Na topie

GeForce RTX 2080 i RTX 2080 Ti - przegląd niereferencyjnych modeli

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Karty graficzne

Tym razem producenci odrobili pracę domową i przygotowali swoje autorskie konstrukcje już na premierę nowych kart. Jakie modele pojawią się w sprzedaży?

  • GeForce RTX 2080 i RTX 2080 Ti - przegląd niereferencyjnych modeli
A A

Jesteśmy po prezentacji kart graficznych GeForce RTX 2000. Oprócz referencyjnych modeli z serii Nvidia Founders Edition, praktycznie wszyscy więksi producenci przygotowali też swoje autorskie konstrukcje. Jakie modele pojawią się na rynku?

Nowe karty reprezentują topowy segment wydajnościowy i pozwolą na komfortową rozgrywkę w najwyższych rozdzielczościach. Największą nowością generacji Nvidia Turing jest zastosowanie dodatkowych jednostek wspomagających technologię Real-Time Ray Tracing, która pozwoli na generowanie jeszcze bardziej realistycznych efektów świetlnych. Wiadomo, że funkcja ta zostanie zaimplementowana w kilkunastu nadchodzących tytułach (m.in. Battlefield V, Metro Exodus i Shadow of the Tomb Raider).

Na wczorajszej konferencji zaprezentowano trzy modele z serii GeForce RTX 2000 – GeForce RTX 2080 Ti, GeForce RTX 2080 i GeForce RTX 2070. Warto jednak wspomnieć, że na początku do sprzedaży trafią dwa pierwsze modele (na 2070 będziemy musieli poczekać trochę dłużej). Poniżej znajdziecie porównanie nowych akceleratorów.

Model GeForce RTX 2070 GeForce RTX 2080 GeForce RTX 2080 Ti
Generacja Turing 12 nm Turing 12 nm Turing 12 nm
Układ graficzny Turing TU106 Turing TU104 Turing TU102
Jednostki cieniujące 2304 2944 4352
Jednostki teksturujące 144 184 272
Jednostki rasteryzujące 64 64 88
Taktowanie rdzenia 1410/1620 MHz 1515/1710 MHz 1350/1545 MHz
Moc obliczeniowa 7,5 TFOPS 10,1 TFLOPS 13,4 TFOPS
Pamięć wideo 8 GB GDDR6 256-bit 8 GB GDDR6 256-bit 11 GB GDDR6 352-bit
Taktowanie pamięci 14 000 MHz 14 000 MHz 14 000 MHz
Przepustowość pamięci 448 GB/s 448 GB/s 616 GB/s
TDP (zasilanie) 175 W (8-pin) 215 W (6+8-pin) 250 W (2x 8-pin)
Cena $499
(FE $599)
$699
(FE $799)
$999
(FE $1199)

Jeżeli śledzicie nasze newsy to pewnie wiecie, że producenci zdążyli zawczasu przygotować swoje autorskie konstrukcje. Dominują potężne chłodzenia z dwoma lub trzema wentylatorami, chociaż można również znaleźć wersje z turbiną lub nawet chłodzeniem wodnym.

Jeżeli chodzi o dostępne złącza, tutaj prawie wszyscy producenci postawili na standardowy komplet – HDMI 2.0b, 3x DisplayPort 1.4 oraz USB typ C (VirtualLink). Dodatkowe zasilanie zwykle doprowadzają dwa wtyki (6 + 8 lub 8+8 pin), aczkolwiek najlepsze konstrukcje wymagają podpięcia trzech wtyczek.

Wprawdzie nowe karty trafią do sprzedaży dopiero 20 września, ale już teraz duże sklepy (m.in. Komputronik i Morele.net) rozpoczęły ich przedsprzedaż. Modele GeForce RTX 2080 kosztują około 3850 - 4350 złotych, natomiast GeForce RTX 2080 Ti już około 5450 - 6050 złotych.

