Na topie

AMD Ryzen Threadripper - nieoficjalna specyfikacja procesorów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: AMD Ryzen AMD Ryzen Threadripper Procesory AMD Producenci: AMD

AMD szykuje mocne uderzenie w high-end - w planach jest dziewięć nowych procesorów, a topowe modele zaoferują nawet 16 rdzenie/32 wątki.

  • AMD Ryzen Threadripper - nieoficjalna specyfikacja procesorów
A A

Za nami premiera Core X, a więc nowych, high-endowych procesorów Intela. AMD nie ma jednak zamiaru czekać z założonymi rękami i już szykuje odpowiedź w postaci układów Ryzen Threadripper. Jakich modeli możemy się spodziewać?

Podobnie jak zwykłe Ryzeny, modele Ryzen Threadripper zostały wykonane w 14-nanometrowym procesie technologicznym i bazują na mikroarchitekturze Zen. Głównym atutem jest jednak jeszcze większa liczba rdzeni i wątków – w zwykłych Ryzenach jest ich maksymalnie 8/16, natomiast nowe modele zaoferują ich nawet 16/32.

Oprócz tego zastosowano 4-kanałowy kontroler pamięci DDR4 oraz kontroler magistrali PCI-Express 3.0 z 64 liniami transmisyjnymi (z czego 48 będzie można wykorzystać do podłączenia kart graficznych w konfiguracjach multi-GPU). Warto również zauważyć, że układy będą współpracować z nowymi płytami głównymi z podstawką SP3r2 i chipsetem X399 (kilka modeli zaprezentowano już podczas tegorocznych targów Computex).

AMD Ryzen Threadripper - slajd

Co prawda producent jeszcze nie ujawnił oznaczeń i specyfikacji nowych modeli, ale w sieci już można znaleźć wiarygodne przecieki na ten temat (mimo wszystko nadal to są przecieki, więc sugerowalibyśmy do nich podchodzić z ograniczonym zaufaniem).

Model Rdzenie/wątki Taktowanie bazowe/Boost Pamięć L2 Pamięć L3 TDP
Ryzen Threadripper 1900 10/20 3,1/3,7 GHz 10x 512 KB 32 MB 125 W
Ryzen Threadripper 1900X 10/20 3,6/4,0 GHz 10x 512 KB 32 MB 125 W
Ryzen Threadripper 1920 12/24 3,0/3,7 GHz 12x 512 KB 32 MB 125 W
Ryzen Threadripper 1920X 12/24 3,2/3,8 GHz 12x 512 KB 32 MB 125 W
Ryzen Threadripper 1930 12/24 3,6/4,0 GHz 12x 512 KB 32 MB 125 W
Ryzen Threadripper 1940 14/28 3,2/3,7 GHz 14x 512 KB 32 MB 155 W
Ryzen Threadripper 1940X 14/28 3,5/4,0 GHz 14x 512 KB 32 MB 155 W
Ryzen Threadripper 1950 16/32 3,2/ ? GHz 16x 512 KB 32 MB 155 W
Ryzen Threadripper 1950X 16/32 3,4/ ? GHz 16x 512 KB 32 MB 155 W

W planach podobno jest dziewięć modeli: 10-rdzeniowe Ryzen Threadripper 1900 i 1900X, 12-rdzeniowe Ryzen Threadripper 1920, 1920X i 1930, 14-rdzeniowe Ryzen Threadripper 1940 i 1940X oraz 16-rdzeniowe Ryzen Threadripper 1950 i 1950X. Wersje z dopiskiem X pracują z wyższym taktowaniem, natomiast w każdym przypadku mamy do czynienia z odblokowanym mnożnikiem i możliwością dodatkowego podkręcenia zegarów.

AMD Ryzen Threadripper i Ryzen Mobile
Porównanie procesorów Ryzen Threadripper (po lewej) i Ryzen Mobile (po prawej)

Procesory Ryzen Threadripper mają zadebiutować tego lata. Dokładny termin nadal jest owiany mgłą tajemnicy.

Źródło: AMD, ChipHell, TechPowerUp, PC World

Odsłon: 8084 Skomentuj newsa
Komentarze

58

Udostępnij
  1. Pószek okrószek
    Oceń komentarz:

    -55    

    Opublikowano: 2017-06-26 16:43

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Lepiej poczekać aż wypuszczą tą wersję beta, zobaczyć ile bugów ma, niech ponaprawiają, a potem można się zastanawiać na budową budżetowego PC opartym na Ryzenie.

