Na topie

Intel Core i5-6600K i i7-6700K: wyniki wydajności procesorów Skylake

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Procesory

Kategoria: Komputery Podzespoły Procesory Tematyka: Intel Skylake Procesory Intel Producenci: intel

W sieci pojawiły się pierwsze, nieoficjalne wyniki nadchodzących układów.

Intel Haswell procesor

AA

Przecieków o procesorach Intel Skylake ciąg dalszy. Tym razem francuski portal PC FRM opublikował nieoficjalne wyniki wydajności odblokowanych modeli Core i5-6600K i Core i7-6700K.

Redaktorzy porównali wydajność procesorów Core i5-6600K (4C/4T) i Core i7-6700K (4C/8T) do modeli już obecnych na rynku – Core i7-4790K (4C/8T) z generacji Haswell, Core i7-5820K (6C/12T) z generacji Haswell-E, a także konkurencyjnych FX-8350 (4M/8C) i FX-9590 (4M/8C). Zabrakło natomiast opisu konfiguracji sprzętowych, na których przeprowadzono testy wydajności – wiadomo jedynie, że w grach wykorzystano zewnętrzną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 780.

Model Core i5-6600K Core i7-4790K Core i7-5820K Core i7-6700K
Generacja Skylake Haswell Haswell-E Skylake
Rdzenie/wątki 4/4 4/8 6/12 4/8
Taktowanie/Turbo 3,5/3,9 GHz 4,0/4,4 GHz 3,3/3,6 GHz 4,0/4,2 GHz
Pamięć L3 6 MB 8 MB 15 MB 8 MB
Kontroler pamięci DDR3L-1600
DDR4-2133
DDR3-1600 DDR4-2133 DDR3L-1600
DDR4-2133
Grafika ? HD 4600 - ?
TDP 95 W 88 W 140 W 95 W

Na pierwszy ogień poszły benchmarki syntetyczne – Cinebench R11.5 (błędnie opisany jako R15), 3DMark Fire Strike (wynik CPU Score) i PC Mark 8.

Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K wydajnośc Cinebench R11.5

W Cinebench R15 Core i5-6600K uzyskał 7,67 punktów, a więc nieco mniej od topowego modelu konkurencji – FX-9590. Z kolei Core i7-6700K zakończył test z wynikiem 10,53 punktów, który jest znacznie wyższy od Core i7-4790K i niewiele niższy od Core i7-5820K.

Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K wydajnośc 3DMark Fire Strike CPU Score

Całkiem nieźle wygląda też sytuacja w teście 3DMark Fire Strike, bo Core i5-6600K uzyskał tutaj 7690 punktów, a Core i7-6700K już 11515 punktów – nieco mniej od Core i7-5820K.

Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K wydajnośc PCMark 8

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w benchmarku PCMark 8, gdzie Core i5-6600K uplasował się trochę ponad Core i7-5820K, natomiast Core i7-6700K znacząco wyprzedził Core i7-4790K.

Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K wydajność Battlefield 4

W grach różnice nie są aż takie duże, bo sięgały góra kilku klatek na sekundę – największe można właśnie zaobserwować w Battlefield 4. Core i5-6600K uzyskał tutaj płynność animacji na poziomie 79,5 fps, a więc nieco gorszą od Core i7-4790K. W przypadku Core i7-6700K było to 89,6 fps, a więc nieco gorzej od Core i7-5820K.

Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K wydajność GTA V

W przypadku GTA V różnice były jeszcze mniejsze. Core i5-6600K uzyskał w benchmarku 70 klatek na sekundę, co uplasowało go dokładnie między FX-9590 a Core i7-4790K. Wydajniejszy Core i7-6700K uzyskał 73 klatki na sekundę, a więc tylko nieznacznie mniej od Core i7-5820K.

Intel Core i5-6600K i Core i7-6700K wydajność Crysis 3

Crysis 3 jest jeszcze mniej zależny od procesora, bo Core i5-6600K osiągnął 47 fps, a Core i7-6700K 49 fps – pierwszy uplasował się zaraz za FX-9590, a drugi na równi z Core i7-4790K.

