Na topie

Dlaczego do Microsoft Edge jest tak mało rozszerzeń?

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Jak tłumaczy rozwijająca ten program firma Microsoft, powody są dwa. Nowe pytanie brzmi jednak, czy taka odpowiedź zadowoli użytkowników...

  • Dlaczego do Microsoft Edge jest tak mało rozszerzeń?
A A

Choć Microsoft Edge ma swoje niezaprzeczalne plusy, użytkownicy tej przeglądarki internetowej nie mogą narzekać na nadmiar rozszerzeń. Właściwie jest wręcz przeciwnie – niejednokrotnie narzekają na ich niedostateczną ilość.

Przeglądarka Microsoft Edge wystartowała wraz z systemem Windows 10, a rozszerzenia zaczęła obsługiwać rok później. Na start użytkownicy mieli do wyboru zaledwie garść takich „dodatków” i pomimo upływu czasu nadal jest to (może i trochę pełniejsza, ale nadal) garść.

Dlaczego tak się dzieje? Czy programiści nie są zainteresowani tworzeniem rozszerzeń do Edge’a, czy może obowiązują jakieś ograniczenia? Odpowiedzi na to pytanie postanowili udzielić sami zainteresowani, czyli członkowie zespołu rozwijającego tę przeglądarkę.

Powód pierwszy: system obsługi rozszerzeń w Microsoft Edge wciąż jest rozwijany – nie jest więc do końca stabilny. – „Najpierw musimy poprawić naszą platformę, by mogły być tworzone nowe kategorie rozszerzeń i nowe funkcje w tych dostępnych obecnie”.

Drugi powód jest bardziej istotny. – „Rozszerzenia są jedną z najważniejszych części przeglądarki, a my mamy spore wymagania, jeśli chodzi o jakość” – napisała ekipa na swoim blogu. Jak czytamy, nie ma możliwości, by rozszerzenie, które pogarsza bezpieczeństwo, wydajność lub niezawodność Edge’a trafiło do użytkowników.

Stawianie jakości nad ilością to coś, co zdecydowanie jest warte docenienia. Pozostaje jednak pytanie o to, jak niesamowicie wysokie muszą być wymagania stawiane przez Microsoft, skoro rozszerzeń jest zaledwie 70.

Źródło: Microsoft, ghacks

Odsłon: 3241 Skomentuj newsa
Komentarze

20

Udostępnij
  1. mesjan
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-10-02 10:59

    Ponieważ służy tylko raz do ściągnięcia instalki innej przeglądarki.

    Skomentuj

    1. Smuga
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-10-02 11:28

      IExpolorer? Tak. Edge? Nieee. Tak bredzi tylko ten co tego nie używał.

      Skomentuj

      1. mesjan
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-10-02 14:26

        Używałem przez jakiś czas w pracy i mi się nie spodobał. Windows to dla mnie tylko system, nie używam wbudowanych w nim programów. Przeglądarka plików to FreeCommander, przeglądarka zdjęć to Acdsee, przeglądarka internetowa to Firefox (choć rozmyślam czy nie zmienić z uwagi na coraz gorszą w ostatnim czasie stabilność).

        Skomentuj

        1. sambaverde
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2017-10-03 08:44

          No to musisz mieć w pracy całkiem mocny komputer, bo Edge lata na bele czym a inne przeglądarki to zasobożerne muły - bez i7 nie tykać :) Co gorsze sprawa z roku na rok się pogarsza. Dodaj jeszcze tony rozszerzeń i masz gwarancję klepsydry nawet na prostych stronach WWW :)

          Skomentuj

      2. BrumBrumBrum
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-10-03 15:03

        obecnie nawet edge jest najpopularniejszym downloaderem do chrome. takie są fakty.

        Skomentuj

    2. BariGT
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-10-02 13:54

      Skoro tworzy sie przegladrke dzialajaca jedynie na systemie uzywanym przez 25% uzytkownikow komputerow to na dzien doby taka przegladarka ma pod górke.

      Skomentuj Historia edycji

  2. Fiona
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2017-10-02 12:34

    Już tłumaczę z miękomiekiego na Polski:

    1. Nasza przeglądarka jest nadal w wersji beta - rozszerzenia by to ewidentnie pokazały

    2. Chcemy mieć absolutną kontrole nad naszą przeglądarką, dlatego nigdy niezależnych rozszerzeń. A nóż widelec powstały by takie które by pokazały jacy z nas beznadziejni programiści. Dlatego niezależnym rozszerzeniom mówimy NIE

    Oczywiście wszystko co robimy robimy wyłącznie dla waszego dobra....