    Skomentuj

    1. Dudi4Fr
      Oceń komentarz:

      39    

      Opublikowano: 2017-06-26 16:49

      Bo Intel nie wypuszcza nie przetestowanego sprzętu? Najpierw cyrk z OC 7700k a teraz lepiej nie używać HT w 6xxx/7xxx...

      Po za tym tylko chwalić AMD i ich starania w ciągłym polepszaniu Ryzen'ów.

      Skomentuj

      1. Orlyy
        Oceń komentarz:

        -46    

        Opublikowano: 2017-06-26 17:24

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        Beta testerzy kupili ryzeny w teraz wyjdzie poprawiona rewizja. Golenie łosi poziom amd

        Skomentuj

        1. Geriavit
          Oceń komentarz:

          32    

          Opublikowano: 2017-06-26 18:37

          Tak, a inni beta testerzy kupili "niebieskie" procesory gdzie nie wyjdzie poprawiona rewizja. Dopłacili do procków z serii K po to żeby ich nie podkręcać bo producent to zdecydowanie odradza ze względu na temperatury. Następnie okazało się, że inna seria procesorów w specyficznych warunkach może spowodować utratę danych więc aby temu zapobiec wystarczy wyłączyć HT co sugeruje producent. W końcu po co komu dodatkowe wątki? :D Golenie łosi poziom Intel.

          Skomentuj

          1. kitamo
            Oceń komentarz:

            -19    

            Opublikowano: 2017-06-26 21:31

            Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

            bardzo mocno nadinterpretujesz fakty.

            Ci co chca podkrecac 7700k robią to bez problemu.
            Blad o ktorym piszesz to cos tak nieistotnego ze potrzeba bylo 2 lat by go znalezc.
            Pamietasz niby błąd z wyciekiem pamieci w GTX970 ? wszyscy tak spekulowali a wyszlo jak zwykle ze było to hipotetyczne straszenie.

            Jakbym mial teraz wspomniec o AMD to bym znalazł duzo powazniejszy bug - pamietasz problemy z timerem przy ryzenach ?HEPT ? cos Ci to mowi ?
            A moze o ostatnim bugu ktory takze glownie pod linuksem sie objawia i nie ma na niego zadnej rady ?

            takich hipotetycznych sytuacji jest masa przy wielu procesorach.

            Skomentuj

          2. PL_SBX
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2017-06-27 11:35

            Co ćpałeś? Intel też robi w ... ludzi, ale jak zwykle krzyk na AMD które jako jedyne może poprawić sytuację cenową na rynku CPU i GPU.

            Skomentuj

          3. BrumBrumBrum
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-06-29 14:23

            problem z HT nie jest hipotetyczny, a intel od roku ignoruje zgłoszenia. wystarczy puścić dobrze zoptymalizowany kod, aby nadziać się na ten błąd z HT. faktem jest, że kod nieoptymalny nie ma tak krótkich zestawów instrukcji :) intel już wypuścił aktualizację do mikro kodu. ciekawe z której strony wydajność poleci w dół :D

            Skomentuj

    2. franiux
      Oceń komentarz:

      22    

      Opublikowano: 2017-06-26 16:52

      Intel już wypuścił swoją zabugowaną x299. AMD już ma Zena mniej więcej ogarniętego więc tu nie powinno być większych problemów.

      Skomentuj

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-29 14:17

      no tak. ryzen jest do kitu. lepiej się męczyć z intelem skylake/keby lake i jego zepsutą implementacją HT :)

      Skomentuj

  2. AmigaPPC
    Oceń komentarz:

    22    

    Opublikowano: 2017-06-26 16:50

    Kawał sprzętu.

    Skomentuj

    1. Pószek okrószek
      Oceń komentarz:

      -29    

      Opublikowano: 2017-06-26 20:58

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Kawał gratu. Specyfikacja techniczna tego procesora to czysta ilościówka, a sztuczny rozmiar to pokazówka, bo w starciu z procesorami Intela ten Ryzen nie ma najmniejszych szans.