Źródło: PC FRM

Odsłon: 24285 Skomentuj newsa
Komentarze

58

Udostępnij

Procesory w marketplace

  1. Pider
    Oceń komentarz:

    47    

    Opublikowano: 2015-04-27 15:12

    Dupy nie urywa. Nie widzę sensu zmiany i5 2500k na to :)

    Skomentuj

    1. Pepec9124
      Oceń komentarz:

      15    

      Opublikowano: 2015-04-27 15:38

      i5 2500k to klasa sama w sobie, kręci się do 5 GHz, nie zamienia się w grzejnik przy domyślnych zegarach.

      Skomentuj

      1. vegasnight9
        Oceń komentarz:

        16    

        Opublikowano: 2015-04-27 16:01

        5Ghz mało kto osiąga stabilne ale 4,5 tak

        Skomentuj

        1. kamaleon
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2015-04-27 16:31

          4,5 to moze i osiaga haswell ale i5 2500k kazda sztuka pojdzie 4,6-4,8 a juz na pewno wiecej niz Ivy i Haswell.

          Moja stabilnie dzialala na 4,9 przy 1.36V.

          Skomentuj

          1. Mizuiro
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2015-04-27 17:11

            Moja sztuka spokojnie wyciągała 4.8 GHz tylko nie pamiętam na jakich napięciach. Zostawiłem na 4.4 na domyślnych i hula już 2 lata. ( chłodzenie Prolimatech Megahalems)

            Skomentuj

          2. manioor
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-27 19:04

            tylko po co?

            Skomentuj

          3. DrathVader
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2015-04-27 20:04

            Możesz mieć szybszy procesor praktycznie za darmo, więc czemu nie?

            Skomentuj

          4. Balrogos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-27 19:28

            Ja cisne swojego i5 3570k 4.7Ghz na 1,48v :) kiedys cisnal na 4,9 na 1,408v

            Skomentuj

          5. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-27 19:59

            i5 3570k 4.7Ghz na 1,48v - ROTFL

            Skomentuj

          6. Balrogos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-27 21:54

            co :o?

            Skomentuj

          7. Szymon331
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-28 10:03

            Zatlukles procesor tym napieciem.

            Skomentuj

          8. Balrogos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-28 10:34

            Raczej niestabilna plyta glowna po aktualizacji biosu czyli MSI z77a-45 zatulka mi troszke procesor teraz mam dobrego gigabyte i na 4.7 cisnie juz 2 lata :) na tym napieciu zreszta testowanie procka to dluga sprawa. jak wspomnialem wczesniej pracowal na 1.408v na 4.9ghz dopoki nie nadeszla feralna aktualizacja biosu do msi.

            Skomentuj

          9. shamoth
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-28 12:22

            Mi tam w zupełności wystarcza 4.4 na i5-3570Kbez grzebania przy napięciu i też nie widzę sensu wymiany na 5gen...

            Skomentuj

          10. Balrogos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-28 13:00

            Ja tez streamuje nagrywam wiec dodatkowa moc sie przydaje.

            Skomentuj

          11. MarTum
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-28 01:15

            A potem na allegro "mam od wujka, mówił, że nigdy nie kręcony i działał w idealnych warunkach"

            Skomentuj

          12. Balrogos
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2015-04-28 08:09

            http://forum.benchmark.pl/topic/77768-demonta%C5%BC-ihs-jak-to-zrobi%C4%87-czy-warto/

            Skomentuj

    2. patryk1011
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2015-04-27 18:51

      ostatnio myślałem zmienić mojego i5-2500k na coś lepszego, ale jak widzę że każdy tak chwali, to żal mi go zmieniać :)

      PS. ja mam stabilne 4.8ghz :)

      Skomentuj

      1. Szymon331
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-04-28 10:36

        Ja mam stabilne 5.2GHz i to na powietrzu ale i tak myslalem nad zmiana na Skylake.

        Po tych testach widze ze jest bardzo slabo. W sumie nie ma znaczenia czy to Skylake czy Haswell.

