Na topie

Kiedy e-dowód w Polsce? Już w marcu

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki

Już w marcu wystartuje możliwość złożenia wniosku o e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną, jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

 • Kiedy e-dowód w Polsce? Już w marcu
A A

I wszystko jasne. Ministerstwo Cyfryzacji podało oficjalny termin, w którym e-dowód osobisty doczeka się pełnego wdrożenia w Polsce. 

4 marca 2019 roku to oficjalna data wdrożenia e-dowodu w naszym kraju. Oznacza to, że od tego właśnie dnia każdy Polak będzie mógł złożyć wniosek o wydanie takiego nowego dokumentu. Naturalnie jeśli wasze dokumenty będą aktualne po tym terminie, to nie będzie konieczności ich wymiany. Proces całkowitego zastąpienia starych dowodów nowymi zakończy się w 2029 roku.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest mianowicie wyposażony w chip, z którego skorzysta się podczas kontaktów z administracją czy służbą zdrowia, ale też podmiotami komercyjnymi, jak poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dokument będzie zawierał między innymi zdjęcie biometryczne. 

Dowody z warstwą elektroniczną stają się standardem w całej Unii Europejskiej. Pozwalają one między innymi na korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach czy też dokonywanie uwierzytelnienia w e-usługach. Z wyglądu zaś niemal nie różnią się od tych dokumentów, jakie dziś nosimy w portfelach.

Źródło i foto: Ministerstwo Cyfryzacji

Odsłon: 10543 Skomentuj newsa
Komentarze

4

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. mati0706
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2019-01-25 16:57

  Ciekawe jak z bezpieczeństwem w stosunku do obecnych dowodów. Ciekawi mnie czy zlikwiduje choć trochę fałszerstwa i obcych pożyczek, skoro ma być zdjęcie biometryczne.

  Skomentuj

 2. Dragonik
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2019-01-25 17:17

  Wszystko da się złamać więc to kwestia czasu.

  Skomentuj

 3. Fourth Illusion
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2019-01-25 18:00

  Akurat poczekam 10 lat na poprawe tej technologii

  Skomentuj

 4. nortonfinance2017
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-03-05 00:33

  Czy jesteś poddany kontroli długu lub administracji? Jesteś na czarnej liście? Czy nie radzisz sobie z miesięcznymi płatnościami? Czy chcesz kupić kredyt na dom, samochód lub firmę, ale jesteś pod nadzorem lub administracją długu? Jeśli odpowiedziałeś TAK na którekolwiek z moich pytań? Prosimy o kontakt poprzez e-mail: nortonfinance2017@gmail.com

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!