Procesory

Przełomowy tranzystor nowej generacji

z dnia 2010-02-08
Krzysztof Kula | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

Firma IBM, jeden z gigantów nowych technologi, zaprezentowała pierwszy działający tranzystor z grafenu - materiału, który w przyszłości wyprze krzem.

Prototyp tranzystora powstał z płyt węgla o niebywałej grubości 1 atomu. Takie tranzystory są w stanie osiągnąć taktowanie rzędu 100 GHz, czyli włączyć się i wyłączyć 100 miliardów razy na sekundę. W porównaniu do rozwiązań opartych na krzemie, tranzystor o podobnych właściwościach dałby radę pracować z częstotliwością "zaledwie" 10 GHz, czyli przeszło 10 razy mniejszą.

Warto wspomnieć, że grafen jest jedną z odmian węgla, a długość wiązań między węglem to zaledwie 0,142 nm, więc bardzo mało. 

Naukowcy firmy IBM stworzyli na razie tylko jeden działający tranzystor. Na gotowe procesory, które będą wykorzystywały to rozwiązanie, trzeba będzie niestety poczekać jeszcze ok. 10 lat. Ciekawe jak będą wtedy wyglądać komputery i w co będzie się na nich grało?

 

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Źródło: Popsci.com 

marketplace

Komentarze

25
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No proszę, jednak dalszy postęp techniki jest możliwy. Ale za 10 lat możliwe jest również wszystko inne, w takiej skali czasu nawet nie myślę.
  Na razie czekamy na rozwój układów wielordzeniowych i komputer, który udźwignie Crysis w maksymalnych detalach :>
  Zaloguj się
 • avatar
  Nawet Crysis 8 nie był by wyzwaniem dla takiego GPU z nowymi tranzystorami :D
  Zaloguj się
 • avatar
  Niezle, niezle. Jak na razie pozostaje siedziec przy GPU, jesli chcemy coś szybciej...

  Ale milo slyszec ze coś konkretnego udalo im sie zrobic
 • avatar
  kuuuuurcze, 10 lat??? co to za astronomiczny okres czasu w tej branzy...
  Zaloguj się
 • avatar
  Tylko ile będzie wynosić koszt jednostki na moc obliczeniową?
  Szybkość przełączania to jedno, na pewno znajdzie to wiele zastosowań, ale przyszłość i tak leży w systemach równoległych.
 • avatar
  Wszytko wyprzą syntetyczne diamenty! Polecam ten filmik http://www.youtube.com/watch?v=rT4CtUM5zKc
  W woksku pewnie już takie coś mają!
  Zaloguj się
 • avatar
  w wojsku to już urządzenia na lepszych tranzystorach funkcjonują. Zresztą zanim coś się wypuści do cywila najpierw w wojsku po testują :)
 • avatar
  Na moje grać się będzie w crysis 5 albo 6 z bibliotekami direct 18/19 :P
 • avatar
  Ciekawe jak z temperatura podczas przelaczania w "standardowym" 1GHz.
 • avatar
  a co z procesorami opartymi na optyce? to miała być najbliższa przyszłość - tak '12-13r. że o białkowych nie wspomnę... wielkimi postępami w tej dziedzinie chwalą się od końca lat 90-ch :)
 • avatar
  Niestety ściana jest tuż przed nami i choć różnymi wygibasami trochę możemy jeszcze osiągnąć, to każdy następny krok będzie kosztował coraz więcej.

  Prędkość światła / 100 GHz = 3mm, a to oznacza że procek o współczesnych rozmiarach miałby 3-5 taktów zegara opóźnienia przy przetwarzaniu czegokolwiek tylko ze względu na własne rozmiary. Z kolei zjechanie z powierzchnią płytki procesora np do 2x2 mm będzie wymagać albo zmniejszenia mocy cieplnej do pojedynczych watów, albo kilkakrotnego poprawienia przewodzenia ciepła do radiatora (syntetyczne diamenty z węgla-12, grafen, albo otwory do bezpośredniego chłodzenia cieczą).
 • avatar
  10 to nie "przeszło 10 razy mniej" niż 100 tylko "dokładnie 10 razy mniej" lub zwyczajnie "10 razy mniej".
 • avatar
  Domyślam się że mowa tu (w porównaniu 10GHz) o klasycznym "tanim" tranzystorze krzemowym, bo już kilka lat temu popełniono krzemowo-germanowe wynalazki "latające" 500 GHz.
 • avatar
  za 10 lat jak skonczy sie krzem i beda chcieli produkowac z wegla to kompy beda drogie jak nigdy :D Jak wszyscy wiedza wegla jest coraz mniej a jego tworzenie zajmuje natrzue tysiace lat
  Zaloguj się