Na topie

ABW zatrzymało jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Mobile

Kategoria: Mobile Ciekawostki Strefy Bezpieczeństwo Tematyka: Chińskie telefony Na Topie Producenci: Huawei

Sprawa jest bardzo poważana i dotyczy zarzutów szpiegostwa. Prócz Weijinga W. zatrzymano również Piotra D., pracownika Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 • ABW zatrzymało jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei
A A

Użytkownicy wszelkiej maści urządzeń stają się coraz bardziej wyczuleni na swoją prywatność. Niepokojące doniesienia związane z tą kwestią odbijają się zatem dość szerokim echem. Nie pierwszy raz na tapecie znalazł się chiński Huawei. Co najgorsze, sprawa jest bardzo poważna i dotyczy naszego rynku.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie wysoko postawione osoby i postawiła zarzuty szpiegostwa. Chodzi o Weijinga W. oraz Piotra D. Pierwszy to jeden z dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Drugi to z kolei pracownik Orange oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pikanterii sprawie dodaje jednak fakt, iż przed laty Piotr D. był pracownikiem służb specjalnych.

„Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce. W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze dokonali niezbędnych czynności procesowych, m.in. przeszukania mieszkań podejrzanych oraz zabezpieczenia dowodów.” - Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Zatrzymanie obydwu osób miało miejsce we wtorek, 8 stycznia. Wczoraj sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu (na 3 miesiące). Zabezpieczone materiały mają być teraz dogłębnie analizowane.

Oczywiście jak zawsze w tego typu przypadkach z każdej strony napływać będą inne oświadczenia. Rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaprzecza przeszukaniom w firmie, rzecznik prasowy Orange natomiast je potwierdził. Oświadczenie wydało również Huawei.

„Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.”

Podejrzani usłyszeli już zarzuty z art. 130 ust. 1 k.k. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: money.pl

Odsłon: 4462 Skomentuj newsa
Komentarze

15

Udostępnij
 1. Melman1980
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2019-01-11 18:01

  Ewidentnie zbliża się premiera Samsunga S10

  Skomentuj

 2. ahael
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-11 19:34

  Czyli USA miało rację...:-)

  Skomentuj

  1. hideo
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2019-01-12 01:13

   Amerykanie szpiegują, więc dlaczego nie Chiny? Tylko my się amerykanów nie boimy bo to nasz sojusznik (no powiedzmy, bo może nie w 100% ale jednak) a Chin boimy się bo to jednak trochę odległy poniekąd kraj z dziwnym innym od naszego systemem władzy.

   Skomentuj

   1. stalkerpl
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2019-01-12 12:10

    co ty wypisujesz, różnica pomiędzy USA a Chinami w stosunku do polin jest taka, że USA praktycznie nie potrzebuje nas szpiegować, sami o wszystkim ich informujemy w pozycji klęczącej, ten kit wciskany jakim to jesteśmy wielkim sojusznikiem USA jest dla pelikanów, nowelizacja ustawy IPN, jakbyśmy jej nie "poprawili" to nasi przywódcy mieli zakaz wjazdu do usa,nieformalny oczywiście, ostatnio jak ten rudy ambasadorek USA zrugał publicznie nasz rząd o mało w gacie nie narobili, nie można przecież działać na szkodę firm amerykańskich, jesteśmy dojną i uległą krową z której wyciskają kasy ile mogą, oprócz kasy którą ciągną od nas jesteśmy potrzebni tylko po to by nas szczuć przeciwko ruskim a kiedy USA dogadają się z Moskwą to każdy zobaczy jaki to sojusznik

    Skomentuj

    1. Kropeczka
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2019-01-12 19:25

     Bo takich mamy rządzących. Donald za niszczenie kraju dostał posadkę, a wtedy lizaliśmy niemieckie pupy.

     Zmieniła się ekipa - niszczymy kraj liżąc amerykańskie.

     Skomentuj

 3. Mizuiro
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-01-11 19:54

  No to chyba Huawei już nie dogoni Xiaomi.

