Na topie

Polacy coraz bardziej lubią e-booki

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Producenci: Arta Tech

W te wakacje elektroniczne książki czytała ponad połowa czytelników w naszym kraju, jak wynika z badania przeprowadzonego przez inkBOOK.

  • Polacy coraz bardziej lubią e-booki
A A

E-booki czyta prawie 60 proc. czytelników w naszym kraju – tak wynika z badania przeprowadzonego przez inkBOOK, który jest producentem czytników e-booków, a więc urządzeń, z których korzysta 82 proc. ankietowanych.

E-booki jak

Autorzy badania postanowili sprawdzić, jak Polacy czytali w okresie wakacyjnym. Okazało się – bez większego zaskoczenia – że zdecydowana większość lekturze oddawała się najczęściej w domu. Na dworze po książkę sięgał średnio co szósty czytelnik, a w środkach transportu – 11,5 proc. respondentów. 

e-booki gdzie

Wracając do e-booków, cieszą się one największą popularnością wśród kobiet w wieku 25-34 lat (co zresztą pokrywa się z danymi Biblioteki Narodowej, według których największą grupą czytających Polaków są 20-30-letnie kobiety ze średnich miast).

E-booki kto

Pozytywną informacją płynącą z raportu inkBOOK jest ta, że Polacy czytają legalnie – albo kupują książki w księgarniach i e-księgarniach, albo też wypożyczają je w bibliotekach (w tych dwóch ostatnich odpowiedziach głosów było prawie po równo). 

E-booki skąd

Poniżej natomiast możecie zobaczyć, jakie plusy i minusy czytników e-booków widzą Polacy. Dajcie znać w komentarzach, czy zgadzacie się z taką oceną.

E-booki plusy

Zobacz pełen raport: Jak Polacy czytali podczas wakacji?

Źródło: inkBOOK

Odsłon: 1685 Skomentuj newsa
Komentarze

13

Udostępnij

Ciekawostki w marketplace

  1. derekpl
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-16 09:18

    Autor:
    Wojciech Kulik
    Szef strefy Ciekawostki

    "Źródło: inkBOOK"

    Ctrl+C, Ctrl+V, Enter

    Nie rzetelniej bylo by po prostu napisać artykuł sponsorowany, zamiast kopiować materiały reklamowe producenta i podpisywać nazwiskiem redaktora?

    Skomentuj

    1. Wojciech Kulik
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-10-16 10:13

      Rzetelnie byłoby nazwać to artykułem sponsorowanym tylko wtedy, gdyby był to artykuł sponsorowany.

      Skomentuj

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2017-10-16 14:56

        No już nie udawajcie, że nie jest. Co to za brednie? Naprawdę jedynymi wadami są te z wymienionych, a to że książka nie należy do Ciebie to wg Was nie jest problem!? Dla mnie jest to główny powód.

        Skomentuj

  2. thormak
    Oceń komentarz:

    -6    

    Opublikowano: 2017-10-16 10:00

    "Brak zapachu książki" - co to za bzdura? Czy oddającym głosy także brakuje podczas jazdy samochodem zapachu końskiego potu i jego pierdów?

    Skomentuj

    1. Wojciech Kulik
      Oceń komentarz:

      4    

      Opublikowano: 2017-10-16 10:16

      Dla wielu czytelników zapach książki, dotyk papieru i szelest przewracanych stron ma znaczenie. :)
      Nie widzę w tym nic dziwnego - dla każdego maniaka takie czy inne na pozór nieistotne rzeczy są jednak istotne.

      Skomentuj

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-10-16 14:58

        Maniaków książek? To można być maniakiem książek? Nie można po prostu lubić ich w wersji papierowej? Cały ten artykuł ma za zadanie pokazać jakie to książki są przestarzałe i być może byłoby fajnym rozwiązaniem porzucić kiedyś papier, gdyby nie to, że elektronika zawiera w sobie DRM i to jest główny powód dla którego ebooków się nie powinno nigdzie promować, albo wręcz oczerniać/ośmieszać w niejawny sposób tych którzy lubią ich wersje papierowe, prawdopodobnie głównie z tego powodu. Komentarz na który odpowiadam jest na to dowodem.