        No ale procesora nie zkreslam bo testy w gierkach i benchmarkach sobie a w zastosowaniach profesjonalnych to inna bajka. Zobaczymy jak ten procesor pracuje.

        No i pytanie czy bedzie latal po OC chocby do tych 5GHz nie topiac sie przy okazji.

        Skomentuj

    3. MaxDamageDA
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2015-04-28 08:32

      Pierwsza myśl po obadaniu wyników - 2500K zostaje, a pod spodem fala komentarzy potwierdzających moje zdanie :D

      Skomentuj

    1. Pider
      Oceń komentarz:

      17    

      Opublikowano: 2015-04-27 15:31

      Sritany? Wyjdzie 980ti i nowe Radeony i będzie ból dupki :)

      Skomentuj

        1. radzab7
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2015-04-27 15:52

          Wyjdzie wersja z większą ilością pamięci za dopłatą :)

          Skomentuj

        2. Pider
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2015-04-28 00:21

          Fajnie. 12 GB użyjesz do swojego High endowego monitora fullHD z GSync z panelem TN. Minecraft CI tyle zabierze?

          Skomentuj

  2. piwo1
    Oceń komentarz:

    -7    

    Opublikowano: 2015-04-27 15:26

    az za dobrze wypadl na tle szybciej taktowanego poprzednika. ja sie takiego przyrostu nie spodziewalem. myslalem ze bedzie symboliczny albo wrecz ze wzgledu na nizsze takty go nie bedzie.

    Skomentuj

  3. piwo1
    Oceń komentarz:

    -5    

    Opublikowano: 2015-04-27 15:26

    az za dobrze wypadl na tle szybciej taktowanego poprzednika. ja sie takiego przyrostu nie spodziewalem. myslalem ze bedzie symboliczny albo wrecz ze wzgledu na nizsze takty go nie bedzie.

    Skomentuj

  4. mutissj
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2015-04-27 15:39


    Druga seria była wydajniejsza od pierwszej o jakieś 30%
    potem trzecia wydajniejsza o 15%
    czwarta już skromniej +5%
    tutaj z 5 czy 6 serią podobnie będzie też jakieś +5%

    Nie zapowiada się na jaką kol wiek rewolucje CPU intela,
    jedynie zintegrowane iGPU podskoczy z wydajnością, dla większości konsumentów to i tak nie potrzebne.

    Skomentuj

    1. Silver
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2015-04-27 15:48

      Jak na razie to nie jest wydajniejsza choćby o 2% od poprzedniej generacji...

      Skomentuj

  5. bakczysaraj
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2015-04-27 15:51

    A ponoć miał być skok jak po przejściu z P4 na Core2duo.

    Skomentuj

  6. wizdar
    Oceń komentarz:

    9    

    Opublikowano: 2015-04-27 15:59

    Bieda Panie, bieda...

    Skomentuj

  7. Yaceek
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2015-04-27 16:04

    W ogóle nie widzę sensu zmieniać procka z serii 3 lub 4 (a może nawet i 2) na Skylake. Nawet w teście syntetycznym te procesory nie potrafią wykrzesać z siebie 5% wzrostu wydajności względem poprzednika.

    Skomentuj

    1. guziel
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-04-28 09:53

      przynajmniej jak ktoś kupił intela np I5 2500k to na wiele lat mu starcza więc nie wiem kto kogo zapina.

      Skomentuj

    2. hink1
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-04-28 11:07

      Pewnie, po co komu intel, lepiej kupic fxa za 600+zl i czekac 5 lat z nadzieja, ze w koncu dorowna procesorom i5 z przed 5 lat

      Skomentuj

  8. barwniak
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-04-27 16:24

    Wszyscy widzę sądzą, że i7 kupują wyłącznie ludzie do gier.
    A tak nie jest. i7 skylake może i będzie 5-7% wydajniejszy od Core i7-4790K. Tyle, że Każdy i7 i i5 będzie miał wsparcie codec-ów w GPU jakich nie ma poprzednia generacja. Będą nowe kontrolery. W dekodowaniu/enkodowaniu video pewnie 35W i5 skylake rozniesie Core i7-4790K.
    Żal do Skylake ma tylko taki, że nie będzie USB 3.1, a jedynie 3.0.
    Przed ostateczną oceną, trzeba poczekać na testy, to szczątkowe wyniki.
    Jedno jest pewne, dystans do AMD znów się zwiększy, co mnie ani trochę nie cieszy. Tym bardziej, że w segmencie i5/i7 nie szykuje się w tym roku żadna odpowiedź AMD.

