Na topie

Procesory Intel Haswell - specyfikacja 14 modeli Core i5 i Core i7 dla komputerów stacjonarnych

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
benchmark.pl

Kategoria: Producenci: intel

Nieco na nie poczekamy

Intel Haswell procesory IDF 2012 konferencja

AA

W sieci pojawiła się specyfikacja nadchodzących procesorów Intel Haswell w wersji desktopowej. Wynika z niej, że początkowo na rynku zadebiutuje czternaście modeli – pięć z nich należeć będzie do serii Core i7, natomiast pozostałe dziewięć do Core i5.

Najnowsze informacje wskazują, iż premiera czwartej generacji układów Intel Core (o nazwie kodowej Haswell) nastąpi w kwietniu przyszłego roku – dokładnie rok po generacji Ivy Bridge. Wersje dla komputerów stacjonarnych nie będą kompatybilne z obecnymi płytami głównymi, a nowe konstrukcje zostaną wyposażone w podstawkę LGA 1150 oraz chipsety Intel Lynx Point z serii 8. Chiński serwis VR-Zone opublikował specyfikację pierwszych procesorów.

Wszystkie modele zostaną wyprodukowane w 22 nm procesie technologicznym i oferować będą 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3-1600. Dodatkowo znajdziemy w nich zintegrowane układy graficzne nowej generacji. Wydajniejsze procesory Core i7 dysponują 4 rdzeniami/8 wątkami oraz 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, natomiast słabsze Core i5 oferują 4 rdzenie (już bez technologii Hyper Threading) oraz 6 MB pamięci podręcznej L3 - wyjątkiem jest tutaj jedynie energooszczędny Core i5 4570T z 2 rdzeniami/4 wątkami i 4 MB pamięci L3.

Taktowania poszczególnych modeli tylko w nieznacznym stopniu różnią się od ich odpowiedników z rodziny Ivy Bridge. Podobnie wygląda kwestia współczynniku TDP, choć w przypadku topowych modeli wzrósł on z 77 W do 84 W. Zwolenników przyspieszania podzespołów komputerowych powinny zainteresować modele Core i5 4670K oraz Core i7 4770K – obydwa mają odblokowany mnożnik.

Intel Haswell procesory Core i5 Core i7 specyfikacja tabela

Słabsze procesory Intel Haswell z serii Core i3 i Pentium zadebiutują w trzecim kwartale 2013 roku – wraz z topowymi modelami Ivy Bridge-E.

Źródło: VR-Zone

Strefa Windows 8

Odsłon: 17050 Skomentuj newsa
Komentarze

56

Udostępnij
  1. Towarzysz Komisarz
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2012-12-11 15:41

    Jak dobrze widzę, to seria K nie ma wirtualizacji? Szkoda... albo kręcimy, albo uruchamiamy wirtualne maszyny. Przydałoby się coś z VT-D w wersji K.

    Natomiast wersje desktopowe low power z 45/35W TDP wyglądają sensownie. Jeśli (bez kręcenia) zaoferują sensowną wydajność, to do budowania HTPC będą idealne.

    Skomentuj

    1. walker15130
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-12-11 17:00

      Oczywiście że postawisz wirtualną. Każdy procesor w tej tabelce wspiera VT-x (co jest tak oczywiste, że aż pominięte).

      Skomentuj

        1. Paula85
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-12-11 19:38

          Warto dodać co daje VT-D można np. przenieść sobie kartę graficzną do wirtualnej maszynki i stworzyć jeden komputer z którego zdalnie będzie można sobie pograć w czterech :P

          Skomentuj

          1. Paula85
            Oceń komentarz:

            9    

            Opublikowano: 2012-12-11 19:42

            Ja osobiście wykorzystywałam VT-D do pracy, bardzo trudno to okiełznać. Gdy jednak czas poświęcony na stawianie serwera był tak duży to postanowiłam kupić kolejnego kompa, bo tak szybciej (czas to pieniądz).

