Mój sprzęt

 • Nazwa zestawu: Promil PC ;)
 • Typ zestawu: komputer stacjonarny
 • Procesor: AMD FX6300 @ 3.85
 • Karta graficzna: AMD Radeon HD7750
 • Płyta główna: chipset AMD 870
 • Pamięć RAM: DDR-3 1600 16GB
 • Dysk twardy: WD Caviar Black 1 TB + Green 2TB + SSDNow300 240GB
 • Dodatkowe informacje: <div>Gdzie dokonano zakupu: Komputronik i&nbsp;Morele Co planuj&#281; zmieni&#263;: CPU+Mobo -&gt; skylake mo&#380;e GPU -&gt; zale&#380;nie od tego co AMD wyda po tFiji -albo zn&oacute;w radeon, albo po raz pierwszy nvidia. Do czego u&#380;ywam zestawu: internet, muzyka, filmy, gry, projektowanie oraz symulacje obwod&oacute;w elektrycznych. Jakich aplikacji u&#380;ywam: Eagle, DesginSpark, PSPICE, Matlab Winamp, Media Player Classic Chrome, Thunderbird</div>

Komentarze

 • Kolejne procesory AMD Ryzen z obsługą PCIe 4.0 (będzie też nowy chipset X570)

  Ocena komentarza: 1
  No dobra, to że max przepustowość wzrośnie to wiadomo, tak jest od wersji 1.0a/1.1 ;) Ale co to DA!?
  Dla przypomnienia to testy robiło m.in. techpowerup z gtx1080 i wyniki były płaskie między 3.0 a 2.0
  No właśnie. PCIE 4.0 nic tu nie zmieni. Zmieni natomiast to co bazuje na kilku liniach pcie, a nie kilkunastu, np. nvme

  22

 • AMD już pracuje nad procesorami Zen 2 - będą kompatybilne z AM4

  Ocena komentarza: 10
  Masowa produkcja? Serio? A jak będzie z dostępnością, bo gdy wchodziło DDR3 na intelu to DDR2 jeszcze przez długie lata miało się dobrze, dość podobnie było z przejściem z DDR3 na DDR4. DDR5 dopiero niedawno specyfikacja była ustalona, AMD zapowiadało, że AM4 zmienią jeśli będzie inna pamięć, ale nie jako raczkujący element a jako już ugruntowana pozycja na rynku.

  45

 • Sztuczna inteligencja w czasie rzeczywistym

  Ocena komentarza: 4
  Sprzęt, sprzęt... Stratix to nie procesor tylko FPGA zatem sam w sobie nie realizuje "programu" tylko właśnie funkcjonalność sieci neuronowej. Szybko i efektywnie. Ale im więcej do nauczenia, im trudniejsze zadanie tym więcej neuronów i synaps trzeba. Czy to przez wzrost ilości neuronów wejściowych (np. dopasowanie do rozmiaru danych wejściowych), czy też wzrost w warstwach wewnętrznych. Zatem jak najbardziej cały czas ograniczeniem AI będzie w sumie sprzęt. Zakładając szczytowe użycie naszego CUN na poziomie 20% wszystkich neuronów i synaps to daje ok 2e+10 neuronów i 2e+14 synaps. Trochę dużo.

  6

 • A jednak na Marsa nie będzie tak łatwo się dostać - problemy piętrzą się coraz bardziej

  Ocena komentarza: 0
  patrz b ...

  26

 • A jednak na Marsa nie będzie tak łatwo się dostać - problemy piętrzą się coraz bardziej

  Ocena komentarza: 0
  Skolonizować to może nie, ale bazę postawić z pewnością. Prędkość ucieczki jest mniejsza niż na Ziemi, atmosfera cieńsza. Problemem będzie długość lotu. Jeśli chodzi o technologię - ludzie jesteśmy 5 dekad po lądowaniu na Księżycu, dokonanym przy użyciu komputerów o mocy mniejszej niż typowego smartfona obecnie (taki śmieszny film był Iron Sky - jest scena ;) ). Mamy dostęp do nowych materiałów, do szeregu nowych sensorów, do szeregu nowych urządzeń wytwarzających i akumulujących energię. Nie. Technologia nie stanowi problemu. Problemy są tylko 2: a) trzeba tą technologię zgrabnie poukładać, b) trzeba za to wszystko zapłacić. Już utrzymanie ISS kosztuje krocie, baza księżycowa przez długi czas będzie workiem bez dna i pewnie jak będę starym dziadkiem to dopiero zaczną napływać konkretne benefity z jej postawienia, a pewnie już żył nie będę gdy rzeczywiście zacznie się era kolonizacji układu słonecznego. Ale kibicuję!

