Zasilacze

Kupił chiński zasilacz do komputera. Jeszcze czegoś takiego nie widzieliście

przeczytasz w 2 min.

Oszczędzanie na zasilaczu do komputera nie jest najlepszym pomysłem. Przekonał się o tym jeden z użytkowników serwisu Reddit, który kupił tani model z Chin. Sprzęt nie spełnia norm bezpieczeństwa, a do tego został specjalnie zmodyfikowany.

Zasilacz to jeden z najważniejszych elementów w komputerze i na pewno nie warto na nim oszczędzać. Jeśli szukacie dobrego modelu, polecamy zajrzeć do naszego zestawienia polecanych zasilaczy do komputera

Niektórych mogą jednak kusić tanie, chińskie zasilacze. Co znajduje się w środku? Jeden z użytkowników serwisu Reddit opublikował zdjęcia takiej konstrukcji. 

Chiński zasilacz – co znajdziemy w środku? 

Użytkownik RedditCringe990 opublikował zdjęcia chińskiego zasilacza Equites T500, który rzekomo ma oferować obciążalność 500 W (czyli powinien sprawdzić się w komputerach do codziennej pracy i podstawowych zestawach do grania). 

Chiński zasilacz
Tabliczka znamionowa zasilacza i rzekoma moc 500 W. Realna obciążalność jednostki jest jednak dużo mniejsza

W praktyce sprzęt jest kiepskiej jakości. Jednostka oferuje szczytową obciążalność 500 W łącznie dla linii 5 V, 12 V, -12 V i 5 Vsb. Dla głównej linii 12 V przypada tylko 168 W, więc w praktyce możemy liczyć na dużo mniejszą obciążalność sprzętu (współczesne komponenty głównie obciążają linię 12 V). 

Chiński zasilacz
Producent zastosował archaiczną konstrukcję na bazie grupowej regulacji napięć

Jeszcze gorzej wygląda wykonanie zasilacza. Konstrukcja korzysta z grupowej regulacji napięć, więc jakość napięć wyjściowych może znacząco odbiegać od idealnych wartości. Inni użytkownicy zauważyli, że zasilacz nie ma części najważniejszych zabezpieczeń, co budzi poważne obawy o bezpieczeństwo komputera podczas użytkowania sprzętu. 

Chiński zasilacz

Chiński zasilacz
W środku zasilacza zastosowano dodatkowy obciążnik

Producent umieścił w obudowie dodatkowy obciążnik z ziemią, który nie pełni żadnych funkcji związanych z działaniem zasilacza. Wytłumaczenie takiego dodatku jest tylko jedno - konstruktorzy sztucznie dociążyli jednostkę, by sprawiała wrażenie lepszej jakościowo (powszechnie uznaje się, że cięższe zasilacze są lepiej wykonane). 

Inni użytkownicy stanowczo odradzili używanie zasilacza. Podłączenie komputera mogłoby skutkować niestabilnym działaniem sprzętu lub nawet uszkodzeniem zasilacza i/lub innych podzespołów PC-ta.

Źródło: Reddit

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gehaes
  24
  co jak co ale uziemienie miał wzorowe
  • avatar
   Yamaraj6
   17
   Ja się zastanawiam, kto się bawi w takie coś jak za ~400 zł można kupić zasilacz dobrej firmy, który zasili komputer z i7 i RTX 4080. Jak ktoś płaci dobrych kilka tysięcy za komponenty serio ktoś oszczędza 200 zł na zasilaczu, który w przypadku złego działania może wszystko usmażyć?
   Zasilacz do słabszych komputerów (450-500W) kupimy za 200 zł, a za chiński ile zapłacimy 50-100 zł, oszczędność praktycznie żadna, a na pewno niewarta ryzyka.
   • avatar
    KMN123
    7
    Nie pierwszy to produkt Made in China, który nie spełnia wymaganych norm. Są też jednak i dobre produkty od chińskich producentów. Moje doświadczenie z kupowanych an AE produktów uczy, że to co tanie, to z góry można przyjąć, że jest towarem "oszukanym"... Piękne zdjęcie, oszczędny opis, dobra cena i... strata czasu i pieniędzy. Dlatego wolę jako konsument bazować na produktach z UE.
    • avatar
     Wasek
     4
     To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości ludzi, którzy uważają "co za różnica czy chiński sprzęt jak wszystko jest made in China." ;)
     • avatar
      PSUja72
      3
      Ten "obciążnik" to w rzeczywistości imitacja cewki od pasywnego PFC. Kilka podobnych imitacji już w życiu widziałem ale zazwyczaj chociaż przewody miały. A sama konstrukcja to właśnie bardzo tani NN, kiedyś masowo montowany w komputerach...
      • avatar
       bankaigoku
       2
       Nie oszukujmy się, jaki klient takie zamówienie. W Chinach można obecnie znaleźć wszystko, od najgorszego badziewia po najwyższą półkę. Dlatego łatwo u nich napotyka się firmy, które takie produkty przeznaczają na obecne rynki (co zresztą widać po naklejce znamieniowej), gdzie zupełnie nie ma pieniędzy ze strony zamawiającego na doposażenie sprzętu w lepsze parametry. A że przy okazji wtedy znajdą się oszuści, co tak jak tutaj jeszcze perfidnie wsadzą do środka element bez jakiejkolwiek roli, byle tylko zwodził, to proceder stary jak świat. Gdy jeszcze ktoś normalny kupi to dla żartów, to już całkowicie robi się głośno.

