Na topie

1 bitcoin to ponad 6000 dolarów - Satoshi Nakamoto wśród 250 najbogatszych ludzi

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Bitcoin Kryptowaluty Na Topie

Wartość bitcoina nie przestaje rosnąć. W nocy z piątku na sobotę osiągnęła rekordowy poziom ponad 6147 dolarów za pojedynczą „monetę”.

1 bitcoin to ponad 6000 dolarów - Satoshi Nakamoto wśród 250 najbogatszych ludzi

A A

Kolejny próg został przekroczony. Pojedynczy bitcoin osiągnął wartość przekraczającą 6000 dolarów. Informacja ta cieszy pewnie posiadaczy „cyfrowych monet”, a najbardziej zadowolony jest chyba Satoshi Nakamoto, czyli twórca tej kryptowaluty.

W piątek po południu wartość 1 BTC wyniosła (po raz pierwszy) wartość 6000 USD, a w nocy z piątku na sobotę osiągnęła rekordowy poziom 6147,07 dol. Taki wynik oznacza, że magiczną barierę przekroczyła także wartość „bitcoinowego rynku” – wynosi ona teraz ponad 100 miliardów dolarów.

Bitcoin 6000

Twórcą tej kryptowaluty jest Satoshi Nakamoto – urodzony podobno 5 kwietnia 1975 roku podobno Japończyk, który podobno jest jedną osobą, a nie zespołem. Jeżeli ten ostatni szczegół jest faktem, to obecnie mógłby zajmować pozycję wśród 250 najbogatszych ludzi na świecie (według Forbesa).

Satoshi Nakamoto ma bowiem w swoim cyfrowym portfelu około 980 tysięcy bitcoinów, które wykopał, gdy nie było to jeszcze tak trudne jak obecnie. Przy wartości jednej „monety” na poziomie 6 tysięcy dolarów, dawałoby majątek w okolicach 5,9 mld dol. 

Bitcoin Satoshi

Jak podsumowuje Joon Ian Wong z serwisu Quartz (będącego źródłem tej wiadomości), to niezłe pieniądze jak za napisanie open-source’owego oprogramowania, ale nawet za małe, biorąc pod uwagę to, czego tak naprawdę dokonał. 

Źródło: Quartz, Forbes, CoinDesk. Ilustracja: vjkombajn/Pixabay (CC0)

Odsłon: 8000 Skomentuj newsa
Komentarze

20

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. michalje
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2017-10-21 10:39

    ale ta bańka kiedyś spektakularnie pieprznie XD Wtedy nagle wszyscy będą mówić, że wiedzieli, że to się musiało tak skończyć, że to było jedno wielkie oszustwo

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -6    

      Opublikowano: 2017-10-21 22:15

      nie po prostu stanie się alternatywą dla zwykłego pieniądza, zawsze będzie istniał czarny rynek potrzebujący poza systemowego finansowania.

      Skomentuj

    2. musslik
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-10-22 17:47

      e tam, ktoś zarobi ktoś straci a nauka kosztuje :)

      Skomentuj Historia edycji

  2. eninede
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2017-10-21 11:12

    stworzyc cos co nie istnieje... wmowic ludziom, ze ma to jakas wartosc i to jeszcze sprzedac... mistrzostwo... gosc ktory to wymyslil to pewnie zyd albo arab

    Skomentuj

    1. wefhy
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-10-21 11:46

      No... Lepiej stworzyć sobie złotówkę, albo dolara, które też nie mają żadnej wartości. Więcej, nie jest w żaden sposób uregulowana ich emisja, więc ich wartość zależy od widzimisię danego państwa.

      Skomentuj Historia edycji

      1. beem85
        Oceń komentarz:

        -5    

        Opublikowano: 2017-10-21 11:54

        Ale dolar czy złotówka to waluta konieczna w obrębie danego państwa, żeby mieć oszacowanie przedmiotów do jakiejś wartości. A taki bitcoin to wirtualny twór, który ktoś tam sobie wymyślił i powiedział, że jest drogi. Teraz każdy będzie mógł sobie wymyślić walutę, nadać jej wartość i tym sposobem się bogacić.

