Na topie

Apple i Microsoft przygotowane na przyszłość

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Producenci: Apple Microsoft

Technologiczni giganci postarali się o to, by zabezpieczyć swoją przyszłość, bez względu na to, jak będzie ona wyglądać.

 • Apple i Microsoft przygotowane na przyszłość
A A

Słyszymy „komputer” i od razu myślimy o desktopie z monitorem, myszką i klawiaturą lub o laptopie. A przynajmniej do niedawna było to jeszcze oczywiste – dziś już dla wielu substytutem komputera stał się smartfon. Ale to wcale nie koniec rozwoju technologii – w przyszłości komputer może wyglądać jakkolwiek, mieć niewiele więcej niż ekran albo nawet go nie mieć. O tym, jak będzie wyglądać przyszłość zadecydują najpewniej giganci: Amazon, Google czy Facebook, a przede wszystkim „ojcowie komputerów”, czyli Microsoft i Apple. Jakie są ich bardziej lub mniej sekretne plany?

Sposób Apple

Apple to firma, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Amerykański gigant ma także udział w największych rewolucjach jeśli chodzi o elektronikę użytkową – wspomnijmy o komputerze Apple II i pierwszym iPhonie. Choć w większości przypadków firma musi uznawać wyższość konkurencji – szczególnie w kwestii wyników sprzedaży – to przez lata zdołała sobie wyrobić ogromną renomę. Zdecydowanie więc należy liczyć się z Apple i bacznie przyglądać się temu, co prezentuje i w którym kierunku zmierza.

W technologicznej wojnie firma Apple doskonale zabezpieczyła swoją przyszłość. Rozwiązaniem okazał się język programowania Swift, który jest open source'owy, bardzo prosty w nauce oraz – co szczególnie ważne dla giganta – w pełni kompatybilny z iPhone'em. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, jak to, że Apple ma „lądowisko” dla różnego typu aplikacji, niezależnie od tego, w którym kierunku podąży światek technologiczny. Jeżeli producent wypuści nowe urządzenie, już na starcie będzie miał obszerny katalog kompatybilnych aplikacji.

Sposób Microsoftu

Podczas gdy Apple próbuje dostosować się do nadchodzącej przyszłości, Microsoft chce ją kreować. Doskonałym na to sposobem ma być Windows jako potężna, obejmująca tysiące urządzeń platforma. System Windows 10 łączy telefony, tablety, komputery, konsole do gier wideo, holograficzne okulary i gadżety do inteligentnego domu. Jedna platforma, jeden prosty sposób na to, by poszczególne aplikacje były kompatybilne z urządzeniami maści wszelakiej.

Microsoft wie jednak, podobnie jak Apple, że samymi swoimi produktami nie zdoła zwojować świata. Stąd też pomysł na udostępnianie programistom za darmo wielu świetnych narzędzi, na czele z Xamarin, które umożliwia napisanie aplikacji raz i przeniesienie jej z Windowsa do sieci, na iPhone'y czy na Androida. Xamarin oraz inne rozwiązania (między innymi Visual Studio) mogą być w prosty sposób integrowane z chmurą Microsoft Azure, dzięki czemu programiści mają spore pole do popisu i właściwie o nic nie muszą się martwić. Nawet więc jeśli programiści będą tworzyć aplikacje na konkurencyjne systemy, Microsoft wciąż będzie miał tu swój udział.

Gotowi na to, co nadejdzie

Firmy Microsoft i Apple nieprzerwanie ze sobą rywalizują. Obie łączy jednak chęć zabezpieczenia swoich przyszłości. Wykorzystują nawet podobne środki – próbują stworzyć środowisko przyjazne twórcom aplikacji. A to ich właśnie uznanie wydaje się jedynym sposobem na to, by niezależnie od tego, w którym kierunku podąży technologia, mieć dostęp do najnowszych rozwiązań i móc je oferować konsumentom. Microsoft i Apple mają zatem strategię na to, jak wygrać albo przynajmniej nie przegrać.

Źródło: na podst. tekstu Matta Weinbergera z BusinessInsider.com

Odsłon: 4362 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. Much_
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-06-27 19:53

  A ja tam jednak chciałbym w końcu pogadać z komputerem :)

  Skomentuj

 2. bezymienny
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2016-06-28 07:16

  Swift ? Jako gwarancja przyszłości ? Przyglądam się temu językowi ale obawiam się że za 5 lat ten projekt będzie zanikał

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!