            Nie widziałam by na benchmarku kiedykolwiek jakiś redaktor otarł się o przetestowanie takich funkcji....

            ... innymi słowy redakatorzy nawet nie potrafią przetestować wszystkich funkcji jakie daje mobo i procesor.

            Niestety by VT-D działało nie trzeba tylko procesora, ale też płyty głównej.... Ale to inna historia

            Skomentuj

  2. rexio22
    Oceń komentarz:

    22    

    Opublikowano: 2012-12-11 15:43

    Nowa generacja prockow nowa podstawka. Totalne dno. Teraz wszyscy ktorzy maja podstawki 1155/1156 chca miec Haswelle musza zmienic podstawke na 1150. Jednak AMD prowadzi jezeli chodzi o kompatybilnosc procesorow.

    Skomentuj

    1. feature
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2012-12-11 15:48

      Intel napędza koniunkturę. Zmowa producentów?

      Skomentuj

    2. Towarzysz Komisarz
      Oceń komentarz:

      -7    

      Opublikowano: 2012-12-11 15:50

      I dzięki nie zmienianiu podstawki masz procka, ograniczonego architekturą płyt, jak Bulldozer, który nie radzi sobie z niczym i zużywa tyle energii, co parowóz :)

      U intela, zmienia się zarówno kontroler pamięci, jak i karta graficzna "wbudowana" w procka, więc trzeba zmienić podstawkę.

      Skomentuj

        1. projectdarkstar
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2012-12-13 09:15

          I co z tego, że chipsety są ok jak procki marne?

          Nawet jeżeli podstawka się nie zmienia, to często nowy procek wymaga nowego chipsetu i nie zawsze stare dostają nowy BIOS żeby wspierać nowszą generację.

          Osobiście nie widzę problemu ze zmienianiem podstawek.
          Nie kupuję komputera co roku a jak już przychodzi do zmiany to przeleciały 2-3 generacje i podstawki i tak są inne.

          Skomentuj

    3. angryman
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2012-12-11 18:39

      I to mnie cieszy. Już nie mogę się doczekać jak na aledrogo będą latały asusy na lga 1155 i 2500k za połowę ceny. :D

      Skomentuj

    4. Żółwik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 18:56

      Z jednej strony racja, zmiany konstrukcyjne w FXach względem Phenomów II były bardzo drastyczne, a obyło się bez zmiany podstawki (chociaż większość płyt z AM3 i tak FXów nie obsługuje, nowe biosy dostała tylko niewielka liczba starych modeli, więc i tak większość osób która zdecydowała się na upgrade musiała kupić płytę na Am3+).
      Z drugiej strony nie wiemy jakie plany ma Intel względem LGA 1150, (czy np. nie maja planują przy okazji Broadwell/Skylake/Skymont dodania DDR4 czy też upchnięcia chipsetu do CPU, tak jak w wersji dla ultrabooków, co usprawiedliwiałoby zmianę...)
      Pozostaje nam tylko mieć nadzieję że nikt z mądrych głów w Intelu nie planuje wykorzystać braku konkurencji, i wprowadzać nowej podstawki co drugą generację procków...

      Skomentuj

  3. Szczyrczek 11
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2012-12-11 15:56

    mogliby dać i3 z k

    Skomentuj

    1. Lightning
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 18:30

      Ja bym sie cieszył, gdyby w ogóle dawali więcej procesorów z końcówką "K", a nie tylko 2 na generację (nie licząc późniejszych kotletów).

