Na topie

Nowoczesny bankomat - tak widzi go NCR

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Nowoczesny bankomat powinien być kompatybilny z aktualnymi technologiami, a jednocześnie zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa.

 • Nowoczesny bankomat - tak widzi go NCR
A A

Już jesienią po Polsce rozsiane zostaną nowoczesne bankomaty NCR. Co konkretnie kryje się tutaj pod słowem „nowoczesne”? Trzeba przyznać, że całkiem sporo.

Nowa rodzina bankomatów NCR SelfServ 80, których polska premiera została zaplanowana na drugą połowę tego roku, to przede wszystkim kompatybilność z nowoczesnymi technologiami. Bez problemu wypłacimy więc pieniądze, korzystając ze zbliżeniowego modułu NFC – smartfonem, zegarkiem czy kartą płatniczą. Interesującą opcją będzie możliwość wybrania kwoty i zatwierdzenia PIN-em w aplikacji na komórce – dzięki temu wystarczy, że podejdziemy do bankomatu i przyłożymy smartfona, a pieniądze chwilę później będzie można odebrać.

Bankomaty będą w pełni funkcjonalne – pozwolą wypłacać, jak i wpłacać gotówkę oraz wysyłać potwierdzenia elektroniczne w postaci e-maili, a także sprawdzać saldo czy nawet zakładać nowe konta. W każdym z tych celów wykorzystamy multidotykowe ekrany o przekątnej 19 cali oraz standardową, fizyczną klawiaturę. 

Najważniejsze mogą być jednak kwestie bezpieczeństwa. Bankomaty NCR SelfServ 80 mają przede wszystkim prostszą (bardziej płaską) konstrukcję, dzięki czemu nie ma właściwie możliwości, by jakakolwiek ingerencja pozostała niezauważona. 

Dodatkowo mamy tutaj aż trzy kamery: jedną do robienia zdjęcia twarzy (konieczne do założenia konta), drugą typu rybie oko (pozwalającą zobaczyć, czy nikt nie znajduje się za nami, by na przykład podejrzeć PIN – podgląd wyświetlany jest w rogu ekranu) oraz trzecią przy podajniku gotówki (to już dla bezpieczeństwa samego banku, który w ten sposób może sprawdzić, czy klient twierdzący, że bankomat nie wydał mu gotówki, mówi prawdę).

Choć częściowo już o tym wspominaliśmy, wyjaśnijmy, skąd nazwa „SelfServ”. Założenie jest bowiem takie, by nowe bankomaty były samoobsługowymi centrami finansowymi. Banki będą mogły wyposażać te urządzenia w funkcje, które dotąd wykonywać mógł jedynie pracownik. Bo choć nie ma to jak załatwianie spraw z człowiekiem, to w godzinach wieczornych trudno jest już cokolwiek załatwić i wtedy z pomocą mogą przyjść takie właśnie maszyny.

Źródło: NCR

Odsłon: 5103 Skomentuj newsa
Komentarze

11

Udostępnij
 1. mutissj
  Oceń komentarz:

  -3    

  Opublikowano: 2017-05-20 10:36

  a potem...
  https://www.youtube.com/watch?v=fuaAL9Cxat8

  Skomentuj

 2. anemus
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-05-20 12:36

  A co to nie ma bankomatów z NFC? Nie ma mobilnego dostępu do bankowości gdzie możemy załatwić wszystko to co w okienku? Od kiedy to musimy dołożyć fotkę do założenia konta w banku? Z drugiej strony po co komu bankomat działający tylko z wybranymi środkami płatniczymi (skanem twarzy)?

  Skomentuj

 3. Barubar24
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-20 13:30

  szkoda, że żaden bankomat nie jest dostosowany do osób poruszających się na wózkach elektrycznych, którzy na dodatek mają problemy z rękami - wszędzie trzeba wysoko podnieść rękę, wózkiem nie da się podjechać blisko pod bankomat.

  Skomentuj

  1. davyy88
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2017-05-20 14:45

   Po co gotówka komuś bez rąk ? Bez sensu.

   Skomentuj

   1. Barubar24
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2017-05-20 19:34

    Po co gotówka komuś co ma sieczkę zamiast mózgu? Bez sensu.

    Skomentuj

    1. vegasnight9
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2017-05-20 20:30

     Po co w ogóle gotówka? W dzisiejszym elektronicznym świecie - zbędna rzecz która generuje zbędne obciążenia dla budżetu państwa. Wiele ile rocznie kosztuje Polskę obsługa gotówki ? Kilka miliardów zł.

     Skomentuj

     1. piterk2006
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-21 11:23

      Hmmm może po to, żeby bank nie wiedział, że wczoraj o 23:37 ktoś kupił 3 paczki prezerwatyw i żel nawilżający, a dzień później wielkiego złotego.... no :) Miejmy odrobinkę prywatności, co?

      Skomentuj Historia edycji

     2. vegasnight9
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-05-21 13:37

      No i co z tego? Tak się bojicie banku który się dowie że robicie zakupy (SZOK! JAK MOŻNA ROBIĆ ZAKUPY!?) a chwilę później wywalacie całe swoje życie na fb łącznie z rodziną dziećmi samochodem i domem. Hipokryci.

      Skomentuj

     3. Zwierzak
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-05-21 22:12

      Tak, zrezygnujmy z gotówki a potem rząd pozbawi cię majątku w kilka chwil. Obudzisz się z pustym kontem bo państwo albo bank potrzebuje pieniędzy.
      Gotówka musi być jako zawór bezpieczeństwa. Poza tym nie wyobrażam sobie wszystkich zakupów jako bezgotówkowych. Chcę od lokalnego dostawcy kupić miód, na targu marchewkę czy cokolwiek i co mam płacić kartą

      Skomentuj

 4. piterk2006
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-05-21 11:22

  Chciałbym tylko zapytać po jaką cholerę wymagane jest zdjęcie? Tworzą ogólnokrajową bazę danych twarzy do monitorowania społeczeństwa? Zdjęcia z dowodów już nie wystarczają?

  Skomentuj

 5. SiLNOR3KI
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-05-22 08:32

  Ale super, tak się tym podnieciłem, że sobie przypomniałem, że nie mam pieniędzy żeby wypłacić :(

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!