Na topie

Co to jest FreeSync 2

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Monitory

Kategoria: Komputery Peryferia Monitory Tematyka: AMD Radeon FreeSync HDR Vademecum Producenci: AMD Samsung

Technologia FreeSync 2 to kolejny krok na drodze udoskonalania płynności rozgrywki i integracji zaawansowanych technik wyświetlania. Tym razem również z obsługą ekranów HDR.

 • Co to jest FreeSync 2
A A

Technologia AMD FreeSync okazała się strzałem w dziesiątkę jeżeli chodzi o monitory dla graczy. Otrzymaliśmy ekrany pozbawione problemu zacinania i rozrywania obrazu, które w dodatku są dostępne w przystępnej cenie. Niedawno producent przedstawił jej usprawnioną wersję. Czym jest i gdzie będzie wykorzystywany FreeSync 2?

Co to jest FreeSync 2

Podobnie jak w przypadku zwykłej technologii FreeSync, nowa funkcja odpowiada za synchronizację obrazu generowanego przez kartę graficzną z obrazem wyświetlanym na monitorze. Rozwiązanie to pozwala znacznie zmniejszyć opóźnienia reakcji, a tym samym możliwe jest zredukowanie lub wyeliminowanie defektów wizualnych, jakie pojawiają się podczas wyświetlanej animacji (co szczególnie było dokuczliwe w przypadku dynamicznych gier akcji).

AMD FreeSync 2

FreeSync 2 pozwala jednak obsługiwać treści stworzone z wykorzystaniem HDR (High Dynamic Range). Do tej pory mapowanie tonów kolorów było realizowane przez ekran, co często prowadziło do nieakceptowalnie wysokich opóźnień wyświetlanej animacji. Nowa technologia przenosi obciążenie na układ graficzny i tym samym umożliwia grze bezpośrednią kontrolę nad luminancją, kontrastem i zakresem wyświetlanych kolorów na ekranie.

AMD FreeSync 2
FreeSync 2 oferuje dwukrotnie większy zakres dostępnej jasności i kolorów niż standard sRGB

Ponadto wszystkie monitory zgodne z FreeSync 2 obsługują technologię LFC (Low Framerate Compensation), która poprawia płynność animacji przy niskiej liczbie klatek na sekundę – nie trzeba zatem dostosowywać ustawień w oprogramowaniu lub panelu monitora.

Które karty graficzne obsługują FreeSync 2?

FreeSync 2 jest obsługiwany przez wszystkie karty graficzne Radeon zgodne z FreeSync – są to układy bazujące na architekturze GCN 1.1 lub nowszej (od Radeon R7 260/260X, R9 285/290/290X oraz APU Kaveri).

Warto jednak zauważyć, że do przesyłania obrazu w standardzie DisplayPort HBR3 i rozdzielczości UltraHD @ 60 Hz wymagane są nowsze modele z generacji Polaris lub Vega (od Radeon RX 400 lub RX Vega).

Samsung CHG90

Na rynku już są dostępne pierwsze monitory zgodne z funkcją FreeSync 2 (są to np. modele Samsung CHG90). Takie konstrukcje będą koegzystować ze zwykłymi modelami FreeSync, aby zapewnić graczom jak największy wybór rozwiązań.

Źródło: AMD, inf. własna

Odsłon: 8745 Skomentuj newsa
Komentarze

7

Udostępnij
 1. rebornnarsil
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-20 20:47

  FreeSync działa na kartach AMD, to już wiemy. Ale jak to jest ze wspomnianym Low Framerate Compensation? Przeczucie nakazuje sądzić, że również trzeba do tego karty AMD, ale może nie? Ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

  Skomentuj

  1. Paweł Maziarz
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-03-20 23:18

   LFC działa razem z FreeSync, więc wymagania są takie jak do FreeSync

   Skomentuj

  1. kitamo
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-03-21 00:35

   Freesync jak i gsync ma najwieksze znaczenie glownie przy niskim framerate.
   Jak ktos ma monitor 144Hz i do tego chce miec te 144fps to nie ma znaczenia jaka karte wybierze bo freesync/gsync moze wyłaczyc.
   Roznice w błędach framepacingu są tak małe i tak krótkie że praktycznie cięzkie w ogóle do wyłapania.
   Dlatego gracze którzy grają przy tych wartosciach odswiezania grają z wyłączoną w ogole synchronizacją by input lag był jak najmniejszy.

   Freesync2 ma już jakis sens - żeby grac w HDR i UHD trzeba albo karty która wyjdzie za 3 generacje i pociągnie te 144fps, albo własnie freesync/gsync żeby niższy framerate zyskał na jakości.

   Skomentuj

   1. BrumBrumBrum
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-04-06 15:38

    mam nadzieję że AMD odpowiednio przygotowała specyfikacje pod freesync2, aby nie było takich cyrków jak z pierwszą wersją, że wiele monitorów miało potężny ghosting, a producenci się na klientów wypinali dolną stroną pleców. tak więc lepiej było tego w ogóle nie włączać.

    Skomentuj

 2. chrisplbw
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-03-21 08:23

  Najistotniejsze wydaje się być to, że nie trzeba posiadać monitora obsługującego HDR i działać ma również przez HDMI (jak poprzednia wersja FS).

  Skomentuj

 3. szymcio30
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-21 09:20

  Zwykły marketing bo nie ma monitorów, które są wstanie okazać HDR w pełnej krasie. Nawet szumnie zapowiadane ASUS ROG Swift PG27UQ oraz Acer Predator X27 nie doczekały się premiery rynkowej

  Skomentuj

 4. szymcio30
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-03-21 09:25

  Za standardy trzeba nie tylko zapłacić, ale też je spełnić. Monitory z prawdziwym HDR i G-SYNC będą niestety bardzo drogie. Coś za coś

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!