Systemy operacyjne

A jednak, Android O to od teraz Android Oreo [AKT.]

opublikowano przez Mateusz Tomczak w dniu 2017-08-22

Google ujawniło pełną nazwę nowej wersji swojego systemu. Na smartfony i tablety trafiać będzie Android 8.0 Oreo.

Google bardzo systematycznie wypuszcza na rynek nowe wersje systemu Google Android. Kolejna z nich określana była do tej pory jako Android 8.0 lub Android O, ale od dziś używać możemy już pełnej nazwy - Android 8.0 Oreo.

Trudno mówić o zaskoczeniu, ponieważ taki obrót spraw sugerowały niedawne przecieki, dla wielu osób właśnie taka nazwa wydawała się zresztą najlepsza. Jedyne wątpliwości budziło to, że producent nie zwykł stosować „komercyjnych” nazw. Wyjątkiem od reguły był do tej pory Android 4.4 KitKat, teraz dołącza do niego Android 8.0 Oreo.


Wszystko jest zresztą o tyle interesujące, że nowe funkcje systemu poznaliśmy już w marcu przy okazji pierwszej zapowiedzi, a tajemnicą pozostawała właśnie pełna nazwa.

A skoro teraz wiadomo już niemal wszystko, najważniejszym pytaniem będzie to, kiedy rozpocznie się aktualizacja. Google zapowiedziało, że Android 8.0 Oreo w ciągu kilku dni trafi na smartfony Pixel, Pixel XL, Nexus 5X i Nexus 6P, a nieco później także na Pixel C i Nexus Player.

W przypadku innych urządzeń czekać musimy na deklaracje poszczególnych producentów. Przynajmniej niektórzy z nich wypuścić powinni nową wersję systemu jeszcze przed końcem roku, oczywiście dla swoich flagowców. Google sugeruje, że najmocniej współpracuje z firmami Essential, HMD Global (Nokia), Huawei, HTC, Kyocera, LG, Motorola, Samsung, Sharp oraz Sony.

AKTUALIZACJA, 22.08.2017

Producent jak zapowiedział, tak zrobił. Na naszego redakcyjnego Google Pixel aktualizacja już dotarła. Poniżej zobaczyć możecie kilka zrzutów ekranu prezentujących interfejs Androida 8.0 Oreo. Zauważyć da się między innymi ważne zmiany w kontekście Bluetooth. Pojawiło się wsparcie dla większej liczby kodeków, co z pewnością ucieszy sympatyków słuchania muzyki na bezprzewodowych słuchawkach.

Android 8.0 Oreo aktualizacjaAndroid 8.0 Oreo

Android 8.0 OreoAndroid 8.0 Oreo

Android 8.0 OreoAndroid 8.0 Oreo

Źródło: theverge, blog.google

marketplace

Komentarze

13
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  A kiedy nas docenią i zrobią Android Paprykarz Szczeciński?
  Zaloguj się
  15
 • avatar
  Fajnie, za rok na 10% telefonów z Androidem!

  Ciekawi mnie tylko kto, komu płacił Nestle -> Google czy vice versa?

  PS:
  Mogliście to dodać do news'a (widac Google z roku na rok coraz bardziej sie rozkreca):
  https://www.youtube.com/watch?v=PiW2k-80Ruo&feature=youtu.be&t=405
  Zaloguj się
 • avatar
  Byla kiedys akcja, ze szczura znalezli w ciastkach Orero
  Zaloguj się
  -5
 • avatar
  Heh, dlaczego mój android 7.1.1, który zainstalowałem na Xperii Z1 wygląda niemal identycznie? Są drobne różnice ale nie aż tak bardzo, głównie to w kolorach interfejsu.
 • avatar
  Ciekawe czy moj przestarzaly s7 sie złapie :P na aktualizacje :D