Na topie

Oto ile zarabia freelancer w Polsce

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Freelancerzy w Polsce cenią sobie komfort pracy na własnych zasadach. Czy w parze z tym idą jednak także duże zarobki? Sprawdzić to postanowiło Useme.

 • Oto ile zarabia freelancer w Polsce
A A

Przeszło 220 tysięcy osób w Polsce to freelancerzy świadczący elektroniczne usługi dla przedsiębiorstw, a dla ponad połowy z nich jest to jedyne źródło przychodów. Ile zarabiają, na jakie warunki mogą liczyć i czego się od nich wymaga? Odpowiedzi na te pytanie przynosi raport Useme – „Prześwietlamy zarobki freelancerów w 2019”.

Ile zarabiają freelancerzy? (2019)

Przeprowadzone na potrzeby tego raportu badanie wykazało, że mniej niż tysiąc złotych miesięcznie zarabia około 42 proc. freelancerów świadczących elektroniczne usługi dla biznesu. Około 22 proc. otrzymuje wynagrodzenie z przedziału 1-2 tysiące złotych – w tych przypadkach mówimy raczej o dorabianiu.

freelancer branże

Kolejne progi finansowe osiąga odpowiednio: 14 proc. (2-3 tysiące zł) i 13 proc. (3-5 tysięcy zł). Powyżej 5 tysięcy złotych zarabia natomiast około 8,5 proc uwzględnionych w badaniu freelancerów, a więc przede wszystkim copywriterów, tłumaczy, grafików, programistów i innych specjalistów IT.

To właśnie w sektorze IT freelancerzy mogą liczyć na największe wynagrodzenia – co trzeci co miesiąc otrzymuje przelew w wysokości powyżej 5 tysięcy złotych. Na takie wynagrodzenie może liczyć również co piąty wolny strzelec zajmujący się grafiką.

Freelancer zarobki

Jak pracują wolni strzelcy w 2019 roku?

Zdecydowana większość freelancerów współpracuje ze stałymi klientami (60,7 proc.). Prawie połowa korzysta również z portali ogłoszeniowych. Jeśli zaś chodzi o rozliczanie się, to poza wykorzystywaniem przeznaczonych do tego platform, pracują na umowę o dzieło (46,2 proc.) lub na umowę zlecenie (17,7 proc.) albo też wystawiają fakturę VAT (ok. 25 proc.).

Wypada również dodać, że freelancerzy w Polsce pracują bardzo intensywnie. Mniej niż połowa pozwala sobie na wypoczynek dwutygodniowy lub dłuższy, a prawie co czwarty w ogóle nie bierze urlopu. 

Freelancer urlop

„Największy przyrost freelancerów następuje w branży programistycznej i szeroko pojętych usługach IT, w tym tworzeniu stron internetowych i aplikacji mobilnych. - mówi Przemysław Głośny z Useme.eu. - Tu jednak następuje też największy odpływ wolnych strzelców, którzy są kuszeni bardzo dobrymi zarobkami na stałych posadach w firmach - coraz częściej na zdalnych stanowiskach pracy, jako mobilni specjaliści. Ogólny podział kategorii prac freelancerskich w Polsce nie odbiega od światowych trendów - ok. 80% wszystkich wolnych strzelców to programiści, graficy i osoby zajmujące się tekstami, np. copywriting, tłumaczenia, etc.”.

Źródło: Useme, Praktycy

Odsłon: 13924 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij
 1. xxx.514
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2019-05-29 17:04

  "Mniej niż połowa pozwala sobie na wypoczynek dwutygodniowy lub dłuższy, a prawie co czwarty w ogóle nie bierze urlopu. " A czemu tu się dziwić. Raz skoro maja pracę i ją lubią to tak naprawdę nie pracują. Dwa - ceny zachodnie, a zarobki wschodnie.

  Skomentuj

 2. Elomin
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-05-29 20:40

  te stawki co tu podajecie to chyba "tygodniówki"?

  Skomentuj

 3. leto1987
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2019-05-29 22:13

  Ciekawe czy brutto czy netto..

  Skomentuj

 4. noizebeat
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-05-30 10:44

  Zbugowane charty "Freelancerzy w Polsce - ile zarabiają"
  Copywritting - sumuje się do 101%...
  Grafika - do 99%...
  Tłumaczenia - do 101%...

  Jakie zestawienie zapewne podobna rzetelność "badań"...

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!