  26

 • A jednak na Marsa nie będzie tak łatwo się dostać - problemy piętrzą się coraz bardziej

  Ocena komentarza: 6
  Problem z Księżycem jest taki, że nie posiada atmosfery wcale :) Zatem wycieki powietrza będą bardziej dotkliwe, narażenie na promieniowanie również, tak samo na kosmiczne śmieci. Niemniej założenie bazy na Księżycu jest konieczne. Tak samo konieczne jest opracowanie technologii pozyskiwania surowców z gruntu księżycowego i budowy komponentów. Dlaczego? Bo wysłanie 1kg na orbitę kosztuje krocie, a jeszcze wysłanie dalej to... kupa!

  26

 • Szansa na (lepszy) inteligentny dom i biurowiec - Bluetooth Mesh i start-up z Krakowa

  Ocena komentarza: 0
  Nic nowego, z tego co wiem Z-Wave działa tak samo, podobnie zresztą sieć urządzeń MySensors na RFM69/nRF24L01.

  2

 • Internet Rzeczy jako narzędzie w rękach hakerów

  Ocena komentarza: 0
  Serio? A sonoff nie jest na żadnym windowsie (czy linuksie) a i tak na firmowym oprogramowaniu jest wrażliwe. ESP8266 jest dość dobrze poznane, a soft bazujący na otwartych bibliotekach ma swoje dziury, które w momencie wypuszczenia na rynek nie były załatane. Dodatkowo routery i serwery są w dużej mierze na distro linuksa a i tak je łamią więc durny argument o wyższości linuksa nad windowsem.

  9

 • Internet Rzeczy jako narzędzie w rękach hakerów

  Ocena komentarza: 0
  Śmieszne, uważasz że włam na "czajnik WiFi" jest prostszy niż na twojego kompa podłączonego przez to samo WiFi? Dlaczego? Jeśli już rzeczywiście to ktoś najpierw by musiał wiedzieć jaki to czajnik masz żeby wykorzystać jakieś dziury w f/w, dodatkowo najczęściej musiałby shackować same zabezpieczenia WiFi żeby się wpiąć w sieć ;) Ergo - IoT samo w sobie nie zwiększa niebezpieczeństwa! Zwiększa tylko skalę zagrożenia, bo włam na drukarkę to jedno, ale włam na centralkę domu inteligentnego z alarmem, termostatemi, żaluzjami, bramą garażową i wjazdową... to całkiem inna sprawa.

  9

 • Nintendo pracuje nad SNES Mini - premiera jeszcze w tym roku

  Ocena komentarza: -5
  Oczywiście że można, o ile posiadasz takowe kartridże albo masz dowód, że takowe gry kupiłeś. W innym przypadku jest to równie legalne jak zgrywanie gierek dla zmodowanej konsoli.

  5

 • Cel Zuckerberga na 2016: sztuczna inteligencja [AKT. - zadanie wykonane]

  Ocena komentarza: 0
  Za ileś lat pewnie to nadal będzie miało zastosowanie ;) Tylko właśnie takie jak sobie pomyślałeś :D

  25

 • Zaskakujące przecieki o procesorach AMD Zen

  Ocena komentarza: 8
  Szkoda tylko, że całkiem spora powierzchnia krzemu to L2 i L3, które akurat wyłączać i ciąć łatwo.

  59

 • Polska policja rekwiruje tysiące komputerów użytkowników torrentów [AKT.]

  Ocena komentarza: 1
  A wiesz jaką karę dostanie pijany pajac powodujący kolizję i uciekający z miejsca wypadków, wychylający butlę wódki w domu? Ano karę za ucieczkę z miejsca wypadku. Tylko i wyłącznie taką. I może odmówić składania zeznań (nie musi się sam obciążać). A policja nic w związku z tym zrobić nie może.

  137

 • Interfejsy w dyskach HDD i SSD - rodzaje i zastosowanie

  Ocena komentarza: 2
  Artykuł nie do końca poprawny. Typ interfejsu dla HDD to był IDE. Później dopiero zaczęto używać ATA, gdy dominującą rolę zajęły protokoły i kontrolery wykorzystujące DMA (UDMA czyli ATA/33 wzwyż). Wcześniej było zwykle IDE albo przy CD-ROM ATAPI. Warto dodać, że w początkach tego interfejsu dominowały tryby PIO obsługiwane programowo bezpośrednio przez procesor - czyli transfer zżerał cykle procesora. Czasem w przypadku cd-rom lub wczesnych hdd dma kontroler przełączał się w tryb PIO co skutkowało 1. niskimi transferami, 2. niebotycznym zużyciem procesora. Interfejs SATA wykorzystuje warstwę sprzętową LVDS. Zupełnie jak pojedynczy pci-express link, hyper transport link czy qpi link. Dlatego główna różnica tkwi w protokołach transmisji, a nie samym sprzęcie.