      Skomentuj

    2. diabelskoo
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2012-12-11 19:41

      najlepiej to celerona "k" za 160zl i nikt by nie kupowal innych procesorow :-)

      Skomentuj

    3. rexio22
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-12 10:19

      unlockowane i3 byly by be konkurencyjne i ludzie zrezygnowaliby z i5 ew i7. I3 podkrecona do ~5,0ghz na rdzen zupelnie wystarczylaby do grania a nawet pracowania. To tak jakby intel kopnal samego siebie ;)

      Skomentuj

    4. domandbass
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-12 18:25

      oczywiście dali i3k=i5t 2r/4w dla ludzi, których bardziej obchodzi znaczek na procku. To się nazywa postęp zamiana 4 jajek na 2

      Skomentuj

  4. asdxxlx
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-12-11 16:01

    Dziwne że zwiększyli TDP, a i3 z odblokowanym mnożnikiem stanowił by za dużą konkurencję :D

    Skomentuj

    1. walker15130
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-12-11 16:39

      Jest też info, że na 1150 ma być funkcja podnoszenia bclk mnożnikiem, a więc niekoniecznie będą potrzebne K.

      Skomentuj

    2. Żółwik
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-12-11 18:24

      Dokładnie. Taki i3 przy OC do~5Ghz, przy niektórych grach sprawdzałby się lepiej od nieodblokowanych i5
      (a te są dwa razy droższe).
      Z marketingowego punktu widzenia byłby to strzał w stopę...

      Skomentuj

  5. kitin
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-12-11 16:40

    i3 z odblokowanym mnożnikiem = mały killer, a jakby dali odblokowany mnożnik do jakiegoś 2 rdzeniowego Pentium'a to byłoby jeszcze lepiej. :D

    Skomentuj

  6. majster-b
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2012-12-11 17:03

    Co Ty pieprzysz.. z czym sobie nie radzi. Pokaż mi lepszy procek niż FX-6100 w cenie 400 zł. Megalomania Wam do łbów stuka. Jako że sam takowy kupiłem (pełen obaw bo tych wszystkich jękach i stękach) mogę Ci powiedzieć że statystycznemu userowi nie potrzeba więcej. W tej cenie Intel nie ma nic do zaproponowania. NIC.

    Skomentuj

    1. majster-b
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 17:04

      To wyżej do Towarzysza Komisarza...

      Skomentuj

    2. walker15130
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 17:09

      i3, pentium, zacytuję "mogę Ci powiedzieć że statystycznemu userowi nie potrzeba więcej"

      Skomentuj

      1. majster-b
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2012-12-11 19:22

        Tyle że i3 jest droższy niż 400, a pentium na pewno nie jest od FX-6100 szybszy. Pudło niestety...

        Skomentuj

          1. majster-b
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-12-12 18:19

            Nikt normalny? Nie rozumiem. A dlaczego? Czy jeśli ktoś kupuje procki AMD bo nie potrzebuje mocy i7 a AMD ma po prostu lepszy stosunek mocy do ceny to jest nienormalny? Jesteś po prostu kolejnym hejterem.

            Skomentuj

          2. vegasic
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2012-12-13 02:23

            Odpowiedz mi wiec co oprocz grania w glupie gry, co robisz konusie na komputerze ze az tyle potrzebujesz predkosci procesora? moze bedziesz go mial bo potupiesz nogami przed rodzicami a oni zacisna zeby i kupia nowa zabawke dla swojego geniusza ktory i tak nic nie umie i tak nic nie robi na kompie tylko bzdury pisze i obraza innych

            Skomentuj

          3. majster-b
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-12-14 13:29

            Wierz mi, sprzedaje czasem komputery do firm i AMD wcale nie bankrutuje. APU sprzedaje się bardzo dobrze. Wystarczy spojrzeć ile nowych gotowych kompów pojawiło się w ofercie takich firm jak hp czy dell na APU AMD. AMD po prostu wybrało inny segment rynku. To że nie mają mocarnego CPU jak i7 nie znaczy że procesory są badziewne. Większość sprzedawanych komputerów na świecie to entry level - biuro, multimedia, gry sieciowe. Tu AMD jest duuuuuużo atrakcyjniejsze od Intela. Komputery dla entuzjastów to tylko promil rynku. Obie firmy w zasadzie mają w dupie tych userów bo lepiej sprzedać 1000 APU do firm w gotowych kompach niż 10 dla graczy czy innych grafików. Klienci biznesowi nie marudzą. A cena kilkunastu euro na procesorze, gdy kupujesz kilkadziesiąt, czy kilkaset kompów robi różnicę.