      Skomentuj

      1. Sweew
        Oceń komentarz:

        14    

        Opublikowano: 2017-06-27 01:12

        Widzę Pogromco ze po fali banow na Twoje multikonta, nadal wygłaszasz herezję. Tyle nasz się na informatyce i sprzęcie, co Mirek handlujący Passatami. Zaraz kolego bana wyłapiesz i tyle. Gadasz głupoty, nie znasz się. Intel leci ewidentnie w kulki, wypuszcza Xeony dla konsumentów pod nazwa "i9", a AMD spokojnie sprzedaje Ryzeny jak świeże bułeczki, bo zrobili coś naprawdę dobrego i nowego, a nie ciagle pseudo nowa architektura od Intela, gdzie zegary tylko kręcą, a Ryzeny wyciągają przy niższej częstotliwości lepsze wyniki niż Intelowskie odpowiedniki przy wyższym taktowaniu.

        Skomentuj

        1. Pószek okrószek
          Oceń komentarz:

          -22    

          Opublikowano: 2017-06-27 03:36

          Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

          No sorry bardzo, ale znalazłeś sobie powód do chwały i dumy, gdy w tych AMDowskich tabelkach Ryzeny są zestawiane z 2 letnimi Core i5, to ja dziękuję serdecznie! Dzisiejsze Intele i7 miażdżą, niszczą, siekają i pożerają Ryzeny na podwieczorek.

          Skomentuj

          1. Kas1978
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-06-27 14:57

            Recenzja procesorow z pod palcow experta jakim niewatpliwie jest Pogromca to jak opis hakowania hasla do plyty glownej przez hakeraBonzo ,czyli dno i pol metra mulu HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAAHAH

            Skomentuj

          2. BrumBrumBrum
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-06-29 14:27

            intel ma problem z HT. Intel ma też problem z magistralą wewnętrzną, bo nie została zaprojektowana do tak dużej ilości rdzeni jak w ostatnim procku intela. wydajność intela na chipset x266 jest więc mocno hipotetyczna. za to amd poszedł w dobrym kierunku, dzieląc CPU na 4 osobne struktury. to bardzo podwyższa uzysk i obniża koszt produkcji, bez degradacji wydajności.

            Skomentuj

  3. Dudi4Fr
    Oceń komentarz:

    23    

    Opublikowano: 2017-06-26 16:51

    No cóż czekamy, Vega ponoć ma być oficjalnie zapowiedziana 30 czerwca a TR powinien być gdzie pod koniec lipca.

    Zapowiadają się ciężkie wakacje dla Intela :)

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-06-27 09:47

      Nie rozumiem po co AMD wypuszcza karty z serii Vega - ma już przecież w topowym segmencie 2 karty:
      RX 470 4GB za 2499 zł. oraz RX 580 8GB za 2999 zł. - będzie konkurować sam ze sobą, czy Vegi będą w cenie np. 4000, 5000 i 7000 zł.?

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-06-29 14:29

        poprzednia generacja grafik AMD obsługuje jedynie HBMv1 i maksymalnie 4 kostki, co ogranicza architekturę do 4GB HBM w R9. Nowymi grafikami to naprawiają.

        Skomentuj

  4. mbe13
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2017-06-26 17:10

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Wygląda ciekawie ale ja sie pytam- GDZIE DO CHOROBY JEST RYZEN 3.

    Skomentuj

  5. HomeAudio
    Oceń komentarz:

    12    

    Opublikowano: 2017-06-26 17:14

    Aż mi się szkoda zrobiło Intela...

    Skomentuj

    1. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      22    

      Opublikowano: 2017-06-26 17:53

      Dodam jeszcze tylko jedno... przybliżone wartości firm:

      Intel: 170 miliardów $
      NVidia: 50 miliardów $
      AMD: 10 miliardów $

      ...i jakimś cudem AMD trzyma się na rynku konkurując i w kartach graficznych z NVidią i w procesorach z Intelem :)

      Skomentuj

      1. Geriavit
        Oceń komentarz:

        16    

        Opublikowano: 2017-06-26 18:43

        Wiedziałem, że jest między nimi spora dysproporcja ale nie, że aż tak. AMD wygląda przy Intelu jak przydomowa manufakturka xD Myślę, że sięgnęli już dna i jedyne co mogą zrobić to mocno się od niego odbić. Oby :)

        Skomentuj

      2. Pószek okrószek
        Oceń komentarz:

        -22    

        Opublikowano: 2017-06-26 21:18

        Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

        Dokładnie. Liczby i fakty mówią same za siebie. AMD z takim marnym arsenałem finansowym nie może być realnym konkurentem i zagrożeniem dla Intela. Intel to poważna figura i Mercedes procesorów na rynku, a AMD to taki Fiat Panda, czy Punto.