  Skomentuj

  1. hideo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-12 01:08

   Jak narazie to Xiaomi goni Huawei w sprzedaży ogólnoświatowej. Jeśli są szpiedzy to prawdopodobnie nie jedna firma nie dwie ale cała masa. Podobno (bo nie mam pewności) firmy chińskie mają obowiązek udzielania dostępu do danych w chmurze dla rządu Chin więc firm szpiegujących w ten sposób może być cała masa. Problem jest taki, że teraz marki chińskie to są dobre sprzęty w dobrych cenach i ludzie coraz częściej chcą to kupować. A poza tym o szpiegostwie od lat to samo się słyszy od służb amerykańskich, że układy szpiegujące są w okolicach 10% urządzeń komputerowych produkowanych w Chinach pod różnymi zachodnimi markami. Trochę to wygląda tak, że nie ważne co kupisz masz szansę być badany przez Chiny. Zachód niewiele produkuje swojej elektroniki dziś a jak się popatrzy na ceny komputerów składanych na zachodzie to nikogo niemal nie byłoby na nie stać i mielibyśmy potop używanych wieloletnich komputerów jak z samochodami importowanymi bo na nowe stać niewielu... Sytuacja nie jest dobra ani dla zachodu ani dla Chin, na szpiegostwie stracą wszyscy.

   Skomentuj

 4. Adrianwo
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2019-01-11 22:07

  Wielkie brawa ode mnie dla ABW!!! W końcu będzie u nas mniej tego "HUAWEI"...
  Droga Redakcjo, proszę, przestańcie promować i testować urządzenia tej firmy!

  Skomentuj

  1. Adiqq
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2019-01-12 00:06

   Do tej pory, na krytykę Huawei za szpiegostwo większość tylko reagowała śmiechem, może po takich incydentach więcej osób przejrzy na oczy i będzie bojkotować tę firmę, naprawdę polecam poczytać ile już incydentów w historii z nimi było: https://en.wikipedia.org/wiki/Huawei#Controversies .

   Skomentuj

  2. hideo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2019-01-12 01:21

   A dopiero co Huawei otworzyło najładniejszy salonik sprzedaży w Warszawie jaki w życiu widziałem (ładniejszy od sklepów Apple, Samsung czy Xiaomi) a tu taka afera...

   Skomentuj

 5. zeniu
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2019-01-12 00:51

  NIGDY-NIE-KUPUJ-CHIŃSZCZYZNY
  Huawei, podobnie jak inni chińscy producenci, nie tylko kradnie technologie (i dlatego ich telefony są tańsze), ale i szpieguje. Lepiej dopłacić do koreańskiego czy tajwańskiego producenta (np. Asus, LG) niż kupować chińszczyznę.
  Te różne Kiano, Alcatel, itp to też chińskie B-brandy, mimo że reklamują się jako polska czy francuska marka.

  Skomentuj

  1. hideo
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-01-12 01:17

   Narazie przez lata nie da rady nigdy nie kupować chińszczyzny, każdy ma coś z Chin. Takie czasy potęgi produkcyjnej Chin wynikłej z taniej siły roboczej i konsolidacji producentów podzespołów (można wszystko szybko i łatwo złożyć w Chinach, na zachodzie już nie bardzo).

   Skomentuj

  1. Adiqq
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2019-01-12 09:08

   Popatrz na historię, mają już za sobą kradzieże technologii przez pracowników, instalowanie malware'u na swoich telefonach, przekupywanie klientów, łamanie sankcji, dodatkowo powiązania z komunistyczną partią Chin.
   https://www.makeuseof.com/tag/huawei-phones-privacy/

   Skomentuj

 6. Marucins
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-12 10:55

  Tylko jednego?

  Skomentuj

 7. Kropeczka
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-01-12 19:26

  Już go wypuścili. Zaraz się okaże że wsiadł do ich auta i o drogę pytał. A oni go źle zrozumieli

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!