Na topie

Centralny Rejestr Faktur wystartuje już w lutym

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Software i prawo

Na końcówkę lutego 2018 roku zostało zaplanowane uruchomienie Centralnego Rejestru Faktur. To kolejny pomysł na uszczelnienie systemu podatkowego.

Centralny Rejestr Faktur wystartuje już w lutym

A A

25 lutego 2018 roku wystartuje Centralny Rejestr Faktur. To kolejny punkt z listy dużych zmian prawnych, na które muszą przygotować się przedsiębiorcy.

Centralny Rejestr Faktur – co to jest?

Centralny Rejestr Faktur będzie informatyczną bazą Ministerstwa Finansów, u której podstaw znajdzie się system JPK_VAT (Jednolity Plik Kontrolny). Przedsiębiorcy będą wysyłać informacje o wszystkich wystawionych i otrzymanych fakturach w ramach swojej działalności, a te uzupełnią jedną główną bazę, czyli właśnie CRF.

Początkowo, a więc od wspomnianego już lutego, będzie to tylko zwykła jednolita baza. Plany są jednak szersze. Po pierwsze, z CRF skorzystać mają także podatnicy (dla których uruchomiony zostanie kanał zwrotnej informacji). Po drugie, rejestr ma doprowadzić do skrócenia okresów objętych JPK (być może nawet do 3 dni – jak w Portugalii).

CRF ma pomóc w wyłapywaniu nieprawidłowości

Dzięki temu wszystkiemu nie tylko MF, ale też sami podatnicy mają mieć możliwość kontroli i analizy rozliczeń, jak również szybkiego zgłaszania jakichkolwiek nieprawidłowości. Wraz z tym mają iść nowe przepisy – to jednak przyszłość (nawet sam kanał zwrotnej informacji nie wystartuje najpewniej wcześniej niż w styczniu 2019 roku).

Źródło: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita. Ilustracja: Texler/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3415 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. Piorun
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-11-29 10:11

  Ciekawe czy to będzie wyglądać tak samo jak w przypadku CEPIK 2.0

  Skomentuj

  1. GLI75
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2017-11-29 10:32

   Będzie znacznie gorzej - samochód możesz potrzebować, ale nie musisz rejestrować (wg skarbówki), ale jeśli nie prześlesz faktury (JPK) za paczkę trytytek, to możesz spodziewać się kontroli krzyżowej... :-/

   Skomentuj

 2. .Alx.
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-29 10:20

  Skoro uszczelniają system, co jest w sumie słuszne, to niech OBNIŻĄ PODATKI, będą mieć na to środki !

  ...Szkoda, że nie dotyczy to korporacji, bo te wyprowadzają pieniądze zgodnie z prawem, albo raczej dzięki lukom prawnym.

  Skomentuj

  1. speedy9
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-29 19:23

   Ty sobie nawet nie wyobrażasz jakie pieniądze korporacje zostawiają płacąc polskim firmom, które coś dla nich robią. Czy to prace budowlane, czy innego typu uslugi. I muszę Ci powiedzieć, że stawki są często dwu a nawet trzykrotnie wyższe od tzw. rynkowych z uwagi na fakt konieczności podporządkowania się wewnętrznym standardom (bourokracja głównie). Budżet inwestycyjny to co roku naprawdę grube miliony.
   Więc to nie jest do końca tak, że po prostu wprowadzają kasę.

   Skomentuj

 3. Featureless
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-29 10:46

  Ten projekt to ma na razie tylko datę, bo przygotowany jeszcze nie jest. I na początek będzie to tylko repozytorium, bez narzędzi. W tej chwili trwają pracę nad finalną koncepcją, więc do gotowego rozwiązania daleka droga.

  Skomentuj

  1. Kenjiro
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-11-29 11:41

   Jeśli to będzie wyglądać, jak obecny JPK, gdzie nie potrafią sobie poradzić z zapisem np. zer wiodących czy różnych znaków w numerze faktury, to miną lata, zanim ten system będzie zdatny do czegokolwiek sensownego.

   A ci, którzy chcą kasę wyciągnąć z VATu, to zdążą to zrobić, zanim jakikolwiek urzędnik zdąży zareagować, bo co z tego, że dane będą, skoro miną miesiące zanim ktoś sklei je w całość - a przynajmniej tak jest obecnie.

   Skomentuj

   1. puchatek2
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-11-29 14:49

    Najlepsze jest że oprogramowanie kontrolujące nie zna zasad polskiej księgowości. W deklaracji VAT zaokrąglamy do pełnego złotego a kontrola z jpk wykazuje rozbieżność bo widzi różnice na poszczególnych pozycjach bo w jpk nie stosujemy zaokrągleń i co miesiąc idzie polecony z US na którego trzeba odpowiedzieć że wszystko się zgadza i tłumaczyć się z tego że ma się poprawnie dane. To jest kraj absurdów. Oni chcą wykrywać przewałki a czepiają się o jakieś grosze które są w dodatku prawidłowe.

    Skomentuj

    1. Himoto
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-12-01 00:14

     Lol przecież sprawdzanie zaokrągleń to [w zależności od użytego języka programowania] linijka kodu.
     Nie potrafią nawet tego zrobić?

     Niezłych programistów zatrudnili do tego badziewia :), pewne znowu etatowych po najniższej cenie.

     Skomentuj

 4. hasarr
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-11-29 12:41

  Raz na 3 dni? VAT i dochodówkę rozliczam kwartalnie. 2 razy na kwartał też przekazuję do biura księgowego wszystkie faktury kupna / sprzedaży (w połowie i pod koniec 3 miesiąca). Znajomi robią podobnie.

  Skomentuj

  1. Wojciech Kiełt
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-29 13:16

   Składanie deklaracji VAT to jedno, a wysyłanie info o wystawionych fakturach do drugie.

   Skomentuj

   1. hasarr
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-29 13:55

    Nie rozumiesz. Jeśli rozliczam się kwartalnie, to nie widzę żadnego sensu, by ganiać do biura księgowego z każdą nową fakturą. Zbieram je do teczki i hurtowo przekazuję księgowej w ostatnim miesiacu kwartału.

    Skomentuj

    1. marek
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2017-11-30 00:22

     To smaruj powoli wrotki, już od nowego roku będziesz musiał ganiać (na razie tylko) co miesiąc. Dobrze, że zamykam DG, bo nawet mi się nie chce o tym wszystkim czytać.

     Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!