        Skomentuj

        1. rekonekcik
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2017-06-26 22:02

          https://youtu.be/22SK1oxMuNc

          Skomentuj

        2. HomeAudio
          Oceń komentarz:

          7    

          Opublikowano: 2017-06-27 00:26

          No i widzisz... cały myk w tym że JEST. Czemu Intel obniżył ceny swoich procesorów (pierwszy raz w historii tak poważnie) tuż po premierze Ryzenów? Uważasz że Intel zaczął bawić się w akcje charytatywne i "rozdawnictwo"? Na poważnie tak uważasz?... :/

          Skomentuj

        3. chotnik2
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-06-27 19:37

          Ale, ze Punto i Panda sprzedaja sie w wiekszych ilosciach od Mercedesow to ty wiedz.

          Skomentuj

          1. Pószek okrószek
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-06-28 17:59

            Owszem, bo Fiaty są tańsze, biedniejszych ludzi jest więcej, a Mercedesy są lepsze :)

            Skomentuj

          2. chotnik2
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-06-29 02:40

            To calkowicie przeczy twojej analogi do Intela i AMD.

            Skomentuj

          3. Andriczek123
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-07-03 12:09

            Faktycznie, to wyjaśnia wszystko dzięki tołdi tutaj mnie przekonałeś.

            Skomentuj

        4. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-06-29 14:39

          jesteś w głębokim błędzie. z taką kasą intel może nas mieć głęboko w .. , i dyktować warunki. oznacza to że ten mniejszy będzie się o nas bardziej starał, dostarczy w niższej cenie lepszy produkt. zapoznaj się z zasadami rynku.

          inna sprawa, intel to nie tylko cpu x86, i życzę im obniżenia kosztów produkcji Optane.

          Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-29 14:34

      mi wcale nie szkoda. porządne pranie mózgu należało się od dawna.

      Skomentuj

  6. Blackshadow
    Oceń komentarz:

    -26    

    Opublikowano: 2017-06-26 17:22

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    wincyj rdzeniuf!!!1!1!!!1!!

    Skomentuj

    1. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2017-06-26 18:02

      Won do szkoły nieuku! Reedukacja albo kopanie rowów!

      Skomentuj

      1. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-06-29 14:43

        wincyj rdzyniuf :D a tak w ogóle, fajnie by było gdyby AMD zrobiło nie podwójny, lecz poczwórny HT, oraz pod tą samą blachą rdzenie ARM dostępne dla aplikacji.

        Skomentuj

    2. tazik21
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2017-06-26 18:09

      intel Xeony Phi 7290F 72 rdzeniowy 288 wątkowy procesor TDP 260W kosztujący po obniżce(-50%) ok. 3300$

      gromkie brawa dla pana Blackshadow

      Skomentuj

  7. Orlyy
    Oceń komentarz:

    -27    

    Opublikowano: 2017-06-26 17:23

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Lepiej niech zaoferuja 6 mocnych zamiast 16 słabych gdzie 10 będzie mi się nudzić

    Skomentuj

    1. speedy9
      Oceń komentarz:

      20    

      Opublikowano: 2017-06-26 17:35

      To tylko pokazuje, że to nie są procesory dla Ciebie, bo nie masz takich potrzeb.

      Skomentuj

    2. olszi
      Oceń komentarz:

      17    

      Opublikowano: 2017-06-26 17:36

      a nie wpadłeś na to, że w takim razie to nie jest procesor dla Ciebie?

      Skomentuj

      1. Franz
        Oceń komentarz:

        -7    

        Opublikowano: 2017-06-27 10:19

        Czemu miał na to wpaść skoro nowe procesory AMD nie nadają się dla 95% użytkowników komputerów.

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-06-29 14:55

          a intele to się niby nadają?