Zestawienie modeli GeForce RTX 2080

 

ASUS GeForce RTX 2080 Turbo 8G
ASUS GeForce RTX 2080 Turbo 8G

 

ASUS GeForce RTX 2080 Dual OC 8G
ASUS GeForce RTX 2080 Dual OC 8G

 

ASUS GeForce RTX 2080 ROG Strix OC 8G
ASUS GeForce RTX 2080 ROG Strix OC 8G

 

EVGA GeForce RTX 2080 XC Gaming
EVGA GeForce RTX 2080 XC Gaming

 

EVGA GeForce RTX 2080 XC Ultra Gaming
EVGA GeForce RTX 2080 XC Ultra Gaming

 

Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC 8G
Gigabyte GeForce RTX 2080 WindForce OC 8G

 

Gigabyte GeForce RTX 2080 WindForce OC 8G
Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC 8G

 

Inno3D GeForce RTX 2080 Jet
Inno3D GeForce RTX 2080 Jet

 

Inno3D GeForce RTX 2080 Twin X2
Inno3D GeForce RTX 2080 Twin X2

 

Inno3D GeForce RTX 2080 Gaming OC
Inno3D GeForce RTX 2080 Gaming OC

 

MSI GeForce RTX 2080 Duke 8G OC
MSI GeForce RTX 2080 Duke 8G OC

 

MSI GeForce RTX 2080 Gaming X Trio
MSI GeForce RTX 2080 Gaming X Trio

 

Palit GeForce RTX 2080 GamingPro
Palit GeForce RTX 2080 GamingPro

 

Palit GeForce RTX 2080 GamingPro OC
Palit GeForce RTX 2080 GamingPro OC

 

Zotac GeForce RTX 2080 Blower
Zotac GeForce RTX 2080 Blower

 

Zotac GeForce RTX 2080 AMP
Zotac GeForce RTX 2080 AMP

 

Model Taktowanie rdzenia Taktowanie pamięci Wyjścia wideo Zasilanie Cena
ASUS GeForce RTX 2080 Turbo 8G 1515/1710 MHz 14 000 MHz HDMI 2.0b
2x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin ?
ASUS GeForce RTX 2080 Dual OC 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin 3999 zł
ASUS GeForce RTX 2080 ROG Strix OC 8G ? 14 000 MHz 2x HDMI 2.0b
2x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 4349 zł
EVGA GeForce RTX 2080 XC Gaming ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin ?
EVGA GeForce RTX 2080 XC Ultra Gaming ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin ?
Gigabyte GeForce RTX 2080 WindForce OC 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin 3849 zł
Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin 4049 zł
Inno3D GeForce RTX 2080 Jet ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin 3799 zł
Inno3D GeForce RTX 2080 Twin X2 ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin ?
Inno3D GeForce RTX 2080 Gaming OC ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin 3899zł
MSI GeForce RTX 2080 Duke 8G OC ? ? HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin 3899 zł
MSI GeForce RTX 2080 Gaming X Trio ? ? HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 4299 zł
Palit GeForce RTX 2080 GamingPro 1515/1710 MHz 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin ?
Palit GeForce RTX 2080 GamingPro OC ? / 1815 MHz 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin 4299 zł
Zotac GeForce RTX 2080 Blower 1515/1710 MHz 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin ?
Zotac GeForce RTX 2080 AMP ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
6+8-pin ?

Zestawienie modeli GeForce RTX 2080 Ti

ASUS GeForce RTX 2080 Ti Turbo 8G
ASUS GeForce RTX 2080 Ti Turbo 8G

 

ASUS GeForce RTX 2080 Ti Dual OC 8G
ASUS GeForce RTX 2080 Ti Dual OC 8G

 

EVGA GeForce RTX 2080 Ti XC Gaming
EVGA GeForce RTX 2080 Ti XC Gaming

 

EVGA GeForce RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming
EVGA GeForce RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming

 

Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti WindForce OC 8G
Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti WindForce OC 8G

 

Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti Gaming OC 8G
Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti Gaming OC 8G

 

Inno3D GeForce RTX 2080 Ti Twin X2
Inno3D GeForce RTX 2080 Ti Twin X2

 

Inno3D GeForce RTX 2080 Ti Gaming OC
Inno3D GeForce RTX 2080 Ti Gaming OC

 

Inno3d iChill GeForce RTX 2080 Ti Black
Inno3D iChill GeForce RTX 2080 Ti Black

 

