Na topie

AMD Vega Mobile w końcu trafia do laptopów - Apple szykuje odświeżone laptopy MacBook Pro

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Laptopy

Kategoria: Komputery Laptopy Podzespoły Karty graficzne Tematyka: AMD Radeon AMD Vega Apple MacBook Producenci: AMD Apple

Wygląda na to, że w końcu doczekaliśmy się rynkowej premiery chipu Vega Mobile - początkowo będzie on dostępny tylko w laptopach Apple'a.

  • AMD Vega Mobile w końcu trafia do laptopów - Apple szykuje odświeżone laptopy MacBook Pro
A A

Jesteśmy po prezentacji nowej wersji laptopa Apple MacBook Air, ale to nie jedyny nowy laptop, jaki niebawem trafi do sklepów. Producent zapowiedział również odświeżone wersje laptopów MacBook Pro 15 z nowym układem graficznym AMD Vega.

Podstawowa specyfikacja laptopów nie powinna ulec zmianie. Nadal będziemy mieli do czynienia z 15-calowym ekranem Retina i paskiem Touch bar, a całość ma napędzać 6-rdzeniowy/12-wątkowy procesor Intel Core 8. generacji (Coffee Lake-H).

AMD Vega Mobile

Główne zmiany będą dotyczyć układu graficznego. Modele Radeon Pro z generacji Polaris zostaną zastąpione przez jednostki z generacji Vega Mobile, które prezentowano podczas tegorocznych targów CES. Wiemy, że w planach są modele Radeon Pro Vega 16 i Radeon Pro Vega 20 wyposażone odpowiednio w 16 i 20 bloków obliczeniowych NCU (daje to zatem 1024 i 1280 procesorów strumieniowych). Układy graficzne będą również miały do dyspozycji 4 GB pamięci HBM2 1024-bit.

Nowe Radeony Pro Vega pozwolą przyspieszyć profesjonalne zadania typu renderowanie 3D oraz edycję zdjęć i filmów. To jednak nie wszystko, bo nowe jednostki sprawdzą się podczas grania - AMD twierdzi, że pozwolą one na komfortowe granie w rozdzielczości 1080p przy najwyższych ustawieniach graficznych, również w grach e-sportowych.

Nowe wersje laptopów MacBook Pro 15 mają pojawić się pod koniec listopada. Póki co jeszcze nie poznaliśmy szczegółów na temat cen takich konstrukcji.

Źródło: AMD

Odsłon: 4469 Skomentuj newsa
Komentarze

14

Udostępnij
  1. Sharimsejn
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-10-30 20:19

    Kiedy trafi Vega do zwykłych użytkowników? xd Vega 64 przegrywa z 1080 i jest od niej w dodatku droższa. Cenię za AMD, że walczą, zwłaszcza w procesorach ale od dłuższego czasu w grafikach to jest stagnacja. Jak widzę artykuły tutaj czy innych portalach piszące w pozytywach o Vegach to nie wiem czy się śmiać czy płakać.

    Skomentuj Historia edycji

    1. Eternal1
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-30 22:50

      Przegrywa z 1080-tką?

      https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Radeon_RX_Vega_64/31.html

      Vega64 minimalnie przegrywa w 1080p, równa w 1440p i lekko wygrywa w 4K. To jest odpowiednik wydajnościowy.

      Skomentuj

      1. kitamo
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-10-31 00:44

        Taki odpowiednik ze gdyby w zestawieniu nie było 3 gier które lepiej pracują ogolnie na AMD to nagle by odpowiednikiem nie było.

        Najlepsze podsumowanie tematu chyba jest tutaj
        https://www.purepc.pl/karty_graficzne/radeon_rx_vega_64_vs_geforce_gtx_1080_test_kart_graficznych?page=0,30


        a bym zapomniał, - odpowiednikiem na bank nie jest jeśli idzie o zużycie energii.
        https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Radeon_RX_Vega_64/32.html

        Skomentuj

        1. Eternal1
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2018-10-31 08:35

          Zwróciłeś uwagę że test TechPowerUP był przeprowadzany na nowszych sterownikach 17.30.1051-B4 Beta?

          Nic dziwnego że w teście PPC na starszym sterowniku 17.8.2 karty wypadły nieco słabiej.

          Który jest bardziej wiążący? Na starszym czy nowszym sterowniku?
          Mało tego, od tamtego czasu przecież AMD wydali kolejne sterowniki z poprawkami dla Vega. Zaś Pascale jako obecne dłużej na rynku, już ważnych poprawek nie otrzymują.

