Na topie

Kwantowy kompas coraz bliżej

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Nauka

Kwantowy kompas ma zachować precyzję i prawidłowość działania nawet w tych sytuacjach, gdy GPS odmawia posłuszeństwa. Co to jest, jak działa i gdzie może być wykorzystane?

 • Kwantowy kompas coraz bliżej
A A

Kwantowy kompas nie jest koncepcją całkowicie nową, ale coraz bliższa jest jej realizacja. Rozwiązanie powstające jako (dokładna i – co najważniejsze – niezawodna) alternatywa dla systemu GPS doczekało się działającego prototypu. Za jego stworzenie odpowiadają inżynierowie z londyńskiego Imperial College i M Squared.

Kwantowy kompas – co to jest i jak to działa?

GPS czy GLONASS to systemy nawigacyjne, dla których podstawą jest sieć satelitów. Kwantowy kompas działa inaczej – jest to system nawigacji inercyjnej (zwanej też bezwładnościową), w której do określania położenia i orientacji wykorzystywane są przede wszystkim wyniki pomiarów przyspieszeń.

Nazwa może być myląca, bo ten nowy „kompas” w rzeczywistości nie jest urządzeniem ani małym, ani tym bardziej prostym. Faktem jest zresztą, że bardziej poprawna jest nazwa: kwantowy akcelerometr.

kwantowy kompas wygląd

To sporych rozmiarów (jak widać na zdjęciu) przyrząd, który za pomocą laserów schładza atomy do ekstremalnie niskich temperatur (blisko 0 kelwinów, by uzyskać bardzo wysoką dokładność), a następnie mierzy właściwości fal kwantowych związanych z przyspieszeniem i na tej podstawie określa położenie.

Dlaczego i gdzie go wykorzystamy?

Ze względu na swoją charakterystykę system GPS ma kilka istotnych minusów. Przede wszystkim opiera się na satelitach i stałym z nimi połączeniu, co oznacza, że realnymi scenariuszami są awaria czy cyberatak. Występują również problemy w przypadku niekorzystnych warunków.

Kwantowy kompas tymczasem – jak przekonują naukowcy – pozostaje niezawodny niezależnie od wszystkiego (także pod wodą czy pod ziemią), może być nawet 1000 razy dokładniejszy niż GPS i do tego jest niepodatny na zhakowanie (ze względu na swoją samodzielność – opiera się wyłącznie na sygnałach wewnętrznych). 

Wystarczy jednak rzucić okiem na to jak wygląda, by zrozumieć, że kwantowy kompas nie zastąpi GPS-a w naszych samochodach, a już tym bardziej w sprzęcie codziennego użytku. Powstaje on z myślą o zastosowaniach w statkach, pociągach i innych dużych pojazdach. 

Źródło: Engadget, Imperial College London, Popular Science, inf. własna. Foto: Imperial College London

Odsłon: 7581 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij
 1. Kapitan Nocz
  Oceń komentarz:

  6    

  Opublikowano: 2018-11-12 13:46

  Wygląda na to, że po brexicie anglicy będą chcieli jak najdokładniej określić swoje położenie :D
  A co do samego urządzonka, to na razie cos tam dopiero grzebiemy mała dziecinna łopatką w mechanice kwantowej, możliwe że za kilkadziesiąt lat, jakis chińczyk będzie dorzucał kwantowy akcelerator do swoich komórek :)

  Skomentuj

  1. r_e_s_e_t
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2018-11-12 15:49

   Problemem są temporatury działania i utrzymanie atomów w płapce magnetycznej wiec ciężko o miniaturyzację, ale mechanika kwantowa jest dość szeroko wykorzystywana. Np. cała elektronika, synchrotrony, lasery.

   Jako ciekawestkę podam, że ptaki migrujące posiadają kompas kwantowy do nawigacji. Do niedawna było to wielką zagadką.

   Skomentuj

   1. Kapitan Nocz
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-12 22:59

    deceniam gdy ktoś stawia sobie problem i go rozwiązuje, chodźby nieswiadomie :)

    "Problemem są temporatury działania i utrzymanie atomów w płapce magnetycznej wiec ciężko o miniaturyzację"

    i odpowiedź roku !!

    "Jako ciekawestkę podam, że ptaki migrujące posiadają kompas kwantowy do nawigacji."