        Skomentuj

        1. owatanka
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2017-10-21 13:14

          To nie ktos sobie powiedzial ze jest drogi tylko uzytkownicy nadali mu taka wartosc kolejne to firmy ,restauracje ,bary wprowadzaly mozliwosc zaplaty bitcoinami i tak wartosc waluty rosla.

          Ja sie tak tylko zastanawiam jesli ktos na tym zarabia to kto w takim razie traci?

          Skomentuj

          1. gormar
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2017-10-21 13:24

            "Klienci" ransomware :(

            Skomentuj

          2. Himoto
            Oceń komentarz:

            6    

            Opublikowano: 2017-10-21 18:00

            Państwa tracą ogromne ilości pieniędzy[lub dóbr] bo dużo operacji z użyciem bitcoinów jest nie opodatkowane, a zamknięta struktura wymiany waluty pomiędzy użytkownikami pozwala na robienie w "łatwy sposób" bez nadzoru państw transakcji handlowych dobrami zakazanymi np. narkotyki, złoto, diamenty itp. dobra materialne często o nie ustalonym statusie pochodzenia.

            Nie ma także problemu by np. "wujek" ze stanów przesłał na twoje konto kilkanaście bitcoinów w postaci "prezentu", bo ani USA ani Polska nie zainkasuje ustalonych podatków za taki prezencik. Normalnie powyżej jakiejś sumy [nie pamiętam jej wysokości] trzeba płacić podatek od darowizny[czy jakoś tak się to zwie].


            To właśnie aspekt braku kontroli podatkowej nad bitcoinem pozwolił na tak szybki wzrost wartości tej cryptowaluty.

            Skomentuj

          3. owatanka
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-10-22 00:40

            Nie o to mi chodzilo...

            Panstwo nie traci nic bo nie doklada do tego albo inaczej panstwo ewentualnie nie zyskuje nic.

            Tak jak z piractwem million razy film pobrany z sieci nie oznacza ze gdyby tam go nie bylo to milion ludzi pojdzie go obejrzec w kinie producent nie traci pieniedzy jedynie nie zyskuje.

            Kupujac smatfona tracisz pieniadze otrzymujesz smartfona a firma ktora go wyprodukowala traci smartfona a zyskuje pieniadze.
            Ty straciles bo nic nie wyprodukowales a firma zarobila bo zwiekszyla wartosc polproduktow ktore zakupila gdzie indziej.

            Skoro ludzie inwestuja w bitcoina i na tym zyskuja to kto traci na tym przeciez wszystko musi sie wyrownac skoro nikt nie traci to oznacza ze bitcoin to zyla zlota i 100% pewniak lub kolejny krok przed totalnym zalamaniem rynku i krok przed swiatowym kryzysem.

            Skomentuj

          4. eninede
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-10-27 12:31

            ...narazie teoretycznie nie traci nikt, straca wszyscy (oczywiscie ci najbiedniejsi) dopiero za jakis czas gdy "okaze sie" (oczywiste to nie bedzie i nikt tego nie przyzna, ale jest logiczne bo kto ma nieograniczone mozliwosci kopania kryptowaluty jak nie superkomputery wielkich firm) ze lwia czesc kryptowalut beda posiadac "jednostki"... my jako obywatele to rozpromujemy, zaakceptujemy, nadamy temu wartosc, a za jakis czas zorientujemy sie (w sumie to pewnie nawet sie nie zorientujemy bo bedzie to juz nasza codziennoscia), ze tak na prawde nie mamy nic, bo, wlascicielami 99% wszystkich bitcoinow beda ogromne firmy (ktore z wiadomych powodow moga pozwilic sobie na "darmowe" kopanie)... prawie ze Orwell

            Skomentuj

    2. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -5    

      Opublikowano: 2017-10-21 14:59

      Zwykłe pieniądze również nie mają żadnej wartości, po prostu tak zorganizowaliśmy sobie system dóbr, że płacimy za nie i ten kto ma więcej cyferek na koncie ten bogatszy materialnie - wiadomo, że jest to głupie ale taki jest fakt

      Skomentuj

      1. silvver
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-10-21 22:22

        "Zwykłe pieniądze również nie mają żadnej wartości"

        Mają wartość, monety to stop o określonej wartości a papier to papier.

