Routery

WDRT-731U - wydajny ruter w niskiej cenie

przeczytasz w 10 min.

WDRT-731U - wydajny ruter w niskiej cenie

W dzisiejszym teście przedstawię sylwetkę nowego rutera PLANET, model WDRT-731U. Według zapewnień producenta jest to budżetowa konstrukcja, która oferuje ogromną liczbę funkcji porównywalną do ruterów o klasę wyżej. Czy tak jest? Przekonajmy się sami, zapraszam do testu.

 

 • Ogólnie o ruterze

  W skład zestawu wchodzą następujące rzeczy:

  • ruter
  • płytka CD
  • Kabel Ethernet
  • Zasilacz
  • Instrukcja instalacji

  Ruter WDRT-731U nie wyróżnia się niczym szczególnym jeżeli chodzi o wygląd, można śmiało stwierdzić że jest ascetyczny (biała, błyszcząca obudowa z napisem i linią przechodzącą przez środek urządzenia).

  Bryła urządzenia jest standardowa, z przodu znajdują się diody sygnalizujące pracę i status urządzenia, z tyły natomiast prawie wszystkie złącza dostępne w ruterze – jest tam jeden port WAN, cztery porty LAN oraz wejście na zasilanie. Dodatkowo znajduje się tutaj przycisk RESET/WPS, ciekawa opcja zwłaszcza że w innych modelach testowanych przeze mnie te dwa przyciski były rozdzielone.

  Znajdują się tutaj również dwie anteny MIMO, niestety na stałe przytwierdzone do rutera. Patrząc od frontu, na prawej ściance znajduje się wejście USB, do którego możemy podłączyć drukarkę lub pamięć masową. Ruter jest bardzo niski, posiada zaledwie ok. 3 cm grubości w najgrubszym miejscu. Tyle jeżeli chodzi o wygląd, zobaczy co to ustrojstwo potrafi.

 • Funkcje, panel administracyjny

  Do panelu administracyjnego wchodzimy przez standardowy adres 192.168.1.1, wita nas okienko logowania i tutaj pierwsze zaskoczenie – podpowiadane są deafultowe login oraz hasło.

  Po zalogowaniu się wita nas takie oto okienko.

  Bardzo dobre rozwiązanie, bo zmusza nas od razu do wprowadzenia danych połączeniowych do internetu oraz zmiany domyślnych haseł do sieci. Niestety, minusem jest to, że nawet po wprowadzeniu tych danych, za każdym razem podczas logowania pojawia się to okienko. Aby przejść do pełnych ustawień rutera, należy nacisnąć przycisk „Advanced” który znajduje się w prawej górnej części okna.

  Tak wygląda panel administracyjny w pełnej krasie. Jak widać prezentuje się on całkiem ładnie, jest czytelny a przechodzenie przez poszczególne pozycje menu intuicyjne. Poza menu z lewej strony znajdują się jeszcze zakładki w centralnej części okna, dlatego też liczba możliwych opcji jest naprawdę duża. Duża, ale nie odbiega ona od konkurencji (cały czas mam na myśli rutery klasę wyżej, gdzie mamy dostępne np. 3 anteny MIMO).

  Pierwszą pozycją jaką omówię (i która wyświetla się zaraz po wejściu w ten panel) to Device info – jak sama nazwa wskazuje jest to pozycja informacyjna, gdzie możemy sobie podejrzeć aktualny status urządzenia, prędkość uploadu/downloadu oraz co ciekawe wykorzystanie procesora i pamięci. Znadjują się tutaj wszelkie informacje dotyczące sieci LAN, WiFi i WAN.

  Kolejna pozycja to Network, tutaj już robi się ciekawiej bo została ona podzielona na takie elementy jak LAN, WAN, DHCP i WAN Port. W ustawieniach LAN zmieniamy maskę podsieci oraz adres IP urządzenia. W pozycji WAN widzimy typ połączenia, status połączenia, szczegółowe informacje takie jak adres bramy oraz link Config. Po przejściu do konfiguracji zmieniamy sposób łączenia się z Internetem, do wyboru dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP, L2TP oraz PPPoE Dual Access. Ja się łączę z moim providerem przez dynamiczne IP. W ustawieniach DHCP możemy zmienić pulę adresów IP. Znajduje się również tutaj lista urządzeń podłączonych do rutera. Możemy również ustanowić połączenie na sztywno. W pozycji WAN Port ustanawiamy adres MAC jaki ma mieć ruter (bardzo przydatna opcja dla takich ludzi jak ja, gdzie provider ma zapisany jeden MAC urządzenia i reszty nie przepuści…) , możemy wpisać własny adres, ustawić domyślny lub skopiować go z komputera.

  Przejdźmy teraz do ustawień bezpieczeństwa. W tej pozycji możemy zmienić ustawienia filtrowania po adresie URL, po MAC, po portach. Dodatkowo możemy sobie stworzyć grupy użytkowników. Możemy również ustawić dostęp poprzez WAN.

  Ustawienia zaawansowane pozwalają nam na postawienie wirtualnego serwera (mamy do wyboru listę najpopularniejszych portów), postawienie hosta DMZ, UPnP czy włączenie usługi DDNS. Znajdują się również tutaj ustawienia rutingu czy ograniczenia przepustowości.

