Na topie

Energa tworzy system magazynów energii

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma

To ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego. Na razie jesteśmy na początku, z tylko jednym magazynem.

 • Energa tworzy system magazynów energii
A A

Energa postanowiła zadbać o bezpieczeństwo energetyczne w naszym kraju. W ubiegłym tygodniu uruchomiony został pierwszy w Polsce wielkowymiarowy magazyn energii.

Gigantyczny powerbank 

Tak można by nazwać postawiony w okolicach Pucka na Pomorzu magazyn energii firmy Energa. Z zewnątrz to nic spektakularnego – dwa kontenery o długości 12 metrów, szerokości 2,5 metra i wysokości 3 metrów. Niech was to jednak nie zwiedzie. Wewnątrz znajduje się kilkaset ogniw litowo-jonowych o żywotności 3000 cyklów. Moc magazynu to 0,75 MW, a pojemność – 1,5 MWh.

Energa zamierza magazynować energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, między innymi z farm wiatrowych i paneli fotowoltaicznych. Planowane jest zresztą postawienie w okolicy magazynu farmy solarnej o mocy 84 kW, tak aby całość stała się kompletnym systemem. 

Energa magazyn kontener

Po co ten magazyn? Ano po to, by zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność energetyczną usług świadczonych przez Energę w naszym kraju. Wraz ze wspomnianą farmą solarną, utworzy on lokalny obszar bilansowania. W przypadku awarii zasilania pierwszy LOB firmy Energa zapewni dostęp do prądu całemu miastu przez prawie dwie godziny. 

To dopiero początek

Jeżeli magazyn energii sprawdzi się w Pucku, firma Energa będzie chciała stawiać podobne obiekty w kolejnych miastach. Celem jest stworzenie systemu zabezpieczeń energetycznych obejmującego najważniejsze części kraju.

„Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych na świecie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego. Nasza pilotażowa inwestycja w Pucku jest efektem prac badawczo-rozwojowych. Uruchomienie magazynu jest pierwszym, bardzo istotnym, elementem w podnoszeniu niezawodności dostaw energii. To także ważna technologia z punktu widzenia efektywności OZE”, powiedział Dariusz Kaśków, prezes firmy Energa.

Źródło: Energa, Energetyka24. Foto: Energa

Odsłon: 3109 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
 1. BrumBrumBrum
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-05 15:36

  za to na zachodzie wiedzą że akumulatory mają zbyt niską sprawność, nawet liion. pomysłem są ciężkie wagony na torach. jest moc, są silnikami pchane w górę. nie ma mocy, zjeżdżają w dół wytwarzając prąd. podobna idea jest realizowana w elektrowniach pompowych, ale one potrzebują źródła wody i basenu.
  pytanie, czy energetycznie nie lepszy byłby zestaw generator wodoru plus ogniwo paliwowe na wodór?
  akumulatory mają taką wadę, że mają ograniczoną ilość cykli, i możliwość zwarcia co skutkuje wybuchem, zwłaszcza że 0.75MW to niezła bomba

  Skomentuj

  1. BluePandoraBox
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-10-05 18:20

   w jednej z hiszpańskich farm solarnych eksperymentowali z magazynowaniem energii w roztopionej soli, ale nie wiem czy im się udało i na jakim etapie jest ten ciekawy pomysł
   sól była podgrzewana do 6 tyś. stopni i magazynowano w ten sposób ciepło, z tak rozgrzanego materiału uzyskanie energii elektrycznej dzięki turbinie parowej nie jest problemem

   Skomentuj

 2. jaredj
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2016-10-05 15:48

  Moim zdaniem podobne magazyny energii powinny być stawiane domyślnie z każdym osiedlem, nie mówiąc już o zakładach pracy czy parkach biznesowych. Ale wykorzystanie baterii li-ion - też nie wiem czy to dobry pomysł.

  Skomentuj

 3. xchaotic
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-10-05 15:50

  3000 cyklów - chyba cykli - tak czy siak malo - po 8 latach mamy toksyczne smieci.
  I tez zgadzam sie ze li-ion jest bez sensu jako magazyn energii na duza skale.
  Kolejna sprawa to, ze taki kontener to lakomy kasek dla zlodzieja.