  23

 • Ten Commodore 64 wciąż działa, w polskim serwisie samochodowym

  Ocena komentarza: 0
  Nawet "grzyb" czyli styk rozłączny jest zawodny, tym bardziej układ zawierający miliony tranzystorów. Technologia wykonania ma tu znaczenie tylko w momencie słabo i nieekranowanych układów - wtedy jedna cząstka wysokoenergetyczna dla chipu w niskim wymiarze jest w stanie spowodować zmianę stanu bitu w pamięci, a w starszych układach z wielokrotnie większymi bramkami już nie. Przy odpowiednim ekranowaniu (a takie mają RADy) to bez znaczenia. Nie zmienia to faktu, że przez większe skomplikowanie jest większe ryzyko że COŚ gdzieś się spierdzieli.

  42

 • Ten Commodore 64 wciąż działa, w polskim serwisie samochodowym

  Ocena komentarza: 0
  Jak nie wiesz co ma piernik do wiatraka to zastanawiam się nad tokiem nauczania... Po pierwsze primo lutowanie z ołowiem wyeliminował RoHS - nie jest to widzimisię producentów. Dodatkowo nawet gdyby C64 było zgodne z RoHS to nie wzrosłaby awaryjność, bo tam było wszystko w montażu przewlekanym więc żadnych "walniętych kulek" jak w obecnych chipach zwyczajnie nie mogło być. A największy układ jaki tam był to miał chyba PDIP48 albo 64 ;) Teraz masz BGA po tysiąc kulek. To chyba skala awaryjności ma prawo wzrosnąć. Po drugie "primo" (w rzeczywistości secundo, ale dla żartu tak zwykło się mawiać) klawiatura C64 była zwyczajnie rzecz biorąc niewygodna. Mogę cię zapewnić, że moja stara z samsunga na PS/2 miała wytarte klawisze (WSAD i spacja oczywiście) nie gorzej niż ta z commodorka, co miesiąc można by paczkę chipsów uzbierać wytrzepując zawartość spod klawiszy, a działała bez zarzutu przez ponad dekadę (i działałaby nadal gdybym w końcu nie zmienił). Amigi padały przez baterie, zasilacze z C64 też umierały czasem pociągając ze sobą resztę komputera. Dlatego proszę nie szerzyć mitu rzekomej niezniszczalności.

  42

 • Ten Commodore 64 wciąż działa, w polskim serwisie samochodowym

  Ocena komentarza: 0
  No patrz, a PowerPC mają specjalne wersje RAD przeznaczone do tego typu urządzeń... kilka generacji do przodu ;) Biorąc pod uwagę, że serie RAD były przez NASA intensywnie użytkowane to jedynym wytłumaczeniem "poszukiwań" 486 wydaje mi się to, że po prostu dla starszych systemów potrzebowali części zamiennych.

  42

 • Ten Commodore 64 wciąż działa, w polskim serwisie samochodowym

  Ocena komentarza: -1
  Taaa.. kolega chyba nie pamięta jak się na tej klawiaturze pisało. Zrób pan elaborat na 10 stron A4 używając klawy C64, a ja zrobię na jakimś tanim A4 techu ;) Kogo bardziej będą stawy w palcach bolały. Ergonomia że chu chu... Łezka się w oku kręci bo to pierwszy (mikro)komputer jaki posiadałem, klawiatury PC w akademikach te same katusze wytrzymują więc tak bardzo bym super duper nowych technologii nie krytykował.

  42

 • Elon Musk zabierze nas na Marsa - oto, jak chce to zrobić

  Ocena komentarza: 0
  Ja powiem inaczej - USA zrobi bombę termojądrową - good job. Potem wymyślą pakt o nierozprzestrzenianiu broni atomowej i oczekują że reszta krajów solidarnie przyklaśnie pomysłowi gdy oni (i inne atomowe mocarstwa) nadal się zbroją!

  USA (i nie tylko) podzielili sobie Antarktydę, porozsiewali placówki badawcze, a później pod pozorem traktatu zablokowali niejako wszelkie militarne rozwiązania roszczeń terytorialnych ;)

  Księżyc? To samo. Też jest umowa ;) Ale jak przyjdzie co do czego i będzie kolejny wyścig to zgadnijcie czyja baza najeżona bronią będzie tam pierwsza stała? :P

