Na topie

QNAP i funkcjonalny serwer NAS w wersji mini

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Komputery Serwery Technologie i Firma Serwery plików NAS Tematyka: Sprzęt do firmy Producenci: Qnap

QNAP TS-453Bmini to elegancki serwer NAS, który pomimo niepozornego wyglądu może pochwalić się naprawdę niezłymi możliwościami.

  • QNAP i funkcjonalny serwer NAS w wersji mini
A A

W modelu TS-453Bmini firmie QNAP udało się zamknąć szeroką funkcjonalność w eleganckiej obudowie. To serwer NAS dla wymagających estetów.

QNAP TS-453Bmini to serwer NAS, którego sercem jest czterordzeniowy procesor Intel J3455 wykonanym w technologii 14 nm i taktowanym zegarem 1,5 GHz. O odpowiednią wydajność dba również dwukanałowa pamięć RAM DDR3L – 4 lub 8 GB, w zależności od wybranej wersji.

Urządzenie, które może pomieścić w sobie 4 dyski o maksymalnej pojemności 10 TB każdy, oferuje prędkości odczytu danych na poziomie 225 MB/s oraz szyfrowanie AES-NI 256-bit wspierane sprzętowo. Producent chwali się też niemal bezgłośną pracą NAS-a.

Jako że model TS-453Bmini powstał z myślą przede wszystkim o zastosowaniach multimedialnych w małych firmach, został wyposażony w port HDMI i oferuje wyjście wideo w jakości 4K. Warto tutaj wspomnieć o funkcji transkodowania 4K w czasie rzeczywistym.

QNAP TS-453Bmini to w pełni funkcjonalny NAS – oddaje do dyspozycji użytkowników system QTS z technologiami wirtualizacyjnymi (VMware, Citrix i Microsoft) oraz szeregiem aplikacji (między innymi Contrainer Station z kontenerami QIoT oraz QmailAgent i Qcontactz do zarządzania pocztą i kontaktami).

„64-bitowy, czterordzeniowy procesor oraz system operacyjny następnej generacji sprawiają, że TS-453Bmini zapewnia użytkownikom odpowiednią wydajność sprzętową i kluczowe funkcje oprogramowania – zamknięte w kompaktowej, wygodnej w codziennej pracy, obudowie” – zachwala producent.

Specyfikacja QNAP TS-453Bmini:

  • Procesor: Intel Celeron J3455, 4 rdzenie, 1,5 GHz (2,3 GHz w trybie burst)
  • Pamięć: 4/8 GB RAM DDR3L, dwukanałowa
  • Zatoki: 4, 3,5/2,5", SATA 6Gb/s HDD/SSD (funkcja hot-swap)
  • Szyfrowanie: AES-NI 256-bit
  • Porty: 2x Gigabit RJ45 LAN, 1x HDMI, 4x USB 3.0, 1x USB 2.0
  • System operacyjny: QTS 4.3 64-bit

Serwer jest już dostępny w sprzedaży.

Źródło: QNAP

Odsłon: 4060 Skomentuj newsa
Komentarze

12

Udostępnij
  1. Coperfield
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-07 17:01

    Przy tak kosmicznej cenie i tak marnych podzespołach, można samemu zbudować o wiele lepszy serwer NAS... Z nowych podzespołów rzecz jasna.

    Skomentuj

    1. Aloyz
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2017-03-07 17:21

      Zgodzę się, że można kwestię NASa ogarnąć sporo taniej. Natomiast takie urządzenia są dla ludzi, którzy tego nie potrafią lub nie chcą się z tym bawić. No i dodatkowo oczekują, że ich sprzęt będzie też dobrze wyglądał.

      Skomentuj

    2. endrju_pl
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2017-03-07 17:25

      Zgadzam się w pełni. Ten i podobne np. Synology powinno kosztować jak dla mnie max 1200 zł. Uwzględniam tu zarobek na rozwój firmy i reklamę. Jeżeli ja byłem w stanie za detaliczne ceny złożyć coś takiego za niecałe 700 zł, to ile oni płacą za sprzęt? Pewnie nie więcej niż 100$.

      Skomentuj

      1. Kenjiro
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2017-03-07 18:01

        Chyba żartujesz, że złożysz podobny sprzęt za 700zł. Za tyle oczywiście możesz złożyć, ale to będzie najgorsze padło w rodzaju plastikowych obudów z syfiastym zasilaczem i w żadnej mierze nie da się porównać w jakości i stabilności do takiego rozwiązania.
        Co prawda powyższe urządzenie faktycznie jest dość drogie, ale płacisz za 4 kieszenie hot-swap, 2 porty Gbit i przede wszystkim niewielki rozmiar. Jak dobrze się rozejrzysz, to rozsądnym minimum cenowym na podobny sprzęt (bez dysków) jest 1500 zł, a i tak obudowa będzie wielokrotnie większa, a te podobnej wielkości nie będą miały możliwości zamontowania 4 dysków (ba, nawet z dwoma jest problem).
        Trzeba też pamiętać o systemie. Uważam, że systemy QNAPa i Synology (szczególnie ten drugi) są o całe lata świetlne przed takim np. FreeNASem i podobnymi, począwszy od stabilności, a na elastyczności skończywszy.

