• benchmark.pl
  • Windows 10
  • Windows 10 - najważniejsze nowości. Śledzimy zmiany w kolejnych wersjach [aktualizacja]
Windows 10 - najważniejsze nowości. Śledzimy zmiany w kolejnych wersjach  [aktualizacja]
Systemy operacyjne

Windows 10 - najważniejsze nowości. Śledzimy zmiany w kolejnych wersjach [aktualizacja]

przeczytasz w 2 min.

Windows 10 to najnowszy system operacyjny Microsoftu, który ma trafić do sklepów pod koniec lipca. Opisaliśmy najważniejsze zawarte w nim nowości.

* Najnowsza aktualizacja artykułu 15.07.2015:

 

System Windows 10 jest obecnie dostępny wyłącznie w darmowej wersji Technical Preview służącej do jego testowania.  Jest ona dostępna za darmo, ale nie polecamy korzystania z niej osobom szczególnie uczulonym na wszechobecną inwigilację.

Wszystko dlatego, że w celach testowania Microsoft zbiera ogromne ilości informacji na temat każdego komputera, na którym jest używany Windows 10. Należą do nich konfiguracje sprzętowe, programy, podłączone sieci oraz wykonywania zadania.

Oczywiście to nie wszystko, bo Microsoft zbiera też dane dotyczące użytkowników. Ich imiona, adresy e-mail, preferencje, zainteresowania, listę przeglądanych i wyszukiwanych stron, dane sensorów, listę używanych aplikacji i sposób ich używania. 

Oprócz tego Microsoft ma przyzwolenie na nagrywanie naszego głosu podczas używania komend głosowych i wykonywania zwykłych, prywatnych rozmów. Inne informacje zbierane przez Microsoft dotyczą otwieranych przez użytkownika plików i aplikacji oraz czasu trwania konkretnych czynności.

Dzięki temu firma z Redmond ma możliwość poprawienia wydajności swojego systemu operacyjnego. Z kolei dane na temat wprowadzanego tekstu umożliwiają lepszego systemu predykcji słów oraz sprawdzanie pisowni. Dane te mają być skasowane po zakończeniu okresu testowego, ale jak będzie faktycznie – nie wiadomo.

Co zmieniło się w Windows 10?

Windows 10 jest produktem cały czas rozwijanym i jego nowa wersja pojawia się co kilka tygodni. Jednak mimo to już teraz można zauważyć w nim kilka poważnych zmian. Oczywiście najwięcej z nich dotyczy wyglądu.

Od dwóch lat systemy z rodziny Windows miały interfejs dopasowany przede wszystkim do ekranów dotykowych. Było to problematyczne dla większości użytkowników, którzy posiadali komputery, których nie da się obsługiwać za pomocą palca.  Dlatego Microsoft zdecydował się nie tylko na wprowadzenie nowych funkcji, ale też powrót do rozwiązań stosowanych w starszych systemach Windows.

W tym artykule skupiamy się na nowych rozwiązaniach zaimplementowanych w Windows 10. Jeśli interesują cię kwestie wydajnościowe, zerknij do naszej recenzji Windows 10 vs Windows 8.1 vs Windows 7. Więcej na kolejnych stronach.