    Skomentuj

    1. BrumBrumBrum
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2018-11-14 12:46

     nie tylko ptaki mają kompas, wiele organizmów go ma. tyle że to się opiera na zwykłej domenie magnetycznej, a nie na efekcie kwantowym :)

     Skomentuj

  2. BrumBrumBrum
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-14 12:44

   jak się pospieszą to zrobią drugie głosowanie, bo w tej chwili wychodzi na to, że brexit zakończy się bez żadnej dodatkowej umowy, najgorszy wariant.

   jak się pospieszą i społeczeństwo powie NIE dla brexitu, to odwołają akcję. jak zwykle wszystko w rękach polityków, którzy nie zawsze grzeszą uczciwością.

   drugi wariant, za brexitem była sama anglia. za to szkocja i północna irlandia były przeciwko brexitowi. ciekawe czy im się uda oderwać od okupanta.

   Skomentuj

 2. eltra
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-12 14:00

  nie zastąpi dziś ale może zastąpić "jutro" :)

  Skomentuj

 3. DragonRed
  Oceń komentarz:

  -6    

  Opublikowano: 2018-11-12 14:26

  Przez kilka lat nastąpi nagłe przyśpieszenie w nowych odkryciach oraz co one przyniosą za sprawą Sztucznej Inteligencji.Co dzisiaj wydaje się już na prawdę mocne w obliczeniach gdzie zaprzęgnięta się moc maszynowego uczenia się za każdy kolejny rok zostanie przesunięte jeszcze dalej.Naukowcy będą się przydawać do tego by zrozumieć wszelkie obliczenia i nowe odkrycia jakie właśnie SI znajdzie dlatego to co mogłoby się pojawić za 50lat może się pojawić już za 3 lata.
  Nie jesteśmy w stanie ogarnąć jak moc SI jest w stanie przyśpieszyć to na co normalnie musielibyśmy czekać jeszcze wiele lat a może nawet setek lat.Z powodu układów SI odkrycia to dopiero początek gdyż od znalezienia sposobu trzeba to jeszcze wdrożyć i wyprodukować jak będzie wymagało unikalnych materiałów.Żaden kraj nie przyzna się do używania wyjątkowego urządzenia , które przyczyni się do nowych odkryć a to co dostaje publika to tylko namiastka tego jak ludzie się rozwinęli.
  TOP5 najszybszych komputerów świata to tylko to co publika może widzieć nie patrząc na resztę w ilości 495sztuk.
  Sztuczna Inteligencja wiele zmieni i pomoże a ten co dzierży najlepsze litografie produkcji na świecie i jednocześnie potrafi produkować własne rozwiązania a nie tylko udostępniać innym same fabryki będzie mistrzem.
  Samsung jako jedyna firma na chwilę obecną ma te predyspozycje by rządzić bezdyskusyjnie ale to tylko może być złudne spojrzenie bo o prawdziwych odkryciach się nie mówi publicznie od razu i musi minąć często wiele lat by je udostępnić.

  Skomentuj

  1. AMJck
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-11-12 15:35

   Komentarz taki z dupy że aż przykrość łapie. Giń spamerze

   Skomentuj

  2. r_e_s_e_t
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-11-12 15:51

   AI ma już na swoim koncie rozwiązanie problemu podwójnego wahadła, z którym nikt nie mógł sobie poradzić. Teraz doszedł jeszcze problem, że nikt nie jest w stanie wyjaśnić mechanizmu, którym AI rozwiązało ten problem.

   Skomentuj

   1. Wulfen4
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2018-11-12 21:12

    Z jakim problemem z wahadłem podwójnym poradziła sobie SI?

    Skomentuj

 4. Sarna
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-11-13 08:13

  Są trytytki, to musi działać !

  Skomentuj

  1. dziks
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-11-13 10:25

   trytki, to najlepszy wynalazek ludzkosci, zaraz po kole ;) Naprawisz nimi wszystko, od roweru, po akcelerometr kwantowy.

   Skomentuj Historia edycji

 5. Irrlicht
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-11-13 10:13

  Taki kwantowy akcelerometr hackuje się wstawiając bardzo ciężką szafę do pomieszczenia obok. Niestety nie każda podłoga wytrzyma składowanie sztab zubożonego uranu ;-)

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!