            Stwierdziłeś że Intel robi lepsze procesory? Lepsze znaczy jakie? Drogie? Dziś wszystko przelicza się na kasę. I tu niestety Intel robi gorsze procesory. Dużo gorsze.

            Skomentuj

          4. BariGT
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2013-01-01 13:46

            AMD umiera bo kiedy Athlony FX zmiatały Prescotty w każdym teście spoczęli na laurach.
            Co do cen prockó: Popatrzcie sobie na sklepy takie jak Newegg czy Tigerdirect. oni sprzedają kilka razy więcej podzespołów niż kupuje cała Polska - i tam popatrzcie na ceny.

            Skomentuj

  7. chudyzam
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2012-12-11 17:17

    No i gdzie tu nowość i postęp?..

    Skomentuj

    1. Boncorek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 19:27

      Ponoć nowa ulepszona architektura. Specyfikacja ogólna akurat jest podobna, ale to nie oznacza, że procki muszą być tak samo wydajne. Podsumowując - powinna zwiększyć się wydajność zegar w zegar. Jak będzie? Zobaczymy.

      Skomentuj

      1. Fourth Illusion
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-12-11 20:25

        Wydajnosc ma byc taka jak w przypadku ivy do sandy, czyli nie ma sensu sie przesiadac, byle tylko miec haswella.

        Skomentuj

    2. saddam
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 21:58

      Nowość i postęp pokażą najbardziej topowe procki mobilne. Podobnie było z SB / IB. W desktopie nic specialnego, a laptopie spora ewolucja i duży przyrost wydajności.

      Skomentuj

    1. webmaniack
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-12-11 17:44

      wydaje mi się, że dopiero broadwell podniesie poprzeczkę w wydajności, dopiero wtedy zmienię procesor, choć nie wiem czy nie poczekam na Broadwell-E i od razu sześciordzeniowca, bo myślę, że po swoim i7-950 nie zauważę różnicy jak wymienię na najnowszego czterordzeniowca. Czytałem post jakiegoś gościa, który zamienił i7-950 (Bloomfield) - jeden z topowych procesorów 2/3 lata temu, zamienił go na i7-3770K i nie widzi różnicy w większości zastosowań. Dopiero gdy trzeba wycisnąć z procesora 100% mocy to widać różnicę, choć i tak stosunkowo niewielką (dużo może robić taktowanie). Jak często się jednak Wam zdarza używać 100% mocy topowego procesora ?

      Skomentuj

  8. RAZOR077
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-12-11 17:49

    znowu +10%

    Skomentuj

    1. Boncorek
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 19:21

      To byłoby dobrze jakby zegar w zegar było 10%. Gdy AMD zrobiło skok 10-15% Vishery względem Bulldozera to wszyscy bili brawo i się zachwycali. I ja też się zachwycałem dlatego będę cieszył procesorami intela jeżeli zegar w zegar będą 10~15% wydajniejsze. No dobra z tym zachwycaniem to może przesada, niestety to już nie czasy, kiedy nowe procki przeskakiwały starą generację ogromną mocą obliczeniową.

      Skomentuj

  9. Tridefy
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-11 17:59

    Zdziwiła mnie i7 mimo tego że ma zegar 2GHz ma tdp na poziomie 35w , jednak to 4 rdzenie i 8 watków , nie wiem jak aż taki niski pobór mocy. Jednak nie wróże zainteresowania tym procesorem ;]
    Mam nadzieje ze będzie jakaś normalna pasta w procku a nie jak walnęli w IB .