        Natomiast sam zapis na rachunku bankowym, że masz xxx kasy jest wirtualny.

        Skomentuj

        1. Ravir
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-10-23 11:12

          BZDURA !!!!!!

          Jesteście - PRZEPRASZAM za wyrażenie MATOŁKAMI !!!!

          Jak rozumiem istniejące w Polsce złoża surowców mineralnych, nieruchomości, fabryki - sam naród jest NIC NIE WARTY ?????? TAK ?????

          Za walutą danego kraju stoi siła gospodarki, siła społeczeństwa, surowce, nieruchomości i WIELE innych MATERIALNYCH rzeczy.

          A CO stoi za Bitcoinem ???? Polska może sprzedać prawa do węgla, sprzedać ziemię, lasy - jest to KONKRETNIE wyceniony majątek - który stoi za ZŁOTYM POLSKIM.
          NAWET polska ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA ma okreslona wartość materialną.

          A za Bitcoinem nie stoi NIC, ABSOLUTNIE NIC - nie ma wartości ŻADNYCH - gdyby te "kopanie" - tą moc obliczeniową można było wykorzystać do "zwijania białek", analiz chemicznych, barań nad lekami czy chorobani - to OK. Generowalibyśmy WARTOŚĆ, nie materialną ale mierzalną wartość.
          Niestety przy kopaniu Bitcoinów cała para idzie w gwizdek, najnormalniej marnujemy zasoby.

          Za parę lat Bitcoin padnie, pęknie bańka spekulacyjna - i jak zwykle ci co byli pierwsi zarobią a reszta zostanie "wydymana" - jak to zwykle bywa.
          Jak dla mnie Bitcoin to coś a'la piramida finansowa - na dodatek używana przez przestępców.

          Skomentuj

      2. anemus
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-10-25 17:02

        Mało wiesz o ekonomii. Bitcoin to instrument czysto spekulacyjny bazujący na głupocie ludzkiej, a pieniądze mają takie czy inne pokrycie w gospodarce. Nawet jak są obciążone czynnikami inflacyjnym i to mają jakieś (mniejsze lub większe) zabezpieczenie choćby w przyszłych należnościach podatkowych. Kryptowaluty to coś na kształt instrumentów pochodnych (derywatów) na modlę "pogodowych" czyli spekulacja na miarę hazardu.
        Bitcoin niewątpliwie gruchanie prędzej czy później zmiatając przy okazji wszystkie kryptowaluty.

        Skomentuj Historia edycji

  3. ohoho
    Oceń komentarz:

    -9    

    Opublikowano: 2017-10-21 11:13

    Dobry! Na sferisie i net-s jest jakieś promo na RXy 580 Sapphire nitro+ 8gb po 900zł.

    Skomentuj

  4. patryk1011
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-10-21 20:48

    Lata temu miałem 100 sztuk, które kupiłem jak były bardzo tanie a sprzedałem kilka miesięcy później z zyskiem, wtedy zysk wynosił kilka stów i myślałem że to już i tak dużo, ehh, mogłem się wstrzymać te kilka lat, ale kto wtedy wiedział... :'(

    Skomentuj

    1. CzOlO
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-21 21:34

      Ja zostawilem przy zmianie pracy kilkanasie sztuk. A ze to juz kilka lat temu, to tez zaluje ze nie da sie odkopac ;)

      Skomentuj

  5. maxbit
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-10-22 13:32

    Jak to oszustwo pęknie znowu będzie płacz że jak ze nikt nie powiedział .... że jak....

    Skomentuj

  6. eltra
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-23 18:05

    hmm oszustwo nie oszustwo ja myślę ze to jest coś jak z obrazami i ogólnie szeroko pojętą sztuka dla mnie np taki obraz czy rzeźba po za wyglądem nie przedstawia żadnej realnej korzyści czy wartości a ludzie potrafią zapłacić kilka milionów czy nawet set milionów za coś co w zasadzie nie przedstawia sobą ABSOLUTNIE nic i z BTC jest podobnie chociaż tu są widoczne korzyści. Ale jedno wiem coś jest tyle warte ile mogą za to zapłacić ludzie i tyle w temacie :) a i jeszcze jedno :D podczas globalnego kataklizmu szklanka czystej wody będzie więcej warta :)