    .............................
    tłumaczenie
    Fiona

    Skomentuj

    1. Q2hvY2hsaWs8
      Oceń komentarz:

      -11    

      Opublikowano: 2017-10-02 12:49

      Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

      Zdecydowanie powinnaś pytać swojego faceta - jeżeli masz - o pozwolenie na korzystanie z internetu. A jak nie masz faceta to lepiej nie korzystaj - nie służy Ci, a przede wszystkim innym.

      Poza frazesami, które dadzą Ci poklask wśród tępoty, która bez zrozumienia podąża za trendami - w tym wypadku, wszystko co zahacza o Microsoft to gówno i trzeba z tego szydzić - od osób, które wiedzą cokolwiek więcej w temacie tworzenie oprogramowania usłyszysz jedynie odgłos otwartej dłoni uderzającej w czoło.

      Nie ma to jak tępa ignorantka wypowiadająca się na temat tego czy ktoś jest dobrym programistą czy nie. Domyślam się, że swoje osądy opiera na bardzo obszernym doświadczeniu w mówieniu wszystkiego co ślina na język przyniesie.

      PS. Co to jest "miękomiekiego"?

      Skomentuj

      1. Maksym Słomski
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-10-02 13:53

        O cholera, mizoginizm mocno Panowie. :D Wracajcie do swoich klatek, serio.

        Skomentuj Historia edycji

        1. Q2hvY2hsaWs8
          Oceń komentarz:

          -7    

          Opublikowano: 2017-10-02 15:17

          To nie jest żaden "mizoginizm". Skorzystałem tylko ze społecznego modelu rodziny, że kobieta powinna pozostać w kuchni i skupić się na wychowywaniu dzieci. Nie zgadzam się z takim modelem, ale jest on wciąż bardzo żywy. Zrobiłem to umyślnie i prześmiewczo w stosunku do użytkownika Fiona, ponieważ śmiem twierdzić, że za tym troll kontem wcale nie siedzi kobieta, a co najwyżej sfrustrowany dzieciak. Przyjrzyj się historii komentarzy z tego konta to zobaczysz schemat tego trolla. Szczególnie tematy pod jakimi zostawia swe godne pożałowania "opinie". "Opinie", które są tak tendencyjne, że chyba bardziej nie można. Nie przedstawiają nigdy żadnych faktów, ani jakichkolwiek argumentów popartych wiedzą, a jedynie wpasowują się w ogólny trend popularnych hejtów. Np wystarczy napisać, że wszyscy politycy to złodzieje i krętacze - dostaniesz gromkie oklaski. Ale takie zdanie bez żadnego kontekstu w sumie nic nie znaczy. A takimi właśnie sentencjami dzieli się tu Fiona.

          Jeżeli jednak mylę się i Fiona (lat 32) istnieje jako kobieta w rzeczywistym świecie, to niech się lepiej zastanowi czy nie ma lepszego zajęcia dla swej osoby niż pisać wyssane z palca bzdury. A tym bardziej ocenianie czyichś owoców pracy bez jakichkolwiek podstaw czy wiedzy w temacie.

          Spójrz proszę na konstrukcję tego co napisał(a):

          "1. Nasza przeglądarka jest nadal w wersji beta - rozszerzenia by to ewidentnie pokazały"

          Przeglądarka w wersji beta - bardzo tendencyjne, ze względu na problemy z system Windows 10 po jego premierze, prześmiewczo mówili, że jest w wersji beta. Czemu więc nie napisać tak o przeglądarce (pomijając już, że pewnie z niej nie korzystał(a)) przecież pozostali, który nie korzystali uwierzą bez sprawdzania, że na pewno jest okropna bo przecież... no właśnie to MS... musi być zła.

          Rozszerzenia by pokazały - co by pokazały? Jak by to pokazały? Czy autor tego komentarza ma jakiekolwiek pojęcie czym jest wtyczka do przeglądarki czy jakiegokolwiek oprogramowania? No chyba, że mowa tu o stworzeniu wtyczki, która wyświetla komunikat: Uwaga, przeglądarka w wersji beta!

          cdn.

          Skomentuj

          1. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            -5    

            Opublikowano: 2017-10-02 15:34

            "Chcemy mieć absolutną kontrolę nad naszą przeglądarką..."
            A coś w tym złego jest? Przecież to ich przeglądarka, a nie jakiś projekt open source. Reklamują to jako najbezpieczniejsza przeglądarka na rynku to czemu mieliby uzależniać ów bezpieczeństwo od osób trzecich?

