Na topie

Nauka biegania według DeepMind

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka Tematyka: DeepMind sztuczna inteligencja Producenci: Google

Sztuczna inteligencja nie otrzymała żadnych wskazówek. Dostała jedynie formę i środowisko, w którym miała ją wykorzystać. Jak poszło?

 • Nauka biegania według DeepMind
A A

DeepMind, czyli zespół rozwijający technologie sztucznej inteligencji pod skrzydłami Google, pracuje teraz nad techniką zwaną „uczenie przez wzmacnianie” (ang. Reinforcement Learning), będącą jedną z metod uczenia maszynowego. Wykorzystuje ją, by nauczyć postać poruszania się w nieznanym jej środowisku. 

Sztuczna inteligencja otrzymuje kształt postaci i jest wrzucana w wirtualne środowisko, w którym nigdy wcześniej nie była. Następnie próbuje nauczyć się chodzić i znajdować sposoby na to, by unikać przeszkód na swojej drodze oraz dążyć do celu, który brzmi: idź do przodu.

Na filmie, będącym podsumowaniem ostatniego eksperymentu, widzimy jak sztuczna inteligencja poradziła sobie z trzema swoimi formami (bezręki ludek, czworonóg i humanoid) w różnych, bardziej lub mniej przyjaznych warunkach.

Każda postać i każde środowisko pozwoliło sztucznej inteligencji na przyswojenie nowych wiadomości. Najpierw nauczyła się używania nóg, a zatem: chodzenia i biegania oraz kucania i skakania, potem – utrzymywania równowagi i omijania przeszkód, aż wreszcie reagowania na sytuacje nietypowe (ruchome podłoże). Oto efekty:

Zespół DeepMind stara się, by jego sztuczna inteligencja nauczyła się, jak powinna działać i dlaczego właśnie tak. To kolejny tego typu eksperyment, po nauce salta, o której wspominaliśmy niedawno w newsie Mówienie sztucznej inteligencji „dobra robota!”.

W tej próbie naukowcom udało się wyeliminować tradycyjną formę „nagrody”, którą zwykle „kuszona” jest sztuczna inteligencja w technice uczenia przez wzmacnianie. To zaś może w przyszłości przełożyć się na uproszczenie schematu nauki. Jak widać, poradziła sobie naprawdę nieźle (mogłaby jedynie popracować jeszcze nad pracą rąk).

Źródło: DeepMind

Odsłon: 3880 Skomentuj newsa
Komentarze

8

Udostępnij
 1. Q'bot
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-07-14 09:37

  Tak będą wyglądać mistrzostwa w CS'a za dziesięć lat ;>

  Skomentuj

 2. Snack3rS7PL
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2017-07-14 09:43

  Ten bezręki ludek przypomina mi jakąś koszmarną ofiarę paraeksperymentów naukowych w jakichś obozach koncentracyjnych, jest to po prostu przerażające w pewien sposób.

  Skomentuj

 3. drcocaina
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-07-14 09:52

  Nawet te wymachiwanie kikutami dobrze zgrywa się z Shaggy feat. Eve - Girls Just Want To Have Fun akurat w radiu leciało.

  Skomentuj

 4. maker
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-14 09:55

  Od 1:27 zapewniają nas, że dzień zagłady jest jeszcze daleko xD

  Skomentuj

 5. Michał 06
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-07-14 10:52

  Jak tak ma wyglądać moja robo-sprzątaczka to ja dziękuję, poczekam jeszcze z 50 lat . He He :D

  Skomentuj

 6. Fanaticous
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-14 12:19

  Jakby pierwszy przykład wprowadzili do gier to byłoby całkiem nieźle. Ręce i broń jako "osoby obiekt" tak aby nie przeszkadzało w ruchach, i mamy przeciwników którzy potrafią przejść nad rurą lub stołem.

  Skomentuj

 7. SebastianFM
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-07-14 15:12

  Według mnie określenie sztuczna inteligencja jest nadużywane i w tym przypadku bardzo dobrze to widać, że zdecydowanie bardziej chodzi jednak o uczenie.

  Skomentuj

  1. wizdar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-07-16 21:51

   Dokładnie, z inteligencją to nie ma kompletnie nic wspólnego. W kółko powtarzany tor, a gdy pojawi się tor losowo wygenerowany to ta "AI" zgłupieje, bo go nie ma w swojej bazie.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!