Konsole do gier

AMD dostarczy procesor do nowej konsoli Nintendo

z dnia 2014-12-23
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

Nowa konsola Nintendo ma bazować na procesorze zaprojektowanym przez AMD - jeszcze nie wiadomo czy będzie to cały układ czy tylko układ graficzny.

Nintendo Wii U - procesor Espresso
Procesor z konsoli Wii U - w lewym górnym rogu znajduje się grafika AMD Radeon HD, natomiast mniejszy układ w prawym dolnym rogu to procesor IBM Espresso

Wszystkie konsole nowej generacji bazują na procesorach od firmy AMD – w PlayStation 4Xbox One jest to układ APU (CPU i GPU w jednym rdzeniu krzemowym), natomiast w Wii U tylko GPU (CPU jest oddzielne i pochodzi od firmy IBM). Wygląda na to, że nowa konsola Nintendo również zostanie wyposażona w procesor zaprojektowany przez AMD.

Szczegóły projektu jeszcze nie są znane, ale istnieją dwa główne scenariusze współpracy producentów. AMD może dostarczyć cały układ SoC, gdzie zostanie zintegrowany procesor centralny na bazie architektury x86 oraz układ graficzny na bazie architektury GCN. Drugi wariant ma przypominać rozwiązanie znane z konsoli Wii U, a więc gigant z Sunnyvale dostarczy tylko grafikę na bazie architektury GCN. Kto miały opracować CPU, gdyby jednak prawdziwy okazał się drugi scenariusz? Tego jeszcze nie wiadomo - może znowu będzie to koncern IBM.

Nowa konsola będzie szansą dla Nintendo, aby dogonić konkurencyjne rozwiązania Sony i Microsoftu – w końcu Wii U jest o rok starsze od PlayStation 4 i Xbox One. Czy japoński gigant wykorzysta tę szansę? Tego najprawdopodobniej dowiemy się w 2015 lub nawet 2016 roku, bo właśnie wtedy ma zadebiutować urządzenie.

Źródło: TechPowerUp, Kotaku

marketplace

Komentarze

33
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bardzo dobrze, niech AMD zbiera kaskę na nowe gpu :)
 • avatar
  Widocznie nvidia nie dała dobrej propozycji. Każdy wie, że jest łasa na kasę. Swoją drogą wszystkie gry robione przez nvidie chodzą tragicznie i o tym każdy wie, ale fanboyom wyżej tego nie przegadasz.
  Zaloguj się
 • avatar
  Nintendo tą konsolą powinno pozamiatać konkurencje i oby jak najszybciej, bo czym później tym dalej w las.
 • avatar
  Hurra! I do przodu :D Wiecej AMD = nizsze ceny :D
 • avatar
  A potem się dziwią że konsole są słabe. Skoro AMD dostaje strasznie po tyłku od intela jeśli chodzi o wydajność w grach. to raczej powinni pakować tam intela ale widocznie idą po kosztach.
  Zaloguj się
  -6
 • avatar
  Ooo Matko! Jak tak dalej będą pchać AMD to standardem na konsolach będzie 15 FPS.

  Zaloguj się
  -12
 • avatar
  Jak dla mnie bardziej funkcjonalne są stery nvidii ale to akurat stery amd są bardziej bezproblemowe (przynajmniej w moim przypadku;) )
 • avatar
  Mnie dziwi jedno skoro tak wszędzie jest obecne AMD w konsolach i PC to jakim cudem mają kłopoty finansowe ?
  Zaloguj się