Ciekawostki

Kiedy e-dowód w Polsce? Już w marcu

opublikowano przez w dniu 2019-01-25

Już w marcu wystartuje możliwość złożenia wniosku o e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną, jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

I wszystko jasne. Ministerstwo Cyfryzacji podało oficjalny termin, w którym e-dowód osobisty doczeka się pełnego wdrożenia w Polsce. 

4 marca 2019 roku to oficjalna data wdrożenia e-dowodu w naszym kraju. Oznacza to, że od tego właśnie dnia każdy Polak będzie mógł złożyć wniosek o wydanie takiego nowego dokumentu. Naturalnie jeśli wasze dokumenty będą aktualne po tym terminie, to nie będzie konieczności ich wymiany. Proces całkowitego zastąpienia starych dowodów nowymi zakończy się w 2029 roku.

E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest mianowicie wyposażony w chip, z którego skorzysta się podczas kontaktów z administracją czy służbą zdrowia, ale też podmiotami komercyjnymi, jak poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dokument będzie zawierał między innymi zdjęcie biometryczne. 

Dowody z warstwą elektroniczną stają się standardem w całej Unii Europejskiej. Pozwalają one między innymi na korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach czy też dokonywanie uwierzytelnienia w e-usługach. Z wyglądu zaś niemal nie różnią się od tych dokumentów, jakie dziś nosimy w portfelach.

Źródło i foto: Ministerstwo Cyfryzacji

marketplace

Komentarze

4
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawe jak z bezpieczeństwem w stosunku do obecnych dowodów. Ciekawi mnie czy zlikwiduje choć trochę fałszerstwa i obcych pożyczek, skoro ma być zdjęcie biometryczne.
 • avatar
  Wszystko da się złamać więc to kwestia czasu.
 • avatar
  Akurat poczekam 10 lat na poprawe tej technologii
 • avatar
  Czy jesteś poddany kontroli długu lub administracji? Jesteś na czarnej liście? Czy nie radzisz sobie z miesięcznymi płatnościami? Czy chcesz kupić kredyt na dom, samochód lub firmę, ale jesteś pod nadzorem lub administracją długu? Jeśli odpowiedziałeś TAK na którekolwiek z moich pytań? Prosimy o kontakt poprzez e-mail: nortonfinance2017@gmail.com