SSD

Sprawdził chińskie chłodzenia dla dysków SSD M.2. Lepiej tego nie kupować

przeczytasz w 1 min.

Planujecie zakup dodatkowego chłodzenia na dysk SSD? Lepiej uważać! Korzystanie z niektórych chińskich modeli może powodować niestabilną pracę komputera.

Najnowsze dyski SSD M.2 oferują świetne osiągi, ale generują sporo ciepła i wymagają zastosowania dobrego chłodzenia. Część modeli oferuje takie chłodzenie w zestawie, ale do części modeli trzeba je dokupić osobno.

Chińskie chłodzenie dla dysków SSD M.2

Co kupić? Roman „der8auer” Hartung opublikował materiał z testem chińskich chłodzeń dla dysków SSD. Dostępne modele mogą kusić ceną i wyglądem, ale czy rzeczywiście nadają się do chłodzenia dysków SSD M.2?

Do testów wykorzystano dysk Crucial T700 z kontrolerem Phison E26, czyli jeden z najwydajniejszych modeli pod PCI-Express 5.0 x4 (na potrzeby testów działał on w trybie PCI-Express 4.0 x4, co ograniczyło ilość generowanego ciepła).

Temperatura dysku SSD

Niektóre modele okazały się skuteczne i jako tako poradziły sobie ze schłodzeniem dysku - ineo M12 Cooler Heatsink wypadł podobnie do chłodzenia montowanego na płycie głównej, a M.2-FIVE DUAL Engine uzyskał jeszcze niższe temperatury. Część modeli miała jednak problem ze schłodzeniem nośnika.

JEYI M.2 Copper Graphene Heatsink

JEYI M.2 Copper Graphene Heatsink jest reklamowany jako radiator z warstwą miedzi i grafenu, który ma obniżać temperatury dysku nawet o 10* C. W praktyce to cienka naklejka, która wspomaga rozpraszanie ciepła, ale zupełnie nie nadaje się do najgorętszych SSD – przy obciążeniu nośnika, komputer był niestabilny i się restartował.

Chłodzenie Final Cool

Final Cool to blok metalu z wbudowanym podświetleniem RGB LED, więc może zachęcać potencjalnych klientów ciekawym wyglądem. W praktyce chłodzenie nie wypada najlepiej, bo dysk już po krótkim obciążeniu wpadał w tzw. throttling i tracił stabilność.

Widać zatem, że zakup dobrego chłodzenia dla dysków SSD M.2 nie jest łatwym zadaniem i można się łatwo „naciąć”. Całe szczęście większość dysków jest sprzedawana już z odpowiednim chłodzeniem. Do tego płyty główne często mają dodatkowe chłodzenia na gniazdkach M.2.

Źródło: YouTube @ der8auer

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KENJI512
    1
    "Final Cool to blok metalu z wbudowanym podświetleniem RGB LED, "

    Wystarczyłoby "Final Cool to blok metalu z wbudowanym"

    Do takich elementów nie potrezba RGB... kolejna wtyczka, która trzeba gdzies podlaczac...
    • avatar
      Przem0l
      1
      Te "cieplowody" to juz na miniaturce widac, ze sa za cienkie zeby nie byly zwyklym drutem :). Wrecz podrecznikowy scam. Niestety ludzie nie zastanawiaja sie jak zbudowane sa cieplowody w collerach dla cpu, czemu sa tak grube i czemu sa zakonczone u gory tak a nie inaczej. Nie zmienia to faktu, ze zerowanie na ludzkiej niewiedzy to wciaz oszustwo.
      • avatar
        Gatts-25
        -2
        Tytuł fajny. Wchodzą to tekstu i testu i nagle się zastanawiam co mogło pójść nie tak. W takim tempie i przy tak szybkim rozwoju Chińczyków wszystko co będzie najgorsze po najlepsze będzie pochodzić z Chin, obok będą te tak zwane rozwiązania z Zachodu i nie chodzi mi o Europę ale o USA gdzie cena będzie najwyższa a sprzęt i tak nie najlepszy. Ja tam czekam na tytuły typu - Kupujcie iPhone jak chcecie by Zachód przetrwał a na Chińskie śmieci postawcie YKSA. A potem wchodzimy w testy nowego iPhone 15 Pro Max przeciwko Xiaomi 13 Ultra z przed roku w 3D Mark Wild Extreme i widzimy, że w Apple poszło coś nie tak. Może ponarzekajcie na chłodzenie w iPhone, który od lat jest do tyłu pod tym względem na tle konkurencji nie tylko z Chin ale Samsung z Korei Południowej robi to lepiej a wiemy, że też jest do tyłu pod tym względem.
        • avatar
          Baćko_Bandera
          -2
          Baćko nasz Bandera wukrainu ma.
          • avatar
            cattani43
            0
            Dysk, który nie działa bez dodatkowego chłodzenia to "szajs" inaczej bubel nie warty zakupu. Producenci płyt nie wszyscy stosują dodatkowe chłodzenie, produkowane dyski mają pracować bez chłodzenia jeżeli nie jest ono zawarte i wymagane do jego działania.