Na topie

Komentarze tylko za opłatą

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Ciekawostki Technologie i Firma Internet Tematyka: Internet w firmie

Nie skomentujesz, jeśli nie zapłacisz. Taki pomysł w życie wdraża internetowa Wyborcza – dla poprawy jakości i zwiększenia przychodów.

Komentarze tylko za opłatą

A A

Internauci ogólnie (a Polacy to już w ogóle) nie lubią reklam. Blokują je więc w Internecie, ograniczając przychody wydawcom. Jeśli chodzi o reakcję, pole działania tych ostatnich nie jest zbyt duże, a jednym z najbardziej podstawowych narzędzi jest wprowadzenie płatnych treści. Tak też swego czasu zrobiło kilka polskich serwisów – między innymi Wyborcza, która teraz postanowiła pójść o krok dalej i tylko płacącym umożliwić zostawienie komentarza pod artykułem.

Wyborcza najpewniej liczy na to, że użytkownicy zdecydują się na opłacanie abonamentu, by 1) zyskać dostęp do wszystkich artykułów i 2) móc brać udział w dyskusjach, które na tej stronie ze zrozumiałych powodów bywają gorące. Dodajmy, że Wyborcza (która jest 28. najpopularniejszą stroną w Polsce, według danych Alexa), ma ponad 5,5 miliona realnych użytkowników, z czego ok. 100 tysięcy korzysta z wersji płatnej (to jakieś 2 miliony złotych dla Agory na kwartał).

Zostawmy jednak już samą Wyborczą i skoncentrujmy się na pomyśle, który wdraża w życie. Niektóre serwisy (w tym benchmark.pl), aby poprawić jakość komentarzy pozwala na dodawanie wpisów wyłącznie użytkownikom zalogowanym. Oddanie tej sekcji wyłącznie abonentom może dać jeszcze lepszy efekt (choć z drugiej strony może też ograniczyć liczbę opinii „drugiej strony”). Tu jednak chyba nie o jakość komentarzy chodzi, lecz o pieniądze, które Wyborczej mogą się przydać (bo Agora po raz kolejny odnotowała kilka milionów złotych straty netto).

Jakość komentarzy może ulec zwiększeniu, a ilość hejtu i trollingu zmniejszeniu także dzięki innemu rozwiązaniu. Otóż norweski serwis NRKbeta wpadł na pomysł, by przed dodaniem komentarza trzeba było odpowiedzieć na trzy pytania, które dotyczą treści artykułu. Więcej na ten temat w newsie Nie skomentujesz, jeśli nie przeczytasz - pomysł z Norwegii.

Już niedługo pewnie okaże się, czy strategia jest dobra, to znaczy, czy możliwość komentowania wyłącznie za opłatą sprawi, że na tę opłatę będzie się decydowało więcej osób. Z drugiej strony może być tak, że Wyborcza straci w ten sposób część odsłon (bo komentujący trolle zrezygnują z odwiedzania strony, na której nie mogą dać upustu swoim emocjom). A jakie jest wasze zdanie na ten temat – od strony użytkowników?

Źródło: Wirtualnemedia, Money. Ilustracja: IO-Images/Pixabay (CC0)

Odsłon: 5324 Skomentuj newsa
Komentarze

29

Udostępnij
  1. Filippo386
    Oceń komentarz:

    13    

    Opublikowano: 2017-08-21 10:22

    Nie.

    Po prostu nie.

    Drodzy redaktorzy benchmark.pl: proszę, nigdy nawet o tym nie pomyślcie. ;) Dajcie mi albo komuś innemu (ogarniętemu) banhammera, to pozbędziemy się benchmark'owych "trollów"

    Skomentuj

    1. Beldin
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-21 14:59

      zgadzam się z przedmówcą, najpierw tworzy się strony, potem sztucznie nabija kliknięcia, żeby nawalić reklam do tego stopnia że nie można normalnie korzystać ze strony a kiedy użytkownik się zbuntuje i zablokuje reklamy to wielki rwetes że zarobki, że utrzymanie, że to że tamto...
      A kogo to obchodzi? albo oferujesz bezpłatne treści i cieszysz się z kliknięć (dając przy tym kilka reklam nie rzucających się w oczy, no może chociaż nie kłujących w oczy, nachalnych) albo odpadasz z wyścigu, wyborcza nie ma na tyle ciekawych i merytorycznych artykułów żeby było warto płacić za nie.
      Do webmasterów: jeśli nie potrafisz stworzyć strony która nie przynosi strat (utrzymanie wynosi więcej niż zarobki) a nie jest to strona jakiejś małej firmy i straty to jakieś 50zł za utrzymanie konta na home czy innym agregacie stron, a przy tym nie jest przeładowana reklamami i to takimi naprawdę nachalnymi to znaczy że robisz coś źle

