Na topie

Prosta spółka akcyjna - prezent dla start-upów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Start-up

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii proponuje, by innowatorzy mogli zakładać proste spółki akcyjne – spółki kapitałowe nowego typu, które odpowiadałyby na potrzeby najmniejszych przedsiębiorców.

  • Prosta spółka akcyjna - prezent dla start-upów
A A

To głównie innowacyjne start-upy są dziś odpowiedzialne za rozwój nowych technologii. To spora szansa dla nich, dla konsumentów, ale też dla poszczególnych krajów. Polski rząd nie zamierza jej rujnować i dlatego też planuje zaproponować nowy typ spółki kapitałowej – prosta spółka akcyjna.

Założenie jest takie, by małe przedsiębiorstwo można było założyć (i w razie potrzeby zlikwidować) bez większych komplikacji. Koncepcję prostej spółki akcyjnej przedstawiło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zapowiada, że dzięki niej łatwe będzie także pozyskiwanie kapitału na wczesnych etapach rozwoju.

Start-upy opierają się na nietypowych pomysłach i zawsze istnieje duże ryzyko, że projekt się nie powiedzie. To plus problematyczne założenie działalności sprawia, że autorzy części świetnych rozwiązań rezygnują ze startu albo też próbują szczęścia poza granicami naszego kraju. 

Prosta spółka akcyjna ma być rozwiązaniem, bo z jednej strony będzie umożliwiała korzystanie z różnorakich form prostej inwestycji (w przeciwieństwie do z o.o.), a z drugiej – będzie mniej skomplikowana niż typowa spółka akcyjna. Cechą charakterystyczną ma być elastyczne podejście do spraw kapitałowych (na start wystarczy na przykład 1 zł) i organizacyjnych.

Prostą spółkę akcyjną będzie można zarejestrować w 24 godziny, a następnie w równie prosty sposób zlikwidować, gdy projekt się nie powiedzie lub przekształcić w inną spółkę kapitałową, gdy uda się odnieść sukces.

„Nikt nie ma wątpliwości, że potencjał naszych start-upów jest ogromny. Wychodząc im naprzeciw i chcąc jak najwięcej korzystać z ich rozwiązań, proponujemy nową formę prowadzenia działalności w Polsce” – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Więcej informacji można znaleźć na stronie resortu.

Źródło: MPiT, PAP. Foto: StartupStockPhotos/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2625 Skomentuj newsa
Komentarze

0

Udostępnij

Nie dodano jeszcze komentarzy!

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!