  26

 • Elon Musk zabierze nas na Marsa - oto, jak chce to zrobić

  Ocena komentarza: 1
  To akurat nie problem biorąc pod uwagę, że cała cywilizacja będzie opierać się o zamknięte habitaty. Jak ktoś się będzie chciał po marsjańskim gruncie przespacerować to i tak w skafandrze kosmicznym (choć tutaj można będzie trochę odchudzić skafander, bo ani aż tak wielkiego promieniowania, ani tak kompletnej próżni na marsie nie będzie).
  Największym problemem będzie:
  1. Uzysk energii - co prawda energii słonecznej jeszcze tam sporo dociera, ale jednak znacznie mniej niż na Ziemię, dodatkowo burze piaskowe będą psuć panele. Pozostaje energia nuklearna z zamkniętym obiegiem wody.
  2. Odpowiednie proporcje roślin i ludzi - by zapewnić produkcję tlenu i żywności
  3. samowystarczalność materiałowa (nie licząc egzotycznych surowców Mars musi zapewniać materiały konstrukcyjne - stal, aluminium, miedź, szkło, cement etc.)
  Kilka dekad zajmie samo założenie osady samowystarczalnej - przez cały ten czas będzie ona mocno uzależniona od dostaw z Ziemi. Jest to bez sensu dlatego musi być najpierw zrobiona albo orbitalna, albo księżycowa "baza transportowa". Z Ziemi komponenty będą wysyłane tam, a z bazy dopiero na Marsa (dlaczego? Bo z Ziemi można wykorzystać jednorazowe systemy, a z orbity przystosowane do wielu podróży bazaMars co obniży koszty; w najlepszym przypadku może do tego czasu będzie wyrzutnia EM opracowana która na orbitę będzie dostarczać ładunek na zasadzie działania railgun albo coilgun - takie prace są prowadzone).

  26

 • World of Tanks na PC konkretnie zaktualizowane

  Ocena komentarza: 0
  Banują, ale rzadko. Sam musisz odwalić całą robotę tj. nagrać powtórkę z obserwacją kolesia podejrzewanego o haxy gdzie stosowanie haxów jest jedynym wytłumaczeniem (np. blind shoty w niewidoczne pojazdy bez jakichkolwiek oznak ich ruchu jak np. "na widoku" walące się drzewa). Jeśli drzewa się walą poza zakresem rysowania, a ktoś tam strzela i trafia to jest hax.

  31

 • World of Tanks na PC konkretnie zaktualizowane

  Ocena komentarza: 0
  Sniper zoom, ATAC! (ostrzeżenie o zbliżających się do granicy 50m pojazdach - poniżej 50m jest "autospot"), hitlog i w garażu karuzela 3 poziomowa z opcją automatycznego przenoszenia załogi między pojazdami (coś czego cały czas WoT nie oferuje, a co ja mam sam co chwilę zmieniać ręcznie załogi między prem/regular?) do tego lepsze podsumowanie bitwy (ile dmg i spota na pierwszej stronie). Rzeczywiście niezbędnik "hakiera" żeby mieć 2k+ WN8.
  W porównaniu do istniejących haxów jak oznaczanie na minimapie gdzie walą się drzewka, murki itp. lub aim-bot (masz aim-lock na weakspoty danych czołgów, bawisz się w peek a boo i trafiasz za każdym razem bez jakiegokolwiek wysiłku) to panie kochany to są zwykłe pożyteczne ulepszacze. Nic co samo z siebie pozwoli na większe WN8.

  31

 • Hitman z DirectX 12 na premierę - gra promowana unikalnymi materiałami wideo

  Ocena komentarza: 2
  Niby dlaczego obecne GPU "znacznie wydajniej mogą pracować w DX11"? Nieprawdą jest, że te GPU sa optymalizowane pod DX11. Czy DX11 ma bindless? Nie ma. A GPU Nvidii mają bindless od kilku generacji - w OpenGL! Czy DX11 ma conservative depth buffer? multibind? NIE! A GPU to obsługują! GPU nie są optymalizowane pod DX11 - to tylko specyfikacja co GPU musi umieć, reszta to runtime library sterownika tłumaczące z d3d na ichnie wewnętrzne rozkazy. A skoro GPU potrafią więcej niż DX11 i te ficzery są wykorzystywane przez DX12 to jakim niby cudem miałoby być wolniej?

  26

 • Orzeł/Eagle - nowy polski superkomputer

  Ocena komentarza: 3
  Przeciętny? Choćby HCC, f@h, MCM ... albo jakikolwiek projekt, którzy nasi biomedycy w tej dziedzinie by stworzyli. Poszukiwania lepszych materiałów do paneli fotowoltaicznych, wykorzystanie nanorurek, badania nad efektywnym uzyskiwaniem gazu, benzyny z węgla kamiennego, etc. etc. Wszystko projekty mogące naszą gospodarkę, konkurencyjność i dobrobyt pobudzić. Prawda? Prawda. A co to będzie pewnie mielić? Dane meteorologiczne do zagranicznych ośrodków, mapowanie DNA, dynamika molekularna białek - w poszukiwaniu nowych leków na zlecenie koncernów farmaceutycznych. Ale może będę optymistą.
  "To właśnie rozwój korporacji daje największe profity gospodarce i ludziom, zwłaszcza firm o polskim rodowodzie." Aha, z pewnością... zagranicznych korporacji z zagranicznym finansowaniem i zagranicznymi podatkami.