      Skomentuj

    2. BrumBrumBrum
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-25 11:50

      każda skrajność jest zła. opłaty za wszystko przyciągną tylko garstkę czytelników. wszystko bezpłatnie, zależy od jakości artykułów, przyciąga dużą liczbę czytelników, ale sprawia problemy z generowaniem zysku. problemem są agresywne reklamy, więc się je tnie jak leci, a szkoda.

      na rynku brak jest (poza google) firmy, która by zarządzała we właściwy sposób reklamami nieinwazyjnymi.

      a trolle? wg. mnie to przykrywka. obecnie to żaden problem aby anonimowych przepuszczać przez moderację, a sprawdzonych zarejestrowanych użytkowników przepuszczać jak leci. to eliminuje praktycznie 100% trollizmu.

      ważny jest też system weryfikacji wspierany przez użytkowników, aby można było łatwo odhaczać trolle. można też zaprząc AI do roboty i odfiltrowywać trollowaty spam, podobnie jak to robi się w systemach filtrowania poczty elektronicznej. i tak dalej.

      opłata jest najprostszym rozwiązaniem, i osobiście uważam że najgłupszym. btw. nie pamiętam kiedy ostatni raz byłem na stronie wyborczej :) razi mnie jednostronność i skrajność w każdej formie, niezależnie od opcji poglądowych czy politycznych czy jakichkolwiek innych. zaś szczególnie mnie razi tzw. poprawność polityczna, i wrodzona głuchota na głos suwerena.

      Skomentuj

    1. Filippo386
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-21 10:44

      Do widzenia, trollu!

      Skomentuj

  2. endrju_pl
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-08-21 10:34

    Już widzę jak nagle ludzie zaczną płacić za komentarze :)

    Skomentuj

    1. Q'bot
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-08-21 10:52

      Niektórym zabraknie nagle sensu istnienia.. więc może część zapłaci ;P

      Skomentuj

  3. wanakamura
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-08-21 10:50

    Idealny pomysł na zmonetyzowanie trolli :)

    Skomentuj

  4. SadSam
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-21 10:57

    Zniknol wpisy od prawdziwych ludzi a pozostana jedynie te "Sponsorowane"

    Juz obecnie nie latwo znalesc "wiarygodna" opinie w internecie, wiekszosc to sponsorowane cnotenty. Jak przyjdzie placic za komentarze to jak myslicie kto bedzie mial na to kase ? jakas korpo ktora nie placi podatkow ? czy przecietny Kowalski ktorego jedyna rozrywka w zyciu jest ujadanie w komentarzach... bo za darmo ;)

    Skomentuj

    1. pochmurnik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-21 11:24

      Jeśli "zniknol" takie wpisy jak Twój, to jestem za wersją odpłatną. "Weś siem naum jenzyka sfego polskiego", co?

      Skomentuj

    2. mesjan
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-08-21 11:26

      Jeszcze nie opanowałeś polszczyzny a już wtykasz w nią angielskie słowa.

      Skomentuj

      1. SadSam
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-08-21 12:02

        O nie... napisalem zniknol zamiast znikna - KONIEC SWIATA... bo ortografia jest najwazniejsza na swiecie.

        Macie mozgi wyprane przez szkolna i telewizyjna propagande. Tak naprawde liczy sie merytoryka a nie to czy ktos sie pomylil.

        "jak nie masz nic ciekawego do powiedzenia to skomentuj ortografie"

        Skomentuj

        1. mesjan
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2017-08-21 13:32

          Nie tylko "zniknol" ale też "znalesc". Szkołę w której uczyłem się języka polskiego miałem kilkanaście lat temu a telewizji już od dawna nie oglądam i w ogóle o jakiej propagandzie ty mówisz. To że szkoła cię w pewnym okresie życia uczy poprawnej polszczyzny nazywasz propagandą.

          Skomentuj

        2. BrumBrumBrum
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-08-25 11:53

          nie przejmuj się. niekturzy dostali iakieś otpadki jak stal w koleice po humor :)

          Skomentuj

  5. shoken
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-21 11:26

    Komentarze na wyborczej to piszą jacyś nawiedzeni,skąd oni tych kosmicznych trolli biorą.Chyba sami dziennikarze wyborczej tam sie w tych komentach produkują.Zresztą mi to ryba bo i tak nie czytam a płacić za komentarze nie będe.