MSI GeForce RTX 2080 Ti Duke 8G OC
MSI GeForce RTX 2080 Ti Duke 8G OC

 

MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming X Trio
MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming X Trio

 

Palit GeForce RTX 2080 Ti GamingPro
Palit GeForce RTX 2080 Ti GamingPro

 

Palit GeForce RTX 2080 Ti GamingPro OC
Palit GeForce RTX 2080 Ti GamingPro OC

 

Zotac GeForce RTX 2080 Ti Triple Fan
Zotac GeForce RTX 2080 Ti Triple Fan

 

Zotac GeForce RTX 2080 Ti AMP
Zotac GeForce RTX 2080 Ti AMP

 

Model Taktowanie rdzenia Taktowanie pamięci Wyjścia wideo Zasilanie Cena
ASUS GeForce RTX 2080 Ti Turbo 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
2x DP 1.4
USB typ C
? 5449 zł
ASUS GeForce RTX 2080 Ti Dual OC 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
? 5949 zł
ASUS GeForce RTX 2080 Ti ROG Strix OC 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
? ?
EVGA GeForce RTX 2080 Ti XC Gaming ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin ?
EVGA GeForce RTX 2080 Ti XC Ultra Gaming ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin ?
Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti WindForce OC 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 5549 zł
Gigabyte GeForce RTX 2080 Ti Ggaming OC 8G ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 5749 zł
Inno3D GeForce RTX 2080 Ti Twin X2 ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 5399 zł
Inno3D GeForce RTX 2080 Ti Gaming OC ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 5449 zł
Inno3d iChill GeForce RTX 2080 Ti Black ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin ?
MSI GeForce RTX 2080 Ti Duke 8G OC ? ? HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 5399 zł
MSI GeForce RTX 2080 Ti Gaming X Trio ? ? HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin + 6-pin 6049 zł
Palit GeForce RTX 2080 Ti GamingPro 1350/1545 MHz 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin ?
Palit GeForce RTX 2080 Ti GamingPro OC ? / 1650 MHz 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin 5490zł
Zotac GeForce RTX 2080 Ti Triple Fan 1350/1545 MHz 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin ?
Zotac GeForce RTX 2080 Ti AMP ? 14 000 MHz HDMI 2.0b
3x DP 1.4
USB typ C
2x 8-pin ?

Źródło: ASUS, EVGA, Gigabyte, Inno3D, MSI, Nvidia, Palit, Zotac

Odsłon: 8628 Skomentuj newsa
Komentarze

27

Udostępnij
  1. benzene
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2018-08-21 12:24

    Trzeba zrobić przegląd szafek u Babci.

    Skomentuj

    1. froven
      Oceń komentarz:

      5    

      Opublikowano: 2018-08-21 12:32

      Dużo byś musiał sprzedać tych przetworów babcinych

      Skomentuj

      1. benzene
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-08-21 12:34

        Jakie przetwory? Emerytury!

        Skomentuj

        1. Rebelmind
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2018-08-21 12:40

          Emerytury będziesz sprzedawał? OFE się nie przyjęło...

          Skomentuj

  2. KENJI512
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-08-21 12:30

    Bałem się czy zakup GTX 1080Ti za 2800zł, gdy zaraz wychodzą nowe karty to był dobry wybór... mam swoją odpowiedź :D

    Skomentuj

    1. szczekas
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-08-21 12:36

      nówka czy uzywka? :D

      Skomentuj

    2. Kapitan Nocz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-08-21 14:37

      drzewiej tak bywalo :) że seria xx70 zastępowała wydajnością topową kartę poprzedniej serii czyli własnie Ti. Wiec chyba lepiej miec nowke za 2800zl niz uzywke poprzedniej generacji. No chyba, ze ktoś np renderuje i bardziej zależy mu na wiekszej ilosci ramu na karcie 11 vs 8. No ale możliwe, ze nowa seria na rdzeniach RTX odjedzie dosc sporo wydajnością w renderingu, to wybór nie będzei aż tak oczywisty.