  19

 • AMD podważa wiarygodność benchmarka SYSmark 2014

  Ocena komentarza: 0
  Nie opowiadaj bzdur, jakie dostosowanie do APU? Działało w każdym połączeniu CPU i GPU AMD, a nie APU! Czyli nie wykorzystywało szczególnie ŻADNEJ technologii obecnej wyłącznie w APU, a skoro oparte było o OpenCL to powinno działać też na implementacji nvidii i intela, a NIE DZIAŁAŁO!

  34

 • Orzeł/Eagle - nowy polski superkomputer

  Ocena komentarza: 1
  Ciekawe tylko czy na tym pójdą projekty z których benefity będzie miało państwo (i my) czy też korporacje...

  19

 • Windows 10 i programy typu CCleaner to kiepskie połączenie

  Ocena komentarza: -1
  Czyli wg kolegi to automatyczne narzędzie które sprawdza co przeszkadza w załadowaniu windowsa JEDNAK DZIAŁA, bo nie definiuje problemu i nie znajduje rozwiązania, ale pozwala w zaawansowanych opcjach otworzyć konsolę (czyli to na co pozwalał choćby WinXP wciskając F8 przy ładowaniu i wybierając tryb awaryjny z wierszem poleceń). Brawo! Może jeszcze jakieś złote myśli? Pisałem chyba wyraźnie o tym narzędziu to co mi kolega konsolę wciska.

  55

 • Windows 10 i programy typu CCleaner to kiepskie połączenie

  Ocena komentarza: -1
  "Sposob instalacji systemu windows i linux rozni sie od siebie." nie pisałem, że nie działała mi instalacja. Zainstalowałem Windows 7 na SSD 60GB w trybie AHCI, przeniosłem system na SSD 240GB w trybie AHCI, zaktualizowałem do Win10 w trybie AHCI. Zaktualizowałem BIOS i przestawiło się na IDE. System nie wstał. Narzędzie naprawcze w żaden sposób nie pomogło. Nie ma opcji "wgraj sterowniki domyślne", trzeba uruchomić w trybie awaryjnym i nagle... działa! Czyli Windows MA możliwość obejścia problemu, ale NIE narzędziem do tego (zwalczania problemów) dedykowanym. I tylko o to mi chodziło. Tak trudno pojąć?!

  55

 • Windows 10 i programy typu CCleaner to kiepskie połączenie

  Ocena komentarza: -4
  A Ty nadal nie rozumiesz. System ŁADUJE SIĘ całkowicie, tak, z ekranem logowania a nie konsolą naprawczą W TRYBIE AWARYJNYM (z minimalnym zestawem sterowników domyślnych). Dlaczego narzędzie naprawcze po prostu nie zainicjuje HDD (w tym wypadku SSD) zgodnie z tym co wykryło (IDE vs AHCI, AHCI vs IDE) zamiast zmuszać użytkownika do uruchomienia w trybie awaryjnym gdzie system ładuje domyślne sterowniki, a nie te ustawione w trakcie instalacji. Nonsensem jest by narzędzie naprawcze nie potrafiło porównać sterownika załadowanego do identyfikatora sprzętu ;)
  A jeśli chodzi o Linuksa to AHCI miałem ustawione na nim od 2010r, zmieniałem płytę z AliveDual-eSATA2 i nawet nie musiałem reinstalować systemu dla iCafe2.0 choć chipset był inny (ULI Mcoś tam i NF3 250 vs AMD 870)

  55

 • Windows 10 i programy typu CCleaner to kiepskie połączenie

  Ocena komentarza: -2
  Słuchaj - skoro po starcie BIOS wstaje "narzędzie" naprawy to jak myślisz z czego ono wstaje? Ano z tego samego dysku ;) W przypadku Win XP nie otrzymałbyś żadnej konsoli i żadnego trybu awaryjnego. Otrzymałbyś informację, że brak c:\windows\system32\blablablabla albo "włóż dysk systemowy" i tego typu szmery bajery. Tutaj normalnie masz bootscreen, normalnie pokazuje że niby się ładuje po czym wyskakuje błąd inaccessible_boot_device; narzędzie naprawcze nie potrafi zrobić nic, a uruchomienie w trybie awaryjnym (bez zalogowania się!) i reboot w normalnym rozwiązuje problem. Innymi słowy to co jest dedykowane do rozwiązywania problemów tego nie robi, a robi to prosta sztuczka, która w zasadzie nic nie robi, a działa ;) Swoją drogą tak na jakieś 80% (bo już dawno nie używałem) ale linux sobie radził z zmianami ahci/ide bez większego problemu. Jedynie RAID sprawiał kłopoty.