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-21 15:56

      Płacą im za to.

      Skomentuj

    2. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-21 15:56

      No pomyśl tylko jaki biznes :D Ty płacisz bo chcesz mieć możliwość komentowania, a tamtym płacą :D Jednym słowem - audiotele :D

      Skomentuj

  6. KENJI512
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-08-21 11:54

    Proponuję abonament i SMSy premium za 2,46zł, jeśli chcesz edytować komentarz^^

    Skomentuj

  7. Helldriver
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-21 12:36

    A ja dziś podtarłem sie wyborczą. Tym antypolskim brukowcem.

    Skomentuj

    1. pochmurnik
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2017-08-21 13:51

      może nam oszczędzisz szczegółów z procesu twojego wypróżniania? buraku

      Skomentuj

  8. Himoto
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-21 12:46

    Niech Benchmark wprowadzi opłaty za komentarze :) okaże się że nikt nie będzie pisał :P

    Skomentuj

    1. Snack3rS7PL
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-08-21 15:57

      Jestem za :D Ale by były jaja :D Przecież wtedy ludzie znajdą sobie ciekawsze hobby :P

      Skomentuj

  9. Gorack
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-08-21 13:13

    Rozumiem że przez blokowanie reklam wpływy mogą być mniejsze. Jednak ja na chwilę obecną nie widzę ani jednego medium gdzie zdecydowałbym się opłacać abonament by móc przeczytać artykuł czy go skomentować. Dlaczego? Media w Polsce to najgorszy ściek jaki widziałem, nieobiektywni dziennikarze i autorzy artykułów, felietonów itd. Brak pluralizmu a jednocześnie jawna propaganda jednej i drugiej strony (zależnie od serwisu) i skakanie sobie do gardeł w komentarzach.
    Przyjdzie nam długo czekać na serwis który będzie wart jakichkolwiek pieniędzy, a jeśli się taki pojawi z radością zapłacę za rzetelne dziennikarstwo i brak trolli. Po marzyć dobra rzecz :)

    Skomentuj

  10. Marucins
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-21 13:46

    Buhaha
    To dopiero będzie propaganda.
    Teraz to nikt normalny Ministerstwa Prawdy nie będzie czytał, a co dopiero komentował.

    Skomentuj

  11. Fiona
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-08-21 14:14

    Mogę zapłacić za komentowanie, ale nie może to być więcej niż 5% kwoty jakie wyborcza zapłaci mi za czytanie ich .... treści....


    :)

    Skomentuj

  12. rulax
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-21 14:45

    I tak usuwają komentarze, które nie są zbieżne z jedynie słuszną linią partii. Albo w ogóle wyłączają możliwość komentowania. Oczywiście wszystko w imię "wolności słowa".
    Co ciekawe, posty chamskie i poniżej jakiegokolwiek poziomu przechodzą.

    Skomentuj

  13. Yamaraj6
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-21 14:45

    Adblock mi osobiście nie służy tylko do blokowania reklam. Na niektórych stronach są autoodtwarzające się filmiki w miejscach w których ich nie powinno być. Np. na filmwebie jak wchodzę sobie poczytać o jakimś filmie gdzieś tam pomiędzy tekstami jest filmik z jakimiś newsami niedotyczącymi kompletnie filmu na którego zakładkę wszedłem. Do tego jeszcze ten film oczywiście sam się włącza i bierze mi internet co jest szczególnie irytujące jak siedzę na mobilnym. To samo jest na benchmarku pomiędzy artykułem a komentarzami jest jakiś syf który mnie nie interesuje. Dlatego oznaczam to wszystko jako reklamy i już więcej tego nie widzę.

    Skomentuj

    1. Marucins
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-08-21 17:34

      Skąd ja to znam - już dawno blokuję.
      Mój Blotek wygląda tak: https://s30.postimg.org/6tpkvav0x/Screenshot_21.08.2017_17_33_54.png

      Skomentuj

  14. anzeh
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-08-21 15:56

    To bardzo dobrze :) Intelektualny rynsztok wyschnie sam. Niech jeszcze wymagają skanu dowodu i podpisanego weksla in blanco.

    Skomentuj

  15. Snack3rS7PL
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-08-21 15:59

    Gratuluje super pomysłu Wybiórczej :D Im szybciej ten antypolski ściek zdechnie tym lepiej dla mózgu każdego człowieka.