Na topie

Chmura pokona tradycyjne centra danych do 2021 roku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: chmura Chmura dla firm Innowacje w firmie Producenci: Cisco

Najnowsza edycja raportu Cisco Global Cloud Index wskazuje że do 2021 roku większość firm zrezygnuje z własnych fizycznych centrów danych i postawi na zewnętrzne rozwiązania chmurowe. Dlaczego miałoby się tak stać?

Chmura pokona tradycyjne centra danych do 2021 roku

A A

Własne fizyczne centra danych wkrótce przestaną być opłacalne, dlatego też zrezygnuje z nich większość przedsiębiorstw i prawie wszystkie zadania przetwarzane będą w chmurze. Do takich wniosków doszli eksperci z firmy Cisco.

Najnowsza edycja raportu Cisco Global Cloud Index wskazuje, że zarówno prywatni użytkownicy, jak i przedsiębiorstwa skutecznie przyczyniają się do rozwoju usług w chmurze i ich rynkowego znaczenia. Do 2021 roku mają one mieć ugruntowaną pozycję, co jest bardzo odważną prognozą, szczególnie że wciąż jest wiele części świata, w których zaufanie dla zewnętrznych dostawców przestrzeni dyskowej na kluczowe dane, nie jest zbyt wysokie.

Chmura ma zyskiwać na znaczeniu z wielu powodów. Po pierwsze: zwiększa się szybkość i niezawodność łączności z Internetem. Po drugie: zachodzą zmiany na rynku pracy, w wyniku których zachodzi konieczność udostępniania danych „zawsze i wszędzie”. Po trzecie: coraz częściej doceniane są biznesowe korzyści płynące z zewnętrznej chmury (niska awaryjność, optymalizacja kosztów itp.). Wreszcie: rośnie popularność Internetu Rzeczy i rozwiązań typu SaaS (software-as-a-Service, oprogramowanie jako usługa).

Cisco prognozuje, że ruch w chmurowych centrach danych wzrośnie z 6 zettabajtów w 2016 roku do niespełna 19 ZB w 2021 roku. W tradycyjnych centrach danych również się zwiększy, ale w mniejszym stopniu – z obecnych 849 EB do 1,7 ZB. Eksperci szacują też, że liczba urządzeń IoT wzrośnie z 5,7 do 13,7 mld.

Źródło: Cisco, SiliconANGLE, eWeek. Ilustracja: JuralMin/Pixabay (CC0)

Odsłon: 3519 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. wojtek_pl
  Oceń komentarz:

  13    

  Opublikowano: 2018-02-13 15:17

  Hahahaha...

  Jasne. Firmy zaczną trzymać swoje poufne dane w "chmurze"...

  Skomentuj

  1. Kuciem
   Oceń komentarz:

   -5    

   Opublikowano: 2018-02-13 19:56

   A czemu nie?
   Porzadne, komercyjne chmury sa bezpieczniejsze niz te stawiane na wlasna reke.
   Do tego tansze na start.

   Skomentuj

   1. anemus
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-02-13 22:01

    Nie są i dlatego ten "raport" firmy promującej swoje produkty chmurowe w ten sposób jest tak zabawny. Tym bardziej, ze na rynku już wszystkim minęła fascynacja i teraz podchodzą pragmatycznie mocno studząc szacunki wzrostów z przed paru lat w tym segmencie.
    Zresztą gdyby ten raport miał choć odrobinę jakiejś wartości merytorycznej to chmury publiczne nie wymagały by takiej promocji.
    Ogólnie nawet można zauważyć w wielu dziedzinach odwrót od tego typu usług i pewnie dlatego taki histeryczny raport firmy sprzedającej produkty na ten rynek.

    Skomentuj

    1. Kuciem
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-02-16 20:48

     Masz jakis dowod na te bzdury poza czubkiem swojego nosa?
     Firma w ktorej pracuje (ponad 100 tys pracownikow globalnie) wlasnie w w 2017 przeszla na chmure microsofta.
     Wszystkie raporty z branzy pokazuja wzrosty... i wzgledem poprzednich lat i kolejnych.

     A najgorsze jest to ze inni Cie plusuja myslac ze to prawda...

     Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-26 13:15

   A te "chmury" to niby gdzie są zlokalizowane? Czy nie są to przypadkiem centra danych?

   Z chmurami jest ten problem, że nie zawsze jest to ekonomiczne, lub wskazane. W grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa, ale też koszty utrzymania. W praktyce, po przekroczeniu pewnej w sumie niewielkiej bariery, chmury przestają być opłacalne. Dostawca chmury też często nie bierze na siebie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w warstwie systemu operacyjnego i w usłudze, bo to klient tym zarządza. Chyba że jest wykupiona konkretna wysoko poziomowa usługa. A to oznacza, że klient i tak musi mieć u siebie dział adminów i bezpieczników.

   Skomentuj

 2. Vatharian
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2018-02-13 16:07

  A gdzie niby te chmury siedzą? W centrach dancyh. Co za bzdury.

  Założenie własnej chmury jest dziecinnie proste. Wystarczy własne centrum... oh, wait.

  Skomentuj

 3. mutissj
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-13 18:05

  Od razu wszyscy zaufają chmurom

  Skomentuj

 4. X.X.X
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2018-02-13 18:51

  tak ,niech wszystko będzie w chmurze to będzie więcej akcji typu fapening

  Skomentuj

 5. anemus
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-02-13 22:15

  Cóż typowy marketing firmy, której ostatnio się wybitnie nie wiedzie. Wyssać z palca "raporty by przekonać kogoś do rozwiązań firmy. Chyba jednak nie tędy droga. Skuteczniejsze jest zaoferowanie produktów na które jest popyt. Powinni się skoncentrować na tym co im rośnie czyli big data i bezpieczeństwo.

  Skomentuj

 6. AkaRyupl
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-02-14 06:31

  No tak - bo ktoś myślący będzie trzymał poufne dane, tylko do wglądu pracowników, w publicznej chmurze... Wiem, że w kreowani rzeczywistości niektórzy są dobrzy, ale bez przesady.

  Skomentuj

  1. Irrlicht
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-02-28 22:01

   * Niestety, myślących jest nie tak dużo jak byśmy chcieli. A nawet jak myślą, to jeszcze trza umiejętnie dolewać kasy do bezpieczeństwa.
   * Można by sobie wrażliwe dane trzymać tu i ówdzie, tylko trzeba by je odpowiednio szyfrować i tu zaczynają się schody, m.in. z warstwą białkową procesu.
   * Jak ktoś ma 1 PB danych (idzie upchnąć w jakieś 11 U) , to raczej nie wszystko jest wrażliwe, ściśle tajne i przed przeczytaniem spalić. We własnym centrum danych może łatwo mieć do takich danych kabelek 10 Gbit (lub więcej) i opóźnienie na poziomie 1 ms (lub mniej). Gdzieś daleko, za górą, za rzeką, wyciągniecie 1 Gbit jest kosztowne, a światło się wlecze niemiłosiernie i milisekundy nalatują.

   Skomentuj

 7. Himoto
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-02-16 03:16

  Mniejsze, czy większe centra danych firm spółek itd nadal będą istnieć zwłaszcza że część z nich nawet do internetu nie jest podpięta właśnie po to by zabezpieczyć wrażliwe dane :).

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!