  55

 • Windows 10 i programy typu CCleaner to kiepskie połączenie

  Ocena komentarza: 0
  A właśnie, bo nie mogę zainstalować th2, a mam ponad 300 programów zainstalowanych i całkiem sporo z nich nie pojawia się w menu start (chociaż na win7 były) - taki super system, a im się licznik programów przekręcał ;)

  55

 • Windows 10 i programy typu CCleaner to kiepskie połączenie

  Ocena komentarza: 1
  Ehh, no cóż, Win10 też super hiper duper nie jest... prosty przykład, robiłem update BIOS i przestawiło mi dysk SATA z AHCI na IDE, system się nie załadował, narzędzie do rozwiązywania problemów też nic nie pomogło - tylko sugerowało uruchamiać ponownie ... Wtedy nie wiedziałem ocb - mówię sobie - a nóż widelec, uruchomiłem w trybie awaryjnym z obsługą sieci - wsio ok, dobra, zauważyłem, że coś przymula... wchodzę do biosu i widzę co jest grane. Przestawiam na AHCI... ni chu chu, znowu nie wstaje (bo zdążył wcześniej załadować sterowniki IDE, a teraz znów ma AHCI). Narzędzie do rozwiązywania problemów nie ugryzie tematu. I co? I nic, znów jedno uruchomienie w trybie awaryjnym, zamknięcie systemu i odpalenie normalnie rozwiązało problem. Można załadować obraz systemu, porobić kopie zapasowe i inne duperszwance, ale już tryb IDE jest w stanie ogłupić ten system (i nie tylko ten, ale spodziewałem się jednak więcej po takim wypaśnym OS).

  55

 • Windows 10 i programy typu CCleaner to kiepskie połączenie

  Ocena komentarza: 4
  1st, 2nd, 3rd, 4-20th, 21st, 22nd, 23rd ...etc

  55

 • To zdjęcie pokazuje jak duża jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

  Ocena komentarza: 3
  Pisałem bardzo wyraźnie... baterie jądrowe są długowieczne, ale mają małą obciążalność prądową. Sygnał voyagera nie jest łapany na antenkę gsm. Sam voyager jest zasilany z baterii dających łącznie 470W - co to jest w porównaniu do 1m2 panela fotowoltaicznego na orbicie - ok 300W z 1m, z 1kg? Jeśli zatem masz kolego JAKIEKOLWIEK argumenty to możesz moją wypowiedź sponiewierać, jeśli nie masz to się nie wypowiadaj. A tym bardziej nie pisz, że to ja pierdoły piszę!

  18

 • To zdjęcie pokazuje jak duża jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

  Ocena komentarza: 1
  Tylko jest taki drobny problem, elektrownia jądrowa opiera się o ... turbinę parową. Tak, rozpad promieniotwórczy powoduje wydzielanie dużej ilości ciepła. Ciepło to jest transferowane za pomocą medium (wody) w energię kinetyczną łopatek wirnika napędzającego z kolei prądnicę. Niemniej nawet gdyby zastosować obieg zamknięty (czyli w dalszym etapie para wodna jest skraplana i wraca do reaktora) to i tak trzeba gdzieś to ciepło wypromieniować. I teraz zamiast takiej powierzchni powierzchni fotowoltaicznych masz 10x większe czarne radiatory + ograniczenie by stacja działała zawsze w cieniu Ziemi ;) Rzeczywiście, super rozwiązanie. Z innego powodu nie można na dłuższą metę użyć baterii jądrowych - one są bardzo długowieczne, ale z kolei dostarczają znacząco za mało prądu.

  18

 • Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy – Sokół Millenium wylądował

  Ocena komentarza: 0
  Zarówno Anakin, który miał potężne połączenie z mocą, jak i jego syn Luke potrzebowali lat treningu by nauczyć się z niej korzystać. Wcześniej jedyne co im moc dawała to: umiejętność pilotażu ścigaczy (anakin), umiejętność trafiania w pustynnego szczura z dużej odległości (luke). Z drugiej strony jeśli chodzi o miecz świetlny Luke go ogarniał na pokładzie Sokoła Millenium w czasie wycieczki na Alderaan. Sama Leia później też dość szybko ogarnęła moc pomagając (w niekanonicznych) kolejnych wojnach, konflikcie z Yuzhan Wong etc. Jak zresztą widać w Imperium Kontratakuje podczas walki z Vaderem Luke potrafił dość dobrze posługiwać się mieczem świetlnym, ale beznadziejnie radził sobie z umiejętnościami mocy (dobra, niech ktoś mądry zarzuci tłumaczeniem "force powers" mocami siły, siłami mocy, mocami mocy?) co Vader wykorzystał nasyłając na niego różne przedmioty. Prawdopodobieństwo przetrwania kogoś kto dopiero co zaczął wykorzystywać moc podczas walki z choćby uczniem Sith jest zerowe :) Maul obił niejednego rycerza Jedi ... to daje właśnie ciemna strona mocy - szybki dostęp do dużej potęgi.