  Skomentuj

  1. jaredj
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2016-10-05 17:21

   A może byś tak błysnął i rozwinął swoją, jakże światłą wypowiedź?

   Skomentuj

  2. PL_SBX
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2016-10-05 20:01

   Wszystko fajnie, ale po za zwiększeniem "stabilności" sieci energetycznej nie widzę innych plusów.

   Wyjaśnij o co ci chodzi.

   Skomentuj

   1. kombajn
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-10-05 21:34

    A np wyeliminowanie podstawowej wady elektrowni słonecznej czy wiatrowej czyli brak stałości pracy. Oba typy pracują tylko gdy świeci słońce lub wieje wiatr. Stawiasz farmę ogniw słonecznych, dzielisz ją na pół i jedna połowa ładuje akumulatory a druga oddaje prąd do sieci (jako że zapotrzebowanie na prąd jest większe wieczorem niż w ciągu dnia można zastosować współczynnik podziału elastycznie zależnie od okoliczności) po czym w nocy akumulatory oddają nagromadzoną energię. W przypadku wiatrówek jeszcze łatwiej bo po prostu akumulatory dostarczają prądu gdy w szczycie zaczyna być go za mało lub nagle zrobiła się cisza i wszystko stanęło.

    Skomentuj

   1. kombajn
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-10-05 21:45

    Proszę cię bardzo akumulatory szczytowo-pompowe są konstrukcjami sprawdzonymi i o zdecydowanie większej żywotności od takich kontenerów wypełnionych ogniwami litowo-jonowymi. Zasada polega na budowie dwóch zbiorników wodnych jedne na dole, drugi na pewnej wysokości np na betonowej wierzy, lub na górce. Ładowanie akumulatora polega na wpompowaniu wody do górnego zbiornika a oddawanie energii na spuszczeniu wody do dolnego zbiornika która przelatuje przez turbinę podłączoną do generatora. Zanim mi ktoś zarzuci że taki system jest mało wydajny i generuje straty przypominam tylko ze każdy akumulator powoduje straty. Ładowanie ogniwa litowo-jonowego wymaga znacząco więcej energii elektrycznej niż to ogniwo przechowuje.

    Skomentuj

    1. DiBo_22
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2016-10-05 22:30

     W naszym kraju elektrownie szczytowo-pompowe nie służą jako banki energii (przynajmniej jeszcze nie) tylko jako odbiorcy prądu w nocy, kiedy jest nadprodukcja energii z elektrowni węglowych, a nie ma gdzie jej spożytkować. Po prostu nie opłaca się ich wygaszać na noc bo ponowny rozruch jest bardzo drogi. Gdyby były u nas elektrownie atomowe albo będzie odpowiednio dużo wiatrowych i słonecznych, wtedy szczytowo-pompowe będą akumulatorami.

     Skomentuj

   2. kokosnh
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-10-05 21:51

    Tak na serio jest to jeden wielki bufor dla energii i takie zawsze powinny być przy elektrowniach ze źródeł odnawialnych, gdyż inaczej destabilizują sieć energetyczną.
    Takie powinny być przy każdej zielonej elektrowni, bo ich produkcja ( prócz elektrowni wodnych ) zawsze jest nierówna.

    Skomentuj

 4. Lister
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2016-10-06 00:16

  W TV widziałem, że Amerykanie trenują to już od paru lat i to ze znacznie większymi "farmami" akumulatorów li-jon - przy czym ze zużytych, żeby to ich kosztowało grosze.
  A po co? A wcale nie dla "zielonych" elektrowni (choć też uważam, że tam się przydadzą), ale, żeby nie musieć budować kolejnych tradycyjnych kosztownych elektrowni. Idea jest taka, że tysiące kontenerów gromadzą moc poza szczytem, a oddają w szczycie, a elektrownie pracują mniej więcej równo cały dzień.
  Kiedy pojemność aku wzrośnie tak 10 krotonie w stosunku do obecnych cen, na pewno będzie to bardzo opłacalne dla każdego producenta prądu.

  Skomentuj

  1. kombajn
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2016-10-06 08:46

   Pojemność nie wiadomo kiedy wzrośnie ale na pewno spadać będzie cena Elon Musk i jego Tesla produkują już drugie tyle aku co reszta świata razem wzięta.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!