Karty graficzne

Nowe radeony w drugiej połowie 2010?

z dnia 2010-01-26
Bartek Ryś | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Po sukcesie, jaki odniosły karty graficzne z rodziny Evergreen, AMD nie spoczęło na laurach i w drugiej połowie tego roku planuje zaprezentować nową generację urządzeń.

Już w  październiku można było znaleźć pogłoski dotyczące nowych kart graficznych. Na razie nie wiadomo jednak czy będziemy mieć do czynienia z  całkiem nową architekturą czy tylko z odświeżoną wersją Evergreen.

Według wcześniejszych doniesień nowe karty będą należeć do rodziny Hecatoncheires i zostaną wykonywane w procesie technologicznym 32nm lub 28nm. TSMC niedawno ogłosiło, że będzie w stanie produkować układy w  28nm już w  czwartym kwartale 2010, choć ostatnie problemy z 40nm mogą oznaczać, że na początku możemy być świadkami bardzo niskiego uzysku układów 32/28 nm.

 

 

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Prawdopodobnie AMD szykuje coś co mogło by stanąć do konfrontacji z kartami zbudowanymi o  układ Fermi, ale jak na razie nie można powiedzieć nic więcej na ten temat . Możemy być jednak pewni, że AMD po wielkim sukcesie Radeonów  z  serii HD5000 nie odpuści łatwo i wprowadzi do sprzedaży produkt, który będzie mógł konkurować z nowym produktem NVIDII.

Źródło:  nordichardware.com

marketplace

Komentarze

25
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Zdrowa rywalizacja jest nam jak najbardziej na rękę, oby tak dalej Panowie i Panie z AMD/ATI i NV :D

  Ścigajcie się o palmę pierwszeństwa, a nam użyszkodnikom obniżajcie ceny :D
  Zaloguj się
 • avatar
  im wcześniej uda im się wprowadzić niższy proces technologiczny tym lepiej. Chociaż 28nm... to i tak pewnie wyjdzie 1-2kwartał 2011, co by było świetnym wynikiem :)
 • avatar
  Żebyś się nie zdziwił jeśli o to obniżenie cen chodzi
 • avatar
  Pisałem już o tej serii, jeszcze w zeszłym roku i z tego co pamiętam to ATI miał przenieść część albo nawet całość produkcji chipów graficznych do modernizowanych fabryk GlobalFoundaries. Gdzie proces 22nm ma wejść wcześniej. Wg. pierwszych danych produkcja kart miała być w 22nm w 2 połowie roku.
  Zaloguj się
 • avatar
  Pisałem już o tej serii, jeszcze w zeszłym roku i z tego co pamiętam to ATI miał przenieść część albo nawet całość produkcji chipów graficznych do modernizowanych fabryk GlobalFoundaries. Gdzie proces 22nm ma wejść wcześniej. Wg. pierwszych danych produkcja kart miała być w 22nm w 2 połowie roku.
  Zaloguj się
 • avatar
  Nie przesadzajmy z tym monopolem. Choć faktem jest, że NV podobnie jak intel stosuje (nadal!) praktyki dumpigowe w kontaktach z producentami OEM.
  Niemniej jednak, to winą ATi jest to, że steram nie jest rozpowszechniony. Ba! Mogliby spokojnie zaimplementować go dla starszych układów HD, do 2400 poczynając. Problemem są ludzie z długo siedzący na swoich stołkach cierpiący na brak nowych koncepcji. Całe szczęście widać po ostatnich ruchach, że trafiają na wyższe szczeble a ich miejsca zajmują ludzie z większą wyobraźnią. Pod tym względem CEO NV jest dużo wyżej od chłopaków z ATi. Przypomina On trochę Jobsa, kiedy wrócił do Apple i nagle rynek zalała masa sprzętu, który sam się sprzedawał.
 • avatar
  W jaki sposób mają konkurować z czymś co jeszcze nie powstało i nie wiadomo kiedy trafi do produkcji masowej? Trąbicie o tym FERMI od pół roku, i jedyne co zobaczyliśmy to kiepsko sklejona makieta.
  Zaloguj się
 • avatar
  Bosz. Cytat brzmi "refreshment of our enitre line" i niekoniecznie oznacza wprowadzenie nowej generacji(tj R900). Może będzie to R870 na 28nm, może R900 na 40nm, nikt nie wie.

  A 22nm to tzw full-node, nie będzie na nim żadnego układu GPU, dopóki nie przejdą na SOI. GPU robi się w half-node i bulk.

  STREAM, CUDA - tak naprawdę ważny jest OpenCL, który musi, niestety, dojrzeć, a na to potrzeba sporo czasu. Ale jeżeli to już się stanie to zarówno STREAM, jak i CUDA powinny zostać usunięte w cień.
  Btw, STREAM wcale nie jest wydajniejszy od CUDA, w sumie nawet nie jest tak zaawansowany. Wydajność GPGPU Radeonów to rzecz osobna, są pewne problemy by maksymalną teoretyczną wyciągnąć w praktyce.
 • avatar
  "Według wcześniejszych doniesień nowe karty będą należeć do rodziny Hecatoncheires i zostaną wykonywane w procesie technologicznym 32nm lub 28nm." - nie, nie zostaną, bo 32nm to:

  1) full node
  2) 32nm od TSMC zostało ostatnio wyrzucone do kosza i przenieśli się na 28nm
  3) 32nm od GF to SOI, co - o ile wiemy, bo może R900 będzie na SOI, kto wie - wiec nei nadaje się do produkowania istniejących GPU.
 • avatar
  ej dajcie z powrotem pogrubione tytuły "newsów" :/
 • avatar
  Niech zaczną prace nad całkowicie nowym układem graficznym, a nie "ulepszają" co kilka miesięcy stare konstrukcje.
  Zaloguj się