    Skomentuj

    1. BariGT
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-04-27 20:08

      Nie wiem czy doczytałeś: 6700K: 95W, przy 14nm to katastrofa.

      Skomentuj

      1. Szymon331
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2015-04-28 11:04

        No chyba że będzie się standardowo kręcił ponad 5GHz to mu wybaczę ;)

        Skomentuj

      2. Pixel
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2015-07-25 08:27

        Nie wiem czy czytałeś ale to jest dla K do OC, porównaj taktowania na start do edycji bez K jakie jest turbo core.
        Core i5-6600K 4 / 4 3,5 / 3,9 GHz 6 MB DDR3L-1600/DDR4-2133 95 W

        Core i5-6600 4 / 4 3,3 / 3,9 GHz 6 MB DDR3L-1600/DDR4-2133 65 W

        Skomentuj

  9. Irek1988
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2015-04-27 16:26

    Moim zdaniem jak na 14-nanometrowy proces technologiczny i 95 W to intel dał dupy i to porządnie. Te procki powinny mieć 75 W i to maks.

    Skomentuj

    1. jakub1t
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-27 19:03

      Z tym że podobno optymalny proces technologiczny to 20nm zmniejszanie go już nie powoduje zysków energetycznych przy krzemie

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        4    

        Opublikowano: 2015-04-27 19:37

        a może po prostu dodatkowe waty poszły na dużo bardziej rozbudowane gpu.

        Skomentuj

  10. Pan Piksel
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-04-27 16:30

    Chetnie zamienie moj FX na i5 -6600k

    Skomentuj

  11. eye-on-eye
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-27 16:41

    Panie to już było... chce się powiedzieć... Wygląda na to, ze skylake to póki co nieodrobiona lekcja z 14nm. Pewnie następne generacje na 14stce pokażą coś wiecej. Sam niedawno zakupiłem 4790K i obawiałem się, że skylake może namieszać. Oczywiscie należy poczekac na rzetelne testy, bo na bazie trzech wykresów na krzyż i niewiadomej wiarygodności cięzko coś wiecej powiedzieć.
    Z drugiej strony nie dziwie się takiej polityce intela, bo jak na desktopy obecne procki i5, i7 (SB, Haswell) są aż nadto, a do bardziej pro zastosowań jest podstawka lga2011. A jeszcze z innej strony jak ktoś potrzebuje mocy np do klastrów obliczeniowych to idzie w gpu.

    Skomentuj

  12. 5891michal
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2015-04-27 16:49

    Coś mi się wydaję że jak AMD nie urwie tyłka przy nowej generacji CPU to Intel będzie robił skoki wydajnościowe między generacjami max 5%. A na zakup nowego CPU od nich będziemy brali kredyt hipoteczny...

    Skomentuj

  13. Kapucynek
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2015-04-27 17:13

    AMD, dawać kontrę w styczniu 2016! Chcemy niższych cen i walk pomiędzy CPU :)

    Stagnacja jest na dłuższą metę nudna i "droga". :(

    Skomentuj

  14. tazik21
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2015-04-27 17:43

    Do fanbojów intela.

    Jak mam ten test interpretować?

    Zapewne testują i3 vs FX 8xxx, FX 9xxx, żeby głupio nie było to nazwę zmienili na i5, i7 ?

    ?

    Skomentuj

  15. CentPL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-27 17:47

    i7 4770k nadal jest dobre bo już się szczerze w tym nie orientuje? Jak ma się do tych nowych?

