jedną kamerę do nadzoru większej powierzchni. Z wyglądu kamera wygląda tak jak większość podobnych konstrukcji konkurencyjnych producentów, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Ot warto zwrócić uwagę, że do kamery dołączono dodatkową metalową, solidną podstawkę która umożliwia montaż kamery na ścianie. Klasyczny biały kolor z wytłoczoną nazwą producenta oraz srebrnym oznaczeniem modelu. Z przodu kamery znajdują się dwie diody LED określające status WiFi oraz status połączenia WPS. Z tyłu natomiast znajdują się złącza Ethernet, audio, zasilania oraz złącze do anteny WiFi i slot na kartę microSD. Jest tutaj również przycisk WPS. Producent dodał bardzo ciekawą rzecz, mianowicie włącznik (taki adapter który wpina się do zasilacza i jest przycisk włączania/wyłączania, tak jak w przypadku lampek nocnych). Standardowo w skład zestawu wchodzą:
Kamera jest dość ciężka, nie jest zbyt duża (na zdjęciu widać jak leży na dłoni), wyjście audio zapewnia komunikację dwukierunkową a wbudowany mikrofon pozwala na nagrywanie obrazu razem z dźwiękiem. Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że ogniskową ustawia się ręcznie – jak dla mnie chybiony pomysł zwłaszcza, że mamy do czynienia z kamerą PTZ która niekoniecznie musi nagrywać przedmioty oddalone tak samo. Cóż, minus leci w stronę producenta. Tyle w kwestii budowy. Przejdźmy do panelu konfiguracyjnego.

 • Kamera
 • Zasilacz
 • Zestaw dybli
 • Metalowa podstawa
 • Płyta z oprogramowaniem i instrukcją
 • Kabel Ethernet

Panel konfiguracyjny

Jak w każdej kamerze tak i tu mamy szereg ustawień mniej lub bardziej potrzebnych, ja postaram się przedstawić ogólnikowo funkcje kamery a skupię bardziej na ciekawszych. Kamerę szybko i łatwo podłączyłem do rutera dzięki WPS, dlatego też pomijam krok konfiguracji kamery dla połączenia z WifI. Zaczynajmy.
a)    Zaraz po zalogowaniu się do kamery wita nas ekran główny z aktywnym podglądem, możemy tutaj obracać swoją kamerę, wybrać szybkość obrotu itp. Wszystko jest widoczne na screenie.

Po kliknięciu w Setup przechodzimy do ustawień kamery.

b)    Po wejściu do ustawień wita nas ekran z instalatorem, który krok po kroku przeprowadza nas przez cały proces za rękę. Ustawiamy tutaj najważniejsze funkcje tj. ustawienia sieci LAN, ustawienia Internetu, DDNS, nazwę kamery, strefę czasową. Po wprowadzeniu wszystkich danych możemy przejść do kolejnych pozycji w menu.

c)    Po prawej stronie znajduje się menu z poszczególnymi pozycjami: Zacznijmy od samego początku, czyli od System

d)    Tu możemy zmieniać hasła, dodawać użytkowników, wybrać sposób uwierzytelniania itp. Jednymi słowy ustawienia administracyjne. Znajduję się również tutaj druga pozycja w pod menu Time and Date, gdzie zmieniamy (jak każdy się domyśla) datę oraz czas.

e)    Następną pozycją jest Network, w której zmieniamy ustawienia sieciowe. Począwszy od ustawień sieci LAN, przez WAN na DDNS kończąc. Kamerę można w łatwy sposób skonfigurować pod DDNS i mieć do niej dostęp przez Internet.

f)    Następną pozycją jest Video/Audio, gdzie ustawiamy profile nagrywania – wybieramy w nich rozdzielczość, rodzaj kodeka, FPS, bitrate. Ustawiamy również tutaj głośności mikrofonu i głośników.

g)    Kolejna pozycja w menu to Action, w której ustawiamy szereg działań które ma wykonać kamera. Zaczynając od Recording – ustawiamy tu jak i gdzie kamera ma nagrywać obraz, możemy wybrać nagrywanie ciągłe, wywołane przez ruch lub przez harmonogram. Wybieramy również miejsce gdzie kamera ma nagrywać obraz, do wyboru – karta SD lub serwer Samba. Wybieramy również profil, w jakim ma być nagrywany obraz.