  55

 • KRRiT: opłata audiowizualna powinna wynieść 8 zł …od osoby

  Ocena komentarza: 0
  Hmm, z jednej strony rozumiem wasze komentarze, z innej, gdy często dochodzi wątek że lepiej na emigracji - przecież właśnie na tej emigracji najczęściej w takiej samej formie jest pobierany ten parapodatek! Chcą w ten sposób brać pieniążki, ok... niech biorą, tylko nie mają w tym momencie prawa wypiąć tyłek jak płatnicy-widzowie wyjdą z jakąś inicjatywą (np. ten program nam się nie podoba, uważamy że są puszczane ogłupiające bajki etc. etc.) Płacę - wymagam. To takie proste - i to nie tylko odnośnie TV powinno być, NFZ, drogi krajowe tak samo!

  184

 • StarCraft II: Legacy of the Void rozchodzi się jak ciepłe bułeczki

  Ocena komentarza: 0
  Podstawowa jednostka uderzeniowa: 4-6 colossusy, 4 tempesty, kilka tych dupslików co zwiększa zasięg o +2 (i namierza laserem cele żeby zwiększyć obrażenia sojuszników) resztę uzupełniając np. dragoonami do obrony ppowietrznej i wbijasz praktycznie gdzie chcesz. Można dodać immortali na cięższe umocnienia żeby szli w awangardzie i skupili na sobie siege tanki. Nie wiem jak na wyższych poziomach, na normalu sprawowało mi się to doprawdy wybornie. Ze względu, że wszystko mechaniczne działa wyśmienicie promień reparujący włóczni aduna ;) A osłony same się regenerują. To taki odpowiednik bio ball od terran. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że to takie OP jak te ulepszone dark templary teleportujące się od celu do celu i zadające 5x35dmg ;) Pierwszy raz zobaczyłem tych kolesi w akcji i pierwsze co mi na myśl przyszło to "mindblowing"

  23

 • StarCraft II: Legacy of the Void rozchodzi się jak ciepłe bułeczki

  Ocena komentarza: -2
  Prawda, ale fabularnie LotV jest oderwana od poprzednich części. Dlaczego? WoL - Zeratul przekazuje Raynorowi wizję przyszłości. Przyszłości gdzie WOLNI PROTOSI przegrywają ostateczną bitwę ze zniewolonym przez Amona i jego hybrydy rojem zergów. Baaa... protoska sekta oddająca cześć Amonowi NIE korzysta z khaly, innymi słowy więź psioniczna khalaitów będąca niby tworem Amona i służąca do kontrolowania protosów nie jest przez niego wykorzystana do kontrolowania tal'darimów oraz ta kontrola nie występuje w wizji overminda. Baa... zjawa Tassadara w zwłokach overminda (czyli niby xel'naga przebrany) nawet zeratula nie ostrzega przed Amonem korzystającym z khali. Grubymi nićmi to wszystko szyte, nie zmienia to faktu, że gra jest "miodna". Szkoda, że polska lokalizacja zwyczajnie "ssie". Powiedziałbym tak - 95% jest ok, ale te 5% mnie niszczy... np. zamiast kredytów mam "twórcy", niektóre opisy kończą się ... - brakło miejsca czy inwencji? Zdania są tłumaczone tak, że nieraz cały sens dialogu stracony (tak jakby każde zdanie było tłumaczone osobno, a nie w szerszym kontekście). Tutaj duży minus.

  23

 • StarCraft II: Legacy of the Void rozchodzi się jak ciepłe bułeczki

  Ocena komentarza: 1
  Każda kampania na w miarę spokojne rozgrywanie to minimum 8h gry. RA2 jestem w stanie całego przejść w mniej...

  23

 • AMD chciałoby przygotować procesory dla konsol następnej generacji

  Ocena komentarza: 0
  Heh, nie rozwalaj mnie... byłoby fajnie gdyby można w ten sposób do tematu podejść. Na przykładzie NV physx widzisz sam ile kosztuje przerzucenie obliczeń fizyki na GPU w trakcie renderowania. Zobacz ile FPS mają gry na konsole - dociąż je jeszcze bardziej obliczeniami na GPU to zobaczysz pokaz slajdów. Moc GPU można przekierować do obliczeń ogólnych jeśli jest jej w nadmiarze - nic nie wskazuje by w aktualnie produkowanych grach na konsole został jakiś zapas do GPGPU. Ergo - zostajesz z w pełni obciążonymi rdzeniami GPU przez obliczenia graficzne i słabym FPU do obliczeń ogólnych.

