Na topie

E-dowody od 2019 roku - zbliżeniowe i na PIN [AKT.]

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: Na Topie

E-dowód osobisty będzie dokumentem, którym będziemy się posługiwali tak samo jak kartą płatniczą (choć, rzecz jasna, w innych celach). Ten nowy rozdział zostanie otworzony w marcu 2019 roku.

E-dowody od 2019 roku - zbliżeniowe i na PIN [AKT.]

A A

Aktualizacja, 12 lipca 2018: mDowodów raczej nie będzie, ale E-dowody, czyli dowody osobiste z warstwą elektroniczną, rzeczywiście mają pojawić się już za niespełna rok. 

E-dowód osobisty w 2019 roku - rząd przyjął projekt

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych. Zdecydowano się zatem na realizację pomysłu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji, a skoro tak, to najprawdopodobniej pierwsze E-dowody pojawią się w marcu 2019 roku.

E-dowód, poza standardowymi informacjami do potwierdzania tożsamości, ma zawierać zdjęcie biometryczne. Ma również służyć do uwierzytelniania w e-usługach. Proces wymiany potrwa do 2029 roku, a dokumenty będą wydawane bezterminowo.

 

News, 5 października 2017: Początek 2019 roku – to planowany termin rozpoczęcia wydawania nowych, elektronicznych dokumentów tożsamości. E-dowody, jak poinformował podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński, będą gotowe do produkcji nawet wcześniej, ale najpierw muszą zostać jeszcze przygotowane przepisy. Nie przewiduje się jednak żadnych problemów z tym związanych.

E-dowody od 2019 roku, 10 lat później zupełnie zastąpią tradycyjne

Początkowo e-dowody miały trafić do Polaków nieco wcześniej, dlaczego więc mielibyśmy uwierzyć w nowy termin? Ano dlatego, że jeśli w naszym kraju nie zostaną wprowadzone elektroniczne dokumenty tożsamości do marca 2019 roku, to będziemy musieli zwrócić Unii około 150 milionów złotych. To powinna być dobra motywacja dla resortu cyfryzacji.

Plan jest taki, by wydawanie nowych dokumentów rozpoczęło się w pierwszym kwartale 2019 roku. W tym samym momencie wystartować ma akcja edukacyjna, w której podkreślane będzie między innymi to, że e-dowód będzie można dostać także wtedy, gdy ten tradycyjny jest jeszcze ważny. Po co? Bo MC chce, by po upływie 10 lat każdy miał już nową „dyskietkę”.

Po co nam e-dowody osobiste?

E-dowody będą czymś więcej niż obecne dowody osobiste. Będą oczywiście nadal podstawowymi dokumentami potwierdzającym tożsamość, ale też pozwolą w prosty sposób logować się do systemów działających w ramach jednego, ogólnokrajowego węzła identyfikacji cyfrowej. Ostateczny cel jest taki, by w e-dowodzie zapisane były wszystkie kluczowe informacje, co ułatwi rejestracją w przychodni, założenie rachunku bankowego itp.

Nowy dokument, podobnie jak karty płatnicze, będzie mógł działać zbliżeniowo i na PIN. – „Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie w sposób jednoznaczny potwierdzał tożsamość obywatela. Będzie również służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie. Nowy e-dowód będzie też posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną »zdjęcie twarzy«) oraz pozwalał potwierdzać obecność w placówkach służby zdrowia” – tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Źródło: PAP, MC

Odsłon: 6861 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
  1. Kotowaru
    Oceń komentarz:

    17    

    Opublikowano: 2017-10-05 12:42

    Jeszcze wincyj kradzieży osobowości.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-07-12 13:05

      mam nadzieję że te edowody wyjdą im tak samo, jak zakup nowych śmigłowców, myśliwców, okrętów wojskowych. mam też nadzieję że powstaną skuteczne metody niewidocznego niszczenia elektroniki zawartej w edowodzie. po co mi ten RFID ?