          Skomentuj

  8. Gatts-25
    Oceń komentarz:

    21    

    Opublikowano: 2017-06-26 18:06

    Śmieję się z Was wszelakiej maści hejterzy piszący o wersji beta procesorów RYZEN a dzisiaj piękna informacja się pojawiła na temat SKYLAKE i KABYLAKE nawet z X mają fajną przypadłość przez ,którą można utracić dane.
    Ciekawi Mnie jeżeli już tak ta plaga zalała różne fora i może pisać nie pochlebnie o jednej firmie to teraz co tu by napisać o NIEBIESKICH ,którzy nawet gacie z Was ściągają byle byście w dziurawych kalesonach mogli korzystać z ich przewartościowanych produktów.

    Skomentuj

    1. arnakus
      Oceń komentarz:

      14    

      Opublikowano: 2017-06-26 19:22

      Heh , nie tylko z X ale również serwerowe Xeony - a takiej wtopy Intelowi poważne firmy na pewno nie zapomną.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2017-06-26 21:59

        A le to jak to działa ? nagle zachorowały te procesory ? nagle firmy ktore z nich korzystały nie moga korzystac i tracą dane ?

        Ludzie nie dajcie sie łapac na chwytliwe tematy.
        Przypomina mi to sensacje z GTX970 gdzie po jednym filmiku na YT (z Farcry ) gdzie koles pisze o problemach z pamięcią które to powodują że pierdzieli mu sie obraz na tej karcie, nagle pojawia się wysyp na wszystkich mozliwych forach i portalach problemów ludzi, wadliwych kart, niedziałających gier itp.

        Ale nikt inteligentny nie doczytał że ów chłopaczek zrobił szybki update opisu pod tym filmikiem gdzie napisał wyraźnie ze problem był softwaerowy i odpowiadał za niego bug podczas nagrywania przez shadowplay beta.
        Nawet tu na benchmarku powstał super artykuł oparty wlasnie na tym filmiku.
        Jakims cudem od tego czasu nikomu sie 970tka nie zepsuła, nikt nie miał problemów z pamięcia w grach, nikomu gry nie wychodziły do pulpitu i wszystko działało tak samo wydajnie po zaalokowaniu 4GB jak i 2GB.
        ;)

        Skomentuj

        1. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-06-29 15:01

          nie nagle. intel od ok. roku dostaje sygnały że coś źle działa. wpuścili aktualizację mikrokodu, ale to od producentów płyt głównych i serwerów zależy czy udostępnią fixy do biosów lub uefi. z kolei taki mikrokod może być bez problemu dostarczony do procka przez linux kernel :) duże distro linux tak robią, w paczce intel cośtam.

          Skomentuj

    2. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-06-26 21:00

      No faktycznie skylake jest na rynku 1,5 roku i wszystkim działał dobrze i "nagle" dzisiaj zapadł na dziwną przypadłość i nagle wszystkim zaczął działać źle.... rany naprawdę niewiele trzeba żeby was zmanipulować....

      Skomentuj

  9. Kiciulek
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2017-06-26 20:47

    ależ patelnia :D

    Skomentuj

  10. mjwhite
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2017-06-26 20:57

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    poziom powyższych komentarzy sięga dna, widać że mamy sezon wakacyjno-ogórkowy.

    Skomentuj

    1. AmigaPPC
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2017-06-26 22:03

      Nie udzielaj się, poziom wzrośnie.

      Skomentuj

  11. kitamo
    Oceń komentarz:

    8    

    Opublikowano: 2017-06-26 22:07

    swoją droga ładne bydle. Przypomina mi Pentium Pro którego mam gdzies jeszcze w swoich zasobach.

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2017-06-27 11:14

      Ale fajowo! Dzięki za informacje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1111111111111

      Skomentuj

  12. stailaiker
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2017-06-26 22:35

    AMD FOREVER

    Skomentuj

  13. frenchkiss4u
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-06-26 23:07

    Oby tylko aplikacje zaczęły wykorzystywać możliwości sprzętu, bo od jakiegoś czasu widzę pewien zastój w tej materii i nie tylko chodzi tu o wykorzystanie wielu rdzeni w grach. Przykładowo nie ma żadnego zysku w szybkości uruchamiania aplikacji czy przeglądania stron internetowych (to samo dotyczy dysków pod M2) wydajność tylko na papierze w benchmarkach.

