Gry

Uncharted 2 - Czy taki piękny jak go malują?

przeczytasz w 4 min.

Słowami wstępu – trudno zrecenzować grę (a raczej interaktywny film) jak ta. Grę, od której nie można się oderwać godzinami. Grę, w której urzeka każdy element. Wreszcie grę, do której pomimo dużych chęci, nie można się w żaden sposób przyczepić. Grę, jaką bez wątpienia jest Uncharted 2.

 

O grze

Opisywana przeze mnie gra to kontynuacja przygód Nathan’a Drake’a, poszukiwacza skarbów. W praktyce oznacza to, że jest to coś pomiędzy Larą Croft, a Indiana Jones’em tylko poprawione co najmniej kilka razy. W tej części Nathan Drake i jego przyjaciele trafiają na trop statków, które zaginęły w czasie, gdy Marco Polo powracał z Chin do Europy.

 

 

Rozgrywka

Gra się świetnie. Rozgrywka jest dobrze zbalansowana, ani przez chwilę nie nudzimy się przed ekranem naszego telewizora. Występują tu elementy eksploracji, kiedy zwiedzamy stare świątynie czy grobowce, jak również wspinaczki i skradania się, gdy musimy wspiąć się na niemały górski szczyt, a następnie po cichu załatwić kilku strażników. O elementach akcji nawet nie wspominam.

W porównaniu do pierwszej części nie tyle co wprowadzono, ale ulepszono niemal każdy element gry, dzięki czemu gra się o wiele milej i przyjemniej. Myślę, że na szczególną uwagę zasługuje kilka z nich.

Pierwszy to oczywiście sam sposób prowadzenia rozgrywki, która tym razem jest znacznie bardziej płynna i w żadnym momencie nie przynudza (inaczej to się miało w poprzedniczce). Gra się z zapartym tchem, a mniej uważni mogą szybko stracić rachubę czasu.

Kolejną tak zauważalną zmianą jest sposób (i liczba) pojawiania się przeciwników w grze. W jedynce zdarzały się bowiem takie sytuacje, kiedy z pomieszczenia wielkości małej piwniczki wysypywały się dziesiątki uzbrojonych po zęby żołnierzy aż do momentu, gdy sterowany przez nas bohater nie przekroczył niewidzialnego progu. Tym razem programowcy skutecznie postarali się, aby takie sytuacje nie miały więcej miejsca.

Warto również zwrócić uwagę na brak Quick Time Events, które poza wybranymi momentami, takimi jak otwieranie drzwi czy uniknięcie ataku przeciwnika praktycznie nie występują. Wszystkie akcje, które zwykle wykonywaliśmy przez naciśnięcie przycisku w odpowiednim momencie, załatwiane tu są poprzez normalną rozgrywkę.

Nie można nie wspomnieć też o świetnie rozłożonych punktach kontrolnych, w których zapisuje się stan naszej rozgrywki. Jest to jeden z głównych elementów stanowiący o jej płynności. 

 

 

Oprawa wizualna

Jednym słowem: bajkowa. Jeszcze chyba ani razu na PlayStation 3 nie miałem styczności z grą o tak wybornych aspektach wizualnych. Scenerie, postaci, bronie, pojazdy, efekty specjalne - wszystko to naprawdę trzyma najwyższy poziom. No, może poza oczami Chloe, które faktycznie wyglądają dziwnie (choć poza tym ona również trzyma poziom gry :) Przy podsumowaniu zamieszczam zresztą galerię z gry, ocenę pozostawiam więc Wam.

 

 

Oprawa dźwiękowa

Odważę się stwierdzić, że ta wywołuje na mnie chyba jeszcze większe wrażenie niż oprawa wizualna. Muzyka skomponowana przez Grega Edmonsona idealnie wręcz wpasowuje się w klimat gry. Wydaje się, że dodatkiem są tu tylko znakomite odgłosy broni, pojazdów otaczającej nas flory i fauny czy wreszcie samych postaci. Warto nadmienić, że oprócz znakomitej angielskiej wersji językowej mamy tu do dyspozycji również znakomitą – polską. Główna w tym zasługa Jarosława Boberka, podkładającego głos głównemu bohaterowi. Udowadnia on tylko po raz kolejny, że jest nie tylko znakomitym aktorem, ale również świetnym dubbingowcem.

 

Multiplayer

Tryb ten jest nowością w porównaniu do poprzedniej części. Dostępny zarówno w wariantach współpracy, jak i współzawodnictwa.