      Skomentuj

  2. laaval
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2017-10-05 13:15

    Już się boję tego, co będzie, jak taki dowód trafi w niepowołane ręce...

    Skomentuj

    1. sliderek
      Oceń komentarz:

      9    

      Opublikowano: 2017-10-05 17:16

      A to dopiero optymista. Od samego początku wpadnie w niepowołane ręce...

      Skomentuj

      1. sabaru
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2018-07-12 12:30

        Dokładnie to samo co i teraz. Nic się nie zmieni tylko to że sprawca kradzieży będzie musiał użyć innych metod do pozyskania danych.

        Skomentuj

  3. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-05 14:40

    Przed oczami mam czarny rynek handlu 'tożsamościami', gdzie pijaczek za stówkę odda nie tylko dowód...

    Skomentuj

  4. Marucins
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-10-05 15:09

    Kolejny stryjek ma interes do zrobienia - trzeba wcisnąć ludziom kawałek niedorobionej elektroniki, wmówić że poprawi standard życia, itd.

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-07-12 13:08

      dokładnie. nie udało się zrobić kompletnej platformy, to chociaż wydoi się forsę za nowe bezużyteczne plastiki, których nowa funkcja i tak nie doczeka się realizacji.

      zna już ktoś metodę jak tę elektronkę przepalić aby nic nie było widać?

      Skomentuj

      1. Balrogos
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-07-12 17:41

        Mikrofala :)

        Skomentuj

  5. miedzianek
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-05 18:15

    Coś czuję, że kiedy to wprowadzą, Polacy masowo zaczną zaciągać kredyty... ;)

    Skomentuj

  6. smar.n
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-10-05 21:08

    Typowe polactwo, jeszcze się nie pojawiło a już teorie mnożom, co to bedzie, sami hura optymiści.

    Skomentuj

    1. owatanka
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2018-07-12 14:56

      Typowe? moze i typowe po latach histori takim narod poski sie stal ze najpierw patrzy na to co moze sie stac najgorszego zeby potem nie byc rozczarowanym a jaka radocha jest jesli jednak taki plan wypali i wszystkie czarne scenariusze sie nie ziszcza...

      Lepiej dmuchac na zimne.

      Skomentuj

  7. Warmonger
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-12 09:03

    Cóż, trudno. Ja właśnie teraz wymieniam dowód osobisty i będę się posługiwał nim przez kolejne 10 lat :P

    Skomentuj

  8. Hans Olo
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-12 12:47

    Spokojnie. Zanim to ruszy to będzie z 5 lat opóźnień jeszcze, bo nic nie będzie działać.

    Skomentuj

  9. Hans Olo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-12 12:47

    Spokojnie. Zanim to ruszy to będzie z 5 lat opóźnień jeszcze, bo nic nie będzie działać.

    Skomentuj

  10. hink1
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-07-12 12:55

    A kiedy będzie kod kreskowy z tyłu głowy?

    Skomentuj

    1. xxx.514
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-07-12 17:02

      Sam się zastanawiałem nad kodem kreskowym z tyłu głowy - tylko co na nim umieścić? Myślałem też czy kod QR nie będzie bardziej użyteczny, ale kreski lepiej mi się kojarzą.

      Skomentuj

  11. MazocHH
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-12 19:29

    Te czasy kiedy dowód trzeba będzie zostawiać w domu, najlepiej w mikrofalówce.

    Skomentuj

  12. Aquagen
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-07-15 20:48

    Nie podoba mi się jedno stwierdzenie, a mianowicie: "dokumenty będą wydawane bezterminowo".
    Czy mam rozumieć, że nie będzie wymuszana regularna zmiana klucza? Jest to trochę niepokojące.

    Z drugiej strony, jeśli dobrze rozumiem, to każdy obywatel dostanie podpis kwalifikowany, więc będzie to bardzo duży bodziec do rozwoju nowych produktów przez prywatne firmy, np. wyeliminowanie tych wszystkich osobnych kart do transportu miejskiego, kart płatniczych, etc.