    Skomentuj

    1. walker15130
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-12-11 18:07

      Ja mam nadzieję, że żadnej pasty nie będzie :P

      Skomentuj

  10. MiKo400
    Oceń komentarz:

    5    

    Opublikowano: 2012-12-11 18:50

    A ja czekam na coś porządnego ze stajni AMD. ;D

    Skomentuj

  11. Żółwik
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-11 19:02

    Ciekawe jak będzie z ceną i5-4670K, jak będzie tak samo opłacalnym wyborem co 2500k/3570k to upgrade wraz z GTX760/Radeon8750 wydaje się kuszący...

    Skomentuj

  12. infinitimind^2
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2012-12-11 19:07

    Intel idzie do przodu nawet przy braku konkurencji ze strony AMD

    Skomentuj

  13. Szymon331
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-12-11 19:42

    Hm, jeśli Haswel i5 4670K nie będzie szybszy od mojego 2500K ustawionego na 5GHz to spokojnie mogę pominąć tą podstawkę tak samo jak olałem 1156.

    Jeżeli 4K się nie spopularyzuje przez następne 3 lata to wydajność 2500K z zegarem mi 5+GHz wystarczy do pracy za filmem.

    Skomentuj

  14. Tabcin
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-11 19:47

    Co to za cyrk ? Dodali tylko instrukcje i zmienili zintegrowane grafiki ? To chyba żart. Teraz będą odgrzewać kotlety i naciągać ludzi na pieniądze. 0 nowych innowacji i technologii. Znów będzie skok wydajności 0,01% w porównaniu do Ivy Bridge, a ceny x2 wyższe. Żałosne.

    Skomentuj

    1. infinitimind^2
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2012-12-11 20:18

      procków nie ma na rynku, ani testów a Ty przeżywasz jak baba

      Skomentuj

    2. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-12-11 21:41

      Strategia Intela odbywa się w krokach Tick (nowa architektura) Tock (niższy proces technologiczny). Na generację Haswell przypadnie krok Tick, a więc teoretycznie można spodziewać się wyższej wydajności.

      Skomentuj

  15. Zwierzak
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-12-11 19:57

    Czy ktoś wie czy nazwa i3/i5/i7 od czegoś się bierze czy to wymysł marketingowców ?

    Skomentuj

    1. Paweł Maziarz
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-12-11 21:43

      Różnica sprowadza się do liczby rdzeni/wątków, pojemności pamięci podręcznej L3 oraz zintegrowanego układu graficznego.

      Skomentuj

      1. Zwierzak
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2012-12-11 23:21

        Dla Ciebie wyjaśnienie mojego pytania. Nie czym się różnią i3/i5/i7 tylko od czego bierze się nazwa i3/i5/i7.
        Dla przykładu "Core Duo" - od dwóch rdzeni, kolejna generacja dostała "2" do nazwy czyli "Core 2 Duo/Quad".

        Skomentuj

          1. Zwierzak
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2012-12-13 00:26

            Dzięki. Pewnie i4/i6 zostawił sobie na przyszłość :)

            Skomentuj

  16. kruk200
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-12-11 23:35

    intel ma beznadziejną technikę wydawania procków. Co chwila nowa podstawka która w sumie nic nie wnosi. Nowe układy graficzne? Przy tej wydajności procka i tak potrzebna inna karta, a przez to są cholernie drogie. Tylko 2 procki z literką "K" przecież to jakiś kiepski żart. Wogóle blokada OC to pomyłka, ludzie dlatego kupywali procki żeby je podkręcać a teraz karta zatrzymała FSB i tylko mnożnik został który jest poblokowany. Moim zdaniem powinien być bojkot. Nie kupywać nowości "bo nowość". Jak dostaną po kieszeni to się nauczą, tylko nie ma takiej szansy żeby wszyscy olali kupowanie nowego PC. Czyli będzie coraz gorzej bo intel się rozpanoszy a AMD go nie dogoni, a więc będzie drogo drogo i drożej.