      Skomentuj

      1. blebleble
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2018-08-21 16:33

        Akurat przy renderingu liczy się bardziej POWER! W 8K jeszcze nie renderowałem :D

        Skomentuj

  3. mutissj
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-08-21 12:40

    zamiast złącza DVI_D wciskają USB_C pod marketingowe VR

    Skomentuj

  4. xbk123
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-21 13:00

    Nie no, ten ichill black wygląda fajnie.

    Skomentuj

  5. davidoff
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-08-21 13:43

    AMD gdzie jesteś???? przepraszam mogłem kupować wasze kart :((

    Mam taką cichą nadzieje że INTEL za 2 lata wskoczy do walki z NV.. ciężko będzie ale już ma jakieś doświadczenie z GPU wiec myślę że może coś ugrać...

    Skomentuj Historia edycji

    1. Kenjiro
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-21 14:02

      Zanim Intel doszusuje nawet do poziomu AMD to minie kilka lat, gdy obecnie nVidia jest tak pewna swego, że mogła ustalić ceny na kosmicznym poziomie.

      Skomentuj

    2. MrAve
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-21 14:02

      Intel miał już swoje podejście do desktopowych GPU, a nawet nie jedno, wątpię, by nagle, z czapy, wynaleźli chip zdolny do konkurowania z architekturą zielonych. Byłoby pięknie, ale mamy smutne czasu i trzeba stawić im czoła :|

      Swoją drogą RTX20xx bardzo szybko przeminie, nV z pewnością wy da przed połową kolejnego roku, kolejną serię kart. Ta jest pierwszą z rodziny RTX, więc siłą rzeczy chcą skosić hajs na zapalonych graczach. Nowy ficzej, nowe ceny. Rynek zweryfikuje ceny, choć nie tak prędko, ale odpowiedzią nV będzie kolejna seria kart by utrzymać obecny poziom cenowy. Mówili o tym na jednym z zagranicznych portali. Ta seria kart to anomalia, sposób nV na podbicie cen, kolejna seria musi pojawić się relatywnie szybko, aby ceny nie poleciały w dół, seria RTX20xx zapełniła dziurę między GTX10xx a potencjalną RTX30xx. Niestety, tak to się zapowiada.

      Skomentuj

      1. Smuga
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2018-08-21 14:36

        Najwcześniej kolejną zobaczymy za rok. Nie ma ani szans ani sensu wydawać ich wcześniej. A to i tak będzie szybko w porównaniu to 2,5 roku panowania Pascali.

        Skomentuj

    3. BariGT
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-22 13:25

      AMD ciagle ma do sprzedania Vegi64 za 3500 zeta. Bierz 2 sztuki! XD XD

      Skomentuj

  6. angelboy
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-21 14:57

    piep**ony monopol i fajfusy od kryptowalut :/ szkoda że koniec końców zawsze jest tak, że to zwykły obywatel dostaje po tyłku ... chciałbym żeby nadszedł taki dzień kiedy AMD stanie na nogi a kryptowaluciarze utopią wszystko co mają na nieopłacalnym biznesie ...

    Skomentuj

  7. Chong-li
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2018-08-21 15:07

    21 gier wykorzysta ray tracing od Nvidii więc ta technologia już na starcie nie raczkuje w grach i pewnie przyjmie się jako nowy standard ze stajni zielonych.

    Skomentuj

    1. Berry
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2018-08-21 18:04

      Szkoda, że Vulcan AMD tak się nie przyjął bo była to ciekawa technologia... :/

      Skomentuj

  8. DragonRed
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-21 15:14

    To jest coś rewolucyjnego w branży gier.Wystarczyło oglądać przedstawienie by się o tym przekonać.Kiedyś potrzeba było ponad 100 akceleratorów obliczeniowych by scenę z Ray Tracing liczyć w dwie godziny a teraz będzie się to robić w mili sekundach.
    Odpowiedź na konferencję Nvidia jest prosta.Masz kasę i cię stać to bierzesz towar z pod ich szyldu.
    Tylko w moim przypadku nie widzę tutaj takiego wodzika jak dla mnie jest litografia 7nm.
    Już za rok czasu to wszystko będzie przestarzałe dlatego jeszcze posiedzę na swojej karcie od AMD , która nie jedną architekturę już przeżyła.
    GTX staje się szmelcem ale trzeba sobie tłumaczyć obecnie dobrze zainwestowane pieniądze w model 1080Ti.
    Jeżeli spełnią się moje przypuszczenia to Vega 64 może w ciągu sekundy wyciągać według obliczeń , które przydają się w Ray Tracing trochę ponad 2GRays/s czyli dwa razy więcej od GTX 1080Ti ale w obliczu chociażby RTX 2070 już blado wyglądają obydwie karty.

