Na topie

Latająca taksówka - Airbus zapowiada testy w 2018 roku

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Tematyka: loty i samoloty Producenci: Airbus

Latająca, elektryczna, samokierująca się, pasażerska maszyna CityAirbus ma być rozwiązaniem wielu problemów transportu miejskiego.

 • Latająca taksówka - Airbus zapowiada testy w 2018 roku
A A

Firma Airbus chce, by latające taksówki (bo trudno nazwać je samochodami) rozpoczęły działanie tak szybko, jak to możliwe. Maszyna o nazwie CityAirbus lada chwila ma zmienić sposób, w jaki się przemieszczamy.

CityAirbus, czyli latająca taksówka

CityAirbus to czterowirnikowy, elektryczny, samokierujący się, pionowo startujący i lądujący, rozpędzający się do 120 km/h i mogący zabrać ze sobą maksymalnie 4 pasażerów „helikopter”. Projekt rozwijany jest od 2015 roku i producent pochwalił się, że udało się już przeprowadzić poważne testy. Dlatego też na rok 2018 został zaplanowany pierwszy lot testowy w pełnej skali.

„Lepiej rozumiemy teraz innowacyjny system napędowy CityAirbusa, będziemy nadal rozwijać tę koncepcję i prowadzić testy” – zapowiedział główny inżynier, Marius Bebesel. Dziewiczy lot w przyszłym roku ma pomóc w uzyskaniu certyfikacji i akceptacji społecznej, co z kolei pozwolić ma na wystartowanie z usługą autonomicznych taksówek poruszających się na stałych trasach w 2023 roku.

CityAirbus info
Szczegóły dotyczące projektu CityAirbus (kliknij, aby powiększyć).

Latające taksówki – jakie są plusy?

Firma Airbus widzi wiele korzyści płynących ze stosowania latających taksówek. Przede wszystkim to możliwość szybszego przemieszczania się między dwoma punktami (bo można będzie robić to po linii prostej). Producent ma również nadzieję, że pomoże to w uporaniu się z korkami (Airbus widzi więc rozwiązanie w powietrzu, podczas gdy Elon Musk szuka go pod ziemią).

Oczywiście, skoro są tutaj silniki elektryczne, to Airbus wspomina też o ekologii. To, na ile to stwierdzenie jest słuszne na razie jednak pozostawimy bez odpowiedzi.

Nie tylko Airbus

Airbus nie jest jedynym producentem, który myśli o wprowadzeniu latających taksówek. Na przykład firma Uber chciałaby uruchomić własną usługę opartą o takie rozwiązanie za kilka lat. Jeszcze bliżej sukcesu jest niemiecka firma Volocopter, której podniebne taksówki są (podobno) gotowe do wykonywania lotów nad (imponującym nowoczesnością) Dubajem.


To wideo z testowego lotu autonomicznej latającej taksówki firmy Volocopter w Dubaju.

CityAirbus to tylko początek

Wracając do Airbusa, CityAirbus ma ułatwić przemieszczanie się na krótkich dystansach, ale na wprowadzeniu tego rozwiązania firma zdecydowanie nie zamierza kończyć. Wcześniej w tym roku zaprezentowała bowiem koncepcję transportu przyszłości o nazwie Pop.Up – to elektryczny samochód, latająca taksówka i wagonik w jednym. Dzięki temu użytkownik ma się dostać wszędzie i to w bardzo krótkim czasie.

Brzmi to wszystko naprawdę imponująco, ale też na tyle futurystycznie, że w najbliższych latach nie można spodziewać się urzeczywistnienia koncepcji Pop.Up. Mimo to warto przynajmniej rzucić okiem (i po cichutku trzymać kciuki):

Źródło: Airbus, Engadget, inf. własna. Ilustracje: Airbus

Odsłon: 4010 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

 1. roman106
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2017-10-07 15:58

  Wczesną wiosną tego roku:

  Już w lecie (lipiec) w Dubaju będą latać komercyjnie podniebne taksówki.

  Mamy praktycznie jesień, żadna taksówka nie zabrała ani jednego pasażera. Widocznie wszyscy futuryści i projektanci dowiadują się, że baterie (akumulatory) nie są jeszcze gotowe na takie wyzwania.

  Ale nikt nikomu nie zabroni renderować filmy czy wykonywać pięciominutowe próbne loty bez zbytniego obciążenia w postaci człowieka.

  Skomentuj

  1. rahl_r
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-10-09 10:06

   Jak to w Dubaju - lubią się chwalić osiągnięciami, których jeszcze nie mają.
   Z drugiej jednak strony przy kasie jaką ładują szejkowie w to miasto to wszelkie najnowsze wynalazki i rozwiązania praktyczne tam pojawiają się jako pierwsze.

   Zasięg jeszcze niezbyt rewelacyjny, ale skoro systemy tego typu w miniaturze już działają (drony Amazona) i to całkiem sprawnie) to wejście tego typu transportu jest tylko kwestią czasu i regulacji.

   Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!