    Skomentuj

  17. gicior321
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-12 00:27

    ble ble ble...

    Skomentuj

  18. Nitrov
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-12 00:46

    E tam i mało coś nowego. Niedawno kupiłem nowe cpu i7 3770 wystarczy.

    Skomentuj

    1. MarKol
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-12-12 20:27

      No ja niestety nie widze potrzeby of i7 920.
      Ostatnio mialem okazje pobawic sie i7-3770k i okazalo sie, ze ustawiony na 4.4GHz byl mniej niz 30% szybszy od mojego i7-920 biegajacego na 3.8GHz.
      Moze w testach wyglada to lepiej ale w praktyce jest kiepsko.
      Komp ma prawie 4 lata i dzis nie ma na co zmienic...

      Skomentuj

      1. Hulajdusza
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2012-12-13 13:20

        Spokojnie, trzeba poczekać na nową generację konsol. Wtedy rozwój kart i procesorów ruszy z kopyta.

        Skomentuj

  19. Nieznośny
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-12 13:10

    Względem poprzedniej generacji nie widzę zbyt dużego postępu. TDP wyższe o 10%. Nie pamiętam gdzie to pisano, ale chyba na benchmarku, że wydajność niby też ma być tylko o 10% wyższa niż poprzednia generacja. Zatem praktycznie postępu w tej generacji nie widzę żadnego. Bardzo mi się nie podoba ucinanie w wersji "K" VT-D. Co do AMD no to cóż... Intel jest do przodu m.in. dzięki niższemu procesowi technologicznemu i tranzystorom 3D. Liczę jednak, że te plotki z next-genowymi konsolami okażą się prawdziwe i zarówno Sony jak i Microsoft będą używać jakiś komponentów AMD dzięki czemu może firma odbije się od dna na jakie się ostatnio stacza. Chciałbym żeby stare, dobre czasy świetności AMD wróciły. Niestety firma była ostatnimi czasy źle zarządzana. Ciekawi mnie czemu sprzedali swoją fabrykę kilka lat temu skazując się na uzależnienie od innych, czemu zamiast pobierać opłaty za używanie patentu na x64 sprzedali to Intelowi.... Miałem kiedyś Athlona 3200 i świetnie mi służył. Dopóki nie ma konkurencji, dopóty ceny są zatrważające i postęp technologiczny może być nawet znikomy. Przypomina mi się sytuacja jak kilka lat temu IDEA liczyła sobie srogą kasę za minutę rozmowy. Pojawiła się Heyah - konkurent dla POPu i nagle przez rok ceny tak masakrycznie spadły, że aż człowiek był w szoku jak był rżnięty przez sieci komórkowe z kasy. Konkurencja zawsze jest czymś dobrym dla klienta. Dlatego nie powinno się faworyzować żadnej firmy. Fanbojstwo nigdy nie było zdrowe dla rynku.

    Skomentuj

  20. MRx@PL
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-13 17:33

    VT-d nie zadziała na chipsetach z P i H w nazwie chipu. Potrzebne są płyty z Q w nazwie chipsetu ;)

    Skomentuj

  21. pablo11
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-13 19:10

    AMD nie ma problemu z patentami... Bo w sumie technologia AMD 64 jest ich... Problem polega na tym że nie są w stanie inwestowac zbytnio w nowe fabryki... Tak więc produkują wszystko w TSMC i GF które są technologicznie za Intelem daleko w tyle... Intel swoje faby rozwija za pieniądze od ludzi... Niestety AMD sprzedało GF innym udziałowcom i nie ma nad nim żadnej kontroli w tej chwili... W sumie kupno ATI w zamian za GF dobrze im zrobiło...

    Skomentuj

  22. GKruger
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-12-16 16:44

    Z Sandy czy Ivy faktycznie nie ma sensu przesiadki ale ze swojego q8400 s775 mogę śmiało w końcu zmienić podstawkę i procek.