Procesory

Pierwszy na świecie 1000-rdzeniowy procesor

opublikowano przez w dniu 2016-06-21

Układ został zaprojektowany na Uniwersytecie Kalifornijskim - wyróżnia się on nie tylko ilością rdzeni, ale też efektywnością energetyczną.

Procesory dla komputerów domowych zwykle mają kilka rdzeni, natomiast dla serwerów kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt. To jednak nic w porównaniu do procesora KiloCore, który opracował zespół pasjonatów z Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis – jak sama nazwa wskazuje, dysponuje on 1000 rdzeni, co stanowi aktualny rekord pod względem liczby rdzeni w jednym procesorze. Konstrukcja ta została publicznie zaprezentowana podczas sympozjum VLSI Technology and Circuits w Honolulu.

Procesor składa się z 621 mln tranzystorów i dysponuje 1000 niezależnych rdzeni – każdy może pracować z innym taktowaniem, które średnio wynosi 1,78 GHz (co pozwala uzyskać moc obliczeniową na poziomie 1,78 TFLOPS).

Oprócz rekordowej liczby rdzeni, procesor może pochwalić się też świetną energooszczędnością, bo przy wydajności obniżonej do 115 GFLOPS, cały układ pobiera zaledwie 0,7 W i może być zasilany z pojedynczej baterii typu AA – daje to ponad 100-krotnie lepszy wynik pod względem efektywności energetycznej, aniżeli w przypadku komercyjnych procesorów stosowanych w nowoczesnych laptopach. Warto przy okazji wspomnieć, że układ został wykonany przez koncern IBM w już nie najnowszej technologii 32 nm CMOS.

KiloCore - procesor z 1000 rdzeniami

Działanie procesora KiloCore można porównać do procesora graficznego, który dysponuje bardzo dużą ilością bardzo słabych rdzeni. Układ ten sprawdzi się więc w zastosowaniach wymagających równoległego przetwarzania dużej ilości danych – np. przy kodowaniu, dekodowaniu, szyfrowaniu i przetwarzaniu sygnału.

Źródło: UC Davis, TechSpot

marketplace

Komentarze

31
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wincyj rdzeniuf
  Zaloguj się
  28
 • avatar
  a jak jest lista rozkazów dla tych rdzeni?

  jest ich 1000 ale w sumie to niewiele potrafią. Programowanie będzie trudne i żmudne.
  Zaloguj się
 • avatar
  hehe ciekawe czy Blender Cycles na tym pójdzie (żeby nie pytać o Crysis ;-) )
 • avatar
  A jakie są zalety tego procesora nad układem graficznym z taką samą ilością rdzeni?
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie ma jeszcze zadnego trolla co zapyta o crysis, czy pojdzie? Benchmark, benchmark, gdzie jestes???:)
  Zaloguj się
 • avatar
  Pójdzie na tym Crysis 3 na Ultra?
 • avatar
  Fajny artykuł ale trochę mało zdjęć i informacji można by pokazać jak wygląda pod coś takiego cooler, jak z temperaturami podczas obciążenia oraz może pełna specyfikacja...
 • avatar
  Szko! Jeszcze nikt nie zadał pytania czy Crysis na tym pójdzie.
  Zaloguj się
 • avatar
  Na konkurencyjnym portalu jak nie podano dokładnych danych wyglądało to imponująco. Tutaj wygląda jakby ktoś połączył procesory GPU i zrobił z nich ,,rdzenie" po czym pochwalił się ze jest to najwięcej rdzeniowy procesor. W 1 GPU obecnie potrafi być 3,5tyś procesorów a w przyszłości będzie to nawet ponad 4tyś. I wydajnośc będzie kilkakrotnie większa niż w przypadku tego procesora. 135GFLOPSów to naprawde wydajnośc na poziomie raczej jakiegoś Intel ATOMa czy ARMa wiec jakoś nie dziwi.
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  AMD lubi to!
 • avatar
  Czekamy na komentarz szitamo tzn. kitamo w spawie newsa...
  Zaloguj się
  -7
 • avatar
  płyta główna od MSI Gejming?
 • avatar
  Pójdzie na tym Crysis?