Na topie

JPK_VAT - mikroprzedsiębiorcy dali radę

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Software i prawo

Do 26 lutego mikroprzedsiębiorcy po raz pierwszy musieli przesłać JPK_VAT. Ministerstwo Finansów poinformowało, że większość z nich o tym pamiętała i dostarczyła Jednolity Plik Kontrolny na czas.

JPK_VAT - mikroprzedsiębiorcy dali radę

A A

Poniedziałek, 26 lutego był ostatnim dniem na przesłanie pliku JPK_VAT za styczeń 2018 roku – po raz pierwszy ten obowiązek spoczął nie tylko na dużych firmach oraz małych i średnich przedsiębiorstwach, ale też na mikroprzedsiębiorcach. Egzamin został zaliczony.

Łącznie ponad 1,5 miliona mikroprzedsiębiorców musiało złożyć JPK_VAT po raz pierwszy i wiele wskazywało na to, że spora część z nich nie zdąży, bo rano 26 lutego około 10 proc. wciąż tego nie zrobiło. Okazało się jednak, że jedynie czekali z tym do ostatniej chwili.

Wczoraj w godzinach popołudniowych Ministerstwo Finansów poinformowało bowiem, że około 94 proc. wywiązało się ze swojego cyfrowego obowiązku. Tym samym Polacy poradzili sobie znacznie lepiej niż Czesi – przy pierwszej próbie aż 16 proc. firm działających u naszych sąsiadów nie złożyła takiego pliku na czas.

Za niedostarczenie JPK_VAT na czas grozi kara finansowa (ale każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie). Jeżeli macie świadomość, że jesteście wśród tych 6 proc. i zapomnieliście, powinniście czym prędzej przesłać plik i złożyć w urzędzie skarbowym tzw. czynny żal.

Z kolei plik JPK_VAT za luty należy przesłać najpóźniej do 26 marca.

Źródło: Business Insider, PAP. Foto: FirmBee/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2208 Skomentuj newsa
Komentarze

3

Udostępnij
 1. amon777
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-02-28 11:20

  czynny żal......O przepraszam jaśniepanów ze spoznilem sie z danina...

  Skomentuj

 2. mjwhite
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2018-02-28 12:05

  Szkoda, ukróciły się możliwości przekrętów....

  Skomentuj

  1. cyberant
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-02-28 14:37

   chyba śnisz. jak ktoś robi usługi bez FV i bierze całość z vat i podatkiem dla siebie to nic tu się nie zmienia... skoro FV nie wystawił to i w jpk tego nie wpisze.

   Obawiam się że JPK jeszcze bardziej umocni szarą strefę i sprawia że mikroprzedsiębiorcyżeby w ogóle nie będa chcieli zakładać firm, bo tylko problemy mają i papierologię z tego powodu. A dla normalnych - uczciwie pracujących firm z księgowością, zmieni się tylko tyle ze księgowa zażyczy sobie 100zł więcej..

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!