Procesory

NVIDIA nie pracuje nad własnym chipem x86

z dnia 2009-11-09
 | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Pogłoski o tym, że Nvidia będzie rywalizować z Intelem dzięki wprowadzeniu procesora opartego na x86 zostały oficjalnie zdementowane. Dlaczego NVIDIA nie chce własnego CPU?

Jen-Hsun Huang (na zdjęciu), dyrektor wykonawczy Nvidii, zaprzeczył pogłoskom jakoby firma miała wejść na rynek procesorów z własną konstrukcją CPU. Dotychczasowe pogłoski wywołane były m.in. spekulacjami na temat przyszłości takich firm jak Intel i AMD, a także miejsca NVIDII na rynku zintegrowanych układów CPU+GPU. Spekulowano również, że NVIDIA celowo pozyskuje nowych pracowników, aby rozpocząć pracę nad własnym CPU.

Nawiązując do słów Huanga, korporacja definitywnie nie będzie szukać swego miejsca na rynku x86 w przyszłości. Podczas wywiadu powiedział on, że: "Plany strategiczne Nvidii są bardzo, ale to bardzo jasne. W chwili obecnej skupiamy się w pełni na gałęzi rynku związanego z grafiką".

Huang powiedział także, że NVIDIA będzie skupiała się na segmencie mobilnych rozwiązań i pracowała nad "zapewnieniem GPU Nvidii miejsca w najbardziej energooszczędnych i mobilnych urządzeniach przenośnych".

Myślicie, że słowa Huanga są prawdziwe? A może Nvidia chce tylko uśpić czujność konkurencji? Czy gdyby Nvidia stworzyła własny procesor x86, zdecydowałbyś się na jego kupno?

Źródło: bit-tech

marketplace

Komentarze

25
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Jeśli było to już wiadomo tydzień temu to po co te wczorajsze newsy na temat pracują nad x86 / nie pracują ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Jen-Hsun Huang - mały (...) Treść narusza zasady regulaminu publikowania komentarzy
  Zaloguj się
 • avatar
  Podobnie było z 'zapewnieniami' odnośnie GPU. NVidia ogłaszała że zostaje przy rozdzielonych vertex i pixel shader, obsługiwanych przez oddzielne bloki. Trwało to aż do momentu premiery 8800, który jak wiadomo posiada zunifikowane shadery. Tak więc widać że NVidia, jest 'brudną' firmą, podobnie jak Intel. Kłamstwa, ściemnianie, monopol to dla nich normalka. Pozostaje tylko śmiać się z tych obydwu firm, kiedy się gryzą o licencje i nawzajem obrzucają błotem. Trafił swój na swego.
  Zaloguj się
 • avatar
  niech lepiej na razie fermi zajmą, a jeśli by wypuścili takie procki i jeśli byłyby świetne do grania jak i renderingu i obróbki 3d to jak najbardziej bym kupił ! (o ile nie będzie kosztować 2352352 zł )
 • avatar
  i dobrze niech sie skupia na jednej rzeczy a nie tylko przekladaja premiery i pokazuja "puste pudełka"
 • avatar
  I tak by się nie przyznali gdyby nad czymś pracowali...
 • avatar
  Gdyby wypuścili procki i bym miał do wyboru ich procki vs procki intela wybrał bym procki Nv choćby po to by dać intelowi pstryczka w nos za to co on odpieprza. Pozatym nv nie musi robić procków wystarczy że zrobią karte która do sprawnego działania min w grach nie wymaga procka to może być poważną konkurencją dla intela bo można zaoszczędzić na procku i zainwestować w lepszą grafe która ma znacznie większą wydajność.
  Zaloguj się
 • avatar
  Już zaczynam rozumieć podłoże tego sporu Intel-Nvidia. Po prostu zieloni stali się potencjalnym zagrożeniem dla zwykłych CPU Intela przez różne "CUDA" itp. na rzecz GPGPU. Podobnie było przecież z 3Dfx'em, tylko wtedy była nieco inna sytuacja na rynku.
 • avatar
  czy to nie jest ten sam gostek co trzymał w ręku atrapę karty graficznej i wciskał kit że to pracujący prototyp?
  i nazwał użytkowników kart ati głupcami (może nie dosłownie, ale z takim podtekstem)?
  Zaloguj się
 • avatar
  z takim potencjałem i pulą dolarów przeznaczoną na research nVidia na pewno przynajmniej rozważa dalszą ekspansję, na przyklad na rynek procesorów... a czy to zrobia czas pokaże
  jesli ich procesor bylby dobry i kosztował rozsądne pieniądze to czemu nie, klient rzadko miewa sentymenty, chyba ze jest fanatykiem/fanbojem

 • avatar
  no i dobrze AMEN

  z 2 storny byla by wieksza konkurencia = mniejsze ceny ;]
 • avatar
  A ja uważam, że pracują nad x86. Zaprzeczanie jak sądzę ma dwa podłoża: uśpić niewygodną ciekawość a po drugie jak się nie uda (fiasko) to powiedzą, że przecież nic takiego nie projektowali. Tak czy inaczej zaprojektować w miarę konkurencyjny procesor x86 (bez naruszenia patentów) w dzisiejszych czasach to lekko kosmiczne przedsięwzięcie i małe szanse powodzenia. Tutaj ukłony dla AMD-ATI, którzy ciągną CPU i GPU i mimo to dotrzymują kroku Nvidii (ba, nawet ostatnio przyprawili Nvidię o dość poważną niestrawność).
 • avatar
  Ja tam nie wiem, ale Nvidia jako producent ma sensowne wsparcie w linuksie. Co ani troche nie da się powiedziec o ATI, i to zarówno w sprzęcie kart graficznych jak i chipsetów.

  Ale myśle że konkurencja nie będzie złym pomysłem. Jeśli tylko potrafią coś stworzyć. Ale i tak wątpie by zintegrowanie w CPU GPU było sesnowne. Nie dość że będzie więcej mocy pobierać, to jeszcze wsparcie dla jedynie słusznych directów rozwali sens inwestownia w takie coś. I tak do gier w wysokich-detalach pewnie nie dadzą rady.