       Aczkolwiek nie miejmy złudzeń, liczy się kto z naszej strony i w jakim standardzie zamawia u nich produkty na dany rynek. Wystarczy dopilnować kwestię weryfikacji jakości u nich w fabryce i dobrą spedycję, a można dostać cokolwiek sobie człowiek wymarzy. Te wielkie marki światowe których używacie, myślicie, że jak dostarczają wam sprzęt? Tylko jedynie co się ostatnio zmieniło z powodów politycznych, to właśnie przesuwanie tego ciężaru produkcji, a raczej ostatecznego składania, bardziej w regiony odbiorców.
       • avatar
        xxx.514
        2
        Ta ziemia w pojemniczku to dla u-ziemienia, czego nie rozumiecie? xD
        • avatar
         pawluto
         2
         Podstawa każdego komputera to płyta główna i zasilacz - Te dwie rzeczy zawsze muszą być markowe a nie chiński badziew...
         Kupując dobrą płytę główną i dobry zasilacz zmniejszamy prawdopodobieństwo problemów z kompem o jakieś 50 procent...że tak to ujmę...:)
         • avatar
          Szaquak
          2
          Ale od kiedy uziemienie jest czymś dziwnym ? :D
          • avatar
           robertmo
           1
           ciekawe czy to ziemia z fukuszimy
           • avatar
            max95100
            1
            Nic nie jest bez potrzeby....
            Pewnie ta ziemia to uziemienie
            • avatar
             brettsinclairdannywilde
             1
             Z 10 lat temu widziałem w środku zasilacz o mocy 550W firmy z czarnej listy. Tylko pudełko miał zawodowe, ale w środku było o połowę mniej elektroniki niż w tym zasilaczu i już na biegu jałowym komputera śmierdziało z niego spalonym plastikiem :-D
             • avatar
              QuadraFX
              1
              "Kupił chiński zasilacz do komputera."
              Yyyyyyy... a to są jakieś inne?
              • avatar
               Quassar
               1
               Za 460zł to można mieść Seasonica z 10 lat gwarancji po co sie pchać w taki badziew.
               • avatar
                piomiq
                0
                "Producent umieścił w obudowie dodatkowy obciążnik z ziemią"
                ale to chyba chińska ziemia, może cenniejsza niż inne?
                • avatar
                 maluszek88
                 -1
                 Chinskiej ziemi, TEJ ziemi B⁠-⁠) ^⁠_⁠^
                 • avatar
                  oreonoreon
                  0
                  Ulubiony tekst klientów z Aliexpress: "Jak za tę cenę, to produkt jest super i spełnia moje marzenia".
                  • avatar
                   vacotivus
                   0
                   Ale macie zapłon, przecież o takich rzeczach mówi się od lat na wszelakiej maści forach internetowych. Nie bez powodu powstały czarne listy zasilaczy.
                   • avatar
                    stalkerpl
                    0
                    chińska ziemia gratis
                    • avatar
                     Deeev0404
                     0
                     Człowiek nieraz na tańsze akcesoria się połasi, a tu takie kwiatki. W najgorszym wypadku poszło by z hukiem i dymem wszystko.