Na topie

AMD planuje Radeona RX 550 na nowym rdzeniu Polaris 12?

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Kategoria: Komputery Podzespoły Karty graficzne Tematyka: AMD Polaris AMD Radeon Producenci: AMD

AMD ma w planach trzeci układ graficzny z generacji Polaris? Coraz więcej źródeł potwierdza plany wydania takiego rdzenia.

  • AMD planuje Radeona RX 550 na nowym rdzeniu Polaris 12?
A A

W ubiegłym roku AMD wypuściło na rynek dwa układy graficzne z generacji Polaris – wydajniejszy model Polaris 10 m.in. dla kart Radeon RX 480 i RX 470 oraz słabszy Polaris 11 m.in. dla karty Radeon RX 460. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec generacji i producent planuje wydać co najmniej jeden nowy układ. Mowa o rdzeniu Polaris 12.

Co prawda pierwsze informacje o nowym rdzeniu pojawiły się pod koniec ubiegłego roku, ale tym razem dotarliśmy do dokładniejszej specyfikacji. Polaris 12 został wyposażony w 10 bloków obliczeniowych CU, które łącznie dają 640 procesorów strumieniowych - zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, model ten byłby najsłabszym przedstawicielem generacji Polaris (Polaris 11 dysponuje 1024 SP, a Polaris 10 już 2304 SP).

Gdzie znajdzie zastosowanie nowy układ graficzny? Można podejrzewać, że będzie to Radeon RX 550 z 4 GB pamięci VRAM. Oprócz tego producent podobno planuje wydać modele Radeon RX 580, RX 570 i RX 560, które zostaną wyposażone w odświeżone rdzenie Polaris 20 i Polaris 21 w udoskonalonym procesie technologicznym.

Źródło: VideoCardz, CompuBench

Odsłon: 6108 Skomentuj newsa
Komentarze

25

Udostępnij
  1. Eternal1
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-03-20 10:09

    "Radeon RX 580, RX 570 i RX 560, które zostaną wyposażone w odświeżone rdzenie Polaris 20 i Polaris 21 w udoskonalonym procesie technologicznym."

    Kogoś to dziwi? To standardowa praktyka szczególnie przy tak świeżej 14nm litografii która doczeka się jeszcze nie jednego refresh-u.
    Mam tylko nadzieję że refresh 14nm FF w wykonaniu GlobalFoundries będzie nosił uczciwą nazwę, a nie jak w przypadku nVidii i TSMC gdzie "nowa", "kolejna" litografia dumnie nosi nazwę "12nm" a okazała się... poprawioną, 3-cią wersją 16nn. FuckingLogic.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-03-20 14:18

      mnie dziwi, karty z drugiej rewizji miały mieć nazwy RX 4x5, a nie RX 5xx no i gdzie jest zapowiadana karta 490 ?! (4k>256bit)

      Skomentuj

      1. Eternal1
        Oceń komentarz:

        3    

        Opublikowano: 2017-03-20 14:40

        Żeś się uczepił tych nazw jak rzep psiego ogona.

        Na prawdę nie spotkałeś się nigdy z tym że firma koryguje plany i strategię? Tym razem właśnie tak się stało.
        "Dynda i powiewa" mi to jak nowe układy będą nazywane.
        Ważne że Polaris doczeka się pierwszego refresh-u, a VEGA bazuje już na nowej GCN 2.0.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          -4    

          Opublikowano: 2017-03-20 19:50

          Przecież ten plan przedstawili rok temu i już korekta?! Znika topowy produkt RX 490, którego wymyślenie przecież musiało kosztować kasę która poszła w błoto. Czy może w ogóle nie było tej karty i znowu kłamali na slajdach!
          Zmiana numeru i przedstawianie starego chipu jako nowa seria też nigdy nie jest szczególnie dobrze przyjmowane(kotlet).
          Ta drobna korekta wygląda na kompletny chaos w AMD i brak pomysłu co do kierunku rozwoju a ty jako wierny fan tej firmy powinieneś być tym faktem szczególnie zaniepokojony.

          Skomentuj

          1. Eternal1
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-03-20 20:23

            Czym mam być zaniepokojony? Mnie się nigdzie nie spieszy.
            Dlaczego znowu najwięcej problemów z AMD mają użytkownicy Intela i nVidii?

            Różne mogły być przyczyną anulowania RX490, zapewne warunki były takie że się to nie opłacało. Może uzysk był za mały a chip za duży, a może litografia była na takim etapie że przyrost wydajności był niewspółmierny do przyrostu poboru energii.
            W sumie mnie to nie obchodzi, a Ciebie? Wyczekujesz tych kart i nie umiesz wysiedzieć na tyłku? Wiem że nie, więc daruj sobie to bezsensowne marudzenie.
            Lepiej się skupić na dopracowaniu litografii (14nmFF v2) i wydać RX500 które podniosą wydajność bez zmian w poborze energii i TDP.
            Przecież nie znamy wszystkich czynników technicznych i ekonomicznych więc jakie mamy podstawy do oceniania ich decyzji? Ano żadne.
            Gdy karty pojawią się na rynku i będą testy, będzie można ocenić ile inżynierowie AMD i GlobalFoundries zdołali popchać RX-y do przodu.

            Skomentuj

          2. mjwhite
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2017-03-21 07:11

            czekaj czekaj a z ich podejściem biznesowym to się doczekasz bankructwa zamiast kart...