        Skomentuj Historia edycji

    2. laaval
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2017-10-16 13:21

      Żadna bzdura. Ja pomimo, że jestem fanem ebooków, to lubię książki papierowe i ten cały fetysz - zapach książki, faktura papieru, możliwość przewracania kartek. Tego elektroniczna książka nie ma i mieć nie będzie

      Skomentuj

      1. Snack3rS7PL
        Oceń komentarz:

        -2    

        Opublikowano: 2017-10-16 15:00

        To nie jest żaden fetysz! Kto Ci to wmówił?!

        Skomentuj

  3. TruePerson
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-10-16 10:27

    @Thormak, ja lubię zapach książki i brakuje mi go przy ebookach, bo to właśnie jest jedna z tych rzeczy, która tworzy ten klimat przy czytaniu. Mimo wszystko dosyć często sięgam po ebooki, bo po prostu są wygodniejsze (nie zawsze mogę zabrać ze sobą książkę), ale gdy mam taką możliwość to tylko papier ;)

    Przepraszam, że nie odpowiedziałem bezpośrednio pod komentarzem, ale po prostu się machnąłem.

    Skomentuj Historia edycji

  4. rahl_r
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-16 15:20

    Zapach książki - jestem za , coś w tym jest. Ale z drugiej strony jak np trafi się coś Sandersona albo Eriksona (książki po 600-800 stron) to czytanie papierowych wersji jest bardzo niewygodne i męczące fizycznie.
    Ale nie rozumiem tego o cenach - z moich doświadczeń (a jestem pożeraczem książek) e-booki są średnio dwa razy tańsze od wersji papierowych.
    No i cała biblioteka w jednym małym urządzeniu.

    Skomentuj

  5. Fiona
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-10-17 08:21

    Książki są po prostu za drogie !!!!

    W domu rodziców był potężny księgozbiór, a rodzice co miesiąc kupowali kilka książek. I to był ten wredny PRL.

    Teraz kupić kilka książek to kilkaset złotych - do tego książki podle wydane - klejone, starczają na dwa, trzy czytania. Ktoś powie ile raczy czytasz ? Odpowiadam nie jako z góry - w życiu prawie nic nie przeczytałeś, bo są książki do których się wraca wielokrotnie....

    Mam sporo książek elektronicznych, ale papierowych nic nie zastąpi.

    Ktoś napisał iż czytanie 800 stron jest męczące fizycznie - misiu to siatka z zakupami by Cię zabiła...

    Owszem wygoda jest, tylko jak urządzenie padnie, albo zabraknie "prundu" to po czytaniu.

    Skomentuj

  6. bratmat
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-17 19:58

    ebook przede wszystkim ma za mały ekran ....

    Skomentuj

  7. Poxii
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-10-18 10:04

    Ponad 30 lat czytałem "tonami" ;) książki "papierowe". Od 3 lat mam ebooka.

    "Brak zapachu książki"
    - "pachną" tylko te nowe, przy korzystaniu z bibliotek problem znika, tak jak i zapach ;) Jako "nagminny czytacz" (rodzina= brak kasy na kupowanie większej ilości książek) raczej korzystałem z bibliotek. Mimo tego też obawiałem się tej "straty". Szybko okazało się, że mogę bez tego zapachu żyć.

    "Trzeba ładować baterie"
    - taki "problem" może zgłaszać tylko ten kto nie użytkuje ebooka. Przy codziennym czytaniu po kilka godzin Kindle-a ładuję tak rzadko, że nawet nie pamiętam co ile tygodni. Zresztą system "przypominania" o ładowaniu działa tak sprawnie, że nie ma szansy na sytuacje "chcę czytać - ni ma zasilania" ;) To już 100x bardziej upierdliwe są dowolne smartfony.

    "Trudniejsze zaznaczanie fragmentów"
    - hm... nigdy tego nie robię, więc nie mam zdania

    "Drogie e-booki"
    - raczej w tej samej cenie co książki "papierowe" co rzeczywiście mocno może wkurzać, ale to nie argument przeciwko e-bookom tylko pazernym e-wydawcom.
    Wszystkie wymienione w artykule "plusy" ebooków (z własnego doświadczenia) jak najbardziej potwierdzam.
    Od siebie dodam, że jako niepoprawny "czytacz" przy posiłkach nareszcie mogę spokojnie jeść nie przytrzymując non stop książki jedną ręką oraz nie obawiam się jej zabrudzenia.