Płyty główne

ASRock daje możliwość podkręcania zablokowanych procesorów Skylake

opublikowano przez Paweł Maziarz w dniu 2015-12-15

Funkcja Sky OC otwiera furtkę do podkręcania procesorów z zablokowanym mnożnikiem - jak na razie na płytach głównych z chipsetem Intel Z170.

ASRock Sky OC

Stało się! Firma ASRock wprowadziła do swoich płyt głównych z serii Z170 funkcję Sky OC, która pozwala na podkręcanie teoretycznie zablokowanych procesorów Intel Skylake.

Do tej pory możliwość przetaktowania oferowały wyłącznie modele z odblokowanym mnożnikiem (Core i5-6600K i Core i7-6700K), natomiast w pozostałych przypadkach istniała możliwość podbicia częstotliwości magistrali BCLK zaledwie o 3-5% (czyli prawie w ogóle).

Firma ASRock obeszła te ograniczenia i wprowadziła do płyt z chipsetem Intel Z170 funkcję Sky OC, dzięki której można podkręcać wszystkie procesory – nawet te z zablokowanym mnożnikiem. W zależności od modelu procesora i płyty głównej, a także zastosowanego chłodzenia, możliwe jest zwiększenie taktowania nawet o 60%. Wzrost taktowania oczywiście przekłada się na wzrost wydajności.

ASRock Sky OC - podkręcanie Core i5-6400

Funkcja Sky OC jest dostępna po zaktualizowaniu BIOS-u do najnowszej wersji (poszczególne wersje znajdziecie na stronie producenta). Jesteśmy ciekaw czy podobne rozwiązanie udostępnią inne firmy oraz czy będzie ono dostępne też dla tańszych płyt z chipsetami Intel H170, B150 i H110.

Źródło: ASRock

marketplace

Komentarze

30
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  To intel piane puści :D
  Zaloguj się
 • avatar
  I dobrze, niech inni pójdą tym śladem. Intel sobie pogrywa jak chce i sprzedaje procesory z K drożej mimo że to jest to samo co bez K. Mam Intela ale tylko dlatego, że konkurencja nie ma w tej półce wydajnościowej nic. Jak tylko pojawi się alternatywa to uciekam od tego.
 • avatar
  No ciekawe co na to Intel .
  Zaloguj się
 • avatar
  Miło widzieć, że tyle osób łapie się na proste chwyty marketingowe.
 • avatar
  Najpierw dać overclocking tylko po to żeby później go zabrać tylko po to żeby go potem oddać z powrotem. Zapomniałem dodać, że z tego powodu trzeba zrobić też huczną kampanię marketingową.. w końcu to "nowość".
  Zaloguj się
 • avatar
  Bardzo dobrze:) Dosyć tej pazerności ze strony Intela:) i5-6600K za 1200pln? Jaja sobie robią już na beszczelnego
  Zaloguj się
 • avatar
  proste jak molestowanie kozy.
  intel za chiny ludowe nie dał by zgody na takie Coś bez Jego wiedzy.
  czyżby zen komuś jajca podpiekł?!
  intel za darmo nic nie daje.
  Zaloguj się
 • avatar
  Całe to huczne OC to jedna wielka bzdura... Jakby nie można było robić "fabrycznie podkręcanych" procesorów... Bzdura...
 • avatar
  mnożnik zablokowany a podkręcamy przez BLCK, ale jkie są możliwości zmiany BLCK w Skylake ? (bo nie patrzyłem na to), są skoki co parędziesiąt MHz, czy jest płynnie jak chcemy ? ( tzn gdzie są ograniczenia ? )
  bo i5 6400 kosztuje 850zł czyli nie tak dużo.
  Zaloguj się
 • avatar
  @jakub1t
  nie z autopsji ;P
  można ją zeżreć
  można ją zerżnąć.
  można tylko ją mieć.
  różnica umyka
  ale walić w bęben większość potrafi.
  ps:nie do ciebie @jakub1t
 • avatar
  Jeśli to prawda to super. Mimo wszystko trzymam kciuki za AMD. Jeśli wypuszczą ZEN to uciekam w ich stronę, szczególnie gdy wypuszczą energooszczędne, wydajne oraz mało grzejące się procesory. Nawet ceny takich procesorów jak Pentium są nie do zaakceptowania a nareszcie wydają je z normalnymi integrami (530).
  Zaloguj się
 • avatar
  Przetestowane
  płyta ASRock Z170 Pro4S
  BIOS ver. L2.73
  Aktualnie testuje 120 MHZ
  na razie stabilne
  mały minus nie działa oszczędzanie energii.
  Arek
 • avatar
  wyniki po OC całkiem obiecujące

  www.overclocking.guide/overclocking-non-k-intel-skylake-cpus-performance-tests/