            Skomentuj

          3. Eternal1
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-03-21 14:35

            @ mjwhite
            W innych tematach potrafisz pisać z sensem i wykazać się pewną wiedzą, że nawet Twoim komentarzom daje "plusa"... Lecz gdy tylko jest mowa o AMD zamieniasz się w dzikiego jaskiniowca który złorzeczy bankructwem i wszystkim najgorszym.

            Masz niemal zerowe podstawy do oceny sytuacji, nie znasz czynników ani technicznych ani finansowych, ani po stronie AMD ani GlobalFoundries a śmiało wydajesz daleko idące oceny, oczywiście koniecznie najgorsze.
            Mi by było głupio takie bezmyślne rzeczy pisać.

            Skomentuj

          4. Eternal1
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-03-21 19:27

            https://www.techpowerup.com/231692/amds-upcoming-rx-500-rebrands-to-use-lpp-process-higher-clocks-lower-power
            Tak jak można się było spodziewać, 14nmFF v2.

            Skomentuj

  2. darioz
    Oceń komentarz:

    -12    

    Opublikowano: 2017-03-20 11:00

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Komu komu odgrzane kotlety bo idę do domu!!!

    Skomentuj

    1. Orlyy
      Oceń komentarz:

      -8    

      Opublikowano: 2017-03-20 12:21

      Dobre xD

      Skomentuj

      1. mutissj
        Oceń komentarz:

        -6    

        Opublikowano: 2017-03-20 14:27

        ale do jedzenia ?

        Skomentuj

  3. PITUCH1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-20 11:07

    a teraz konkurencja komu ? :P hahaha

    Skomentuj

  4. Po1nter
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-20 12:52

    W sumie to jaki jest sens kupowania czegoś takiego? To już nie lepiej siedzieć na integrze? albo jakimś APU?

    Skomentuj

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-03-20 14:04

      "Sens" zależy od ceny.
      Ostatecznie, nie każdy ma płytę pod wydajne APU ani nie każdy ma ochotę pozbywać się swojego CPU, za to każdy ma slot PCI-E w płycie głównej ;)

      Skomentuj

  5. speedy9
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2017-03-20 15:53

    Tak się zastanawiam po co w karcie o wydajności poniżej RX460 4GB VRAM? Żeby w reklamach marketów można było krzyczeć "grafika 4 giga!"?

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-03-20 17:55

      bo koszt wytworzenia jest prawie taki sam, a oszczednosc ta nie przełozy się na taką samą sprzedaż.
      Jedni rozumieją że przy tak wolnym GPU i tak 4GB vram niekoniecznie musi być użyteczne ale większość osob nie wie o tym. Dlatego zamiast im tłumaczyć lepiej zrobić 4GB i mieć problem z głowy

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-03-23 14:31

      żeby karta nie muliła na grach z dużą ilościa tekstur. transfer ram-vram kosztuje sporo czasu, i slideshow w grach gotowy.

      Skomentuj

  6. kitamo
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2017-03-20 17:53

    Dlaczego przy niemal każdym artykule o AMD wszystko jest pod znakiem zapytania ?
    Same przecieki i plotki i zero faktow.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-03-20 19:55

      bo amd samo nie ma pomysłu jak prowadzić ten dział kart graficznych.

      Skomentuj

    2. Eternal1
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-03-20 20:33

      Bo tak działa dział PR który ma zadanie podtrzymywać zainteresowanie klientów i patrząc po ilość odsłon i komentarzy, dobrze im wychodzi.
      Jak kiedyś dział PR od AMD był niemrawy i nie było go widać wcale, tak od jakiegoś czas to szaleją.

      Zero faktów? Spójrz na tytuł news-a. Kończy się pytajnikiem. A to oznacza że wchodzisz na news-a o plotkach/przeciekach.
      Szukasz tu faktów? Ogarnij się.
      Fakty są podczas oficjalnych testów.

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2017-03-21 07:12

        wydało się amd zamiast z kart będzie żyło z produkcji slajdów :-D

        Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-03-21 14:43

          Marketing i PR AMD jest dość aktywny lecz kto pamięta lata 1990-2005 to wie że jest znacznie lepiej niż wtedy.
          Kiedyś marketing AMD był bardzo słaby a PR nie było w zasadzie w ogóle.

          Dziwi mnie że ktoś może mieć zaawansowaną nerwicę natręctw by coś tak prozaicznego jak slajdy mogło przeszkadzać.
          IMO slajdy AMD od strony estetyki są przejrzyste i miłe dla oka. Koleś odpowiedzialny za ich tworzenie dobrze robi swoją robotę.
          A treść jest podawana stopniowo wraz z wew. planem prac i terminarzem NDA.

          Skomentuj

        2. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-03-23 14:34

          jak widzisz, żyjąc na samych slajdach amd mało nie zbankrutowało. zaczęli wydawac faktyczne produkty, i się odrodzili.

          Skomentuj

  7. kitamo
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2017-03-20 17:53

    Dlaczego przy niemal każdym artykule o AMD wszystko jest pod znakiem zapytania ?
    Same przecieki i plotki i zero faktow.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-03-23 14:37

      jakim każdym? R9 wydane? wydane. masz tu znaki zapytania? Ryzen7 wydany? wydany. masz tu znaki zapytania? Ryzen5, prawie wydany, jeszcze są znaki zapytania. Naples, jeszcze trochę, ale już sporo wiadomo. Ryzen3 ? też sporo wiadomo. Vega ? wbrew pozorom też sporo wiadomo. gdzie ty tu widzisz przewagę znaków zapytania? może tu? -> ? i tu? -> ? :D