Tryb współzawodnictwa, w którym we szranki staje 10 zawodników podzielonych na dwie drużyny "bohaterzy" i "czarne charaktery" - dzieli się na cztery rodzaje:

 • Deathmatch – Popularny tryb sieciowy. Do dyspozycji mamy jeszcze tzw. dopalacze.
 • Plunder – Również dobrze znany „capture the flag”, z tą różnicą, że w miejsce flagi mamy do dyspozycji skarb.
 • Elimination - obydwie drużyny usiłują jak najszybciej wyeliminować przeciwną.
 • Chain Reaction - zdobywanie flag w odpowiedniej kolejności.

Z mojej strony dodam tylko, że tryb ten uznaję za swoistą wisienkę na torcie. Multiplayer odcina bowiem gracza od świata żywych na kolejnych kilka godzin. Przedstawiony poniżej filmik zdaje się to tylko potwierdzać.

Galeria 

          

          

          

          

 

Podsumowanie

Uncharted 2 zapiera dech w piersiach od pierwszych sekund aż po końcowe napisy. Tak, jak pisałem we wstępie - jest to po prostu świetny, interaktywny film.

Zdaję sobie sprawę, że porównywanie tych dwóch gatunków jest dość ryzykowne, jednak jeżeli mówić o fabule, sposobie jej pokazania, postaciach czy dialogach to gra Naughty Dog plasuje się na najwyższej półce. A jeśli na porównania tego typu wciąż za wcześnie, to produkcja ta doskonale pokazuje jak niewielka granica dzieli świat filmów i gier. Pozycja obowiązkowa dla posiadaczy PlayStation 3.

Dziękuje redakcji benchmark.pl za udostępnienie gry do testów.

 

P.S. Proszę o wyrozumiałość, to moja pierwsza mini-recenzja :)

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Jak długo czekałeś na wydanie tej recenzji??
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Przypomina mi RE5
   • avatar
    pranky
    0
    Jak dla mnie to jest zdecydowanie za mało do czytania! Jednak ogólnie jak na pierwszą recenzję to jest ok. Ode mnie masz 4
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Recenzja nie urzeka . Jest zbyt krótka. Brak pomysłu na nią. Widać że pociłeś się nad każdym słowem, by było spójne ,zrozumiałe , swobodne. MR powinna być dobrym monologiem skierowanym do czytelnika. Powinna być napisana w taki sposób aby czytelnik miał wrażenie że rozmawia z recenzentem.
     Sam jeszcze się ucze pisać recenzje:) Więc potraktuj to jako wskazówki o kolegi na studiach:)
     • avatar
      maciek1o3s
      0
      Czemu screeny z IGN.COM?
      • avatar
       manioor
       0
       stary powinieneś lać wodę przez cały tekst, napisać tam jak wygląda pudełko, jak płyta, porobić zdjęcia wszystkich stron poradnika, napisać jak się instaluje gra, ile zajmuję miejsca, wrzucić filmiki z połowy gry, najlepiej opisać i streścić scenariusz, zabić cała przyjemność grania w grę no wtedy miałbyś 5.0... ale zadajmy sobie pytanie po co ?!.

       jak dla mnie wszystko tak jak być powinno. Screeny/Video/Subtelny opis nie wgłębiający się w szczególy.

       5/5
       • avatar
        JASIEK202
        0
        Jest dobrze... (5) To jest mini-recenzja czyli jest mini xD
        • avatar
         R.I.P
         0
         Jak na pierwszy raz recka całkiem fajna, dlatego zostawiam -5 :P
         A co do samej gry to bardzo ubolewam nad tym, że jest dostępna tylko na konsole Sony, ponieważ według mnie takich gier brakuje na PC ;/
         • avatar
          kuniomaster1993
          0
          Krotko zwiezle i na teamat ;)
          Zabroklo wedlug mnie troche slow krytyki ale jesli gra jest taka doskonala ;D
          5 sie nalezy :)
          • avatar
           juggler
           0
           Aaa, masz pięć.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Gra jest moim zdaniem świetna, od niedawna mam konsolę i jestem pod wrażeniem.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             graficznie ta gra zjada wszystko co do tej pory stworzono włącznie z crysisem.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              zapomnialem jeszcze napisac o kiepskim SSAO w crysisie. chodzi o to ze czasem widac bledy jak np siecace sie bronie i ogolnie jakosc tez nie jest najlepza w unchared tego nie ma ambient occlusion jest zdecydowanie lepszy wuncharted
              • avatar
               SoundsGreat
               0
               A co do gry... Lara Croft chociaż ma ładny tyłek ;]