    Skomentuj Historia edycji

  9. kasiazezbajki
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-21 15:43

    A testy w grach będą w grudniu!!

    Skomentuj

  10. BitBaron
    Oceń komentarz:

    -4    

    Opublikowano: 2018-08-21 15:54

    koparki bedą bardzo drogie przy tych cenach ale jak opłacalność wróci w pazdzierniku to taka koparka 6x2080 zwróci sie w 3 miesiące :))

    Skomentuj

    1. angelboy
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2018-08-21 16:07

      czyli koniec końców rozwalicie rynek jeszcze bardziej :) a kryptowaluty i tak będą strasznie niestabilne ;)

      Skomentuj

  11. force
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2018-08-21 19:42

    ngreeeeeeeeeeeeedia

    Skomentuj

  12. Abigail
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-21 20:31

    Na szczęście gameplay'e na Youtube w 4K są za free...

    Skomentuj

  13. Pan Kierownik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-22 09:46

    Śmieszne to zestawienie. To nie są żadne niereferencyjne modele ale projekt zewnętrznej części chłodzenia pokazany przez producentów po to aby zainteresować klientów, którzy teraz łykają każdego newsa o nowej generacji kart. Nic kompletnie z tego zestawienia nie wynika, dalej nie znana wydajność, pobór mocy, taktowanie.

    Skomentuj

  14. paulus99
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2018-08-22 12:20

    Też macie wrażenie, że większość tych kart jest strasznie tandetna?

    Jak może Asus do karty za 5-6 kzł montować chłodzenie Dual OC, które jest montowane nawet na kartach za 1 kzł i ma głośne beznadziejne 2 wentylatorki? Acha, jest progres, dali czarnego śledzia ze złączami. Szkoda że tandetny plastik pozostał. Wersję z turbiną pomijam milczeniem, przy tym TDP przyda się do imitowania startu odrzutowców.

    Gdzie jest MSI ze swoją piękną Gaming X z 2 wielkimi cichutkimi wentylami? Po co pchają się w konstrukcje 3 wentylatorowe o mniejszej średnicy? I oczywiście ledy, więcej ledów wszędzie..

    EVGA - kto wymyślił obudowę dla wiatraków z przezroczystego plexi?! Przecież od wewnętrznej strony zaraz będzie masa widocznego kurzu, którego bez rozbierania karty niczym się nie usunie. Co im szkodził obecny projekt z 1080Ti, z ażurową metalową konstrukcją, świetnie się spisujący?

    Na tym tle obecny referent NVidii wygląda po prostu elegancko i solidnie. Szkoda tylko, że 2080Ti w referencie to 200USD dodatkowej dopłaty.

    Skomentuj Historia edycji

  15. bt6666
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-08-23 15:06

    Cyt. "tutaj prawie wszyscy producenci postawili na standardowy komplet – HDMI 2.0b", czyli należy rozumieć przepustowość 18,2Gbps via HDMI czyli max:
    30Hz 4K/UHD 4:4:4 10bit-color lub
    60Hz 4K/UHD ale 4:2:0 10bit-color lub
    60Hz 4K/UHD ale 4:4:4 8bit-color
    przepustowość 11,14Gbps dla dwóch pierwszych
    a 17,82Gbps dla trzeciego - jednak dla niego nie zmieści się dodatkowe przepuszczenie niekompresowanego Dolby Atmos lub DTS-X (eARC)

    Wiem, że jeszcze nie ma standardu HDMI 2.1, ale chyba warto będzie poczekać na takie karty Co dadzą 4K/UHD 60Hz 4:4:4 (546Mhz) które dla 10/12bit-color wymagają przepustowości 22,28Gbps.