            ...dlatego nigdy niezależnych rozszerzeń. Jakie to są "niezależne" rozszerzenia? Czyżby chodziło tylko o dopasowanie słowa, które tak hucznie wrze w polskich głowach? Bycie niezależnym! Typowe manipulowanie strachem.

            "A nóż widelec powstały by takie które by pokazały jacy z nas beznadziejni programiści."
            I znów pytanie, JAK!? Jak miałby to pokazać? Ewidentnie totalny brak wiedzy jak tworzy się wtyczki i jak one działają w obrębie przeglądarki. Poza tym, ciekawe jak sobie autor komentarza wyobraża kryteria bycia dobrym i złym programistą...

            "Dlatego niezależnym rozszerzeniom mówimy NIE"
            No i znów to samo, użycie mocnych słów, żeby negatywny wyraz był jeszcze bardziej podkreślony i jednoznaczny. Budzący w nieświadomym odbiorcy niechęć do omawianego podmiotu.


            Sorry, ale mój prześmiewczy mizoginizm to nic w porównaniu do tych bzdur, które użytkownik Fiona napisał(a). Ale spoko - niech zbiera te łapki w górę, ludzie stadnie pokazują tylko jakimi łatwo sterowanymi osobami są.

            Skomentuj Historia edycji

          2. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            -5    

            Opublikowano: 2017-10-02 15:40

            PS. Pomijam już błędy ortograficzne w wypowiedzi Fiony, które w mojej ocenie tylko jeszcze bardziej utwierdzają, że autorytetem w jakiejkolwiek sprawie nie jest.

            PS2. Nie liczą na jakąkolwiek odpowiedź, bo widziałem wielokrotnie, że nie odpisuje praktycznie wcale jeżeli zostały zadane jakieś konkretne pytania i użyte argumenty. Bo przecież, żeby skonstruować sensowną odpowiedź to trzeba mieć jakąś wiedzę i na niej oprzeć swą wypowiedź. Natomiast chętnie wdaje się w lakoniczne odpowiedzi nie wnoszące nic, a mające jedynie na celu, sprowadzić dyskusję do przekomarzanek słownych. Stąd też ukłon w tę stronę i wspomniany mizoginizm.

            PS3. Zapraszam do dawania łapek w dół i nie subskrybowania kanału.

            Skomentuj Historia edycji

          3. WhiteDrag0n
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-10-02 16:28

            Z takim nastawieniem do świata, zakładam że nie potrafisz odpędzić się od kobiet..?

            Skomentuj

          4. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            -4    

            Opublikowano: 2017-10-02 17:20

            A przeczytałeś chociaż co napisałem - czy tylko pierwsze zadanie?

            Skomentuj

          5. patol1984
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2017-10-02 19:37

            Cholera, cały esej dla jednej użytkowniczki i dokładne przewertowanie całej jej twórczości na benczmarku.
            Q2hvY2hsaWs8 chyba się "zalofunciałeś" w niej :D

            Skomentuj

          6. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-10-02 21:14

            Nie po prostu jestem na bieżąco i ten esej nie był dla niej/niego tylko do Maksyma Słomskiego.

            Skomentuj

          7. sambaverde
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-10-03 08:47

            Chłopie! Tyś tu popełnił całą epopeję, opierając się o założenie, że Fiona to dziewczyna :D
            Przyznaję, że przeczytałem tylko półtora posta... ;)

            Skomentuj

          8. Q2hvY2hsaWs8
            Oceń komentarz:

            -1    

            Opublikowano: 2017-10-03 09:23

            No ja wiem, że czytanie w dzisiejszych czasach to sztuka. A czytanie ze zrozumieniem tekstu dłuższego niż 5 zdań to umieją tylko nieliczni.

            Jak dotrwałeś do tego zdanie po skrócę całą wypowiedź w trzy zdania:

            Pozwoliłem sobie rzucić szowinistycznym żartem, ponieważ uważam, że pomimo, iż komentarze Fiony są pisane z żeńską odmianą czasowników, kobieta ich nie pisała. Został mi zarzucony mizoginizm, więc postanowiłem się obronić. I ogólnie nie o płci jako takiej pisałem, a o bezsensowności słów zawartych w jej/jego komentarzu.

            Skomentuj Historia edycji

    2. Orlyy
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-10-02 13:42

      Wracaj do kuchni

      Skomentuj

  3. Fiona
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-05 11:50

    Hmmm gdyby był jednostkowym przypadkiem, może byłoby mi go żal.

    Ale mam tylko jedną prośbę: zrób coś dla planety - nigdy się nie rozmnażaj !!!

    Dziękuję