  Kolejna pozycja do Wireless, gdzie zmieniamy praktycznie wszystkie ustawienia dotyczące sieci bezprzewodowej. Tam gdzie to możliwe włożono zakładki 2,4GHz/5GHz, także możemy zmieniać oddzielnie ustawienia dla tych dwóch sieci. W podstawowych ustawieniach możemy zmienić nazwę SSID, tryb pracy (brakuje trybu tylko 802.11n), wybór kanału – czyli właściwie standard jeżeli chodzi o sieci bezprzewodowe. Idąc dalej zmieniamy zabezpieczenie sieci (hasło + rodzaj szyfrowania). Możemy również włączyć lub wyłączyć usługę WPS, nie spotkałem się z takim rozwiązaniem w innych testowanych przeze mnie ruterach. Ruter może również pracować jako repeater, zmieniamy te ustawienia w zakładce WDS. Bardzo fajna i przydatna funkcja to ustanowienie sieci gościnnej, nie musimy podawać naszego hasła do sieci głównej wszystkim którzy do nas przyjdą. W zakładce Wireless możemy również ustanowić, jakie urządzenia o określonym adresie MAC mogą się łączyć z siecią. Jest tutaj również lista aktywnych połączeń

  Następna pozycją w menu jest USB, gdzie możemy włączyć a następnie edytować ustawienia pamięci masowej czy podpiąć drukarkę. Aby mieć dostęp do danych zawartych na pamięci zewnętrznej, należy wcześniej utworzyć użytkownika.

  Ruter posiada gniazdo IPTV (LAN 4), dzięki któremu możemy podłączyć nasz telewizor do sieci LAN i cieszyć się informacjami z całego świata na dużym ekranie.

  Ostatnią zakładką jaka znajdziemy w panelu są Tools, czyli narzędzia.

  Do wyboru mamy standardowy zestaw narzędzi:

  • Zmiana daty/czasu
  • Aktualizacja oprogramowania układowego
  • Backup i przywrócenie ustawień
  • Reset do ustawień fabrycznych
  • Zmiana nazwy użytkownika oraz hasła
  • Restart urządzenia
  • Statystyki
  • Logi

  Chyba każdy wie jak działają te narzędzia, także nie będę się nad nimi szerzej rozpisywał.

 • Test prędkości

  Otrzymywane prędkości podczas testów są dobre, uwzględniając przy tym fakt, że ruter znajdował się za ścianą. Test prędkości przeprowadzany był zarówno na komputerze stacjonarnym jak i na smartfonie. Sygnał docierał do PC przez ścianę z prędkością ~100Mb/s (wahania od 100 do 120Mb/s), na odległości około 3m, zatem można przyznać, że wynik jest zadowalający.

  Test prędkości w najdalszym możliwym do osiągnięcia przeze mnie punkcie (około 8m od rutera) wynosił około 26Mb/s, sygnał przechodził przez ścianę. Moc sygnału wahała się między -70 a -80 dBm, czyli właściwie sygnał jest słaby.

  Powyższe wyniki zostały określone na podstawie automatycznych ustawień rutera, jeżeli uwzględnię zagęszczenie sieci oraz dostępne kanały wyniki wyglądają następująco: jeżeli chodzi o połączenie na odległości 3m to wyniki są nieco lepsze – wahania od 110 do 130Mb/s. Jeżeli chodzi o prędkość otrzymaną na odległości 7m to mamy dwukrotny skok – do 52Mb/s, a sygnał polepszył się i wahał między -60 a -70 dBm.

 • Podsumowanie

  Jeżeli deklaracje producenta co do ceny urządzenia (doszły mnie słuchy że ma kosztować mniej niż 200zł) są prawdziwe, to mogę polecić ten ruter z powodzeniem do domu. Występujące znaczne zagęszczenie sieci w mojej okolicy wpłynęło na uzyskiwane prędkości jednakże nie w takim stopniu w jakim się spodziewałem. WDRT-731U pozytywnie mnie zaskoczył zarówno możliwościami jak i wydajnością pracy. Do zastosowań domowych czy do małego biura z pewnością się nadaje. Dużym plusem jest gniazdo USB do którego możemy podłączyć dysk lub drukarkę, co na pewno zadowoli użytkowników, którzy chcą mieć dostęp do swoich plików z każdego urządzenia w sieci. Gniazdo IPTV również plusuje, obecnie chyba każdy telewizor to smartTV który łączy się z Internetem, a dzięki ruterowi mamy dedykowane gniazdo dla TV. Żeby nie było tak pięknie czas na minusy – niestety ale panel nie jest spolonizowany, spotkałem się z tym prawie w każdym urządzeniu które testowałem. Nie wiem dlaczego producenci (znajdujący się od ładnych paru lat na rynku) wychodzą z założenia, że jeżeli ktoś bawi się w konfigurację sieci to od razu musi znać angielski. Będę za każdym razem czepiał się o język obsługi oraz o język instrukcji, gdyż dostając towar dostarczany do Polski ma być on opisany po polsku – bez dyskusji ;).

 

Ocena:WDRT-710U
Budowa:bardzo dobra
Możliwości sieci:
bardzo dobre
Oprogramowanie:
bardzo dobre
Funkcje:
bardzo dobre
Parametry:
dobre
Obsługa:
dobra
Wyposażenie:
dobre
Ogólna ocena:
Cena (sugerowana przez producenta) : poniżej 200 zł

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Z tego co widać, niestety chyba brak możliwości autoryzacji WPA/WPA2 - Enterprise.
  • avatar
   StyliPasja
   0
   Radio słabiutkie 70-80dBm w odległosci 8m przez sciane przy poziomie szumów 95dBm, nie ma to jak kabelek. Dedykowane gniazdo IPTV do smartTV hmm chłyt materkingowy;>