  95

 • AMD chciałoby przygotować procesory dla konsol następnej generacji

  Ocena komentarza: -3
  APU od AMD nie ma sensu w konsolach, samo GPU na GCN jeszcze tak, ale rdzenie CPU są zwyczajnie za słabe. Potrzebne jest potężne FPU, a takiego w APU nie ma.

  95

 • AMD pozwane za fałszywą reklamę procesorów FX - kto ma rację?

  Ocena komentarza: 2
  Dokładniej to:
  phenom II X6 (thuban) ma
  18ALU
  18AGU
  6x128bit ADD FPU (operacje zw. z dodawaniem, odejmowaniem)
  6x128bit MUL FPU (mnożenie, dzielenie, potęgowanie etc.)
  A FX6300 Vishera ma
  12ALU
  12AGLU (prosta arytmetyka + liczenie adresów)
  6x128bit FMAC (wszystkie operacje FP)
  Tego nie przeskoczysz - to jest owszem więcej rdzeni, tyle że wyraźnie słabszych. Gdyby CMT potrafili zrobić bez kastrowania zasobów to by zrobili, ale wtedy okazałoby się, że nie ma żadnych plusów z tego rozwiązania, a w BD plusem jest to, że ogółem jest efektywniej energetycznie i są wyższe zegary. Inna sprawa, że intel potrafi i jedno, i drugie lepiej zrobić (lepsza efektywność, wyższy zegar) bez utraty wydajności per core.

  55

 • Weź udział w wiedźmińskiej edycji Ulepszamy Sprzęt Benchmarkowców!

  Ocena komentarza: 8
  Dlaczego tak kolega sądzi? Ja wygrałem w jednej edycji USB i dyski i wentylatory mam do dziś, a reszta bebechów już się kilkukrotnie zmieniła. Jest takie starożytne powiedzenie ;) żeby wygrać... trzeba grać.

  87

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie łatkę 1.08 - zanosi się na sporo zmian

  Ocena komentarza: 0
  Nie mam problemów z samymi FPS, ale chyba jest w 1.07 znowu wyciek pamięci. Gra po 20-30minutach zaczyna mulić dyskiem i przycinać, pomaga zapisanie, wyjście z gry, załączenie i wczytanie sejwa.

  68

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie łatkę 1.08 - zanosi się na sporo zmian

  Ocena komentarza: 0
  No właśnie samego galaxy nie mogłem odpalić. Pomogło usunięcie c:\programdata\gog\galaxy (czy jakoś tak) i przeinstalowanie galaxy - teraz działa, ale nie widziało zainstalowanego wcześniej wiedźmina (nie dziwne, zresztą nie widzi żadnej ściągniętej ręcznie z goga gry, ani heroes, ani settlers, ani civ, ani starszych wiedźminów). Nic, trzeba ściągnąć 37GB jeśli nie więcej... od nowa.

  68

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie łatkę 1.08 - zanosi się na sporo zmian

  Ocena komentarza: 0
  Gdzie jest jakieś "verify"?
  Przy uruchomieniu wiedźmina nic takiego nie ma. Przy instalowaniu łatek i dlc też nic takiego nie ma.
  Przy starcie galaxy jest "fatal error. Failed to load game database. Check permissions is likely cause" - przeinstalowane 2x jako administrator i uruchomione jako administrator więc to jest "unlikely cause". Przed 1.06 nie miałem z galaxy większych problemów (oprócz tego, że czasem przy starcie wiedźmina się crashował).

  68

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie łatkę 1.08 - zanosi się na sporo zmian

  Ocena komentarza: 0
  Próbowałem. Ponowna instalacja patcha to "ta wersja jest już zainstalowana". Instalki DLC z GoG to "ta wersja jest nieobsługiwana". Galaxy wywala się z "failed to load game database", reinstalowałem 2 razy i trzeci nie zamierzam. Nawet wcześniej zdarzało się, że wiedźmak zwisł tak, że nic oprócz hard reset nie pomogło. 1.07 pod tym względem nie jest wyjątkiem ...

  68

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie łatkę 1.08 - zanosi się na sporo zmian

  Ocena komentarza: 0
  1.07 zawiesiła się przy aktualizacji na samym końcu. GoG galaxy przestał działać. Nowe DLC nie chcą mi się przez to zainstalować. Ciekawe, czy 1.08 poprawi niedokończoną aktualizację 1.07 (w menu gry widnieje 1.07).

  68

 • Wiedźmin 3: Dziki Gon dostanie łatkę 1.08 - zanosi się na sporo zmian

  Ocena komentarza: 3
  W wielu popularnych językach programowania ! to negacja czyli != oznacza "jest różne od" lub inaczej "nie jest równe". Warto się zastanowić niż na pałę kogoś poprawiać.

  68