    Skalowanie wielu rdzeni przypomina mi początku sli i crossfire gdzie dołożenie drugiej karty dawało +30% do wydajności albo i wcale i tak samo jest i tutaj.

    Co nie zmienia faktu, że jednak chciałbym mieć takiego threadripera jako entuzjasta sprzętu komputerowego :)

    Skomentuj

    1. Nutaharion
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-06-27 08:52

      Tworzenie aplikacji wielowątkowych nie jest łatwą sztuką. Trzeba umiejętnie dobierać dane by te szły i wracały razem a to w np. grach jest bardzo ciężkie do uzyskania. Inaczej sprawa wygląda przy rozwiązywaniu równań różniczkowych gdzie możesz rozwiązywać ogromne układy wrzucając po prostu po jednym zadaniu na wątek i czekać na wynik. W grze nie możesz wysłać grafiki otoczenia do wyliczenia, ruchów miecza, ruchów przeciwnika itd i liczyć na to, że wszystko wróci w odpowiednim momencie i razem się ze sobą dobrze zgra. Tutaj potrzeba naprawdę kumatych programistów.

      Skomentuj

    2. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-27 13:04

      Jak nie robisz nic konkretnego na kompie, to żaden z Ciebie entuazjasta, tylko chcesz się przypucować przed kimś ile to masz rdzeni. Tragikomedia.

      Skomentuj

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-29 15:03

      aplikacje to wykorzystują aż za bardzo. teraz aplikacje się pisze byle nie wieszała się zbyt często, i realizowała zaplanowaną funkcjonalność. optymalizacji się praktycznie nie robi, chyba że to gry i nie ma innego wyjścia.

      Skomentuj

  14. Silverstar
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-06-27 13:13

    Intelowi raz udało się zrobić dobrą architekturę i tak to klepią aż do dziś...co widać po wzroście wydajności wypuszczanych co 5 min "nowych generacji" Tylko ceny wiecznie idą w górę....
    Widać gołym okiem że Intel panikuje i nie ma kompletnie żadnego pomysłu jak poradzić sobie z Ryzenem.
    Kręci tylko zegarkami siedzi z dupą i winduje ceny, to jest to co Intelowi najlepiej wychodzi. Gdyby nie był taki pazerny to może nadal byłby na szczycie. AMD teraz pokazało, że procesory Intela nie są warte nawet połowy swojej ceny.

    Skomentuj

    1. HomeAudio
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-06-27 15:26

      No z całą pewnością procesory Intela nie są warte swojej ceny.... ale brak konkurencji właśnie tak działa (poczytaj chociażby o typku który nazywa się Martin Shkreli i jego przekręcie związanym z pewnym lekiem.... - typowy przykład tego co się może dziać gdy zupełnie brak konkurencji). Na szczęście w kwestii procesorów sytuacja zaczyna się normować (i mam nadzieję będzie TYLKO lepiej). Nie tylko AMD stanął na wysokości zadania (wypuszczając naprawdę rozsądną serię procesorów) ale również użytkownicy (i/lub ewentualni nabywcy) zorientowali się że mogą dać "psztyczka w nos" Intelowi wybierając tańsze ale równie dobre procesory AMD.

      Skomentuj Historia edycji

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-06-29 15:10

      ja wiem czy dobrą? to jest linia wprost z procków 4004 i 4040, procków do kalkulatorów. po jakimś czasie powstały i8088 i i8086 , bez dobrego wsparcia dla taskingu i bez ochrony pamięci. To niestety jest podstawa do współczesnych x86, dla których ciągle podstawą jest i386 i nieco usprawniona i486 . jak więc widzicie jest to wieloletnia łatanina, która pomimo bardzo rozbudowanych rozkazów CISC o zmiennej długości słowa, produkuje olbrzymią ilość kodu maszynowego dla CPU. Jest to kompletne nagatywne przeciwieństwo tego co mamy w ARM, gdzie kilkoma nieco dłuższymi rozkazami można zrobić znacznie więcej, i to bez podpierania się całą maszynerią cache i wykonań spekulatywnych. W efekcie ARM ma dużo wyższą sprawność energetyczną, a wydajnością już dorównuje przeciętniakom z x86, i nie są to atomy które są powolne jak żółwie :)