        Skomentuj

        1. endrju_pl
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-03-07 19:47

          No, ale ja nie żartuję bo złożyłem ;) Wyszło poniżej 700 zł z obudową. Pisałem tutaj już o tym na Benchmark. Ogólnie to mam Q1900DC-ITX. 4GB ramu, obudowa ma mniej więcej 20x20x20, wydrukowana na drukarce 3D. Sprzęt ma 4 dyski po 2TB i bierze jakieś 35W podczas normalnej pracy i zdaje się 40W z kawałkiem podczas większego obciążenia. Stabilność? Mój sprzęt chodzi bez żadnej awarii od ponad roku 24/7. Dało by się zejść jeszcze ze zużyciem energii, ale moje dyski nie są pod NASa. Mam na nim Xpenology, czyli DSM. Wydajność myślę że porównywalna do Synology za około 2 tysiące. Wiem, że to dość "ekstremalne" rozwiązanie i nie nadaje się dla każdego. Sam kupiłem części, sam zaprojektowałem obudowę i sam kombinuję. Dla świętego spokoju i szczególnie regularnych aktualizacji dał bym za taki sprzęt jak w tym artykule 1200 zł, ale nie ponad 2 tysiące.

          Skomentuj

          1. lemonDuff
            Oceń komentarz:

            2    

            Opublikowano: 2017-03-07 20:36

            A Xpenology to wróżka Ci pod poduszkę włożyła? Chwalisz się tym, że używasz nielegalnego softu i jeszcze jesteś z tego dumny?

            Gdyby nie to, że są tacy, którzy płacą uczciwie za ten sprzęt + OPROGRAMOWANIE, to byś sobie sam przez lata system strugał.

            Dodatkowo np. Synology cały czas wypuszcza aktualizacje do modeli wyproduktowanych 7 lat temu (modele serii x11 wypuszczone w 2010r.) i zapewnia im wsparcie - właśnie miedzy innymi też za to się płaci. Nie wiem jak u QNAP-a, ale też raczej podobnie.

            Skomentuj

          2. endrju_pl
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-03-07 21:04

            Nie przesadzaj z tą świętością Synology. Oni korzystają z otwartych źródeł i nie płacą ludziom za to co tamci za darmo zrobili. Dlatego też jest Xpenology bo Synology z racji korzystania z ogólnie dostępnego oprogramowania musi to udostępniać. Gdyby nie ci ludzie to Synology też nie istniało by w tej formie. Miałem Synology, tylko niższy model i chciałem też zmienić na szybszy model od nich, ale niestety zbyt dużo sobie liczą. Szanuję ich za to że wypuszczają nowsze oprogramowanie na starsze sprzęty. Gdybym zarabiał tyle co przeciętny Niemiec, czy Anglik to pewnie po prostu bym kupił Synology, a tak niestety jeżdżę samochodem tańszym niż ten model Synology, który chciał bym kupić.

            Skomentuj

          3. MrAndy
            Oceń komentarz:

            1    

            Opublikowano: 2017-03-07 23:25

            Ostatnia wersja Xpenology jaka wyszła to 5.2 - to jest DSM z czerwca zeszłego roku. Od tego czasu wyszła masa krytycznych poprawek, których w Xpenology brak.

            Skomentuj

          4. endrju_pl
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2017-03-08 11:03

            Jest też w wersji 6, wystarczy zerknąć na forum. Oczywiście instalacja jest nieco trudniejsza niż wcześniej, ale jest.

            Skomentuj

      2. WiechoB
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-03-08 08:02

        Wg Ceneo ~1594 PLN

        Skomentuj

        1. endrju_pl
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-03-10 08:13

          Cena widzę sporo lepsza niż porównywalnego Synology.

          PS. Zerknąłem ile kosztuje zamienna kość ramu 2GB u nich, heh, 100$. Nieźle się cenią. Dobrze, że można kupić w innym miejscu.

          Skomentuj Historia edycji

        2. endrju_pl
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-03-10 09:02

          Okazuje się że to nie jest cena tego modelu, tylko TS-453mini, bez "B" w nazwie. Ma to znaczenie o tyle że jest tam m.in. inny procesor, oraz co dla mnie ważne 4 darmowe licencje na kamery zamiast 2 w TS-453mini.

          Ten zaprezentowany tutaj model znalazłem na razie w przedsprzedaży za ponad 2200 zł. To już nie jest dobra cena dla mnie.