Internet

Google wkrótce przeszuka też twój komputer

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2015-08-15

Jedna wyszukiwarka do wszystkich Twoich (i nie tylko Twoich) treści?

Google hybryda

Dziś jest już dla nas czymś zupełnie normalnym. Powinniśmy jednak mieć świadomość tego, że wyszukiwarka internetowa była jednym z najważniejszych wynalazków ostatnich lat. Dzięki narzędziu, takiemu jak Google, możemy w ciągu kilku sekund znaleźć niemal wszystko, co znajduje się w Internecie. Wygląda na to, że teraz gigant z Mountain View chce pójść o krok dalej.

Co byście powiedzieli na to, by wyszukiwarka pokazywała nie tylko wyniki z Internetu, ale też z dysku naszego komputera (bądź urządzenia mobilnego) i innych usług? I nie chodzi tutaj o stworzenie dodatkowej wyszukiwarki desktopowej – internetowemu gigantowi marzy się prawdziwa hybryda. Taki pomysł pojawia się w jednym z ostatnich zgłoszeń patentowych Google – „Computer application data in search results”. 

Co zatem oprócz stron internetowych, dokumentów, obrazów, map i innych treści dostępnych w sieci mogłoby się pokazać w wynikach wyszukiwania? Ano między innymi informacje z portali społecznościowych i nawigacji czy nawet odtwarzacza multimedialnego i innych aplikacji zainstalowanych na komputerze. Wyszukiwarka Google mogłaby też poszukać odpowiedzi na pytanie w kontaktach, zakładkach w przeglądarce itd.

Pozostaje jedynie pytanie o bezpieczeństwo i prywatność. Można się jednak domyślać, że zanim Google zaczęłoby penetrować nasze dyski, najpierw spytałoby o zgodę. Pytanie brzmi, czy chcielibyście takiej zgody udzielić?

Źródło: SlashGear, USPTO

marketplace

Komentarze

16
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  To chyba oczywiste, całkowita blokada na Google. Ze spyware i keyloggerami się walczy.
  Zaloguj się
  23
 • avatar

  Dziękuję, z pewnością nie skorzystam.

 • avatar
  Nie, nie, nie i jeszcze raz nie.
 • avatar
  Czekam na to aż będą mogli mi przeszukać mój własny dom...
  Co się dzieje z tym światem!?
 • avatar
  Nie lubię aplikacji internetowych, jak chcą przeszukiwać dysk niech stworzą do tego program a nie jakieś bzdury w przeglądarce bo ludziom nie chce się dupy ruszyć na pulpicie
 • avatar
  no to juz przesada .
 • avatar
  tytuł powinien raczej brzmieć:
  "Google też wkrótce przeszuka twój komputer"
  :]
 • avatar
  "Computer application data in serach results"

  "serach"?? chyba search? :)
  Zaloguj się
 • avatar
  mozna po prostu przejsc na duckduckgo.com i nie dawac zarobic na sprzedarzy swoich danych
 • avatar
  hehe gratulacje dla BMK, zrobic tytuł pod publike tak by nagle pojawiła się masa komentarzy zgodnie z oczekiwaniem :D :D

  A tak na serio - wszyscy narzekają i już snują opowiesci o inwigilacji itp, a pamietac trzeba ze nikt nie zostanie inwigilowany jesli sie na to dobrowolnie nie zgodzi.
  Wystarczy czytac licencje danego oprogramowania, a nawet glupia zasade wykorzystania cookies przez wiele witryn.

  Obecnie jest takie ciche przyzwolenie na szpiegowanie po cichu, ale jak juz ktos pisze glosno i wyraznie ze umieszcza jakies funkcje wysylajace dane w swoim produkcie to idzie na lincz.