          Bądź obiektywny.

          Skomentuj

        2. Preston2009
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-10-31 09:58

          To tak samo jakby testować tylko na grach optymalizowanych pod GeForce-y.

          Skomentuj

          1. Sharimsejn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-11-02 04:11

            Widziałem wiele testów Vegi kontra 1080/1080 Ti i patrząc na to kiedy wyszła Vega, a kiedy 1080 to mam ponad rok różnicy. Tego nie warto brać pod uwagę? Dodajmy do tego jeszcze ile dostępnych jest wersji niereferencyjnych w polskich sklepach? Śmieszna ilość...i jeszcze coś...ile kosztuje Vega 64, a ile 1080? No właśnie. 2500 zł+, a jak się uprzemy to znajdziemy 1080Ti w dobrym stanie i to nie z kopalni :)

            Skomentuj Historia edycji

          2. BrumBrumBrum
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-11-02 15:52

            mylisz duże vegi do kompów stacjonarnych z małymi vegami, a tutaj o taką właśnie chodzi. vega do pewnej ilości bloków bardzo dobrze się skaluje, bo do tego była zaprojektowana. na desktopy vega prawdopodobnie została zrobiona na siłę, i niestety siadło skalowanie w górę. co z tego że pojedynczy blok jest szybki, skoro razem działają powoli? i to jest właśnie problem vega56 i 64, dlatego przegrywają z gtx 1080, gdzie skalowanie rozwiązania nvidia okazało się lepsze.

            Skomentuj

          3. Sharimsejn
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2018-11-03 05:21

            No odnoszę się do komputerów stacjonarnych więc czemu miałbym pisać o czymś innym?

            Skomentuj

      2. BariGT
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-10-31 07:11

        1080 jus sie nie produkuje. Pozostale sztuki zostana przerobiona na 1060 DDR5X. Konkurentem dla Vegi na ta chwile jest RTX2070... takze troche dooopa.

        Skomentuj

    2. Ciekawski_
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2018-10-31 05:40

      Za to RTXy padają jak muchy. Nvidia zaliczyła wtopę dekady przy tej premierze. Ciekawe ile będą z tym info czekać na tym portalu?

      Skomentuj

    3. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-11-02 15:49

      ja jestem zwykłym użytkownikiem, i do mnie mobilna vega trafiła wraz z mobilnym ryzen5 który jest w środku pewnego laptopa. wada jest taka, że to wszystko siedzi na DDR4.
      to co jest na video to jest dedykowany chip z vegą, z wbudowanym vram typu HBM, więc będzie to dużo szybsze. prawdopodobnie jest to ta sama albo niemal ta sama konstrukcja która siedzi (już to produkują?) w najszybszym mobilnym intelu dostępnym na rynku. tyle że na jednej płytce jest rdzeń cpu intela, gpu vega i klocek hbm. aż się boję zapytać o cenę takiego zestawu :)

      Skomentuj

  2. Sander Cohen
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-10-30 21:23

    Vega moglaby w koncu trafic do normalnych laptopow. Chetnie bym takiego laptopa kupił bo RX580 w lapkach spisuje sie lepiej niz 1060 tylko ten pobor pradu...

    Skomentuj

    1. Franz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-10-30 21:50

      Skoro te mobilne Vegi trafiły do laptopów Apple'a to raczej mało prawdopodobne by trafiły do laptopów innych producentów.
      Zobacz jak to wyglądało z innymi najwydajniejszymi mobilnymi grafikami od AMD - pojawiły się praktycznie tylko w MacBookach Pro i w iMacach.

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-11-02 15:59

      no to kup, oto namiary, pamiętaj by przy filtrowaniu i sekcji CPU, rozwinąć dalej aby pokazał się ryzen, bo na górze są same intele:

      https://www.x-kom.pl/g-2/c/159-laptopy-notebooki-ultrabooki.html?f[22][93480]=1

      (media markt pomijam bo tam w filtrach ZERO ryzenów)

      https://www.mediaexpert.pl/laptopy/filtry/procesor,amd-ryzen/

      https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,rodzaj-procesora_3!amd-ryzen-5:amd-ryzen-3.bhtml (o tu to przyszaleli, cale 3 sztuki hihi)

      więcej nie chce mi się szukać, sprawdź na skąpiec, ceneo itp. ja kupiłem, jestem zadowolony. nie powiem gdzie.