Kolejne podmenu to Video Clip, który możemy wysłać na serwer FTP lub przez pocztę email.

W Preset position ustalamy pozycje kamery a następnie je zapisujemy. To umożliwia włączenie funkcji Patrol, która po kolei będzie sprawdzać wyznaczone wcześniej punkty.

h)    Następna pozycją w menu jest Motion Detection, czyli pokrótce wybór obszaru kamery w którym ma wykrywać ruch.

i)    Zakładka Tools kryje w sobie możliwości aktualizacji oprogramowania układowego oraz zapisania istniejącej konfiguracji. Z tego poziomu możemy również przywrócić ustawienia fabryczne czy zrestartować urządzenie.

j)    Advanced przedstawia nam aktualny status urządzenia oraz szczegółowe logi.

Tak wygląda opis panelu konfiguracyjnego oraz jego możliwości. Zobaczmy, jak sprawdza się to w praktyce.

 • System
 • Network
 • Video/Audio
 • Action
 • Motion Detection
 • Tools
 • Advanced

Test kamery

Kamera oferuję bardzo dobrą jakość obrazu oraz dźwięku, nakręcone przeze mnie filmiki charakteryzują się wyraźnym obrazem oraz dobrej jakości dźwiękiem. Konfiguracja sprzętu nie przysporzyła problemów, w teście skonfigurowałem połączenie DDNS (zaledwie w parę minut) i mogłem podglądać obraz przez Internet. Niestety, aplikacja mobilna TRENDnet na systemy android nie chciała ze mną współpracować, musiałem się łączyć z kamerą przez przeglądarkę. Poza dostępem do kamery przez internet konfigurowałem również nagrywanie po wykryciu ruchu, a klip miał być wysłany na serwer FTP – i w tym wypadku również obyło się bez przeszkód, kamera od razu wysyłała odpowiedni plik na serwer jak tylko coś pojawiło się w wyznaczonym obszarze. Muszę również przyznać, że mikrofon jest bardzo czuły, także nawet z dalszej odległości jesteśmy w stanie nagrać dźwięk w przyzwoitej jakości. Poniżej zamieszczam garść materiałów z kamery.

Podsumowanie

Kamera jest dobrej jakości, nie sprawiała problemów podczas testów. PTZ działa dobrze, w miarę szybko. Jedynym minusem tej kamery jest ręczne ustawianie ogniskowej, co sprawia, że każdorazowo po zmianie położenia kamery musimy ją na nowo ustawiać. Również w przypadku obserwacji obiektów o różnej odległości od kamery jest mały problem z ostrością. Generalnie kamera zasługuje na ocenę 4/5, kolejnym minusem również jest brak diod IR LED, które pozwalały by na nagrywanie obrazu w ciemnościach. Jakość obrazu jest bardzo dobra, również bardzo czuły mikrofon nagrywa dźwięk czysty. Jeżeli zależy nam tylko na podglądzie dziennym, gdzie wymagane jest obrót kamerki to z ręką na sercu mogę polecić ta kamerę.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  polecam model NIP-09H2R od Dignity. jestem właścicielem sieci sklepów i początkowo kupilem tylko jedną kamere aby zobaczyć jak się sprawdzi. po dwóch tygodniach zamontowałem ją w pozostałych sklepach. jestem bardzo zadowolony nie tylko z ceny ale takze z łatwości montażu i obsługi, oraz z funkcji jakie posiada to urządzenie.