    Skomentuj

    1. zakuman
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-28 01:45

      tak 4770k od 4790k rozni sie minimalnie, wiec mozesz patrzec na jego wykres, oczywiscie przy wyrownanym takcie, wiekszosc 4770k powinno pracowac na 4,5ghz

      Skomentuj

  16. raffal81
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-27 17:58

    Pomyśleć że ja na swoim SANDY i7 2600k, kręcony na 4,5Ghz, jadę już ładnych parę lat, myślałem że w końcu zmienię na coś nowszego, bardziej energooszczędnego, a tu hmmmm zapowiada się ze znowu zostanę z SANDY ;))))

    Skomentuj

  17. czarnobrody
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-04-27 18:03

    Szału na miarę zapowiedzi nie widać.

    Skomentuj

  18. TruGeek
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-04-27 18:36

    Dobrze , że kupiłem i5 2 lata temu bo teraz by mi przyszło za ten sam procek zapłacić 300zł więcej :P

    Skomentuj

  19. zajpowski
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-27 19:10

    nigdy nie zamienię mojej i5 2500k 4.5GHz nie widzę sensu,może za jakieś następne 2\3 generację

    Skomentuj

    1. Szymon331
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-28 13:03

      Nigdy nie mów nigdy.

      Za 3 lata to wydajność Twojego 2500K będzie miał co drugi flagowy tablet.

      Skomentuj

  20. Himoto
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2015-04-27 19:13

    Brakuje mi testów na kodowaniu AV oraz szyfrowaniu. Przydałyby się też testy na renderach, przecież tu nie tylko gracze zaglądają drogi Benchmarku :)

    jeśli możecie to zróbcie takie testy i zaktualizujcie aktualne tabelki :)

    Skomentuj

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2015-04-27 19:16

      a mój błąd wpierw patrzałem na tabelki a nie przeczytałem że to tylko przeciek xD Przyznaję się bez bicia że moja wina :)

      Skomentuj

  21. xpaxpl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-27 22:45

    jak dla mnie to wygląda jak taki procek na siłę wypuszczony żeby było z czym ddr4 sprzedawać... z drugiej strony amd nie naciska więc po co się wysilać...

    Skomentuj

  22. Gungosa
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-04-28 07:59

    sam już niewiem czy brac 4690k czy czekać na coś nowszeo :(

    Skomentuj

  23. mathewitp
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2015-04-28 08:30

    :O 4.7 na takich napięciach ? a 4.9 na mniejszych ? fascynujące :) przy 1.48 to Ty smażysz tego proca? fascynujące:O Sam mam 3570K i na 4.9 wszedł mi przy 1.32 V Ale był stabilny wtylko w syntetykach i windowsie. Jak odpalałem jaką kolwiek grę do wywalało po pierwszych minutach. Dzisiaj chodzi na 4.6 GHz przy 1.26 V z tym, że bez IHS nie grzeje się wiecej niż 60 stopni. GTA V na full detalach śmiga, hard line też. w CS Go mam 299 fps. a w lolu 400. Nie potrzebuje nic więcej :) Prawdopodobnie zmienie za jakieś 2 lata dopiero :)

    Skomentuj

    1. Balrogos
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2015-04-28 10:37

      Czytac ze zrozumieniem kiedys 4.9 na 1.408v było :) stabilne ponad 6h w occt i nie 1.48 tylko 1.4 zero 8. ja mam pod IHS i na stopie CLP posmarowane i dochodzi nie wiem tez jakos 60-65c i chłodzonko phanteksa.

      Skomentuj

  24. shoken
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2015-04-29 04:04

    tylko procki amd sie licza bo sa wieksze i ciezsze.Wystarczy wziasc do reki procek amd i intela to widac ze intel ssie pale.Zrobiony z jakiegos latexu albo innego plastiku.Kazde 10 taktow w tym procku to jest rownowarzny chyba 3 taktom amd.

    Skomentuj

  25. skyman
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2015-05-28 15:14

    Na jaką podstawkę są te procki?